Skocz do zawartości

Modernizacja dwóch komputerów


Krzycho92

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Trochę to dla mnie dziwne, ale wygląda na to, że wszystko się zgadza. One takie są... a wynika to z datasheet'u (link z aukcji).

Kingston’s KHX6400D2LLK2/2G is a kit of two low-latency 128M x 64-bit 1GB (1024MB) DDR2-800 CL4 SDRAM (Synchronous DRAM) memory modules, based on sixteen 64M x 8-bit DDR2 FBGA components per module. Total kit capacity is 2GB (2048MB). Each module pair has been tested to run at DDR2 800MHz at low latency timing of 4-4-4-12 at 2.0V. The SPD is programmed to JEDEC standard latency 667Mhz timing of 5-5-5-15 at 1.8V.

Innymi słowy, nieco upraszczając, mogą pracować jako DDR2 800 MHz, ale programy typu CPU-Z będą je wykrywały jako DDR2 667 MHz.

Odnośnik do komentarza

Tylko dlaczego identyczne, które kupiłem w komputroniku w CPU-Z i HWinfo wykrywa jako PC6400, a te same z allegro jako PC5300? Może to wina płyty głównej? Spróbuję zamienić je slotami.

 

[EDIT]

Jednak te z allegro po prostu są wolniejsze, bo po zamienieniu slotami i tak w CPUz i hwinfo te 2 są na 333mhz. Coś jest nie tak. Skoro na naklejce napisane PC6400, a tu PC5300, ale naklejki są oryginalne i nie ma śladu żeby ktoś je odkleił czy coś. Po prostu marka Kingston coś oszukuje.

Teraz pytanie, czy to w jakiej kolejności są one umieszczone w slotach ma jakieś znaczenie?

Jeśli nie, to problem pamięci już nie ważny.

 

Jeszcze chciałbym wiedzieć dlaczego czasami windows nie chce się załadować. Nie zależy to ani od ramu, ani od systemu, więc od czego? Może jest jakaś aplikacja, która to zbada?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mam problem ze sterownikami do dźwięku, a konkretnie nie mogę znaleźć takich które dodają do konsoli EAX efekty dźwiękowe. Na 32bitach mogłem to doinstalować, a na 64bitach nie mogę, bo są to nieoficjalne sterowniki (niepodpisane cyfrowo. Dźwięk mam, ale nie mogę ustawić sobie efektu EAX.

Odnośnik do komentarza

Krzycho chyba kombinujesz jak koń pod górę, ale na pewno nie czytasz postów ze zrozumieniem, to nie jest wina płyty głównej, tylko zapisów w SPD.

@3oo - mogą wedle tego co cytujesz pracować przy 400MHz ale z napięciem 2V podczas gdy pozostałe potrzebują tylko 1.8V. Skoro więc tak wygląda sytuacja to wychodzi, że po prostu ramy dają się przetaktować do 800MHz jak podaje producent wraz z zalecanym napięciem.

Odnośnik do komentarza

@3oo - mogą wedle tego co cytujesz pracować przy 400MHz ale z napięciem 2V podczas gdy pozostałe potrzebują tylko 1.8V. Skoro więc tak wygląda sytuacja to wychodzi, że po prostu ramy dają się przetaktować do 800MHz jak podaje producent wraz z zalecanym napięciem.

To jest dla mnie jasne. Tylko trochę mnie dziwi dlaczego dwie różne partie tej samej "serii"/(oznaczenia) pamiątek mają różne zapisy JEDEC #3 (jedna ma wpisaną obsługę 400 MHz, a druga 333 MHz) - w świetle zapisów z datasheet'u ze stronki Kingston'a. Tym bardziej, że ta z komputronika ma w SPD dla częstotliwości 400 MHz przypisane napięcie 1.8V (na to nie zwróciłem wcześniej uwagi w screen'ach CPU-Z).

Myślę, że to tylko drobny "błąd" w SPD. :D

 

 

Krzycho92

 

To startowanie windows ("animowane logo") nie zależy od RAM-u, IMHO. Jak długo czekasz? Czasem to trochę trwa... (przynajmniej tak zaobsrerwowałem na Windows Thin PC).

Odnośnik do komentarza

Ale tu nie chodzi o czekanie, tylko o zawieszanie się tego loga. Bo normalnie to pojawia się napis "Uruchamianie systemu Windows" mija sekunda-dwie i już pojawia się logo. Natomiast bywa tak, że i pół minutu nic się nie dzieje. A wiem, że to nie wina czasu, tylko zawieszenia się, bo na XP nie było dynamicznego logo, tylko taki pasek. Na XP było tak, że pojawiał się ten pasek jakby rozjaśniając się i zawieszał się w połowie tego rozjaśniania się. A wydaje mi się, że podczas gdy miałem uszkodzoną 8800gts i na jej miejscu była Riva tnt2, to wtedy nie było tego zawieszania się. Może karta jest źle skonfigurowana w BIOSie? Bo tam z kolei mam różne ustawienia dla grafiki na PCI i nic tam nie ruszałem, ale może to to.

Odnośnik do komentarza

Sciagnij ten program. Wsadz wszystkie kosci w sloty i sprawdz co tam masz naprawde. http://www.passmark.com/products/rammon.htm

Tak to powinno wygladac jesli wszystkie kosci sa identyczne.

rammonitmoj.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Wydaje sie ,ze to jakas machloja patrzac na zdjecia jakie przeslales. Popatrz na zaznaczone kolorami elementy.

 

rammonit.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Poza tym poczytaj poradniki do OC, a wlasciwie do normalnego ustawienia biosu bo motasz sie strasznie. Niczego sie nie nauczysz z naszych postow. Mozemy tylko pokierowac w pewnych waskich ramach, ale nikt krok po kroku biosu Ci nie ustawi.

Odnośnik do komentarza

Masz bystre oko, jeśli zauważyłeś takie szczegóły przy złączach na pamięciach :)

Ten program co dałeś linka również pokazał, że są to 2 różne komplety RAM. Cóż z OC nici (marekW już wcześniej pisał), ale przynajmniej jest 4GB, a to zawsze lepiej niż 2GB. No i zamiast 800mhz na 2 pamięciach jest 4GB z 1466mhz. Może nie jest to 2132mhz na 4 pamięciach, ale zawsze coś ;) W uproszczeniu: 2 pamięci z 400mhz = 800mhz + 2*333mhz=666mhz, co po dodaniu daje ponad 2100mhz. Chyba dobrze liczę?

 

 

A co do tego (zawieszanie podczas ładowania systemu), to może to być wina karty graficznej może? Wiem, że cały czas zwalam winę na BIOS, ale na RivaTNT2, którą miałem na PCI, a nie na PCI-E (jak 8800gts) to nie zawieszało się tak. A w biosie jest kilka ustawień od PCI-E i może coś trzeba lepiej ustawić.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co do dźwięku to znalazłem paczkę sterowników od niejakiego Daniel_K (podobno zrobił sterowniki, których Creative nie potrafił i korporacja kazał mu usunąć jego przeróbki, ale zostało coś z jego pracy na innych serwerach - chwała Bogu, bo wiele osób na Viście i W7 miało by problem). W paczce tej znajdują się nie tylko sterowniki, ale również aplikacje takie jakie mam na płytce od mojej karty dźwiękowej, tyle że na XP. Teraz mogę w pełni konfigurować sobie dźwięk :) O dziwo pomimo komunikatów, czy chcę instalować nieznane sterowniki wszystko jest ok jak na razie.

http://hotfile.com/dl/67920670/2223594/Audigy_SupportPack_3_8.exe.html < to link do tejże paczki, bo chyba MatiK też miał z tym problem. Podobno działa na XP/Vista/W7 (32 i 64bit), a jako że mam teraz W7 64bit, to potwierdzam że działa :)

Odnośnik do komentarza

Ta metoda nie za bardzo działa, bo wypróbowałem wszystkich kombinacji w Usługach i zakładce Uruchamiane: włączanie i wyłączanie tych nie-Microsoftu oraz włączanie i wyłączanie wszystkich nic nie dało - system się za każdym razem normalnie ładował. Czysty start też nie przyniósł rezultatu - system załadował się normalnie.

Mam natomiast inny trop. Dzisiaj właśnie taka sytuacja się zdarzyła, że dopiero za którymś resetem windows się załadował. Zajrzałem więc po próbach z "msconfig" do dziennika zdarzeń i okazuje się, że o godzinie o której system nie chciał się załadować występowały błędy. Wczoraj też takie błędy miały miejsce.

http://imageshack.us/g/18/dziennik1.jpg/

Ten "Service Control Manager" jest podejrzany i kod błędu ma zawsze 7000.

Odnośnik do komentarza

Czy Ty masz zapakowane te cztery kostki pamieci ?

Jesli tak to:

- masz plyte glowna szczegolnie wyczulona na RAM, a to prawdopodobnie ze wzgledu na misz/masz z DDR2 oraz DDR3.

- jak bardzo ? mozna sie przekonac czytajac instrukcje obslugi ;

ddr3fsb.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

- jeszcze jedna uwaga producenta;

ddr3fsb667vendor.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

-to pierwsze w czerwonej ramce aktualnie dotyczy wszystkich mobasow, ale nastepna uwaga juz nowszych nie - twoje kosci sa poza podejrzeniem, ale ograniczenia chipsetu sa wyrazne

- no to jeszcze jeden kwiatek

ddr3fsb667.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

W kontekscie Twoich problemow;

- jesli koniecznie chcesz miec 4-ry kosci RAM to przetestowal bym dwie 800MHz ustawione na 667MHz, bardzo dokladnie ustawiajac w BIOS-ie wszystkie funkcje procesora i RAM-u manualnie i to samo z 2-ma nastepnymi 667MHz. Po czym jesli znalazbys wspolne napiecia i tymingi mozna zamontowac 4szt. na 667MHz

- bez wzglednie dogral stery chipsetu, przetestuj te;

 

sterychipsetu.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

- przeinstalowal OS wg prawidel czyli;

. na stabilnym ustawieniu CPU, RAM bez BSOD-ow i zawiech

. kolejnosc- system, aktualizacje pelne z MS, stery Chipsetu, ewentualnie grafiki (w Win7 inne podstawowe komponenty akualizuja sie same)

 

Roboty jest na tej platformie full, a Kolega zaczyna od d..py strony.

Odnośnik do komentarza

To, że moja płyta główna ma problemy z RAMem, to już wiem od kiedy zaczęły się te problemy. Teraz mam te 4GB RAM i jestem na W7 64bit. Skąd mam wiedzieć jakie ustawienia wybrać w BIOSie dla procesora i RAMu żeby działały dobrze? Wszystkie sterowniki mam zainstalowane (w Menadżerze Urządzeń nie mam żadnego wykrzyknika).

Poza tym komputer teraz za każdym razem uruchamia się tak, jak opisałem wcześniej - ma taką jakby "czkawkę" - włącza się na niecałe 2 sekundy, wyłącza i potem normalnie startuje.

Odnośnik do komentarza

Skąd mam wiedzieć jakie ustawienia wybrać w BIOSie dla procesora i RAMu żeby działały dobrze?

Od czego masz tzw. manual (instrukcję obsługi)?

 

* Na stronie Intela możesz znaleć info o FSB procka. http://ark.intel.com/products/35348

* Odnośnie pamięci to MarekB "zacytował" Ci istotny fragment, który dotyczy Twoich pamiątek w kontekście datasheet'u tych pamięci z allegro (3-ci obrazek). Natomiast w CPU-Z możesz odczytać na jakich ustawieniach pamięci mogą/powinny działać (zakładka SPD). Jeśli masz różne to musisz to jakoś pożenić, a Ty wybrałeś drogę na skróty... przestawiłeś tylko na DDR2-800 bo tak musi być i już!

Przypomnę, że datasheet pamiątek definiuje przy jakich ustawieniach powinny one działać jako DDR2-800MHz (tzn. jakie gwarantuje producent). Inna kwestia to różnice w zapisach JEDEC w nowszych wersjach pamiątek (wydania różnią się o kilka miesięcy wg zapisów w SPD, a wtedy pamięci DDR2-800MHz mogły być już bardziej dopracowane - albo inaczej, płyty główne przestały mieć z nimi problemy (zapewne aktualizacje BIOS-u).

 

Sprawdziłeś chociaż (kilka włączeń) czy komp ma czkawkę przy ustawieniach pamięci na Auto (nie interesuje mnie kwestia czy wtedy działają czy nie jako 800-etki)?

Odnośnik do komentarza

Skoro nie było zawieszek przed dodaniem RAM-u to raczej RAM jest winny. A jeżeli pytanie jest ogólne to odpowiedż jest : nie, każdy komponent może zawieszać system przy starcie. Z zabawą z RAM-em masz rację będzie jej dużo- kiedy moduły są różne (tak jak tutaj) bywa ciężko żeby to ustawić. Z czysto praktycznych porada sugeruję zapisywać sobie część ustawień na kartce a jako tester stabilnosci pod Widnowsem 2 pasy IntelBurnTest. Jeszcze dodam tylko że OCCT może przetestować towją kartę graficzną żeby wykluczyć ją jako źródło tych zawieszeń przy starcie.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

To tak, po kilku dniach testowania stwierdzam, że:

1. Jednak ustawienie na Auto (w biosie) ramu również przyczynia się do "czkawki" podczas uruchamia komputera.

2. To chyba grafika jest winna zawieszaniu się systemu podczas ładowania. A to być może dlatego, że zainstalowałem najnowsze sterowniki nVidii i po restarcie taka zawieszka miała miejsce. Poza tym dawno nie miałem tej zawieszki. Faktycznie są to sterowniki BETA, ale musiałem je zainstalować żeby uruchomić betę Battlefielda 3 na kompie smile.gif

Edytowane przez picasso
12.12.2011 - upłynęły dwa miesiące, zamykam. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...