Skocz do zawartości

Problem z Seagate ST3250310AS 250GB


invok3d

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pisałem już raz na temat swojego dysku i problemu dotyczącego Ultra DMA CRC Error Count na poprzednim forum. Obserwowałem od tego czasu zachowanie dysku i często jest tak że komputer sypie resetami jak głupi jeden za drugim lub pokazuje żeby włożyć dysk podczas bootowania Windowsa lub że na dysku nie ma systemu. W HD Tune Pro w tej sekcji w polu DATA wartość na dzien obecny wynosi 473 podczas gdy troche ponad tydzień temu było około 93. Czytałem co nieco o tej sekcji dowiedziałem się że przyczyną może być kabelek sata. Wymieniłem go więc na pożyczony od kolegi i nic się nie zmieniło, pomyślałem że kabelek wporządku więc dalej korzystałem ze swojego a błędów z dnia na dzień coraz więcej. Wczoraj wyczytałem że po zmianie kabla SATA wartości te się nie zmieniają więc póki co nabyłem nowy własny kabel do dysku. Wczoraj też zabrałem dysk do dziewczyny jako że nie mam drugiego na sprawdzenie czy to nie czasem wina po stronie płyty głównej i po to aby wykonać zerowanie i remap dysku. Po wszystkim spartycjonowałem dysk i niby wszystko było ok ale już w domu zauważyłem że partycje przybrały sobie złe litery a i jako średnio zaawansowany w tej dziedzinie wydało mi się że coś mimo wszystko jest z tymi partycjami nie tak.

 

Proszę was doświadczonych w temacie o wszelką pomoc gdyż nie mam już siły do tego dysku jeżeli chodzi o resety i o odpowiedź czy moge coś zrobić żeby go "uzdrowić" czy też czas już na zakup nowego dysku.

 

No i jak moge zmienić te litery dysku i czy to wogóle możliwe z zainstalowanym system czy będe musiał kolejny raz partycjonować cały dysk?

 

Dodatkowe informacje:

 

Specyfikacja sprzętu myśle nie ma tu nic do rzeczy więc nie podaje a wszystkie inne podzespoły były sprawdzane przez polecane niejednokrotnie programy. Pamięci sprawne po całonocnym teście Memtestem z poziomu bootowalnego, procesor sprawdzany w stresie przez dosyć długi czas, zasilacz na moje sprawny, kondensatory wszystkie ok, zupełny brak BSODów.

 

Jednak w razie jakichkolwiek zastrzeżeń, ewentualnie jeżeli będzie potrzebny konkretny odczyt z jakiegoś programu to prosze o ujęcie tego napewno zaraz zedytuje i dodam stosowne informacje.

 

Screeny z HD Tune Pro i z menedżera dysków:

 

HD Tune Pro

 

http://img691.imageshack.us/img691/5079/hdtunepro.jpg

 

Disk Managament

 

http://img821.imageshack.us/img821/8643/diskmgmt.jpg

 

Z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Prócz feralnego dysku co jest jeszcze w tym "piecu", (płyta główna i przede wszystkim pełna nazwa zasilacza, a najlepiej cały konfig).

 

Specyfikacja sprzętu myśle nie ma tu nic do rzeczy więc nie podaje a wszystkie inne podzespoły były sprawdzane przez polecane niejednokrotnie programy.

w takim razie skoro tak uważasz to zapewne jest winna żyła wodna.

 

zasilacz na moje sprawny

tu nie chodzi o to czy sprawny.

Odnośnik do komentarza

invok3d

 

1. Podaj dane o sprzęcie o które pyta Anonim3.

2. Te błędy najczęściej powodowane są wadliwym przewodem sygnałowym. Tu chodzi o problem w połaczeniu (w skrócie) dysk<>płyta główna.

Niedawno był przypadek, gdzie problem był z gniazdem sata na mobo. Można tez przeczyścić styki, itd.

3. Istnieje jeszcze ewentualność, że OC sprzętu ma na to wpływ.

4. Natomiast co do liter partycji, to nie rozumiem? Masz C i D.

 

Btw. Podział na partycje beznadziejny.

Odnośnik do komentarza

@Anonim3

 

CPU: AMD Athlon 64 2GHz

MB: ASUS A8V-VM SE

RAM: 1 GB Kingston 400/PC 3200, 512 MB Elixir 400/PC 3200

VGA: GeForce 9500 gt 1gb/128 magistrala

HDD: Seagate Barracuda ST3250310AS

Chieftec 350W (dokładną nazwę podam jak wrócę gdyż teraz nie jestem w domu)

 

Wiem że komputer nie jest perełką nowoczesności ale mi taki sprzęt w zupełności wystarczał przynajmniej do tej pory :)

 

@Lasarus

 

Porty zmieniałem wielokrotnie i nic to nie dało wartości dalej rosły, czyściłem też komputer chociaz nie jestem z tych którzy "hodują" w komputerze kolonie kurzu :P

 

@Tyrol

 

1. Zrobione

2. Nie chce wyjść na ważniaka ale jako laik poczytałem troche o tym i już to wiem :P

3. OC nie robiłem i jakoś nigdy mnie do tego nie ciągło, pozatym moja płyta chyba na to nie pozwala bo procesor też chodzi na swoich maksymalnych ustawieniach a zarazem standardowych smile.gif

4. Problem w tym że system nie jest tam gdzie trzeba :)

 

A co do partycjonowania to jestem otwarty na wszystkie propozycje i chętnie dowiedziałbym się jak dobrze podzielić ten dysk. Zależy mi tylko na dwóch partycjach ponieważ zwykle na jednej użytkował system a na drugiej przechowywałem dane.

Odnośnik do komentarza

invok3d

 

1. Podaj dane o sprzęcie o które pyta Anonim3.

2. Te błędy najczęściej powodowane są wadliwym przewodem sygnałowym. Tu chodzi o problem w połaczeniu (w skrócie) dysk<>płyta główna.

Niedawno był przypadek, gdzie problem był z gniazdem sata na mobo. Można tez przeczyścić styki, itd.

3. Istnieje jeszcze ewentualność, że OC sprzętu ma na to wpływ.

4. Natomiast co do liter partycji, to nie rozumiem? Masz C i D.

 

Btw. Podział na partycje beznadziejny.

Ad4 Najprawdopodobniej chodziło o to ze chciał zainstalować system na mniejszej partycji (moje przypuszczenia niech sam sie wypowie), można zmienić literki tylko w jakim celu?

 

 

invok3d

 

Lepiej było zrobić dwie partycje podstawowe i było by ok, system zainstalować na pierwszej partycji i miała by literkę C.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Widzę, że system to XP. Odpowiem Ci jak to u mnie wygląda/wyglądało. Z racji, że rzadko robię świeżą instalację, to kiedyś miałem 15 GB, a ostatnio 20 GB i mi to w zupełności wystarcza.

Oczywiście trzeba dbać o system (partycje systemową) aby jej nie zaśmiecić, usunąć zbędne (opcjonalne) pliki, itd.

 

 

edit.

 

To tyle, bo chcesz 2 partycje.

 

4. Problem w tym że system nie jest tam gdzie trzeba

Czyli nnneooo miał racje. Powiem szczerze, że najlepiej zrobić świeżą instalacje tak jak chciałeś.

Mozna oczywiście wydzielać,scalać obszar/partycje - wybór należy do Ciebie.

 

Btw. Możesz sobie zrobić jedna partycję (jaki chcesz rozmiar) i na niej zainstalowac system. Potem resztę zagospodarować z poziomu zarządzania dyskami.

Odnośnik do komentarza

Więc tak co do zasilacza to pełna nazwa ma się następująco: Chieftec 350W GPS 350EB-101 A

 

Partycje już poprawiłem teraz wszystko jest wporządku :)

 

@nnneooo

 

Ze zmianami gniazda też już próbowałem. Piny są wporządku, nie widać śladów nadpalenia jednak troche mnie niepokoi kolor płytki z dołu dysku ale zdjęcie wrzuce dopiero jutro gdyż nie mam pod ręką aparatu a nie chce pobudzić rodziny :P

 

@marekW

 

Dysk jest zasilany sam sobie osobnym kablem i nie ma więcej urządzeń podłączonych pod niego :)

 

p.s Wydaje mi sie że winowajcą mógł być jednak kabelek SATA, nie chce za wcześnie prognozować ale na tym nowym obecnie komputer sie jeszcze nie zrestartował (dzięki Bogu), a problemów z załadowaniem systemu też nie miał gdyż wcześniej zdarzało mu sie nie wykryć dysku zaraz po włączeniu i wywalić błąd.

 

Jeszcze wgląd na chwile obecną z HD Tune Pro

 

http://img812.imageshack.us/img812/5079/hdtunepro.jpg

 

Jak widać na nowym kablu wartość od wczoraj się nie zmieniła a na starym zwykła by już być o 50 większa więc może tu był pies pogrzebany. Martwi mnie tylko ta jedna wartość "(BD) unknow attribute". Czy to coś oznacza?

Odnośnik do komentarza

Więc tak co do zasilacza to pełna nazwa ma się następująco: Chieftec 350W GPS 350EB-101 A

Seria GPS po jakimś czasie potrafi mieć problemy z trzymaniem napięć (zależy od sztuki na jaką się trafi) pod obciążeniem. Miernik w dłoń i zmierz napięcie jakie podaje zasilacz w idle i stresie. Wystarczy na głównych liniach (+3.3V, +5V i +12V). Tu masz poradnik jak należy mierzyć napięcia.

Odnośnik do komentarza

@Tyrol

 

To sie troche uspokoiłem ;)

 

@Sevard

 

Skombinuje sobie miernik , dokonam pomiarów i zedytuje :)

 

Zmierzyłem miernikiem napięcia i wychodzi coś takiego. Wypisze do poszczególnych obrazków z podanej strony :)

 

3.3V - http://zenfist.pl/images/core/a07.jpg - u mnie 3.33V

3.3V - http://zenfist.pl/images/core/a10.jpg - u mnie 3.33V

3.3V - http://zenfist.pl/images/core/a11.jpg - u mnie 5.04V < tu mi coś nie gra a sprawdzałem kilka razy ;f

 

5V - http://zenfist.pl/images/core/a11.jpg - u mnie 5.04V

5V - http://zenfist.pl/images/core/a17.jpg - u mnie 5.05V

 

12V - http://zenfist.pl/images/core/a14.jpg - 11.82V

12V - http://zenfist.pl/images/core/a16.jpg - 11.84V

 

12V - http://zenfist.pl/images/core/a19.jpg - to podejrzewam jest zasilanie dodatkowe karty graficznej którego ja nie posiadam :P Jeżeli jednak jestem w błędzie to prosze o skorygowanie, sprawdze ponownie i poprawie :)

 

P.S - Jak sprawdzić te napięcia podczas stresu? Jaki program odpalić? Jakiś benchmark?

Odnośnik do komentarza

Z góry przepraszam za post pod postem i wiem że to nie pasuje do ogólnej etyki for ale sprawa dla mnie jest naprawde ważna bo borykam się już z tym problemem dosyć spory czas :).

 

Wczoraj jak i 2 dni temu doświadczyłem niemiłych dla oka bsodów które poleciały że tak to nazwę "serią". Ściągnąłem odpowiednie narzędzie do przejrzenia plików zrzutu a nawet pobrałem odpowiednie symbole o które prosi podczas otwierania danego pliku dmp. W zrzutach pokazuje cały czas że plik odpowiedzialny za błąd to nv4-disp.dll czyli jak sie domyślam plik sterowników nvidia.

 

Załączam dwa pliki zrzutu:

 

http://www.speedyshare.com/files/22945823/Minidump.rar
Odnośnik do komentarza

Zmierzyłem miernikiem napięcia i wychodzi coś takiego. Wypisze do poszczególnych obrazków z podanej strony :)

Napięcia w normie, +12V niskie ... bo ten model zasilacza tak ma.

 

Jak sprawdzić te napięcia podczas stresu? Jaki program odpalić? Jakiś benchmark?

http://www.ocbase.com/perestroika_en/index.php

ale boję się że program (test) nie skończy pracy i nie wygeneruje wykresów, tak że trzeba zmierzyć napięcia zanim wyskoczy BSOD

 

 

plik odpowiedzialny za błąd to nv4-disp.dll czyli jak sie domyślam plik sterowników nvidia.

Tak, ale błąd nv4-disp może mieć wiele przyczyn zarówno programowych jak i sprzętowych.

Odnośnik do komentarza

Napięcia wydają się prawidłowe w stresie, nieco wyższe niż przy IDLE komputera. Testy przeprowadzałem za pomocą podanego programu OCCT ale nie robiłem testu przez całą godzine tylko po około 20 minutach. Temat dotyczy mojego dysku jednak po zmianie tego kabelka SATA wartość UDMA CRC Error Count sie nie zmienia więc chyba jednak miałem kabel uszkodzony ten stary.

 

Problemem teraz jest co innego skolei. Dysponuje dwiema kartami graficznymi:

 

Gigabyte GeForce 8500GT 256MB/128bit DDR2 - Podgląd

oraz

Gainward GeForce 9500GT 1GB/128bit DDR2 - Podgląd

 

No i tak jak wcześniej przy zwiechach i restartach nie miałem BSODów (wtedy problem dotyczył dysku), tak teraz zaczęło mi wywalać ich pełno i to w różnych sytuacjach. Podczas ostatnich upałów komputer dosyć bardzo mi sie grzał a szczególnie ten GF9500 więc postanowiłem zmienić go na 8500GT jako że ta druga ma mniejszy radiator i mam gdzie wsadzić do niej wentylatorek (mimo że karta nie jest przystosowana do aktywnego chłodzenia i musiałem to zrobić na dziko). Dodałem także wentylatory z przodu obudowy(nawiewowy) i z tyłu (wyprowadzający powietrze) no i zamknąłem bude, gdyż wcześniej miałem jedną stronę zawsze otwartą. Temperaturki spadły aż miło, GPU po 55*C i około 60*C w lekkim stresie (np. grając w counter strike). Jednak pierwsze problemy zaczęły się gdy w jednym momencie gra mi się zwiesiła ale nie do końca wydając jakiś zmiksowany dźwięk. Postanowiłem nie wymuszać na nim odrazu restartu i kombinowałem czy da się jeszcze coś zrobić. Nacisnąłem logo windowsa na klawiaturze i o dziwo po około 2 minutach załapał i zminimalizował grę a po ponownym zmaksymalizowaniu i kolejnych 30 sekundach gra się odwiesiła po to żeby za 5 minut wywalić BSODa + restart. Wszystko dotyczyło pliku sterownika graficznego nv4_disp po przejrzeniu plików zrzutu. Próbowałem kombinować z różnymi sterownikami ale nic to nie dało a komputer wywalał bsod najczęściej podczas oglądania filmików (np. z youtube) lubi nnych serwisów. Pomyślałem, że karta może być uszkodzona więc zmieniłem ją spowrotem na 9500GT, przeinstalowałem sterowniki z Driver Cleanerem i zainstalowałem na początek sterowniki z płyty Gainwarda dołączonej do karty. Rezaultat? Kilka bsodów pod rząd zaraz po załadowaniu systemu. Musiałem odinstalowac te sterowniki z trybu awaryjnego, inaczej nie dało rady. Później komputer się już włączył normalnie, teraz zainstalowałem najnowsze sterowniki ze strony Nvidii 197.45 WHQL i narazie komputer sie jeszcze nie zrestartował a i kilka filmików losowych z youtube też przeleciało bez negatywnych efektów. Udostępniam SS z podglądu zdarzeń po serii restartów ze sterownikami z płyty dołączonej do karty. Jeżeli ktoś jest zainteresowany którymś błędem prosze dać znać zrobie screenshoty szczegółów:

 

http://img709.imageshack.us/img709/7606/zdarzenia.jpg

 

Kolejną sprawą jest fakt że na obydwóch kartach podczas gry w w/w Counter Strike'a są momenty kiedy FPS drastycznie spada do około 15 i tak sie utrzymuje po czym wskakuje na normalny jednak nie na długo. Temperatura wszystkich podzespołów jest wtedy w normie a ma się jakoś następująco:

 

CPU 35*C

GPU 55-65*C

MOBO 35-43*C

HDD 30-40*C

PWM 35-40*C

 

Po (niektórych) tylko restartach słychać jakby dysk ponownie się rozkręcał nie wiem czy to może mieć coś do rzeczy jednak po wstępnych oględzinach jakich dokonałem i po tym co doradzono mi tutaj na forum wychodzi na to że dysk jest sprawny więc dla mnie wszystko zaczyna się pomalu stawać czarną magią.

 

Wiem że na forum znajdują się bardzo tęgie umysły zresztą wiem też że większość ekspertów tutaj to śmietanka z SE a widziałem na poprzednim forum że potraficie rozwiązać praktycznie każdy problem dlatego prosze was o każdą radę i pomoc bo mnie z tym komputerem już szlak jasny trafia i krew nagła zalewa. Zaczynam pomału wątpić w to czy ten dosyć stary już zestaw może jeszcze troche mi posłużyć i czy obejdzie sie bez kupna nowego sprzętu którego kosmiczne możliwości bedą dla mnie mało przydatne.

 

Jestem w stanie udostępnić każdą informację a nawet odpowiednie zdjęcia zrobie jeżeli zajdzie taka potrzeba tak więc czekam na Wasze rady.

Odnośnik do komentarza

Napięcia wydają się prawidłowe w stresie, nieco wyższe niż przy IDLE komputera. Testy przeprowadzałem za pomocą podanego programu OCCT ale nie robiłem testu przez całą godzine tylko po około 20 minutach.

Wrzuć wygenerowane wykresy na imageshack (albo inny tego typu serwer), zobaczę jak to wyglądało.

 

Temat dotyczy mojego dysku jednak po zmianie tego kabelka SATA wartość UDMA CRC Error Count sie nie zmienia więc chyba jednak miałem kabel uszkodzony ten stary.

Wygląda że ten problem mamy załatwiony.

 

Problemem teraz jest co innego skolei. Dysponuje dwiema kartami graficznymi:

ZAWSZE da się założyć wentylator :P

 

nie klikać!

 

(link wyłącznie w celach edukacyjnych)

 

Z opisu wychodzi mi, ze to może być problem z systemem / softem / sterownikami (niekoniecznie sterownikami karty graficznej). Drugi w kolejności - zasilacz, a potem to już nie wiem co.

Jeśli chodzi o problemy z systemem / oprogramowaniem - proponuję odpowiedni dział forum ;)

Odnośnik do komentarza

No więc tak. Poszperałem troche w necie i na anglojęzycznych forach znalazłem kilka rozwiązań problemu który chyba mnie dotyczy. Po pierwsze to wogóle nie wiedzialem do dnia dzisiejszego że nazwa mojego mobo dokładnie ASUS A8V-VM SE ma się tak samo jak ASUS K8V-VM. Dzisiaj przypadkiem natrafiłem na tę zastępczą nazwę na stronie asusa i znalazłem informacje że bios mojej p. głównej który obecnie jest w wersji 0702 ma już wersję 0902 wypuszczoną dokładnie 3 dni później. Zaraz więc zabieram się za aktualizacje. Druga sprawa jest taka że co do BSOD'a i feralnego pliku nv4_disp.dll, NVIDIA od kilku poprzednich wersji sterowników ma problem z tym plikiem który zapętla się podczas odtwarzania troche bardziej skomplikowanej grafiki wymagającej więcej obliczeń (mam tu na myśli oglądanie filmów, gry etc). Rozwiązaniem podobno miałaby być reinstalacja sterowników do dosyć starej wersji która niestety nie obsłuży mojego GF 9500GT. Szukałem więc dalej i kolejno dowiedziałem się że moje MOBO ma problem z czytaniem pamięci nie działających w dual channelu. Jak już napisałem mam jedną kość 1GB Kingstona DDR1 400MHZ, druga z takimi samymi parametrami jednak 256MB ale Elixira. W tym wypadku pamięci podobno wchodzą ze sobą w konfilkt wywalając podobne błędy i BSODy. Kolejną i jak dla mnie najbardziej wiarygodną opcją jest sposób który znalazłem po dość długim googlowaniu jaki odnosi sie do czegoś takiego jak rejestr pamięci RX55 w BIOSie. Nie wiem dokładnie co to znaczy ale Pan od w/w postu z tegoż forum podał też patcha który rzekomo likwiduje problem zapętlającego się pliku sterownika Nvidii, nv4_disp.dll. Póki co ściągnąłem tego patcha i zainstalowałem jako że nie mam już nic do stracenia a ostatnie reinstalki Windy są u mnie na porządku dziennym więc nic mi chyba już nie zaszkodzi. Wyjąłem nawet jedną kość pamięci tę mniejszą Elixira i zobaczymy co dalej. Zostaje mi tylko kombinować w poszukiwaniu winowajcy. Z tego co też wiem po wielokrotnym googlowaniu nie tylko ja posiadam problem z plikiem nv4_disp.dll więc kto wie może znalazłem antybiotyk na to "coś"?

 

Prosze kogokolwiek o odpowiedź jeżeli borykał sie kiedyś z podobnym problemem gdyż każda dobra rada jest dla mnie bardzo ważna.

 

Umieszczam odnośniki do for w których wsytępuje nawiązanie do moiego problemu:

 

1) http://forums.nvidia.com/lofiversion/index.php?t4432.html - tu problem dotyczy tego co napisałem przed chwilą czyli patch do pliku nv4_disp.dll

2) http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=32768 - tutaj skolei obstawiają pamięci a nawet karty fabrycznie podkręcane a ja taką posiadam (właśnie GF8500GT)

3) http://forum.ks-ekspert.pl/topic/48969-nv4-dispdll/page__p__369744&?do=findComment&comment=369744 - tutaj dosyć sensowny jest ostatni post mówiący o procedurze samego pliku nv4_disp.dll

 

Co wy na to?

Odnośnik do komentarza

invok3d - problem w tym że masz płytę główną z chipsetem który od zarania dziejów sprawiał przeróżne problemy, a to, że gryzie się z kartami nVidia wcale nie jest dziwne. Na stronie firmowej asusa masz w dziale "download" kilka rzeczy które bezwzględnie powinieneś, prócz rzecz jasna aktualizacji biosu pobrać i zainstalować, są to:

1. drivery chipsetu "VIA Hyperion"

2. poprawka KB817900

3. ACPI driver for ATK

4. jeśli w biosie masz włączone cool "n" quiet to również zainstaluj

 

Wyłącz w biosie przydział pamięci dla wbudowanej grafiki, wybierz jako podstawową "PCIE VGA" ( to jest w biosie w menu: advanced => AGP Bridge K8M890 ................. => on chip VGA frame buffer size tu daj "disabled" a poniżej w primary graphics adapter wybierz "PCIE VGA" zapisz ustawienia wychodząc z biosu. (klawisz F10 i "Y" )

 

Co do bsoda z nv4..... to ściągnij program driver sweeper zainstaluj, przejdź do trybu awaryjnego, i w tym trybie usuń drivery grafiki, potem już w trybie normalnym zainstaluj najnowsze 197.45 (WHQL).

 

PS.

I koniecznie sprawdź jaką masz płytę główną (fizycznie zaglądnij do obudowy), jest nadrukowane na płycie (nad slotem PCIE), i to jest najpewniejszy sposób na identyfikację tego typu wynalazków, programy często nie identyfikują ich właściwie, a tu może być konflikt, jedna (bez przyrostka SE) ma wbudowaną grafikę VIA Delta zaś ta z "SE" ma GFx w SB.

Odnośnik do komentarza

Dzięki wielkie Anonim3. Zaraz zabieram się za to o czym napisałeś, bo szczerze to nigdy nie patrzyłem specjalnie na to aby wyłączyć buffer pamięci karty zintegrowanej czy na to że są jakieś uaktualnienia do mojego chipsetu co jest związane z moim problemem ;p PCIE VGA mam zawsze ustawione, bez tego nie poszłaby mi zewnętrzna grafika no ale komu ja to tłumacze hehe :) Co prawda angielski język u mnie jest jak drugi polski więc nie byłoby nigdy problemem przeglądanie zagranicznych stron jednak zawsze to jakoś odstraszało i człowiek wolał coś szybko znaleźć na stronach z "ojczystym językiem" :P

 

Ale do rzeczy. Nazwa mobo to jednak ASUS A8V-VM SE:

 

http://img18.imageshack.us/img18/5416/dsc01522mp.jpg - prosze bardzo :)

 

Wykonam powyższe czynności i dam znać czy coś się dzieje

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...