Skocz do zawartości

Komputer się nie uruchamia po czyszczeniu


marcinkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Więc tak, czyszczenie polegało na przedmuchaniu sprężonym powietrzem radjatora procesora i karty graficznej, nic nie było wyjmowane, dzień wcześniej sprzęt chodził normalnie tylko wiatrak na procku trochę wył więc pomyślałem że trza by go trochę przeczyścić, na drugi dzień zanim go uruchomiłem to go potraktowałem sprayem, po uruchomieniu chwilę pochodził, nawet nie wiem czy doszło do załadowania systemu i się wyłączył.

Proba włączenia kończyła się na mrygnięciu diody zasilania i zero jakiejkolwiek reakcji ze strony sprzętu.

Teraz tak, do czego doszedłem, że jak odłączę od płyty dodatkowe zasilanie 4-pin, to sprzęt reaguje, wiatraki, sprawdza dyski, ale grafika nie startuje, mimo że wiartak na niej się kręci, nie włącza monitora.

Więc pomyślałem że płyta padła na amen, była już wcześniej lekko uszkodzona i tylko czekałem aż całkiem padnie żeby ją wymienić, miała uszkodzone USB a po za tym działała dobrze.

Teraz co nieco o sprzęcie

zasilacz - Cooler Master RS-450-ACLY - podłączony przez listwę,

płyta była - Asus P5VD2-MX

zamieniona na Asus P5K-E

procesor - Intel Core 2 duo 2x1,8 GHz numerku nie pamiętam a nie chce mi się go rozbierać, ale z tego co pamiętam to powinien chodzić na tej płycie.

grafika - ?? - z tego co się dowiedziałem to jest to MSI GF7300GS, ale nie wiem dla czego byłem przekonany że jest to 8600GS, tak mi się wydaje że pokazywał Everest, możliwe jest to że poprzedni właściciel coś w niej namieszał?

RAM - 1 kość Super Elixir 1GB 2Rx8 Nanya

reszta sprzętu mniej ważna, mniej potrzebna do uruchomienia,

2xhdd 80 i 120, nagrywarka DVD Pioneer

 

Teraz tak, wymieniłem więc tą płytę, jak podałem wyżej, i co się robi, sprzęt niby rusza, jak wcześniej, wiatraki, sprawdza dyski, słychać że rusza dysk twardy ale dioda nie mryga, no i zero reakcji ze strony grafiki, ale ten wtyk 4pin musi być włączony bo bez niego nie rusza nic, znaczy się odwrotnie jak poprzednio.

Więcej grzechów nie pamiętam, jak coś to pytajcie.

Aha, nie ma żadnych sygnałów ze strony BIOS-u.

Poradźcie więc coś, od czego zacząć gdzie szukać problemu, nic mi nie przychodzi do głowy a nie chciał bym kupować części w ciemno na chybił-trafił, a nóż się uda.

Liczę na waszą pomoc, bo komp mi bardzo potrzebny a tu takie problemy.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Masz może pod ręką jakiś podobny sprzęt, żeby posprawdzać części? Czy przy uruchamianiu kompa słychać jakieś beepy, jeśli tak, to jakie? Reszta jak wyżej. Pamięci masz z gatunku słabszych, więc możliwe, że one nie wytrzymały.

Wtyczki zasilającej procesora nie należy odłączać, ona nie służy tylko do ozdoby.

Odnośnik do komentarza

Wszystko odłączałem, dla tego napisałem że sprzęt mniej ważny do uruchomienia.

Głośniczek jest, ale nie daje żadnych sygnałów, wspomniałem o tym.

Ten sprzęt to jest składak z części z odzysku i dla tego jest jaki jest, nie stety ale części się wyczerpały i nie ma nic na podmiankę, no i nie mam na czym posprawdzać.

Teraz odnośnie tej wtyczki, czy na pewno jest to zasilanie procesora, bo jeżeli tak to wskazywało by na jego uszkodzenie biorąc pod uwagę fakt że jak na pierwsze płycie było włączone to robiło problemy z włączeniem.

Zasilanie płyty jest 24 + 4 więc nie wiem czy zasilanie procka jest z tych 24 czy ten dodatkowy.

I jeszcze jedna sprawa, w zasilaczu mam dodatkowy wtyk 6 pin, a na płycie mam 2x4=8pin ale połowa jest przysłonięta, znaczy się że można tam wcisnąć 4 lub 8, a 6 to już chyba nie bardzo?

Odnośnik do komentarza

Cooler Master RS-450-ACLY

Ile lat ma ten zasilacz?

Możesz sprawdzić napięcia?

 

Zasilanie płyty jest 24 + 4 więc nie wiem czy zasilanie procka jest z tych 24 czy ten dodatkowy.

Dodatkowy

nie "24+4" tylko 20+4 (4-pin do zasilania procesora jest osobno)

 

I jeszcze jedna sprawa, w zasilaczu mam dodatkowy wtyk 6 pin, a na płycie mam 2x4=8pin ale połowa jest przysłonięta, znaczy się że można tam wcisnąć 4 lub 8, a 6 to już chyba nie bardzo?

6-pin to złącze PEG (do zasilania karty graficznej)

Nigdy nie próbowałem czy do się wcisnąć zamiast zasilania procesora :P

Odnośnik do komentarza

Dodatkowy

nie "24+4" tylko 20+4 (4-pin do zasilania procesora jest osobno

Chyba się nie zrozumieliśmy, główna wtyczka jest 24 pin, dodatkowo na płycie tej pierwszej jest 4 pin 12V, a w nowej jest 8 pin, z tym że połowa jest przysłonięta zaślepką, a podłącza się 4pin. Wydawało mi się że jest to dodatkowe zasilanie do grafiki, w tej płycie jest możliwość podłączania dwie karty graficzne i stąd może jest taki układ.

Teraz druga sprawa, wyjąłem RAM, efekt jest taki że piszczy głośnik 1 długi 2 krótkie, z tego co wiem to oznaczało by problem z grafiką, ale powinno chyba informować o braku RAM-u.

 

Na wtyczce 4 pin jest napięcie 11,86, sprawdzone miernikiem.

Odnośnik do komentarza

Chodzi o nazewnictwo. Starsze płyty były zasilane przez złącze 20-pin, nowsze mają już 24-pin. Producenci zasilaczy, żeby nie mieć problemów zgodności ich produktów z różnymi płytami często stosują tzw. wtyczkę rozłączalną (20+4 pin). Oznaczenie xx+yy jest zarezerwowane właśnie do tego typu wtyczek, jeśli stosuje się wtyczki podłączane w różnych miejscach, to się je wymienia po kolei, nie pisze się liczby pinów oddzielanych plusami. Zmierz jeszcze napięcia na innych liniach (przede wszystkim +3,3 V (pomarańczowy kabelek) i +5V (czerwony kabelek)), koniecznie wtedy, gdy wszystkie wtyczki są podłączone do płyty.

Masz możliwość sprawdzenia co się dzieje, gdy podłączysz inną kość pamięci?

Odnośnik do komentarza

marcinkowski - przecież tu nie piszą dyletanci, wiemy jak wygląda wtyk na płycie, zresztą dla kogoś kto chce pomóc wpisanie w googlarke nazwy płyty dostarcza wszelkich informacji. Masz 8-mio pinowe gniazdo eatx ale nic nie stoi na przeszkodzie aby podłączyć tam tylko 4-ro pinową wtyczkę, jeśli tylko taka jest w zasilaczu. Temat zasilania można uznać za wyczerpany.

Zresetuj bios zworką na płycie, myślę, że wiesz jak.

Odnośnik do komentarza

Witam

 

Masz w płycie tej nowszej AMI BIOS.

 

Kolejność testów stosowanych przez BIOS jest następująca:

 

Test rejestrów procesora;

Sprawdzenie sumy kontrolnej pamięci ROM BIOSu;

Sprawdzenie kontrolera klawiatury;

CMOS shutdown register check;

Testowanie systemowego zegara;

Test odświeżania pamięci;

Test pierwszych 64kB pamięci;

Test pamięci cache procesora;

Test baterii CMOS;

Test karty graficznej w kilku trybach graficznych (vsync, hsync, read/write); Tu się zatrzymuje Bez pamięci :blink:, odepnij kartę włóż pamięć (czy beda inne jakie dźwięki)

Wejście i wyjście z trybu chronionego - test;

Test szyny adresowej;

Test zapisu/odczytu pamięci;

Test DMA;

Test klawiatury;

Sprawdzenie konfiguracji SETUP-u.

Takie info znalazłem ale u ciebie jest chyba inaczej skoro bez ramu piszczy pierwszo o karcie graficznej :blink:

 

marcinkowski pisze:

 

to go potraktowałem sprayem

Jakim ??

 

Moje przypuszczenia, uszkodzenie karty graficznej i pierwszej płyty, przy uszkodzonej karcie graficznej druga płyta nie rusza.

Odnośnik do komentarza

Wiemy jak to wygląda.

Skoro dzieje się to na dwóch płytach, zasilacz też wygląda mniej więcej ok, napędy jak rozumiem próbowałeś odłączyć, to zostają zdaje się trzy rzeczy: pamięci, procek i grafika. Do przetestowania przez podmianę na inny, sprawny model, lub sprawdzenie ich w innym kompie. Jest jeszcze możliwe, że jednak jest coś nie tak złożone, dlatego proponuję to rozłożyć raz jeszcze i zobaczyć jak to wygląda po złożeniu "na pająka".

 

[edit]

Właśnie, napięcia na linii +3.3V nie wyglądają za fajnie. Duże skoki i nie mieszczą się w normie, więc zasilacz będzie pewnie do wymiany.

Odnośnik do komentarza

Żeby zakończyć kwestię wtyczek / gniazd:

http://zenfist.pl/pelen.php?id=4

... i tego będziemy się trzymać. OK?

 

Moje przypuszczenia , uszkodzenie karty graficznej i pierwszej płyty, przy uszkodzonej karcie graficznej druga płyta nie rusza.

uszkodzenie - owszem, objawy wskazują na "jakieś uszkodzenie". Ale "samoistne" uszkodzenie płyty głównej i karty graficznej to rzecz niezmiernie rzadko występująca w praktyce serwisowej. Jak już, to spowodowane zasilaniem lub temperaturą.

 

Ja bym usilnie prosił o podanie oznaczenia procesora. Pełnego, typu:

Intel® Core™2 Duo Processor E7500 (3M Cache, 2.93 GHz, 1066 MHz FSB) LGA775

a najlepiej kod, czyli np.

SLGTE

Odnośnik do komentarza

[edit]

Właśnie, napięcia na linii +3.3V nie wyglądają za fajnie. Duże skoki i nie mieszczą się w normie, więc zasilacz będzie pewnie do wymiany.

Sorry chyba źle napisałem ma być 3,34-3,35.

 

Masz 8-mio pinowe gniazdo eatx ale nic nie stoi na przeszkodzie aby podłączyć tam tylko 4-ro pinową wtyczkę, jeśli tylko taka jest w zasilaczu. Temat zasilania można uznać za wyczerpany.

Zresetuj bios zworką na płycie, myślę, że wiesz jak.

Tu pytałem tak profilaktycznie czy nie można tam podłączyć tej 6pin, w końcu to 12V.

Reset BIOS-u to była pierwsza rzecz jaką zrobiłem.

 

Jakim ??

To jest takie sprężone powietrze firmy Incore

 

Test karty graficznej w kilku trybach graficznych (vsync, hsync, read/write); Tu się zatrzymuje Bez pamięci, odepnij kartę włóż pamięć (czy beda inne jakie dźwięki)

To już sprawdzałem, jak jest RAM a wyjmę grafikę to nie daje sygnałów, a jak wyjmę RAM i grafikę to piszczy jak wcześniej 1 długi 2 krutkie.

Odnośnik do komentarza

Tu pytałem tak profilaktycznie czy nie można tam podłączyć tej 6pin, w końcu to 12V.

Nie można, wtyczki nie są mechanicznie zgodne (pomijając inne przeznaczenie i kwestie elektryczne).

 

marcinkowski - podaj dokładne modele:

- procesora

- pamięci

- płyty głównej

- karty graficznej

 

Odpowiedz na pozostałe pytania, zadane wcześniej.

Odnośnik do komentarza

Wolę to mieć wyraźnie napisane przez autora tematu. Zgadywanie do niczego nie prowadzi, a dotychczasowe posty pokazują ograniczoną wiedzę na temat sprzętu.

Nie takie cuda już widywałem, z C2D nagle robiło się P4 D945 (albo odwrotnie), karta graficzna bywała przelotką na DVI (taki śmieszny patent Dell, ze złączem wyglądającym jak PCI-E x16) i tak dalej ...

 

Masz rację co do zasilacza, stąd moja wcześniejsza prośba o podanie daty produkcji (zignorowana) i pomiar napięć (wykonany, nie śmiem pytać jaką metodą i sprzętem).

Odnośnik do komentarza

Nie można, wtyczki nie są mechanicznie zgodne (pomijając inne przeznaczenie i kwestie elektryczne).

Już doszedłem że jest to do PCI-E.

No dobra i poświęciłem się i go rozebrałem, na pająka jest tak samo.

więc na procku stoi napisane:

6300 SL9SA MAYAL

1,86GHz/2M/1066/06

L627A421

RAM - PC2-4200U-444-12-E1, 1GB 2Rx8

O grafice pisałem w pierwszym poście, model płyty również podałem mogę dodać że jest to wersja z WiFi.

Odnośnik do komentarza

uszkodzenie - owszem, objawy wskazują na "jakieś uszkodzenie". Ale "samoistne" uszkodzenie płyty głównej i karty graficznej to rzecz niezmiernie rzadko występująca w praktyce serwisowej. Jak już, to spowodowane zasilaniem lub temperaturą.

Nie myślałem o samoistnym uszkodzeniu tylko o tym ze czasami potrafi ze sprężonego powietrza prysnąć skroplona woda.

 

Komp był pewno pod napięciem (nie był wyłączony z gniazdka sieciowego), potem szybki start kompa i problemy. :unsure:

Odnośnik do komentarza

4 x DIMM, Max. 8 GB, DDR2 1066*/800/667 Non-ECC,Un-buffered Memory

Twoje kości to PC4200, w dodatku wątpliwej jakości, czyli mają częstotliwość 533MHz i nie sądzę, by w SPD miały cokolwiek więcej, więc pamięci nie są zgodne z płytą. Załatw inne pamięci (pasujące do tej płyty) i sprawdź czy one będą działać.

Odnośnik do komentarza

Wolę to mieć wyraźnie napisane przez autora tematu. Zgadywanie do niczego nie prowadzi, a dotychczasowe posty pokazują ograniczoną wiedzę na temat sprzętu.

Nie takie cuda już widywałem, z C2D nagle robiło się P4 D945 (albo odwrotnie), karta graficzna bywała przelotką na DVI (taki śmieszny patent Dell, ze złączem wyglądającym jak PCI-E x16) i tak dalej ...

 

Masz rację co do zasilacza, stąd moja wcześniejsza prośba o podanie daty produkcji (zignorowana) i pomiar napięć (wykonany, nie śmiem pytać jaką metodą i sprzętem).

A chciał Pan ze mnie zrobić fachowca na tamtym forum.

Odnośnie daty, to rzeczywiście zignorowałem to, ale tylko dla tego że nie pomyślałem że jest to pytanie a po prostu drwina.

Prawdę mówiąc niie wiem za bardzo gdzie na nim znaleźć datę produkcji, sam go nie kupowałem, trafił do mnie z drugiej ręki.

Napięcia były mierzone miernikiem DT 830D+.

 

Komp był pewno pod napięciem (nie był wyłączony z gniazdka sieciowego ) , potem szybki start kompa i problemy .

Komp był odłączony od prądu i nie był od razu włączony.

 

4 x DIMM, Max. 8 GB, DDR2 1066*/800/667 Non-ECC,Un-buffered Memory

 

Twoje kości to PC4200, w dodatku wątpliwej jakości, czyli mają częstotliwość 533MHz i nie sądzę, by w SPD miały cokolwiek więcej, więc pamięci nie są zgodne z płytą. Załatw inne pamięci (pasujące do tej płyty) i sprawdź czy one będą działać.

No fakt, chyba coś przeoczyłem.

Odnośnik do komentarza

nnneooo a kto czyści sprężonym powietrzem przy włączonej "budzie" pod napięciem?? :angry.gif: Ja wynoszę odłączoną "budę" na balkon i tam przeprowadzam czyszczenie. Poza tym po czyszczeniu trzeba odczekać min. 5 min. i dopiero podłączać okablowanie i peryferia. :o

marcinkowski pisze:

 

dzień wcześniej sprzęt chodził normalnie tylko wiatrak na procku trochę wył więc pomyślałem że trza by go trochę przeczyścić, na drugi dzień zanim go uruchomiłem to go potraktowałem sprayem

Nie pisze, ze tak tu było, ale takie domysły. Ja osobiście raz coś podobnego przerabiałem, wiec ktoś może tak zrobić :D, w moim przypadku siadla tylko grafika, jak się okazało koleś czyścił powietrzem i odkurzaczem i nie chciało mu sie rozłączać i na szybko tak sobie zrobił.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...