Skocz do zawartości

Jaki program antywirusowy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ostatnio zajęłem się optymalizacją komputera, wyczyściłem autostart mam tylko 1 wpis od antywira, wyłaczyłem zbędne usługi i efekty wizualne. W menedzerze zadań zostały tylko ważne procesy systemowe, no i zacząłem się zastanawiać nad antywirusem ponieważ mam teraz avasta jest dość lekki ale jednak jakies zasoby pobiera i tak pomyslałem czy aby nie warto go odinstalować ponieważ w sposób bezpieczny korzystam z internetu, pendrivy podłączam tylko swoje jak cos, baardzo zadko dostaje jakies alarmy od antywira o jakims wirusie tak więc mysle ze jest on zbędny.Tak wiec chce go odinstalowac, a napisałem na forum w takim celu czy nie znacie jakiegos antywirusa który jest baaardzo ale to bardzo lekki nawet mało skuteczny i mało znany, sprawdzałem juz wiele pande, nawet antywira od Microsoftu ale zawsze zabierały dośc sporo pamieci. Tak wiec jesli nikt nic nie doradzi to chyba nie bede mial zadnego antywira tylko wykonywał będe skanowanie np. co 2tyg programem Malwarebytes

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zainstalowałem Immunet Free Antivirus i zurzywa około 15mb pamięci, czekam jeszcze na inne propozycje, moze być tylko firewall, chce aby brał około 5mb. Jeśli nic nie ma to zostane przy systemowym firewallu i co tygodniowych skanach np. malwarebytes

Nie znajdziesz raczej żadnego AV, co działa w tle i używa tak mało...zapora i owszem. Może być płatny Look'n'Stop, bezpłatny Ghostwall albo Filseclab...ten ostatni to ok. 5 MB z pamięci RAM, dwa poprzednie mniej niż 1,5. Zależy jeszcze jaki masz system...na W7 pójdzie tylko L'n'S, na XP wszystkie trzy.

Masz spore wymagania odnośnie wydajności, a na tej zaoszczędzisz jedynie poprzez bardziej zaawansowane podejście czyli prace na kontach użytkownika, polityka restrykcji dla aplikacji i temu podobne wewnętrzne mechanizmy systemowe przeważnie ignorowane przez użytkowników. Możesz spróbować zainstalować EMET, możesz próbować bawić się z kontami dzięki systemowym narzędziom lub instalując SuRun...możesz spróbować z Sandboxie...metod sporo.

Odnośnik do komentarza

Tylko po co mialem miec antywira który tylko zajmuje zbędnym procesem jeśli nie korzystam z neta w niewiadomo jaki sposob oraz nie przynosze jakis plikow z trojanami itp :)

 

Jak to mówią strzeżonego Pan Bóg strzeże. Jeżeli używasz komputera w rozważny sposób, to możesz korzystać z samego firewalla, choć poleciłbym jednak coś bardziej solidnego. Ghostwall to nieaktualizowana zapora i o ile pamiętam jednokierunkowa.

W życiu jednak różnie bywa i lepiej zastosować jakąś lekką i w miarę skuteczną ochronę, niż mordować się potem z wirusami :)

Odnośnik do komentarza

Zainstalowałem Ghostwall i jest ok ;) tylko nie wiem czy po instalacji juz działa czy trzeba go skonfigurowac:) PC mam w miare 2GB ram procek athlon x2 240 itp itd :P Tylko po co mialem miec antywira który tylko zajmuje zbędnym procesem jeśli nie korzystam z neta w niewiadomo jaki sposob oraz nie przynosze jakis plikow z trojanami itp :)

GhostWall to głównie kontrola połączeń przychodzących, o czym pisze sam producent, ale ma przecież możliwość konfiguracji kontroli dla pojedynczych aplikacji, gdzie da się ustawić reguły dla połączeń w obie strony. Faktem jest jednak, że jest bardzo lekki i niestety nierozwijany. Ale to bolączka klasycznych zapór czyli bez HIPS...większość tych znanych nie jest już rozwijana poza L'n'S. Można polecić z takich darmowych i wciąż z doskonała opinią Kerio 2.15 (to ostatnia darmowa wersja)...bardzo dobra i lekka klasyczna zapora.

http://www.321downlo...ware/page7.html

Pisałem o Filseclab...tę zaporę naprawdę można polubić za jej spore możliwości oraz lekkość dla systemu...mogę ją spokojnie polecić.

A tak na marginesie...masz taką konfigurację sprzętową, że nie rozumiem ograniczeń, które narzucasz...na tym sprzęcie pójdzie właściwie wszystko. U mnie na laptoku z procesorem 1,7 i 0,9 GB RAM mam Privatefirewall, Avasta i do tego Mamutu...kiedyś był OA Free, Avast i SpyShelter Free...nie mówię już o zestawie z Filseclab, bo to najlżejsza z tych trzech zapór...wszystko chodziło bezboleśnie, żadnych zamrożeń, żadnych zwiech.

Sam firewall to niestety już raczej nie wystarczy, bo nie chodzi tylko o blokowanie dostępu z sieci, ustalanie tego co może się z nią łączyć i wszystkie ewentualne funkcje anti-leak...mnóstwo ataków jest przez przeglądarki, bazuje na inżynierii społecznej i nawet nie wiem jak się będziesz strzec, to możesz własnym rozumem nie dać rady...niestety :) Dlatego monitory/HIPSy/blokery, do tego jakieś anty-malware w tle, polityka restrykcji lub wirtualizacja to dodatkowe niemal konieczne elementy ochrony.

Odnośnik do komentarza

kurde :/ teraz sam nie wiem :P w sumie jak mialem avasta to on mial male zuzycie w procesach :D chyba ze znasz jakiegos letszego AV. Avast miał dwa procesy jeden zajmował jakos około 15-20mb drugi 5mb. Jeśli nic letszego nie polecisz to chyba do niego wróce

 

Najlżejszym antywirusem jest Immunet Free Antivirus (bez ClamAV). Avast od wersji 6 już nie jest tak lekki, a poza tym weź pod uwagę nie tylko pobór pamięci ale także użycie procesora. Mam wrażenie, że ulegasz obsesji na punkcie zużycia zasobów. Jeśli Immunet pobiera około 15 MB RAM w normalnym użytkowaniu, to jakie to ma znaczenie przy 2 GB RAM? Do tego COMODO Firewall z Defense+ lub GeSWall Freeware z regułami Pro oraz Panda USB Vaccine i posiadasz lekką oraz bardzo solidną ochronę.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...