Skocz do zawartości

Pytanie o kartę graficznai chłodzenie do procesora


dzianla

Rekomendowane odpowiedzi

zestaw:

 

GIGABYTE GA-770TA-UD3 USB 3.0 SATA III

AMD Phenom II X4 955 Black Edition s.AM3 BOX

OCZ ModXStream Pro 500W

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

2 gb 1333 Mgz kingstone

monitor HP w2228h, gram w rozdzielczości 1680.

 

 

Chciałbym wymienić kartę graficzną (obecnie psujący się grzejnik bfg 8800 gts 320 mb )

 

ma służyć do grania( głównie cod4, czasem dragon age) lecz ważniejsze od wydajności jest dla mnie hałas oraz pobór mocy, bezawaryjność.

cena maX do 650 zł i jakiś 5770 lub gtx..gts.. gt..260 (na wielu forach czytałem opinie ze 260 jest lepsza od 5770 a oszczedność prądu to ściema i oszczędza się grosze... ), ale może nie opłaca się aż tyle wydawać i wystarczyłoby 500 zł ?? tu już proszę o rade.

 

Odkąd temperatura 27 stopni zawitała do mojego pokoju wiatrak na procku brzmi jak suszarka wiec zastanawiam się nad kupnem jakiegoś cichego chłodzenia, nie miałem z tym wcześniej w ogóle styczności więc proszę o jakieś sugestie.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Procesor AMD Phenom II X4 955 BE ma TDP 125, co ogranicza wybór układów chłodzenia. Był niedawno duży test "schładzaczy" na PC-labie, bardzo ładnie pokazuje że niektóre chłodzenia "kończą się" przy 90-100W. Co prawda sposób przeprowadzenia testu był nieco kontrowersyjny, ale w większości przypadków wyniki pokrywają się z moimi obserwacjami.

 

Ze względu na bardzo dobry stosunek wydajność/cena, i sposób mocowania, polecam:

 

SilentiumPC Fortis HE1225

 

http://www.aac.com.pl/silentiumpc-fortis-he1225-p-828.html

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=124_182&products_id=26715

 

ewentualnie któryś z modeli Zalman CNPS10X (Flex albo Performa).

Odnośnik do komentarza

dzianla

 

Co do chłodzenia to jednak w pierwszej kolejności proponowałbym pozbyć się kurzu z radiatora. Być może dałoby się wymienić sam wiatrak (z radiatora) na wydajniejszy/cichszy. Możesz też wymienić pastę na procku. 'How to' znajdziesz w poniższym tutorialu Nakładanie pasty termoprzewodzącej. Może przyda Ci się lekturka Cisza i chłód czyli to co powinien wiedzieć każdy posiadacz PC’ta.

Odnośnik do komentarza

dzianla

 

Co do chłodzenia to jednak w pierwszej kolejności proponowałbym pozbyć się kurzu z radiatora. Być może dałoby się wymienić sam wiatrak (z radiatora) na wydajniejszy/cichszy. Możesz też wymienić pastę na procku. 'How to' znajdziesz w poniższym tutorialu Nakładanie pasty termoprzewodzącej. Może przyda Ci się lekturka Cisza i chłód czyli to co powinien wiedzieć każdy posiadacz PC’ta.

 

 

jest wyczyszczony, obudowa jest otwarta cały czas, komp ma 2 miesiące, przy zamkniętej obudowie chodzi jakby byl cały czas pod maXymalnym obciążeniem, otwarcie pomoglo do czasu nastania upałów i tak od 4 dni komp bez obciążenia hałasuje, a podczas grania nie da sie bez słuchawek wysiedzieć w pokoju poprzedni komp ze starym boxowym chłodzeniem które nie bylo czyszczone przez 3 lata chodzil 5 razy ciszej niż teraz nowy w tych ostatnich 4 dniach.

Odnośnik do komentarza
to chyba sprzęt dla zawodowców :] co się bawią w podkręcanie,
przede wszystkim zawodowcy nie korzystają wcale z chłodzenia powietrzem, tak więc żaden radiator nawet gdyby zajmował pół obudowy jest nie do przyjęcia przez zawodowców.

swith48 - zaproponował Ci sprawdzoną i zdającą już od jakiegoś czasu egzamin konstrukcję, inna rzecz że troszkę droższą. Z tańszych ale w miarę wydajnych pod uwagę można wziąć Pentagram Karakorum, dostępny chyba tylko na allegro.

Reasumując jak sam piszesz w OC się nie bawisz więc każdy nie stockowy cooler do 100 zł da sobie radę znacznie lepiej niż fabryczny.

Odnośnik do komentarza

Ja bym brał Radeona HD4870, w teorii ma wydajność podobną do HD5770, w praktyce niekiedy jest od niego znacznie bardziej wydajny, a jest tańszy. Do DX11 HD5770 jest za słaby, więc nawet to nie jest argumentem, by go kupować. Niestety w przypadku Radeona HD4870 trzeba sie spieszyć, bo te karty już wkrótce znikną z rynku.

Ninja 2 nie ma jak dla mnie sensu, zwłaszcza, że trzeba do niej dokupić pastę termoprzewodzącą, bo ta dawana przez Scythe zbyt dobra nie jest. Według mnie lepszymi propozycjami są:

SilentiumPC Fortis HE1225

 

http://www.aac.com.pl/silentiumpc-fortis-he1225-p-828.html

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=124_182&products_id=26715

 

ewentualnie któryś z modeli Zalman CNPS10X (Flex albo Performa).

Przy czym kupując CNPS10X Flex trzeba pamiętać o dokupieniu wentylatora 120mm, całkiem nieźle w połączeniu z tym coolerem sprawdza się SilentiumPC Zephyr 120mm, ale jest to całkiem solidny sprzęt i w komplecie z nim jest bardzo dobra pasta Zalman ZM-STG2 (do CNPS10X Performa również jest dodana ta pasta).

Odnośnik do komentarza

Seward - test past wykazuje różnice zaledwie paru stopni, piszesz:

Ninja 2 nie ma jak dla mnie sensu, zwłaszcza, że trzeba do niej dokupić pastę termoprzewodzącą,
pewnie dlatego że to podraża koszty, ale takim samym kosztem, a może i większym jest dokupienie wentyla. Fander sprawdzi się tak samo jak "zefir", czyli jaki wentylator to kwestia otwarta.

Dla mnie to jest prosta sprawa: nie ma solidnego OC, to nie ma co ładować kasy w wyszukane coolery, tak samo jak szukanie jak najbardziej wydajnej karty graficznej.

Co do grafiki, to wydajność 5770 vs 4870 jest bardzo porównywalna, ale w kwestii apetytu na prąd, a w związku z tym wydzielanego ciepła to tu na zdecydowane prowadzenie wychodzi 5770.

Odnośnik do komentarza

Seward

Przez v się pisze moją ksywkę. ;p

- test past wykazuje różnice zaledwie paru stopni,

Parę stopni na paście to jest dosyć sporo.

pewnie dlatego że to podraża koszty, ale takim samym kosztem, a może i większym jest dokupienie wentyla. Fander sprawdzi się tak samo jak "zefir", czyli jaki wentylator to kwestia otwarta.

Kulą w płot, bo Zephyr w normalnej wersji (bez świecidełek) kosztuje ~20zł, a Fandery są jednak ciut droższe.

Dla mnie to jest prosta sprawa: nie ma solidnego OC, to nie ma co ładować kasy w wyszukane coolery, tak samo jak szukanie jak najbardziej wydajnej karty graficznej.

Dlatego też Ninja nie ma dla mnie sensu. Zalman CNPS10X Flex ma podobną cenę, jak ta Ninja, a jest jednak według mnie lepszy. Zalman CNPS10X Performa kosztuje ~130zł, SilentiumPC Fortis nieco ponad 100zł. Są to chłodzenia wydajne i ciche. Poza tym płyta i procek wyglądają, jakby były dobierane pod OC. Podaliśmy kilka modeli, które są jako tako sprawdzone i mają niezły stosunek jakość/cena, wybór oczywiście należy do autora, ale jednak warto dołożyć te parędziesiąt groszy, by trzymać temperaturę procka na stabilnym poziomie.

Co do grafiki, to wydajność 5770 vs 4870 jest bardzo porównywalna, ale w kwestii apetytu na prąd, a w związku z tym wydzielanego ciepła to tu na zdecydowane prowadzenie wychodzi 5770.

No właśnie jak tak bliżej na to spojrzeć, to ta różnica nie jest aż tak duża, a np. w takim Assasin Creedzie 2 5770 dostaje według testów bęcki od swojego starszego brata. Wychodzi tu pewnie różnica w rzeczywistym taktowaniu pamięci (czy jak kto woli w szerokości szyny).

 

[edit]

A może to chodziło o zwykłego Assasin Creeda. Nie pamiętam już. W każdym bądź razie wydajność HD5770 potrafi zaskoczyć in minus.

Odnośnik do komentarza

Sevard - jeśli ma to poprawić Ci samopoczucie, to przyznam Ci we wszystkim rację, ale co to zmienia? Fander jest o, słownie "dwa złote" droższy od zefira więc zanim zarzucisz komuś jakieś strzelanie kulą w płot to zorientuj się w cenach, natomiast marka "fander" to legenda. Nie wiem czy jesteś w tym wieku że to pamiętasz, to była niegdyś marka, którą każdy chciał posiadać w swoim piecu.

No właśnie jak tak bliżej na to spojrzeć, to ta różnica nie jest aż tak duża, a np. w takim Assasin Creedzie 2 5770 dostaje według testów bęcki od swojego starszego brata
tyle tylko że @dzianla dość jasno napisał, że chodzi o CoD'a 4, a w tym tytule to ten starszy brat dostaje owe bęcki. Pod względem zaś zapotrzebowania na prąd w stresie różnica to ponad 70W (dla całej platformy) gdzieś te 70W jest spożytkowane i jest, idzie w gwizdek i różnica temperatur w stresie to 20 stC !!!

Dla mnie sprawa jest oczywista, chcesz kombinować to kombinuj. :D

 

Edit: chyba jednak nie pamiętasz.

No offence rzecz jasna. :emo:

Odnośnik do komentarza

Hm

Zużycie prądu, ~50W, niby dużo, ale jeśli chodzi o wydajność, to jednak warto się zastanowić, którą kartę wybrać.

A jeśli jesteśmy przy COD4, to z moich źródeł wynika coś innego. (nie ten COD)

A tu taka ciekawostka.

 

Też jakiś czas temu myślałem, że jest inaczej, ale testy jednak mówią coś nieco innego (@aTaSerwiS dzięki za uświadomienie jakiś czas temu).

 

Po dokładniejszych poszukiwaniach SilentiumPC Zephyr i Fandera można znaleźć w tej samej cenie, choć ten pierwszy jest ciut wydajniejszy, więc tu zwracam honor. Przywiązanie do marki bywa złe. Kingstony też parę lat temu były bezkonkurencyjne, a teraz jednak ustępują konkurencji (i pewnie zaraz mnie paru użytkowników zlinczuje, ale co mi tam).

Odnośnik do komentarza

ma służyć do grania( głównie cod4, czasem dragon age) lecz ważniejsze od wydajności jest dla mnie hałas oraz pobór mocy, bezawaryjność.

cena maX do 650 zł

 

to chyba sprzęt dla zawodowców [scythe Ninja 2 Rev. B] co się bawią w podkręcanie,

He 1225 jest niewiele mniejszy :P

 

Jedyną poważną wadą coolera Ninja2 (pomijając cenę) jest brak "backplate" w zestawie. Przy tak dużej wadze radiatora usztywniacz jest niezgędny, firma Scythe o tym wie ... ale sprzedaje tego typu akcesoria "luzem" -> Scythe CPU Cooler Stabilizer K8/AM2

Bez "usztywniacza TEŻ działa, przeważnie ;)

 

 

Z tańszych ale w miarę wydajnych pod uwagę można wziąć Pentagram Karakorum, dostępny chyba tylko na allegro.

Reasumując jak sam piszesz w OC się nie bawisz więc każdy nie stockowy cooler do 100 zł da sobie radę znacznie lepiej niż fabryczny.

Pentagram Freezone HP-120AlCu Karakorum P 7015 jest - powiedzmy - modelem pośrednim pomiędzy HE923 a HE1225. Robi je ten sam chińczyk, różnią się drobnymi szczegółami wykonania oraz ukompletowaniem i opakowaniem (tzn napisami na kartoniku).

 

Zerknij na poniższy skrypt porównujący grafy, być może pozwoli Ci to nieco zweryfikować to co zasłyszałeś o wybranych/porównywanych przez siebie kartach.

http://www.benchmark.pl/zestawienie_gpu.html

 

Proponuję traktować zestawienie GPU na benchmark.pl z wielką ostrożnością. Raz że zrobiono je w oparciu wyłącznie o benchmarki jednej firmy, a dwa - testy wykonywano na różnych platformach, w kilku przypadkach zbyt "słabych" dla danej karty.

 

 

Wracając do tematu.

 

Nie lubię dyskusji "o wyższości ..", bo zawsze są w takich tematach wojny fanbojów. Ja składam sprzęt "jaki Pan Klient sobie życzy", siłą rzeczy mam pewne możliwości porównania różnych produktów (na pewno większe niż "normalny użytkownik komputera").

 

Mając wybierać pomiędzy GTX 260 a HD 5770 ... trudna decyzja. Wydajnościowo - porównywalne, z lekkim wskazaniem na NV (szczególnie w niektórych grach, optymalizowanych pod karty jednego producenta). Ale za podobna cenę można mieć HD5770 z chłodzeniem "cichym" albo GTX260 z chłodzeniem "normalnym" (ewentualnie lekko wydajniejszym od referencyjnego).

No tak, ale obie te karty przekraczają budżet podany w pierwszym poscie ;)

(650 zł)

Wystarczy na GTS250, albo HD5750 / HD 4870 - i w tym momencie wybór jest prosty, wygrywa HD 4870 (dopóki jeszcze jest dostępna). Wygrywa, bo ma wydajność zbliżoną do GTX260 za cenę GTS250.

Odnośnik do komentarza

Może na koniec, dla mnie wiążące jest to zdanie

lecz ważniejsze od wydajności jest dla mnie hałas oraz pobór mocy, bezawaryjność.
i pod tym kątem sugeruję 5770, 4870 jest może odrobinę wydajniejsza(w niektórych tytułach) ale i hałas i pobór prądu stawia ją poniżej 5770, są tytuły (np World in Conflict) w których i 4870 i 5770 dostają baty od starszej GTX260. Co do testów każdy ma swoje. http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=566&rectr_str_numer=6
Odnośnik do komentarza

@UP Właśnie teraz zauważyłem, w takim razie zwracam honor, bo w poborze prądu rzeczywiście jest różnica, w ciszy nie, bo ciche modele nie mieszczą się w budżecie. Przy tym budżecie według mnie najrozsądniejszym wyborem jest i tak HD4870 (uzasadnienie 2 posty wyżej).

Tak swoją drogą, to teraz zauważyłem coś jeszcze:

obudowa jest otwarta cały czas

Błąd. Obudowa powinna być zamknięta. Tylko przy naprawdę kiepskiej jakości obudowach ich otwarcie powoduje spadek temperatury we wnętrzu kompa.

Odnośnik do komentarza

Tak swoją drogą, to teraz zauważyłem coś jeszcze:

 

Błąd. Obudowa powinna być zamknięta. Tylko przy naprawdę kiepskiej jakości obudowach ich otwarcie powoduje spadek temperatury we wnętrzu kompa.

 

to jest całkiem logiczna teoria, niestety praktyka nie pozostawia złudzeń, obudowa mode com za 150 zł (3 lata temu)

w stanie spoczynku po założeniu bocznego panela decybele wzrastają 2,3 krotnie ( nie umiem zmierzyć, subiektywne wrażenie) po zdjęciu : komputer w ciągu 20 sec wycisza się do przyzwoitego poziomu.

ogólnie od poniedziałku kiedy to temp spadła z 27 stopni do 16 nie ma problemu przy otwartej obudowie nawet podczas grania.

sam już nie wiem... może nie warto wydawać 120 zł żeby przez okres lata mieć cisze w pokoju z drugiej strony przy upale nie da się wytrzymać.

 

 

zakupiłem :

 

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__9/id_produktu__3716/__Karty_Graficzne_Asus_Radeon_HD_5770_CuCore_1GB_DDR5_128_bit_PCI_E_/

 

dziękuje wszystkim za pomoc w tym wyborze, co do chłodzenia jeszcze się zastanawiam.. ale z waszych propozycji dalej skłaniam się ku HE1225 tak jak pisałem nie bawie się w OC więc spokojnie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...