Skocz do zawartości

Problem po formatowaniu.. dziwny komunikat


Rivann

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W związku z tym, że muszę teraz już się oddalić z forum i będę dopiero po południu, nie mam teraz czasu stworzyć klarownej odpowiedzi na temat układu partycji. Tylko na szybko załączam dwie małe uwagi:

 

[19/09/2011 - 22:54:09 | D ] 	C:\Windows

[20/09/2011 - 21:48:26 | D ] C:\Windows.old

 

Katalog właściwy to Windows. Windows.old można już usuwać. To nieco poluzuje miejsce.

 

 

Ciekawy jestem dlaczego pokazuje m.in. Kaspersky Rescue Disk 10.0 jak korzystalem z niego przed obecnym formatem z plyty fabrycznej i to z poziomu pendrive.

 

[20/09/2011 - 10:16:16 | AD ] 	D:\Kaspersky Rescue Disk 10.0

 

Płyta Kaspersky Rescue Disk zawsze tworzy "swap" na dysku twardym, pojawia się na pierwszej partycji (a tą jest tu PQSERVICE) folder o nazwie którą widzisz. Można go skasować.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Wracając do partycji: wg tego co widzę na obrazku + spisie wygląda, że partycja PQSERVICE przestała być specjalna, nie dość że jest odkryta, to jeszcze wygląda na ogołoconą = na niej leżą tylko pliki startowe Windows, tradycyjne katalogi Kosz i Przywracanie systemu oraz plik Acer aimdrs.dat (trzyma hasło do interfejsu Recovery), a w oryginale tam powinien leżeć obraz instalacyjny Windows i może jakieś dodatkowe serwisowe narzędzia:

 

[20/09/2011 - 12:16:09 | SHD ] 	D:\$RECYCLE.BIN

[18/09/2011 - 15:03:20 | RSH | 32] D:\aimdrs.dat

[20/09/2011 - 22:01:28 | SHD ] D:\Boot

[11/04/2009 - 15:18:47 | RASH | 333257] D:\bootmgr

[20/09/2011 - 22:01:29 | RAS | 8192] D:\BOOTSECT.BAK

[03/09/2011 - 10:25:04 | SHD ] D:\System Volume Information

 

Partycja jest za duża w stosunku do aktualnej zawartości, za to sąsiadująca partycja z Windows bardzo biedna i będziesz miał problemy choćby przy wykonywaniu aktualizacji Windows sukcesywnie podbierających miejsce na dysku.

 

Z tego co zrozumiałam, wykorzystana tu do instalacji płyta fabryczna jest pełna (a nie "Recovery"), czyli instaluje świeży Windows bez odwołań do partycji Recovery na dysku twardym, a wskazuje na to także stan zainstalowanego systemu (braki w sterownikach, te byłyby już preinstalowane w obrazie Acer) plus to co aktualnie figuruje w spisie (nie widzę gdzie tu może siedzieć obraz na dysku). Na wszelki wypadek pokaż jak wygląda zawartość owej płytki i czy w katalogu Sources jest ogromny plik install.wim (być może - jeśli to płyta brandowana przez Acer - obraz systemu ma inną nazwą). W takiej sytuacji można "zniszczyć" PQSERVICE (ona zresztą nie jest potrzebna, gdy są zrobione dyski z Backupem - inna sprawa, że te dyski u Ciebie poległy ...), tzn. urwać z PQSERVICE miejsce i dołożyć do C. PQSERVICE musi zachować niezbędne do startu systemu pliki (katalog Boot i plik bootmgr), ale na te pliki i inne czynności z zapisem na partycję startową wystarczy tylko około 100MB-120MB, dla porównania taki rozmiar partycji na "Zastrzeżone przez system" dobiera tradycyjny instalator Windows 7. Operacja zmiany rozmiaru partycji bez utraty danych jest możliwa wg następujących sposobów:

  • Przez opcje wbudowane w system: diskmgmt.msc > z prawokliku na D wybierz opcję Zmniejsz wolumin > utworzy się dodatkowa przestrzeń nieprzydzielona > z prawokliku na C wybierz opcję Rozszerz wolumin i dołożyć całość urwaną z PQSERVICE. Zmiany rozmiaru partycji spod działającego Windows mogą natrafić na trudności, czyli zablokowane nieprzesuwalne pliki.
  • Alternatywnie możesz użyć darmowych programów z taką funkcją (udostępniają też operacje z poziomu płyty startowej): EASEUS Partition Master Home Edition, Partition Wizard, Paragon Partition Manager Free Edition, GParted LiveCD

Inna możliwość, to scalenie C z D w jedną partycję. Poza tym, znacznik "System" posiada partycja PQSERVICE, ale na C są powielone pliki startowe:

 

[26/02/2008 - 03:42:49 | SHD ] 	C:\Boot

[21/01/2008 - 04:34:29 | RASH | 333203] C:\bootmgr

[26/02/2008 - 03:42:50 | RAS | 8192] C:\BOOTSECT.BAK

 

Te wyglądają na obiekty do usunięcia, bo wg znaczników Windows bootuje z PQSERVICE.

 

 

 

PS. Jeszcze pytanie, co jest w tych folderach;

 

[19/09/2011 - 05:20:01 | D ] 	C:\Acer

[19/09/2011 - 05:19:41 | D ] C:\AcerSW

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Picasso.. Cieszę się że napisałaś i bardzo dziękuję za te informacje.. Powoli się 'wgryzam' bo początkowo wszystko wygląda skomplikowanie..

 

Próbowałem skorzystać z pierwszej metody. Takie rezultaty:

 

15nu26u.png

rozumiem ze moge zmniejszyc partycje tylko o 5946 MB

 

spróbowałem wpisać inną wartość.. chciałbym zmniejszyć tę partycję o 11 GB.

 

 

Piszesz że

Inna możliwość, to scalenie C z D w jedną partycję.

 

Wolałbym tę opcję. Czy możesz napisać mi jak to zrobić?.. Tak bardziej 'krok po kroku'.. <rumieniec> :) Gparted LiveCD posiadam..

 

Odnośnie folderów C:\Acer i C:\AcerSW.. Wydaje mi się, że C:\Acer to jest folder tego komputera [dawany fabrycznie i pewnie zostal z poprzedniej instalacji z plyty backup ktora zrobilem z systemu pre-instalowanego w czasie zakupu tego laptopa] hmm.. 'sorry' za niezbyt fachowy opis bo tam sa pliki setup funkcji ktore mialem wczesniej np. acer arcade z demo grami, jakis acerpatch oraz acer empowering technology (tego np. wynalazku nie mam obecnie.. i dobrze bo go nie 'lubilem' tzn. nie byl funkcjonalny i spowalnial system przy ladowaniu, wydaje mi sie ze przyczynial sie do zawieszania komputera itp. bo teraz komputer działa zdecydowanie lepiej i szybciej.

 

OK. Załączam pliki z informacjami.. 1) to C:\Acer i 2) to C:\AcerSW

 

Picasso.. Uprzejmie i cierpliwie proszę o dalszą pomoc :)

 

PS. Gdy otworzę/wejdę do partycji D: to tam jest tylko plik BOOTSECT.BAK

post-2965-0-29022000-1316545490_thumb.png

post-2965-0-87546500-1316545501_thumb.png

post-2965-0-36301300-1316545603_thumb.png

post-2965-0-91656100-1316545617_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Odnośnie folderów C:\Acer i C:\AcerSW.. Wydaje mi się, że C:\Acer to jest folder tego komputera [dawany fabrycznie i pewnie zostal z poprzedniej instalacji z plyty backup ktora zrobilem z systemu pre-instalowanego w czasie zakupu tego laptopa] hmm.. 'sorry' za niezbyt fachowy opis bo tam sa pliki setup funkcji ktore mialem wczesniej np. acer arcade z demo grami, jakis acerpatch oraz acer empowering technology (tego np. wynalazku nie mam obecnie.. i dobrze bo go nie 'lubilem' tzn. nie byl funkcjonalny i spowalnial system przy ladowaniu, wydaje mi sie ze przyczynial sie do zawieszania komputera itp. bo teraz komputer działa zdecydowanie lepiej i szybciej.

 

Wydaje się, że można te foldery usunąć (wyglądają na zbiór oprogramowania Acer do instalacji), jeśli to faktycznie odpadek po wcześniejszym nieudanym zrzucaniu, ale na wszelki wypadek zgraj je sobie na jakąś CD czy pendrive. Nie potwierdziłeś tego:

 

 

Na wszelki wypadek pokaż jak wygląda zawartość owej płytki i czy w katalogu Sources jest ogromny plik install.wim (być może - jeśli to płyta brandowana przez Acer - obraz systemu ma inną nazwą).

 

Pokaż co jest na tej fabrycznej płycie instalacyjnej, widok główny i widok katalogu Sources.

 

 

spróbowałem wpisać inną wartość.. chciałbym zmniejszyć tę partycję o 11 GB.

 

Zmiany rozmiaru partycji spod działającego Windows mogą natrafić na trudności, czyli zablokowane nieprzesuwalne pliki.

 

 

Wolałbym tę opcję. Czy możesz napisać mi jak to zrobić?.. Tak bardziej 'krok po kroku'.. :) Gparted LiveCD posiadam..

 

- Na początek uzgodnienie plików startowych. Z poziomu jakiejś płyty (może być to WinRE na płycie instalacyjnej Vista) usuń pliki startowe z C (Boot i bootmgr), które wg dat zresztą wyglądają na pochodne operacji Acer, następnie aktualne pliki startowe z D (Boot i bootmgr) przerzuć na C.

- W Gparted usuń (Delete) partycję D, a C poszerz (Resize/Move) o nieprzydzielone miejsce. Rozszerzoną partycję C uczyń partycją aktywną (w przeciwnym wypadku system nie będzie zdolny startować), nadając jej flagę Boot.

- Po tej operacji przesunięcia może nastąpić czkawka podczas startu systemu. W takim przypadku z poziomu WinRE na płycie startowej Vista wykonaj korektę rozruchu za pomocą "Narzędzia do naprawy systemu podczas uruchomienia"

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Picasso.. Patrząc na dysk C: nie widzę tam plików C:\Boot i C:\bootmgr a jest tam tylko C:\BOOTSECT.BAK [i mam włączoną opcję [b]pokaż ukryte pliki i foldery[/b]]. To samo jest na D: tzn. też jest tam tylko widoczny D:\BOOTSECT.BAK Jak mam zatem usunąć C:\Boot i C:\bootmgr?

 

Zapominasz o drugiej opcji w Windows Explorer > Organizuj > Opcje folderów i wyszukiwania > odptaszkuj Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego.

 

Nawiasem, mimo że wskazywałam użycie płyty startowej, w zasadzie tę część operacji możesz zrobić spod Windows: z C usunąć aktualne Boot i bootmgr, a z D skopiować (a nie przenosić) te obiekty na C. Potem, gdy usuniesz partycję D, to oczywiście cała zawartość D nie będzie już grała roli. Jeśli będzie problem z usuwaniem z C, wyresetuj uprawnienia: KLIK.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
A jaka jest różnica 'skopiować' i 'przenieść'?

 

Nie osłabiaj mnie :P. Skopiować oznacza powielenie (prawoklik i Kopiuj/Copy + Wklej/Paste), przenieść oznacza całkowite przesunięcie (Wytnij/Cut + Wklej/Paste).

 

Ale jednak będzie tu problem, tzn. o ile z C możesz sobie usuwać spod Windows, to z D nie skopiujesz katalogu Boot na C, gdyż zapomniałam o tym, że przecież plik BCD jest zawsze otwarty i nie jest możliwe takie kopiowanie spod Windows. Migrację plików startowych z D na C musisz zrobić z poziomu płyty startowej.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Na początek ważna uwaga: z poziomu płyty WinRE liternictwo będzie pokazane odwrotnie, tzn. partycja PQSERVICE spod Windows widziana jako D w WinRE otrzyma C (bo jest pierwszą partycją aktywną), zaś partycja ACER z zainstalowanym Windows spod Windows widziana jako C w WinRE będzie D. Dlatego komendy zrealizują "odwrotny" kierunek ruchu niż to się nasuwa widząc układ partycji w Windows. A linia komend jest potrzebna, gdyż mamy do czynienia z obiektami o atrybutach HS (ukryty systemowy), a te się nie ujawnią w tych sztuczkach uruchamiania "Mojego komputera" w formie graficznej via polecenie notatnik etc. W linii komend będzie do wykonania zestaw poleceń:

 

xcopy C:\Boot /h /s /e /f D:\Boot

 

na pytanie czy to katalog czy plik wpisz z klawiatury D

 

xcopy C:\bootmgr /h /f D:\

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Czy na pewno przed kopiowaniem usunąłeś z C z Windows (partycja oznaczona jako "Acer") katalog Boot i plik bootmgr?

 

oops.. nie usunąłem... po prostu zapomniałem wykonać tego kroku.. w wyniku tego zostały nadpisane/zamienione pliki w folderze C:\BOOT a wymiana 'bootmgr' nie nastąpiła 'access denied'..

 

wobec tego nie robilem juz nic wiecej.. Czy moge te czynnosci powtorzyc? Mam na mysli usunac ten folder i plik z C: i powtórzyć kopiowanie (ale juz właściwie)..

Odnośnik do komentarza
Proszę napisz mi w międzyczasie jak usunąć ten folder C:\Boot i plik C:\bootmgr z poziomu płyty WinRE. Jakich użyć poleceń w linii komend.

 

Te możesz usunąć spod Windows, bo wg danych w diskmgmt.msc pliki startowe Windows leżą na PQSERVICE (oznaczenie System). Jeśli to miałoby być robione z linii komend (przypominam: C + D idą odwrotnie z poziomu WinRE):

 

D:

rd /s /q Boot

attrib -s -h bootmgr

del bootmgr

 

Poza tym, na PW Ci podałam, że zamiast męczyć się w linii komend możesz skorzystać z FreeCommander w wersji portable uruchomionego z poziomu WinRE.

 

 

 

.

Edytowane przez picasso
23.11.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...