Skocz do zawartości

Wolne kopiowanie/wypakowywanie plików - Dysk Twardy?


dima0909

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio wymieniałem w moim PC zasilacz z 350W na 500W, od tego czasu chyba zaczął mi PC wolniej chodzić a nawet się zawieszać podczas - kopiowania plików, wypakowywania winrarem, instalacji gier/programów - jak robie co kolwiek z tych rzeczy to korzystanie z komputera jest wręcz nie możliwe bo on praktycznie się zawiesza wtedy,a niekiedy pojawia się blue screen i się restartuje...reaguje z opóźnieniem kilku minut...

I teraz chciałbym się zapytać co może być powodem tego? Czy jest możliwe to że np źle jakoś dysk twardy podłączyłem i on się przez to spalił? Bo z tego co pamiętam to z nim miałem jakieś zawachania bo miał 3 wejscia na kable i wszystkie podłączyłem, a chyba tylko 1 od prądu i 2 od płyty głównej należało podłączyć?

 

myslałem że to jakiś syf na PC i sformatowałem dysk, itd

Instalacja Windowsa oraz sterowników zajęła mi z 2 x więcej czasu niż kiedy kolwiek wcześniej..

 

Skanowałem programem HD Tune i chyba pierwsze kilka skanów mi znalazło 1 bad sector na około 10 kratce, a teraz jak skanuje to tego bad sectora nie znajduje...natomiast nigdy nie moge przeprowadzić skanowania do końca gdyż w pewnym momencie komputer się restartuje....na około 35% przeskanowania całego dysku...niestety tego blue screena nie nadążam odczytać, jedynie na samym dole zdążyłem zapamiętać 1 linijkę "Rozpoczyna się zrzucanie pamięci fizycznej".

Edytowane przez picasso
Co ten temat robi w dziale diagnostyki infekcji? Przenoszę do Hardware - przeczytaj zasady tego działu. //picasso.
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Podaj info o konfigu 794[/snapback] Zakładanie tematu: jakie informacje podawać. Oraz info o zasilaczu (producent, model) ewentualnie fotka jego tabliczki znamionowej.

 

Bo z tego co pamiętam to z nim miałem jakieś zawachania bo miał 3 wejscia na kable i wszystkie podłączyłem, a chyba tylko 1 od prądu i 2 od płyty głównej należało podłączyć?

Mógłbyś pokazać to na fotce? Ja podłączam zawsze dwa. Zasilanie i kabel sygnałowy (taśma IDE lub kabel SATA).

 

Spakuj i udostępnij cały folder minidump. Użyj jakiegoś LiveCD np. parted magic, jeśli nie możesz zalogować się do systemu. Nie wiadomo czy zasilacz był dobrany odpowiednio do konfigu (zwłaszcza jeśli to komp starszwego typu). Być może będziesz musiał zrobić memtest (przetestować pamięć RAM). Dysk najlepiej byłoby przetestować MHDD (skan + S.M.A.R.T.). Ale tym się zajmniemy jak uzupełnisz info o konfigu.

Odnośnik do komentarza

W takim razie użyj LiveCD do przekopiowania folderu minidump i dzienników zdarzeń systemowych. Ich lokalizację znajdziesz w temacie poniżej, w pkt-ach. 1 i 5:

http://www.fixitpc.p...y-i-informacje/

Parted Magic lub jakąkolwiek linuksową dystrybucję live pobierz i wypal na sprawnym kompie. Popracowanie z LiveCD też w pewnym sensie da Ci odpowiedź czy to problem sprzętowy o ile objawy będą podobne, czy z systemem (a tak dokładniej, to jaki to?).

 

Sprawdź profilaktycznie w jakim trybie działa kontroler IDE (zakładam, że w takim trybie ustawione jest SATA).

http://www.fixitpc.p...p__180#entry180

 

Możesz też spróbować wrócić do starego zasilacza o ile to nie paść... takie przysypianie to jeden z objawów padających zasilaczy, IMHO. :)

Odnośnik do komentarza

Sprawdź poprawność podłączenia zasilacza. 4-pinową wtyczkę podłączyłeś do złącza ATX_12V (nad prockiem, po lewej stronie)? Molex do złącza PCIE_12V (nad złączem PCI-E x16)? Jeśli jesteś pewien, że podłączyłeś poprawnie to pozostaje Ci drogą kolejnych eliminacji wydedukować problematyczny element. Zacząłbym od zasilacza. Co prawda powinno się zmierzyć jego napięcia m.in. pod obciążeniem ale... to mija się z celem przy zasilaczach z tzw. "czarnej listy". IMHO, najlepiej byłoby podpiąć inny, sprawny - byle markowy.

http://zenfist.pl/jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczu-news-40.html

Nie mam pojęcia czy te "dodatkowe" podpinanie zasilania dysku coś mogło uszkodzić, w szczególności zasilacz. Ale to sobie na początek zweryfikuj poprzez testową podmianę zasilacza na inny.

Ewentualnie przetestuj minimalny konfig... odepnij zbędne urządzenia USB, używane karty rozszerzeń PCI oraz PCI-E x1, drukarkę, napędy CD/DVD, zostaw tylko dysk systemowy i jedną kość RAM. Ale cudów bym się nie spodziewał. Chociaż to może Ci się przydać do memtestu (przetestowania pamięci RAM). Memtest powinien trwać kilka godzin lub do pierwszego błędu. Znajdziesz go w zestawie parted magic (przy bootowaniu w Extras Menu) lub na stronce http://www.memtest.org/

 

Grafikę możesz przetestować na innym kompie. RAM również. Na koniec zostanie Ci płyta główna, ale tutaj to musiałbyś raczej oddać ją do serwisu celem zweryfikowania sygnałów na niej.

Profilaktycznie możesz wymienić taśmy SATA i IDE.

 

BTW

Załączniki o które zostałeś poproszony masz zamiar w końcu zapodać? I nie gdybaj, nie zakładaj w ciemno, tylko sprawdź testowo...

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...