Skocz do zawartości

Jaki Linux dla początkującego?


kaczakkkk

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam zainstalowac na laptopie Dell Latitude D510 / zegar-1,73 GHz, 256 MB - RAM, 40 GB - HDD / jakas sensowna wersje Linuxa, dla osoby ktora dopiero zaczyna przygode z tym systemem. Mysle, ze byloby dobrze gdyby byly; graficzny interfejs podobnie jak w Windows, zblizone funkcjonalnosci; przegladarka, komunikator, poczta, playery, i wazne!!! zeby mozna bylo zastosowac nakladki graficzne na IPtables ktore ma byc w zalozeniu glowna linia obrony i zarazem "poligonem doswiadczalnym" ochrony systemowej.Jakie jest Wasze zdanie? Bede wdzieczny za odpowiedz z linkiem do downloadu sugerowanej przez Was wersji Linuxa. Pozdrawiam. Kaczak.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zawsze możesz wypróbować wersję LiveCD zanim zdecydujesz się na instalację. Problemem może być tu pamięć RAM. Bywa, że nowsze dystrybucje nie ruszą bez 512 MB. Jeśli jest możliwość jej dołożenia to poprawiłoby to przy okazji komfort pracy. Środowisko KDE bardzo przypomina Windows, ale jest raczej zasobożerne.

 

Możesz spróbować LiveCD Fedory (Gnome 3, KDE, LXDE, XFCE) - ale mogą nie ruszyć przy takiej ilości RAM-u.

http://fedoraproject.org/pl/get-fedora-options

Fedora, jak dla mnie ma fajne forum http://forum.fedora.pl/ i przyzwoity poradnik http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik - bezcenne. :) Niestety pewne rzeczy trzeba sobie samemu zainstalować... m.in. flash, kodeki... (ale robisz to wg poradnika).

 

Proponuję przejrzeć także tematy Najbardziej przyjazna dla nowicjusza dystrybucja Linuksa oraz Jaki LINUX na stary komputer (PII 350MHz).

Odnośnik do komentarza

Żeby nie marnować płytek możesz wypróbować dystrybucje montując obraz iso pod virtualbox'em na innym, szybszym kompie (nie musisz zakładać kilkunastu "maszyn wirtualnych", możesz zrobić to na jednej). Przynajmniej wstępnie się zorientujesz czy Ci pasuje. Jednie z Fedorą "Desktop" (Gnome 3) może być wtedy pewien problem, bo uruchamia się w trybie tzw. fallback mode. Ale możesz ją sprawdzić nagrywając na płytkę.

Odnośnik do komentarza

Może tak profilaktycznie jeszcze dodam... Jeśli będziesz miał wybór między wersją destop a alternate (w nazwie instalki) - np. xubuntu http://www.xubuntu.org/getubuntu (ubuntu pewno też) - dla tego kompa z 256 MB lepszym wyborem będzie alternate. Instalator ma tryb tekstowy. Może to wydawać się skomplikowane, ale przy takiej ilości RAM-u powinno zdać zadanie a sama instalacja powinna przebiec sprawniej.

Odnośnik do komentarza

A ja wskażę Linux Mint Debian ze środowiskiem Xfce.

 

- Zainstalowane kodeki

- Zainstalowana Java

- Zainstalowany Adobe FlashPlayer

- Domyślnie zainstalowany Firefox

- Gdyby nie posiadał sterowników do karty wifi, można bez problemu, kilkoma kliknięciami, załadować sterownik windowsowy

 

Xfce nie zajmuje dużej ilości zasobów, a przy tym nie posiada ascetycznego wyglądu, można sobie go bardzo ładnie skonfigurować, wedle własnych potrzeb :)

 

XQvLr.png

 

 

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza

"300" mnie zawstydzil, ale slusznie, powinienem sie szybciej uczyc. Tymczasem mam juz 768 MB pamieci DDR2, i zaczynam zabawe jaka zasugerowal "Slawek 481" tj Linux Mint Debian ze środowiskiem Xfce. Dajcie mi prosze troche czasu, bo to bedzie pierwszy kontakt z Linuxem. Za 2 - 3 dni napisze jak mi to poszlo i jakie wrazenia

Przyszlo mi jeszcze jedno pytanie do glowy: poniewaz jest wiele rodzajow pamieci RAM /nazwy, szybkosc, technologia/ czy jest jakas tablica? algorytm postepowania jaka pamiec, ile, kiedy i do czego? Czy mozna mieszac pamieci roznych producentow i o roznej szybkosci?

Odnośnik do komentarza

* Odnośnie pamięci...

 

Sprawdzasz w tzw. manualu (instrukcji obsługi) lub w specyfikacji na stronce producenta jaki typ pamięci obsługuje płyta główna, przy okazji ile max., i ile ma gniazd pamięci danego typu (bywa, że płyta obsługuje dwa typy pamięci). Zwykle w jedno gniazdo można włożyć max. / ilość gniazd danego typu. Możesz też sprawdzić czy płyta obsługuje tzw. dual channel. W manualu sprawdzasz też czy są jakieś istotne ograniczenia odnosnie pamięci. Możesz też poszperać w tzw. datasheet'ach pamięci... o ile producent je udostępnia. Przykład > http://www.kingston.com/hyperx/products/khx_ddr2.asp#800s

Program CPU-Z pokaże Ci zapisy Frequency, CAS# Latency, ..., Voltage, które definiują ustawienia kości. Najczęściej są to profile JEDEC, ale możesz też spotkać np. X.M.P. W tym drugim przypadku raczej konieczne jest wybranie tej opcji w BIOS-ie w ustawieniach pamięci.

Np. https://www.fixitpc.pl/topic/5314-modernizacja-dwoch-komputerow/page__view__findpost__p__40065 - przy okazji, coś jest nie tak w tym temacie odnośnie pamięci DDR2 (możesz zabawić się w detektywa). ;)

 

Jeśli masz pamiątki różnych producentów, o różnej częstotliwości to musisz poszukać złotego środka o ile komp nie chce wystartować na ustawieniach Auto, czyli popróbować ręcznie dopasować ustawienia pamięci wg zapisów JEDEC/X.M.P.. W większości przypadków kości różnych producentów współpracują ze sobą. Ograniczeniami może być wspomniany wcześniej dual channel. Z zapisów JEDEC widzisz, że kości mogą pracować także z jeden, dwa rzędy mniejszymi szybkościami. Zwykle szybsze kości dopasują się do tych wolniejszych. Czyli jeśli włożysz np. DDR2-800 i DDR2-667 to obie będą pracować jako DDR2-667 (nie wnikamy tutaj w OC). Na inne kwestie pewno natkniesz się w lekturce forum.

 

Kwestię ile i do czego możesz przećwiczyć na linuksie... czyli porównać w praktyce to co masz aktualnie lub wcześniejsze 256 MB, a wymagania dystrybucji.

 

* Odnośnie linuksa...

 

...a konkretniej Fedory, to mogę Ci dać czas nawet do listopada - wtedy ma wyjść kolejna odsłona (F16). :D Fedora ma w przybliżeniu półroczny cykl wydawniczy. Inne dystrybucje chyba podobnie.

Odnośnik do komentarza

Zawsze można pobawić się testami, które mogą pomóc w wyborze dystrybucji :

quiz 1

quiz 2

Do tego mozna zajrzeć do porównania dystrybucji no i przejżeć distrowatch.

Kiedyś mówiło się " Zainstaluj taką dystrybucje jaką ma twój kumpel", teraz w dobie virtualboxa i innych tego typu programów można naprawde w szybszym tempie przejżeć dystrybucje.

Ważne tez jest wsparcie społeczności w rozwiązywaniu problemów i na to też warto zwrócić uwagę.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Wynik pierwszego quizu mowi, ze najlepszy dla mnie jest:

1. openSUSE

2. Mandriva Linux

3. Ubuntu Linux

4. Fedora

5. Debian GNU/Linux

Wynik drugiego quizu:

1. Mandriva

2. Open SuSE

3. Kubuntu

4. Linux Mint

5. Ubuntu

Jest jeszcze jedno pytanie, laptop jest polaczony za pomoca modemu-rutera CISCO EPC2425 bezprzewodowo z modemem TP-Link TL-WN321G. To soft na Windows, jak zainstalowac modem bezprzewodowy na Linuksie? Ktore distro jest najlepsze dla tego celu? Czy to sie da w ogole zrobic?

Jakie programy Linuxa umozliwia korzystanie z mojego konta pocztowego na wp.pl? Jeszcze jedna mysl, jakie distro nie posluguje sie wtyczkami Java i Flash, badz umozliwia ich blokade?

Odnośnik do komentarza

Jest jeszcze jedno pytanie, laptop jest polaczony za pomoca modemu-rutera CISCO EPC2425 bezprzewodowo z modemem TP-Link TL-WN321G. To soft na Windows, jak zainstalowac modem bezprzewodowy na Linuksie? Ktore distro jest najlepsze dla tego celu? Czy to sie da w ogole zrobic?

TP-Link TL-WN321G to jest karta bezprzewodowa, a nie modem. Jak już będziesz miał dystrybucje zainstalowaną i nie wykryje tej karty to dopiero zacznij szukać jak to zrobić.

Jakie programy Linuxa umozliwia korzystanie z mojego konta pocztowego na wp.pl?

Co masz dokładnie na myśli ? Korzystanie przez przeglądarkę internetową ? Korzystanie przez klienta poczty ? Sprecyzuj.

Jeszcze jedna mysl, jakie distro nie posluguje sie wtyczkami Java i Flash, badz umozliwia ich blokade?

Wtyczki nie są uzależnione od dystrybucji, tylko od programu w jakim wykorzystujesz te wtyczki. Może też dokładnie sprecyzuj o co chodzi, by nie było niedomówień.

Odnośnik do komentarza

Odnosnie poczty:

- mam konto pocztowe na wp.pl, czy bede mogl z niego korzystac kiedy bede uzywal Linuxa?

Odnosnie technoligii flash i java:

- obydwa te skladniki stanowia bardzo istotne zagrozenie zarowno prywatnosci jak i anonimowosci, jak ograniczyc ich "ciekawskie" dzialanie"

Probowalem dzis uruchomic Linux Mint ale mi nie bootuje, pisze o tym w dzisiejszym poscie. Nie wiem dlaczego.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy dobrze mysle ale mi wychodzi, ze wszystkie dodatki uzywane do przegladarki uzywanej na OS Windows, moga byc uzywane do tej samej przegladarki uzywanej na OS Linux? I tak samo jest z blokowaniem "nieporzadanych" technologii naruszajacych anoimowosc i prywatnosc? Tylko blagam - nie piszcie ze wszystko jest "cacy" http://niezalezna.pl/17678-mswia-szykuje-cyberinwigilacje A jak wyglada istalacja IPchains oraz konfiguracja wlasnych regul przy pomocy interpretera graficznego? sa na to jakies sprawdzone manuale?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...