Skocz do zawartości

Windows XP nie uruchamia się po zainstalowaniu aktualizacji


shiris

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki mały problemik z komputerem. Są w nim dwa dyski. Jeden podzielony na dwa mniejsze Ci D. Na C był system i programy, na D inne dane, typu zdjęcia, muzyka i takie tam.Drugi jest podzielony na trzy mniejsze. Są tam tylko dane z dysku D. No i ten dysk C i D miał bardzo dużo błędów ideport 1 że nie odpowiedział w odpowiednim czasie.

Już miałam problem z tym dyskiem i pisałam w tym temacie na SE.

Teraz jest inny problem, wczoraj były aktualizacje, no i mama wyłączyła komputer, ja chciałam wydrukować coś,więc włączyłam komputer ponownie. I wiecie co?? Komputer uruchomił się normalnie, poszedł pasek Windows, ja musiałam gdzieś pójść i jak wróciłam było jakieś czarne tło i białe literki, jak by specyfikacja komputera, jakieś cyferki i w końcu na samym końcu tego tekstu Boot from CD.

Nie mam CD ani w nagrywarce ani w odtwarzaczu CD. Komunikat jaki się pojawia brzmi następująco. Nie można uruchomić systemu Windows, ponieważ <Katalog główny Windows> nie znaleziono lub jest uszkodzony plik hal.dll. Zatem mam pytanie czy system Windows mogę zainstalować na innym dysku, który jest fizycznie w komputerze wyjąć ten zepsuty dysk, czy dalej próbować wgrywać Windowsa na ten sam dysk, który jest ewidentnie uszkodzony. Mam zawartość dziennika zdarzeń. Tam można właśnie zaobserwować te błędy. Tutaj adres do dziennika zdarzeń.: http://www.speedyshare.com/files/22903301/Dziennik_zdarze_.7z

Wiem, stary, ale widać tam te właśnie błędy o których mówię. Fachowiec który był u nas stwierdził, że ten dysk długo nie pożyje, ale i tak długo żył, ale ja mówiłam by zabrać ten dysk, po wgraniu systemu na drugi dysk, bo jak dobrze pamiętam można mieć na dwóch dyskach, oddzielnych fizycznie dwa systemy, ale nie chciano mnie słuchać i wyszło jak by na moje, bo do windowsa nie można się dostać. I tyle. Chyba rzeczywiście dysk już padł.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Może przedstaw jednak skan + S.M.A.R.T. tego dysku z MHDD. Zakładam, że wiesz już jak zrobić bootowalną dyskietkę z tym programem.

https://www.fixitpc.pl/topic/155-zakladanie-tematu-jakie-informacje-podawac/

 

Fachowiec wspominał coś o tym, że wymienił taśmy/kable? Przeczyścił styki? Profilaktycznie sprawdził konflikt sterowników w menedżerze urządzeń?

Co do stawiania systemu, to ja bym odpiął pozostałe dyski. Być może trzeba będzie zmienić kolejność bootowania w BIOS-ie. Pytanie co na tym drugim dysku jest, bo pewno trzeba będzie zrobić format jedej partycji. Chociaż zakładam, że to już nie będzie problematyczne przy 200 GB dysku.

Odnośnik do komentarza

Witam

 

Tak jak kolega wyżej bez smarta trudno cos wywróżyć.

 

System postaw na drugim dysku najlepiej na pierwszej partycji a ten niepewny dysk odepnij całkowicie.

 

Obejrzy płytę czy kondensatory nie spuchły.

 

Jaki kabel(IDE czy SATA ) podejrzewam IDE (taki szeroki, Duży).

 

Jaka płyta główna, jaki zasilacz czy masz 2 gniazda IDE na płycie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

To nie jest mój komputer, więc nie wiem jaka płyta główna, podobno jakaś chińska bez nazwy, jak zrobić bootowalną dyskietkę nie mam pojęcia, bo nigdy nie robiłam. Jak wiem, są tam dwa dyski jeden 200 giga podzielony na dwie partycje C i D, na C był system i programy, na D dane. Potem dołożono drugi dysk, proponowałam by zainstalować Windowsa także na drugim dysku 120 giga, ale nie założono i teraz oczywiście nie można się do kompa dostać, Z tego co wiem, nic nie mówił o wymianach taśmy, kablach. Ani o przeczyszczonych stykach. To bardzo stary komputer, więc taśma IDE. Przepraszam, nie mam pojęcia jaki tam jest zasilacz, ale podejrzewam, że nie z najwyższej półki. Ten drugi dysk 120 giga ma trzy partycje, rano coś nie umiałam się wysłowić. Partycje G,H, I tylko I jest zajęta, G I H są wolne. Mamy oryginalne płyty windows XP, a teraz jak zrobić bootowlaną dyskietkę ze smartem?

Odnośnik do komentarza

Witam

 

S.M.A.R.T. to nie jest program tylko na chłopski rozum cala historia użytkowania dysku szczegóły TU.

 

Jeżeli ty masz kompa z fdd, to wkładasz dyskietkę i formatujesz ja jako "Utwórz dysk startowy systemu MSDOS" w win XP.

 

Możesz te u siebie podpiąć ten "walnięty" dyski i zawartosc jego S.M.A.R.T. odczytać pod Windowsem.

 

Pozdrawiam

 

Możesz system zainstalować G jeżeli to jest dobra kolejność literek (zaleca pierwsza partycja na dysku)

Odnośnik do komentarza

a teraz jak zrobić bootowlaną dyskietkę ze smartem?

Wyjaśnił Ci to Tyrol w poście #6, w temacie na SE.pl, na który się powołałaś. A ściągnąć musisz plik Last version of MHDD, self-extracting floppy image, do którego link znajdziesz pod pozycją MHDD poniżej:

https://www.fixitpc.pl/topic/155-zakladanie-tematu-jakie-informacje-podawac/

 

A co do partycji na dysku... Ściągnij Cichy BootDisk. Skorzystaj z załączonego tam programu do skopiowania obrazu na dyskietkę. Zabootuj z dyskietki, wybierz Partition Magic i zrób fotkę partycji tego dysku na którym chcesz postawić system. Zerkniemy co zjemy. :)

http://www.cichy.net.pl/

Odnośnik do komentarza

Można też użyć GNU/Linuksa w wersji LiveCD do odczytania S.M.A.R.T.u (nie wszyscy mają stację dyskietek). Ściągnij najlepiej GParted LiveCD, nagraj obraz na płytę i zbootuj ją na feralnym komputerze. Gdy zaladuje się system otwórz terminal i wpisz w nim komendę

smartctl --all /dev/sda

To, co zwróci ta komenda wrzuć na forum.

Odnośnik do komentarza

Nie przejmuj się.

Jeśli będzie Ci wygodnie i masz takie możliwości to zrób to bootując z CD (zapomnij o dyskietkach). Układ partycji może być również ze wspomnianego wyżej gparted.

 

Nie mam CD ani w nagrywarce ani w odtwarzaczu CD.

Chyba nie za bardzo zrozumiałem i założyłem, że tak jak wspomniałaś na SE.pl nie masz nagrywarki. Mój błąd, w razie jakby co. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza

Nagrywarkę mam, ale ona jest zepsuta i nie zawsze nagrywa jak trzeba.Odtwarzacz jest i działa. A to co pisałam,, to chodziło o to, że nie miałam wtedy żadnego CD ani w nagrywarce ani w stacji dysków Cd, która nie jest nagrywarką, stąd powinno iść bootowanie z dysku, chociaż pierwsze bootowanie jest ustawione na CD, a drugi na HDD.

Edytowane przez picasso
21.02.2011 - Temat zostaje zamknięty. Wygasła jego żywotność ustalona zasadami. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...