Skocz do zawartości

Przegrzewający się laptop podczas gry


PanMateusz666

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien problem z przegrzewającym się laptopem.

Gram w grę Team Fortress 2, gra ta nie jest taka wymagająca, aczkolwiek cholernie grzeje mi się laptop podczas grania w tą właśnie grę.

Oto recenzja mojego laptopa: http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Acer-Aspire-6920G.8792.0.html

Próbowałem wszystkiego; czyszczenia podzespołów, czyszczenia lapka programami CCleaner, TuneUp Utilites 2012, skanowania avastem w poszukiwaniu wirusów, lecz to nic nie dało.

Podczas grania w inną grę mało wymagającą, która zwie się Half Life 2 (gra z 2004 roku) tak samo mi się grzeje.

Oto screen z SpeedFan'a po zagraniu 10-25 minut w Team Fortress 2:

temperaturaeu.jpg

 

Chłodzenie mam dobre, nie wiem co robić, laptop stoi na biurku, nie jest nic zakryte, w pokoju temperatura wynosi około 25 stopni Celsjusza.

Czasem tak się laptop przegrzewa, że crashuje mi grę i mam takie przypadki, że muszę resetować laptopa, bo całkiem się obraz zawiesza i nie mogę nic zrobić.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Temperatura dla dysku jest wysoka, co do reszty to nie jest to górna granica i tak jak napisał wieslaw531 poddaj tego laptopa dłuższej próbie.

Co do czyszczenia podzespołów to rozumiem, że rozkładałeś laptopa i wymieniałeś pastę termoprzewodzącą i usunąłeś kurz pomiędzy wentylatorem a radiatorem na który dmucha wiatraczek?

Akurat dysk twardy mój nie grzeje się tak często jak inne podzespoły.

A co do czyszczenia radiatora i ogólnie tego wszystkiego, to nie próbowałem, nie chcę nic zepsuć, btw, ile ta pasta kosztuje i jak zapobiec przegrzewaniu się GPU? Nie mogę nawet tej karty znaleźć, ona jest gdzieś ukryta pod takimi metalowymi tępymi igłami.

Odnośnik do komentarza
Czasem tak się laptop przegrzewa, że crashuje mi grę i mam takie przypadki, że muszę resetować laptopa, bo całkiem się obraz zawiesza i nie mogę nic zrobić.

 

Moze mamy tu dwa rodzaje problemow jednoczesnie.

1. Podzespoly - CPU, mobas, GPU nie wygladaja na specjalnie gorace (ale i stres jak wieslaw531 napisal nie byl zbyt obciazajacy). Dysk okolo 50* C tez nie powinien byc problemem, chyba ze,...

2. Sam dysk jest przyczyna problemow, a temperatury "wydaja Ci sie za wysokie" i powodujace problemy.

 

Proponuje przeleciec twardziela MHDD i wykluczyc go z kregu podejrzanych. Dwa razy F4. Tu masz scenariusz dzialania. https://www.fixitpc.pl/topic/141-mhdd-podstawowa-instrukcja-obslugi/

 

Wstaw takze SMART dysku - F8 w MHDD.

Moze wydac Ci sie malo prawdopodobnym problem z dyskiem, ale po wpisaniu w Google tego twardziela jest sporo linkow z jego problemami. Sprawdzisz - wykluczysz lub potwierdzisz. Od czegos trzeba zaczac, jesli to nie temperatury.

 

EDIT@

Poza tym dobrze by bylo obciazyc lapka bardziej do pomiaru temperatury np. poprzez OCCT zanim zaczniesz wymieniac paste.

Odnośnik do komentarza

Sama pasta kosztuje ok 10 zł w sklepie komputerowym, nałożenie nie stanowi problemu, w Twoim przypadku trzeba odkręcić kilka śrubek i masz wszystko na widoku, bo w niektórych laptopach, żeby wykonać konserwację trzeba wyjąć całkowicie z obudowy płytę główną.

U Ciebie odkręca się część dolną obudowy i masz na widoku radiatory z wentylatorem potem tylko odkręca się śrubki mocujące będzie ich ok 4 bądź 6 nie pamiętam odkręca się wentylator wyjmuje się go i potem radiatory. Przy karcie graficznej powinny być takie tasiemki je musisz zostawić i nie odrywać, następnie pasta stara na procesorze trzeba ją usunąć i potem nową nałożyć tylko z umiarem, wentylator przedmuchać z kurzu i zakręcić wszystko tak jak było na początku.

No chyba, że się boisz to zostaje serwis.

Ja zacząłbym od tego, ponieważ podczas gdy nagrzewa się procesor, grafika i nie ma gdzie tego ciepła odprowadzić rośnie temperatura wewnątrz, a dysk w Twoim Acerku jest bliziutko radiatorów tak więc to też w dużym stopniu ma swój wpływ na grzanie się.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Napisz dokladnie co i jak po kolei sie dzieje.

Podczas grania w TF2 wyskakuje błąd hl2.exe o treści:

(Jakieś linie kodów) pamięć nie może być "read"

Czytałem trochę na forum, to problem właśnie przegrzewania się, dlatego też założyłem ten temat.

 

Sama pasta kosztuje ok 10 zł w sklepie komputerowym, nałożenie nie stanowi problemu, w Twoim przypadku trzeba odkręcić kilka śrubek i masz wszystko na widoku, bo w niektórych laptopach, żeby wykonać konserwację trzeba wyjąć całkowicie z obudowy płytę główną.

U Ciebie odkręca się część dolną obudowy i masz na widoku radiatory z wentylatorem potem tylko odkręca się śrubki mocujące będzie ich ok 4 bądź 6 nie pamiętam odkręca się wentylator wyjmuje się go i potem radiatory. Przy karcie graficznej powinny być takie tasiemki je musisz zostawić i nie odrywać, następnie pasta stara na procesorze trzeba ją usunąć i potem nową nałożyć tylko z umiarem, wentylator przedmuchać z kurzu i zakręcić wszystko tak jak było na początku.

No chyba, że się boisz to zostaje serwis.

Ja zacząłbym od tego, ponieważ podczas gdy nagrzewa się procesor, grafika i nie ma gdzie tego ciepła odprowadzić rośnie temperatura wewnątrz, a dysk w Twoim Acerku jest bliziutko radiatorów tak więc to też w dużym stopniu ma swój wpływ na grzanie się.

Pozdrawiam

Przez prawie sześć lat naprawiłem kilkakrotnie moją stacjonarkę, z laptopami mam bardzo małe doświadczenie, lecz twój post dał mi dużo nadziei, dzięki.

Wolę sam to zrobić, nie chcę płacić 100zł za głupie nałożenie pasty na procesor i wyczyszczenie radiatora. Co do przegrzewania się karty graficznej, mogę jakoś rozwiązać ten problem podobnie jak problem CPU?

Odnośnik do komentarza

Po co rozkrecac laptopa jesli nie wiesz do konca co jest przyczyna bledow.

Podczas grania w inną grę mało wymagającą, która zwie się Half Life 2 (gra z 2004 roku) tak samo mi się grzeje

 

Podczas grania w TF2 wyskakuje błąd hl2.exe o treści:

(Jakieś linie kodów) pamięć nie może być "read"

 

Nie zrobiles testu obciazajacego - dlaczego? Moze to wcale nie wysoka temperatura (co chcemy sprawdzic pod obciazeniem), a soft. Odinstaluj na probe HL2. Wymien stery grafiki....itd. Pokombinuj jak czlowiek rozumny, a pasty zdazysz powymieniac.

Jezeli uparles sie jak osiol grzebac w grafice to tak wyglada twoj GPU

grafikalaptop.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Edit@

jesli korzystasz ze STEAM-a - przeinstaluj go na probe.

Odnośnik do komentarza

@PanMateusz666

 

Nie kombinuj. Zrób tak jak pisałem w poście #6 używając gry, która Ci zawiesza kompa.

Przedstaw obrazek wg tego postu. To będzie podstawa do analizy i niekoniecznie ja Ci udzielę porady. Lapki to nie jest mój ulubiony sprzęt - Brrrrr.

 

BTW

A pampersy do lapka możesz sobie darować. Masz usunąć przyczynę a nie skutek!!!! :P

 

Jak chcesz zwiększyć ilość wiatru dopływającego do lapka od spodu to przyklej na rogach cztery gumki myszki lub podkładki filcowe do krzeseł.

Odnośnik do komentarza

Zrób kolego tak jak Ci przykazali inni koledzy, zrób te testy i sprawdź w czym leży problem czy w temperaturze czy w czymś innym.

A jeszcze jedno pytanie ile czasu masz już tego laptopa? Rok czy może mniej lub więcej?

Jeżeli rok i w górę, to z własnego doświadczenia wiem, że kwalifikuje się do konserwacji sporo tego tematu przerobiłem, bo prawie codziennie rozkładam różne laptopy i zawsze jest ten sam efekt grzeje się szybko i spowalnia wyje mocno wentylator przy głupim pasjansie, ponieważ nie ma dobrego ODPŁYWU gorącego powietrza, a może mieć dobry DOPŁYW bo stoi na podstawce chłodzącej.

Przyczyną tego jest zawsze warstwa kurzu tak jak pisałem wyżej między samym wentylatorkiem a radiatorem. Jak wiadomo kurz jest bardzo dobrym izolatorem ciepła i nie jest on pożądany w naszych sprzętach.

Poza tym przy grzejącym się laptopie pasta szybciej straci swoje właściwości. Tak więc nie zaszkodzi mu dobra konserwacja o jakiej wspominałem wcześniej, ale nie upieram się przy tym, ponieważ koledzy mnie zaraz zjedzą, że piszę herezje :P

Odnośnik do komentarza

Nie chodzi mi o same podstawki tylko ogólnie o chłodzenie. Laptop tego typu nie ma prawa się grzać przy takich gierkach.

Jeżeli chcesz wiedzieć coś na temat podstawek to zasilane przeważnie z usb i mają w zależności od producenta 1,2,3,4 wentylatory, podstawki można ustawiać w różnych pozycjach czyli wyżej, niżej od podłoża, gdzie przez dane wentylatory jest ruch powietrza.

Poza tym ja nie stosuję takich cudów, bo wolę mieć czystego lapka.

Powinieneś sam wiedzieć jak działa kurz na radiatorze z własnego doświadczenia, dlatego ja się odcinam na razie od tematu, bo coś zawiewa złem w moim kierunku i że koniecznie chciałbym źle dla usera.

Odnośnik do komentarza

Zapotrzebowanie jest co do tego i ludzie kupują głównie dlatego że ich sprzęty się przegrzewają i nie wiedzą co z tym zrobić i usłyszeli o takich podstawkach i że to pomaga :P

Pomaga to fakt, ale też okresowo, bo potem już podstawki nie dają rady i laptopy robią różne cuda m.in. BSOD'y i wyłączają się same po czym startują na nowo.

Takie podstawki są dobre jak ktoś ma lapka na biurku i nie przenosi go nigdzie.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...