Skocz do zawartości

Artefakty na ekranie, zawieszający się komputer


Mikky

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od pewnego czasu borykam się z dosyć uciążliwym problemem. W dowolnym momencie - najczęściej jednak kiedy uruchomiona jest jakaś wymagająca gra - komputer potrafi się zawiesić. Poprzedzone to jest przeważnie wysypowi artefaktów na ekranie, któremu towarzyszy powtórzenie ostatnio odtwarzanego w głośnikach dźwięku (np. podczas oglądania filmu może to być końcówka ostatnio wypowiadanej kwestii) lub dziwne zniekształcenie go. Czasem wszystko wraca do normy - pojawiają się artefakty, obraz i dźwięk zamierają, ale po kilku sekundach wszystko wraca do normy (już 4 razy od kiedy rozpocząłem pisanie tej wiadomości tak się stało), czasami z informacją, że "Sterownik do karty graficznej odzyskał sprawność". Przeważnie jednak jedyną opcją jest twardy reset.

Z początku za winowajcę uznałem Windowsa - reinstalacja sterowników do karty graficznej, a później nawet całego systemu operacyjnego nie przyniosła skutków. Ostatecznie z kręgu podejrzanych skreśliłem Windowsa, kiedy to artefakty pojawiły się na ekranie BIOSu podczas włączania komputera. Wtedy też, kiedy załadował się system to żadne efekty 3D nie działały (np. motyw aero), a jedyną dostępną rozdzielczością była 800x600.

Czasami po wysypie artefaktów monitor informuje mnie o braku sygnału i przełącza się w stan czuwania.

 

Za winowajcę podejrzewam kartę graficzną. Nie wiem jednak, czy to jej błąd może powodować zawieszenie całego komputera.

 

Specyfikacja komputera:

Płyta główna: MSI 870-C45

Procesor: AMD Athlon II X3 450

Pamięć RAM: 2 x GoodRam 2GB 1333MHz CL9

Zasilacz: OCZ StealthXStream2 500W

Karta Graficzna: Gigabyte GeForce 9800 GT 512mb (Zalman) - karta graficzna zakupiona zdaje się w roku 2008, reszta zestawu (oprócz dysku twardego) kupowana była w styczniu tego roku i jest jeszcze objęta gwarancją.

HDD: Seagate Barracuda (ST3500320AS)

 

Bardzo proszę o Waszą pomoc! :)

 

PS. Przepraszam jeśli coś chaotycznie jest napisane, ale na prawdę trudno jest napisać post, kiedy co chwila się komputer zawiesza.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Raczej prawie na pewno winna jest karta graficzna. Najlepiej by było pożyczyć jakąś inną kartę na PCI-E i zobaczyć czy wszystko gra. W twojej karcie sprawdź czy wiatraczek się kręci. Jeżeli nie to go wymień. Zobacz też czy chłodzenie dobrze przylega do rdzenia karty (i ewentualnie pamięci). Możesz też położyć komputer na boku i po prostu położyć wiatraczek na karcie żeby zobaczyć czy to pomoże. Temperaturę karty sprawdzisz np HWMonitorem. Wrzuc z niego screena na forum. Może też tak być że karta jest uszkodzona i pozostanie jedynie piekarnik.

Odnośnik do komentarza

Wiatraczek jest sprawny. Niestety po zainstalowaniu HWMonitora i uruchomieniu dość wymagającej gry po kilku minutach znowu wyskoczyły artefakty i komputer się zawiesił, także nie zdążyłem nic odczytać ;) Znalazłem jednak program do obciążania karty o nazwie FurMark. Kartę obciążył w 99%, w czasie trwania 10 minutowego testu karta nagrzała się do 79 stopni, prędkość wiatraczka stopniowo wzrastała (z początkowego 30% na początku testu do 42% na końcu). Dziwne, że tym razem jednak komputer się nie zawiesił. Spróbuję jeszcze raz uruchomić jakąś grę i dam znać o rezultatach.

Edit

Jak napisałem w pierwszym poście - to całe zawieszanie się komputera występuje już od przynajmniej roku. Wcześniej jednak były to przypadki sporadyczne, którymi się zbytnio nie przejmowałem. Wszystko nasiliło w ciągu ostatniego miesiąca. Występuje to z różną częstotliwością, co zdają się potwierdzać dzisiejsze testy. Czasami wystarczy 5 minut gry, aby problem wystąpił, innym razem przez kilka dni jest spokój i wszystko działa bez zarzutu. W przyszłym tygodniu prawdopodobnie oddam komputer do lokalnego serwisu w celu diagnozy.

Mimo tego z chęcią wysłucham waszych opinii.

Edytowane przez Mikky
Odnośnik do komentarza

Zwiechy bez BSOD-ów? - profilaktycznie sprawdź zawartość folderu C:\windows\minidump

Tutaj nie ma co wróżyć. Powinieneś zacząć od testowej podmiany karty grafiki (ewentualnie przetestować ją na innym kompie), potem zasilacza. O przeczyszczeniu gniazd i slotów nie trzeba chyba wspominać? Możesz profilaktycznie zrobić memtest (kilka godzin lub do pierwszego błędu) i skan powierzchni dysku (+ S.M.A.R.T.) w MHDD - jeśli to problem sprzętowy to też powinny być zwiechy (generalnie przy jakimkolwiek bootowalnym LiveCD).

Taka losowa częstotliwość zwiech mogłaby wynikać z napuchniętych bądź wylanych kondensatorów płyty głównej (czasem bywa, że zasilacza) - ale Twoja płyta ma je solidne, zasilacz pewno też. Tyle, że wtedy raczej nie wywala artefaktów na ekran.

 

BTW

 

Profilaktycznie sprawdziłbym też dysk - możliwe, że jest z tzw. "czarnej serii" (m.in. 7200.11) - musiałbyś sobie sprawdzić wersję jego firmware'u. Na poniższej stronce jest link do narzędzia 'Drive Detect'.

http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207951

Jeden z tematów, choć nie dam głowy czy wersja firmware tego dysku była właśnie z tej "czarnej serii" - patrz m.in. post #14.

https://www.fixitpc.pl/topic/4843-problem-z-dyskiem/

Odnośnik do komentarza

W folderze minidump znajduje się tylko jeden plik o treści:

Microsoft ® Windows Debugger Version 6.11.0001.404 AMD64

Copyright © Microsoft Corporation. All rights reserved.

 

 

Loading Dump File [C:\100911-26941-01.dmp]

Mini Kernel Dump File: Only registers and stack trace are available

 

Symbol search path is: *** Invalid ***

****************************************************************************

* Symbol loading may be unreliable without a symbol search path. *

* Use .symfix to have the debugger choose a symbol path. *

* After setting your symbol path, use .reload to refresh symbol locations. *

****************************************************************************

Executable search path is:

*********************************************************************

* Symbols can not be loaded because symbol path is not initialized. *

* *

* The Symbol Path can be set by: *

* using the _NT_SYMBOL_PATH environment variable. *

* using the -y <symbol_path> argument when starting the debugger. *

* using .sympath and .sympath+ *

*********************************************************************

Unable to load image ntoskrnl.exe, Win32 error 0n2

*** WARNING: Unable to verify timestamp for ntoskrnl.exe

*** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for ntoskrnl.exe

Windows 7 Kernel Version 7601 (Service Pack 1) MP (3 procs) Free x64

Product: WinNt, suite: TerminalServer SingleUserTS

Machine Name:

Kernel base = 0xfffff800`02806000 PsLoadedModuleList = 0xfffff800`02a4b670

Debug session time: Sun Oct 9 14:04:37.267 2011 (GMT+2)

System Uptime: 0 days 1:23:55.595

*********************************************************************

* Symbols can not be loaded because symbol path is not initialized. *

* *

* The Symbol Path can be set by: *

* using the _NT_SYMBOL_PATH environment variable. *

* using the -y <symbol_path> argument when starting the debugger. *

* using .sympath and .sympath+ *

*********************************************************************

Unable to load image ntoskrnl.exe, Win32 error 0n2

*** WARNING: Unable to verify timestamp for ntoskrnl.exe

*** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for ntoskrnl.exe

Loading Kernel Symbols

...............................................................

................................................................

........................

Loading User Symbols

Mini Kernel Dump does not contain unloaded driver list

The call to LoadLibrary(ext) failed, Win32 error 0n2

"The system cannot find the file specified."

Please check your debugger configuration and/or network access.

The call to LoadLibrary(exts) failed, Win32 error 0n2

"The system cannot find the file specified."

Please check your debugger configuration and/or network access.

The call to LoadLibrary(kext) failed, Win32 error 0n2

"The system cannot find the file specified."

Please check your debugger configuration and/or network access.

The call to LoadLibrary(kdexts) failed, Win32 error 0n2

"The system cannot find the file specified."

Please check your debugger configuration and/or network access.

The call to LoadLibrary(ext) failed, Win32 error 0n2

"The system cannot find the file specified."

Please check your debugger configuration and/or network access.

The call to LoadLibrary(exts) failed, Win32 error 0n2

"The system cannot find the file specified."

Please check your debugger configuration and/or network access.

The call to LoadLibrary(kext) failed, Win32 error 0n2

"The system cannot find the file specified."

Please check your debugger configuration and/or network access.

The call to LoadLibrary(kdexts) failed, Win32 error 0n2

"The system cannot find the file specified."

Please check your debugger configuration and/or network access.

*******************************************************************************

* *

* Bugcheck Analysis *

* *

*******************************************************************************

Bugcheck code 00000117

Arguments fffffa80`042154e0 fffff880`13397cd8 00000000`00000000 00000000`00000000

 

Unable to load image watchdog.sys, Win32 error 0n2

*** WARNING: Unable to verify timestamp for watchdog.sys

*** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for watchdog.sys

RetAddr : Args to Child : Call Site

fffffa80`056658c0 : fffff880`13eaa8a0 fffff8a0`09016475 00000000`00000000 fffff880`13397cd8 : watchdog+0xa577

Unable to load image dxgkrnl.sys, Win32 error 0n2

*** WARNING: Unable to verify timestamp for dxgkrnl.sys

*** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for dxgkrnl.sys

fffff880`13eaa8a0 : fffff8a0`09016475 00000000`00000000 fffff880`13397cd8 00000000`00000000 : 0xfffffa80`056658c0

fffff8a0`09016475 : 00000000`00000000 fffff880`13397cd8 00000000`00000000 00000000`00000000 : dxgkrnl+0x1f8a0

00000000`00000000 : fffff880`13397cd8 00000000`00000000 00000000`00000000 fffffa80`000009d0 : 0xfffff8a0`09016475

 

Próbowałem zaktualizować firmware dysku (skorzystałem z podanego przez Ciebie narzędzia do pozyskania numeru seryjnego i na tej podstawie wyszukałem aktualizację na stronie Seagate'a). Niestety nie przebiegła ona poprawnie - chyba nic się nie zaktualizowało, bo jedyne co aktualizacja po włączeniu zrobiła to uruchomiła ponownie komputer, aby przywitać mnie planszą (przed zbootowaniem Windowsa) o treści "Non-System Disk, Press any key...". Naprawiłem to komendą "bootrec /fixmbr" i teraz jestem w punkcie wyjścia.

Zaraz wezmę sie za testy MHDD.

 

Wyniki z MHDD (przepraszam za słabą jakość zdjęć, nic lepszego pod ręka nie było).

Edytowane przez Mikky
Odnośnik do komentarza

Powierchnia dysku wygląda OK. Więcej o interpretacji wyników znajdziesz > http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

 

S.M.A.R.T. w zasadzie też wygląda OK, chociaż pewne niekrytyczne parametry (7, 189, 195) mogłyby wskazywać na problemy z podsystemem elektromechanicznym dysku (lub zwykłe starzenie się dysku np. z uwagi na sporą liczbę przepracowanych godzin). Chodzi mi o wartości w kolumnach Val i Worst różne od wartości początkowej (zapewne 100).

http://kb.acronis.com/content/9107

http://kb.acronis.com/content/9124

http://kb.acronis.com/content/9131

Jak można zauważyć w akapicie Recommendations zalecany jest m.in. regularny backup i dalsze obserwacje. :)

Natomiast jeden z krytycznych atrybutów, 188, wskazywałby na problemy z zasilaniem lub skorodowanymi wtyczkami zasilającymi.

http://kb.acronis.com/content/9123

Ale to musiałbyś sam ocenić obserwując ten parametr - tzn. czy wzrasta wartość w kolumnie RAW. Możliwe, że to tylko wpływ poprzedniego zasilacza lub ostatnich nasilających się problemów.

 

Natomiast co do aktualizacji firmaware to zakładałem, że najpierw upewnisz się jaką masz jego wersję. Nieudana aktualizacja może zamienić Ci dysk w cegłę.

CrytalDiskInfo oprócz S.M.A.R.T.-u pokaże Ci też wersję firmware. Może Ci się przydać to wyrywkowej kontroli S.M.A.R.T., aczkolwiek bywa, że dyski systemowe są obarczone pewnymi błędami i wiarygodniejsza jest analiza z użyciem bootowalnych narzędzi.

http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html - możesz użyć wersji portable.

Odnośnik do komentarza

Dysk dyskiem, ale zagadką pozostaje, czy to on może powodować zawieszanie? A co do aktualizacji jego oprogramowania, to tak jak pisałem - to ich narzędzie wykryło mi, że jest dostępna aktualizacja i dalej postępowałem zgodnie z instrukcją.

Dziwi mnie ta nieregularność. Od wczoraj problem się nie powtórzył ani razu, w zeszłym tygodniu było tak samo - 3 zawieszenia, z czego 2 w ten sam dzień.

Gdyby to było przy wykonywaniu konkretnej czynności, ale to się dzieje w różnych sytuacjach. Czasami po prostu podczas przeglądania Internetu, czasami (głównie) podczas gier. Dzisiaj znowu uruchomiłem FurMarka (obciążenie karty 99%) i przez ponad godzinę kiedy był uruchomiony wszystko było w porządku, a temperatura nie przekroczyła 81C.

Odnośnik do komentarza

188 to nie tylko wystąpienie problemu z dostawą prądu ale również problem na trasie danych po kablu/tasiemce sygnałowej, słowem kabelek do wymiany (a co się będziemy rozdrabniać, koszt niewielki).

Chyba nie spotkałem się z taką interpretacją. Atrybut 199 już prędzej... Tak czy siak wymiana nie zaszkodzi.

 

Dysk dyskiem, ale zagadką pozostaje, czy to on może powodować zawieszanie? A co do aktualizacji jego oprogramowania, to tak jak pisałem - to ich narzędzie wykryło mi, że jest dostępna aktualizacja i dalej postępowałem zgodnie z instrukcją.

A mógłbyś podać jaką masz aktualnie wersję firmware? Dostępność nowego firmware'u to jedna strona medalu, a konieczność jego aktualizacji to druga. Jeśli z dyskiem nic się nie dzieje to może raczej nie powinieneś ruszać firmware'u? Zakładając, że masz firmware z tych co powinny być zaktualizowane to musisz sobie poobserwować zachowanie dysku w kontekście wspomnianych problemów z "czarną serią". Nie każdy zdawał sobie z tego sprawę, nie u każdego pewno były (w pewnym sensie) identyczne objawy, nie u każdego nakładały się na to ewentualne inne problemy ze sprzętem. Problem jest znany od, bodajże, 2009 r. więc masz sporo lekturek na google do przejrzenia - i możesz sobie zweryfikować je z obserwacją zachowania swojego dysku.

Tak na marginesie, oprócz narzędzia pod windows, aktualizację można zrobić z poziomu DOS-u co jest uważane za bezpieczniejszy sposób. Znajdziesz sporo artykułów jak to przeprowadzić i pewno dowiesz się o potencjalnych problemach.

 

Nie wiem co może powodować takie zwiechy, ale BSOD (wyżej) jest z września? - więc ostatnie problemy zdają się natury sprzętowej. A tutaj się kłania na początek rozebranie kompa, wymiana taśm/kabelków, przeczyszczenie styków płyty głównej i komponentów (alkohol izopropylowy, sprężone powietrze), poskładanie, dociśnięcie. I jak wspomniano wyżej "metoda kolejnych eliminacji". Być może jeśli ostatnio dłubałeś coś w bebechach to nieświadomie sobie na pytanie odpowiedziałeś.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Muszę odświeżyć temat.

Od mojego ostatniego postu minęły niemal 3 tygodnie. Od tamtej pory komputer zawiesił się zaledwie kilka razy - nic nadzwyczajnego. Artefakty nie powróciły ani razu.

No właśnie, nie powróciły aż do dzisiaj. To chyba jakieś przekleństwo, że jak komputer ma humory to zawsze w niedzielę. Tym razem jednak poszedł o krok dalej. Teraz, nawet Windows nie chce się załadować. Jak dotąd próby przejścia w tryb awaryjny nie przyniosły rezultatów. / Dostałem się do trybu awaryjnego. Ekran usiany jest kolorowymi kropkami, ale przynajmniej mogę - na wszelki wypadek - skopiować ważniejsze dane. / Przemiłe artefakty witają mnie już na wstępie - zaraz jak włączę komputer. Wszystko przebiega sprawnie, aż do pojawienia się napisu "Starting Windows". Wtedy to komputer się po prostu zawiesza - pomaga jedynie reset. Próba odpalenia Ubuntu LiveCD (płyta stara, jedyna jaką mam - Ubuntu 8.10) nie przyniosła efektów (zdjęcia w galerii poniżej) - ekran zasypały liczne błędy. Nie wiem, czy to ze względu na jej wiek, czy to wina komputera. Próba dokonania zalecanego przez system "Startup Repair" nic nie dała.

Wiem, że nie mając dostępnej innej karty graficznej niewiele tu zdziałam, ale może wpadniecie na jakieś inne pomysły. (Postaram się jakoś wykonać zalecony wcześniej memtest.)

 

Link do galerii. Zdjęcia nie są najlepszej jakości, ale myślę, że w miarę obrazują problem.

Edytowane przez Mikky
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...