Skocz do zawartości

Jak podzielić dysk na partycje po instalacji


Kondzios

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Prosiłbym o pomoc w podzieleniu dysku na partycje. Jakiś tutorial najlepiej po polsku. Niestety nie mam płyty CD XP więc spartycjonowanie z poziomu płyty jest niemożliwe. Chce podzielić na dwie partycje. C już jest, chce dorobić partycje D, dysk ma 105 gb, wolne jest 40 gb. Proszę o pomoc.

 

System Windows Xp Media Center.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Kondzios

 

Z tego co widzę to mowa o laptopie? Jeśli tak i jeśli skorzystasz kiedyś z Recovery w celu odtworzenia systemu to najprawdopodobniej stracisz ten nowo utworzony podział. IMHO będzie Ci trudno wykroić jakąś sensowną partycję D przy takiej zajętości partycji C. Najlepiej byłoby zabrać z niej "niepotrzebne" rzeczy (filmy, zdjęcia, dokumenty itp.). Pytanie, jakiej wielkości potrzebujesz tą nową partycję? Przed zabawą z partycjami zrób sobie backup ważniejszych danych i zdefragmentuj dysk/partycję.

Odnośnik do komentarza

A wedlug Ciebie co to za partycje przed i za partycją C? Chcesz się ich pozbyć?

 

Masz coś istotnego na tej partycji C? Możesz sformatować dysk ponownie i postawić system? Chociaż raczej nie z uwagi na Twoje "Niestety nie mam płyty CD XP" i fakt, że najprawdopodobniej wcześniej musiałbyś zintegrować sterowniki SATA trybu tekstowego z posiadaną instalką XP. IMHO 20 do 25 GB na system byłoby OK i to ze sporym zapasem na dodatkowe oprogramowanie. Tylko nie jestem pewien czy da się to zrobić bez utraty danych.

Odnośnik do komentarza

Tylko nie jestem pewien czy da się to zrobić bez utraty danych.

Easeus PM tworzy nowe partycje i zmienia rozmiar istniejących bez utraty danych. Najlepiej wcześniej wywalić pliki-śmieci za pomocą jakiego cleanera, a potem zdefragmentować wszystko. Potem uruchomić EPM i dzielić dysk twardy wg uznania i potrzeby. Używałem tego programu na wszystkicj swoich domowych kompach - 2 laptoki i stacjonarny.

Odnośnik do komentarza

Witam

 

@Kondzios - Możesz zrobić tak jak kolega wyżej radzi lecz mam obawy ze przez dodanie dodatkowej partycji system RECOVERY nie zadziała i nie będziesz mail możliwości postawienia systemu od nowa (brak CD). Chyba ze sie mylę. :blink:

 

A wedlug Ciebie co to za partycje przed i za partycją C? Chcesz się ich pozbyć?

To jest partycja RECOVERY kolega 3oo dobrze ci podpowiada .

Odnośnik do komentarza

A to dopiero odkrycie :blink: nawet nie wiedziałem o Recovery. Kiedy mi padł system to oddałem go do informatyka który mi go naprawił i dał dwie płytki chyba z obrazem lecz za bardzo nie ufam tym płytką. Dziś albo jutro spróbuje z Easusem. Póki co dzięki odezwę się z moimi pytaniami po partycjonowaniu.

EDIT: Mógłby mnie ktos pokierować w tym programie? Naciskam Resize/Move i dalej nie wiem co robić.

 

Dobra EDIT nieaktualny. Udało mi się spartycjonować na C:\ i E:\ (D:\ to mój napęd DVD). Jak napisałem na górze W razie jakichkolwiek problemów będę się zwracał do Was w tym temacie. Jesteście świetną ekipą.!

Odnośnik do komentarza

Możesz zmienić przypisane literki partycjom D i E.

W menedżerze zarządzania dyskami klikasz wybraną partycję lub urządzenie CD/DVD, PPM na niej > Zmień literkę partycji i ścieżki... > w nowym okienku klikasz przycisk Zmień... i z listy rozwijalnej wybierasz wolną/interesującą Cię literkę partycji > zatwierdzasz OK. Ponieważ niejako zamieniasz przypisane literki partycji miejscami musisz zmienić jedną z nich na tymczasową (tj. pierwszą wolną), którą potem zamienisz na docelową. :)

Odnośnik do komentarza

W EPM na samym dole po lewej stronie pola z zadaniami jest lista akcji do wykonania...choć w programie w oknie dysków są już zmiany, to bez zatwierdzenia listy zmian...co wiąże się z restartem...nic w rzeczywistości się nie zmieni. Dopiero zatwierdzenie i restart spowodują wywołanie okna EPM przed załadowaniem systemu i postęp wykonywanych zadań-zmian na partycjach. Potesm start systemu już z nowymi dyskami.

Odnośnie partycji "recovery"...na laptoku HP u mojej żony też jest taka partycja, i działanie jej chyba po zmianach dokonanych za pomocą EPM się nie zmieniło...mówię chyba, bo nie miałem okazji z tego korzystać. Gdybym miał cos takiego, jak kopia zdrowego systemu, nie miałbym teraz problemu o jakim piszę w innym wątku tutaj :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...