Skocz do zawartości

Kreatory LiveCD Windows XP / płyt narzędziowych


Rekomendowane odpowiedzi

LiveCD Windows - Imitacja rozwiązań charakterystycznych dla dystrybucji Linuksowych, ale tworzona w oparciu o silnik Windows, tym samym bardziej natywna i zgrana z architekturą systemu. Specjalna skrojona wersja Windows, która uruchamia się bezpośrednio z płyty CD / DVD (lub USB). Przydatne w następujących przykładowych scenariuszach:

  • System bez instalacji na dysku: Jest to samowystarczalne środowisko i może być prawie zamiennikiem na normalny Windows zamontowany na dysku. Rozwiązanie dla minimalistów, gdyż występuje tu obcięcie do samego "core".
  • Reperacja systemu: Wygodny dostęp do dysku i rejestru niestartującego / poważnie uszkodzonego systemu umożliwiający przeprowadzenie akcji naprawczych takich jak edycja rejestru, przywracanie kopii rejestru, rekonstrukcje plikowe etc.
  • Ratowanie danych: Płyta pozwoli dostać się na partycję martwego systemu zamontowanego na dysku, a który kompletnie już nie startuje lub ma jakieś inne uszkodzenia uniemożliwiające ratunek danych osobistych.
  • Dezynfekcja: Płyta pozwoli odpalić program antywirusowy lub wykonać ręczne operacje usuwania zainfekowanych plików / wpisów rejestru, zwłaszcza rootkitów atakujących rozruch. Proces bardzo skuteczny, żadne pliki Windows dyskowego nie są w użyciu (co stanowi nie lada problem podczas czyszczenia).

Wymagania: "Platforma" = system na którym można uruchomić buildera w celu zrobienia płyty. "Buduje płytki" - rodzaj płyty jaki może być stworzony przez buildera i tu zachodzi różnica w stosunku do "Platformy". W zależności od typu buildera mogą być tworzone dwa główne rodzaje płyt, które różni silnik użyty do budowy:

  • LiveCD Windows XP i Windows 2003 - Ten typ jest przedmiotem tutejszego tematu. Windows 2000 nie wchodzi w grę, gdyż posiada ograniczenia w kernelu uniemożliwiające taki rodzaj startu.
  • LiveCD Vista i nowszych - Ten typ jest opisany w osobnym temacie Kreatory nośników WinPE | LiveCD Windows 10 - Vista.

Do budowy tego typu płyt LiveCD jest wymagany zestaw: builder (poniżej opisy kilku propozycji różniących się zestawem zadań) oraz pliki Windows w postaci pełnej CD/DVD instalacyjnej Windows (lub przekopiowanej jej zawartości na dysk twardy). By nie tracić masy płytek na nieudane próby, najlepiej LiveCD nagrywać do obrazu ISO a nie bezpośrednio na CD/DVD/USB i wypróbować jak działa poprzez zamontowanie jako wirtualną maszynę. Darmowy program do takich operacji: VirtualBox.


Kreatory płyt:
  • Bart's PE Builder
  • Reatogo-X-PE
  • TeutonPE
  • Ultimate Boot CD for Windows
  • WinBuilder 082
  • ----> MustangPEBuilder 2
  • ----> SARDU

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.


Bart's PE Builder pl.gif

Strona domowa (archiwum)
Pobieranie z Softpedia

Platforma: Windows 2000/XP/2003 - Buduje płytki: Windows XP SP1+ i 2003
Licencja: freeware do użytku domowego i we własnej firmie



Martwy projekt i już niedostępny na stronie domowej. Usunięty ze strony domowej w grudniu 2015.


BartPE ("Preinstalowalowane Środowisko Bart") - Rozwiązanie niezależne stanowiące alternatywę dla Windows PE od Microsoftu. Bart's PE Builder to kreator, który umożliwia stworzenie minimalistycznego Windows samostartującego z nośników CD/DVD/USB. W wersji podstawowej taka płyta jest od razu kompletnym środowiskiem: wspierającym systemy plików FAT/NTFS/CDFS, z obsługą sieci, graficznym interfejsem (Nu2Menu) udostępniającym m.in. menedżer plików i akcesoria w rodzaju Wordpad / Paint. Z poziomu wbudowanego wiersza poleceń jest możliwe startowanie innych narzędzi np. edytora rejestru. Ofertę dostępną "out-of-box" można poszerzać za pomocą pluginów, co oznacza po prostu dodawanie do takiego środowiska innych programów, narzędzi, sterowników etc. Builder jest także podstawą innych projektów (które manipulują w zakresie gotowych wtyczek), opisanych w dalszej części tematu: Reatogo-X-PE | Ultimate Boot CD for Windows | TeutonPE. Kreator ma polski interfejs.
Bart versus Windows Vista / Windows 7: Oficjalnej kompatybilności brak, ale sam kreator Barta może się uruchomić na tych systemach (przez opcję Uruchom jako Administrator), ja osobiście także nie zanotowałam problemu w starcie aplikacji i prowadzeniu procesu, a powstałe płyty nie wykazują błędów. Niemniej źródłem do budowania płyty może być tylko i wyłącznie silnik starej linii (XP/2003). Projekt nieaktualizowany od roku 2006.


Podstawowa instrukcja budowania płyty:

bart1.gif bart2.gif bart3.gif

Wymaganiem jest posiadanie CD z Windows (XP SP1 i wyżej lub 2003 w wersjach 32-bit) lub wypakowane z tejże CD na dysk twardy pliki instalacyjne Windows. Po rozpakowaniu buildera w środku jest główny kreator płyty pebuilder.exe oraz foldery plugin / drivers umożliwiające wstawienie tam dodatkowych programów / sterowników (patrz niżej na sekcję wtyczki). W zakresie podstawowym można ominąć operacje z dodawaniem innych obiektów i przejść po prostu do stworzenia podstawowego wariantu płyty. To oznacza: uruchomienie pebuilder.exe i zatwierdzenie licencji, w polu źródło wskazanie plików instalacyjnych Windows (napęd lub przekopiowana zawartość na dysk twardy), zaznaczenie opcji tworzenia obrazu ISO, w sekcji Pluginy włączenie DcomLaunch (dla płyty XP SP2/SP3), klik w Buduj. Zgłosi się potwierdzanie licencji Windows, a po jej zatwierdzeniu zostanie wykonany proces tworzenia płyty. Wynikowy obraz ISO przez wypaleniem na CD należy zweryfikować w maszynie wirtualnej typu VirtualBox.

Wynikowa płyta po uruchomieniu:

bart4.gif bart5.gif bart6.gif

Wtyczki:

By dołączyć jakiś program do CD, musi posiadać on swoją wtyczkę w formacie *.inf. Opis budowy wtyczki jest na stronie autora: Plugin File Format. Pewien procent wtyczek jest już załączony w Barcie, przy niektórych trzeba zadecydować czy mają być włączone czy nie. Inne należy wyszukać na Google, ściągnąć i dołączyć do płyty. Najmniejszy problem będą stanowić programy przenośne / portable, które mogą bezpośrednio startować z CD. Wystarczy jedynie wrzucić folder z tymi aplikacjami do katalogu Barta i zaznaczyć w opcjach uwzględnienie tego w budowaniu + skorygować menu Barta. By zachować legalność takiej płytki (zwłaszcza w zastosowaniu firmowym), nie można przekroczyć licencji producentów danego programu = jeśli program jest freeware ale tylko do zastosowań domowych odpada w zastosowaniu firmowym.

Transport BartPE na USB:

How to make a USB-key bootable with BartPE
Windows in Your pocket
Pe2USB (aplikacja dodatkowa)

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza


Reatogo-X-PE

Strona domowa (archiwum)

Platforma: Windows XP SP1/SP2 - Buduje płytki: Windows XP SP2+ i 2003 SP1
Licencja: freeware



Opis historyczny. Martwy projekt i już niedostępny, choć nadal da się go pobrać z archiwalnej postaci strony domowej.


Reatogo-X-PE - Projekt oparty na Barcie, adresujący także dobrodziejstwa wyglądu. Zasada konstrukcyjna ta sama tylko builder wygląda inaczej i ma bardziej poszerzone możliwości automatyzowanej manipulacji w obszarze konfiguracji materiału wyjściowego. Domyślną powłoką graficzną stosowaną w środowisku jest XPE - Explorer, symulujący prawdziwy Windows z tematem klasycznym. Tutaj ciekawostką w tworzonym nośniku jest pełna kontrola nad interfejsem logowania i możliwość użycia wielu powłok, także Nu2Menu Barta i alternatywnych rodzaju BBLean / GeoShell / Xoblite. Rozruch, logowanie oraz ekrany mogą zostać zahasłowane. Jest tu także moduł AutoHelp Plugins, czyli wtyczki BartPE oparte na skryptach konfiguracyjnych. Natywnie zintegrowanym pluginem jest m.in. WindowBlinds XP-Look. Ściągnięcie darmowego klucza Premium odblokowuje funkcje AutoDriver + ShortCutCreator.
Reatogo-X-PE versus Vista / Windows 7: Builder nie chodzi na tych platformach. Instalator kreatora ma system weryfikacji wersji hosta i zgłasza błąd podczas etapu instalacyjnego. Ostatecznie jest możliwe przymuszenie do uruchomienia: we Właściwościach pliku instalacyjnego (oraz już po instalacji skrótu) w karcie Zgodność należy zaznaczyć Uruchom ten program w trybie zgodności z XP SP2 + Uruchom ten program jako administrator. Reatogo-X-PE to projekt nieaktualizowany od lat i kompletnie porzucony. Z forum projektu można było pobrać nieoficjalną kompilację narzędzia Reatogo 270 z unowocześnionym składem wewnętrznym, obecnie link martwy. Wersje oryginalna i nieoficjalna poważnie różniły się wagą paczki.


Podstawowa instrukcja budowania płyty:

reatogo1.png reatogo2.gif reatogo3.gif

Po uruchomieniu należy zatwierdzić licencję i zareagować na ekran proszący o rozpakowanie narzędzia. Wymogiem jest wskazanie głównego katalogu dysku (czyli np. C:\) na partycji NTFS. Narzędzie lokuje się w katalogu C:\REATOGO-wersja. Post-instalacyjne uruchomienie narzędzia wywołuje ekrany autokonfiguracji. Następnie pojawi się ekran właściwego buildera udostępniający konfigurację wtyczek i dostosowania zachowania. Jeśli mają być używane alternatywne powłoki, należy przestawić Master Mode modułu ReatogoLogon + pobrać powłoki. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji wywołujemy właściwego kreatora płyty opcją Start PEbuilder. I to już wygląda dokładnie tak samo jak oryginalny konfigurator Bart (patrz na opis).

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

Ultimate Boot CD for Windows pl.gif

 

Strona domowa (archiwum)

Pobieranie z Softpedia

 

Platforma: Windows 2000/XP/2003 - Buduje płytki: Windows XP SP1+ i 2003

Licencja: freeware

 

 

Ultimate Boot CD for Windows (UBCD4Win) - Projekt oparty na BartPE, sekundujący niezależnej odmianie "dosowej" Ultimate Boot CD. Posiłkuje się brandowanym kreatorem Bart's PE Builder. Kreator umożliwia stworzenie bootowalnego środowiska Windows integrującego szerokie spektrum aplikacji, głównie ratunkowo-diagnostycznych. Niestety projekt nie jest aktualizowany od lat, a obecnie już nawet strona domowa nie istnieje. Zawartość fabryczną płyty można rozbudować o wiele bardziej, uwzględniając także integrację komercyjnych narzędzi, które z oczywistych względów nie mogą być kolportowane w domyślnym składzie. Całość jest kompleksową imitacją normalnego Windows, równocześnie będąc kołem ratunkowym pod awarie / infekcje i inne zgrzyty. Kreator bazuje na Bart, toteż również jest po polsku.

UBCD4Win versus Vista / Windows 7: Kreator może działać na systemie Vista (przez opcję Uruchom jako Administrator), ale oczywiście nie może być użyty do wytworzenia płyty na silniku Vista (musi być użyty silnik XP/2003). Ekipa UBCD4Win rozważała wprowadzenie w nowej wersji wyboru jaki materiał do budowy płyty użyć lub wydanie drugiej edycji umożliwiającej wytworzenie płyty na silniku Vista. Obecnie wygląda na to, że plany nie wejdą w życie.

 

Podstawowa instrukcja budowania płyty:

 

Pobrana aplikacja jest w formie bardzo dużego pliku exe, które jest kreatorem instalacji samego programu, a domyślnie proponowaną lokalizacją instalacji jest katalog C:\UBCD4Win. Podczas instalacji padnie prośba o połączenie do internetu w celu przeliczenia sumy kontrolnej MD5, oraz sprawdzenie czy są dostępne do pobrania jakieś specjalne patche korekcyjne. Po ukończeniu instalacji startuje główny builder płyty, czyli po prostu dostosowany do projektu Bart's PE Builder. Instrukcja budowania tej płyty jest identyczna jak dla Barta (patrz wyżej), z obrazkami przedstawiona na stronie domowej:

 

How to Build the Ultimate Boot CD for Windows

 

Wynikowa płyta po uruchomieniu:

 

ubcd2.gif

ubcd3.gif

 

Transport UBCD4Win na USB:

 

USB boot without bios support (przy udziale narzędzia UBUSB.exe)

Installing UBCD4Win to a Flash Drive (metoda przestarzała)

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

TeutonPE

 

Strona domowa

Pobieranie na SourceForge

 

Platforma: Windows 2000/XP/2003 - Buduje płytki: Windows XP SP1+ i 2003

Licencja: BSD / GPL

 

 

TeutonPE - Kolejna modyfikacja BartPE, inspirowana projektem PortableApps.com. Ideą jest stworzenie bootowalnego nośnika CD/DVD/USB kombinującego środowisko PE ze zbiorem aplikacji portable, które mogą działać w płaszczu Windows, Wine, ReactOS i "własnym" bez żadnego systemu operacyjnego. Domyślną powłoką graficzną i menu jest shell BB4Win, a konsekwencją jest atrakcyjna wizualnie "plansza" i dostępność skórek. Ta natywna wtyczka graficznego interfejsu może zostać wyłączona na rzecz używania starej powłoki Nu2Shell czy XPE. Wszystkie wtyczki TeutonPE są kompatybilne z BartPE i XPE. Aplikacje proponowane w TeutonPE to odpowiedniki open source, więc znajdziemy tu takie klasyki jak np. GIMP, czy program do tworzenia kopii zapasowej partycji ODIN. Wytworzony materiał może być stosowany na dwa sposoby: jako nośnik bootowalny ze środowiskiem PE w rodzaju wyżej opisanych, lub jako zwyczajny nośnik uruchomiony spod działającego Windows (z zakresu od Windows 9x aż do Windows 7) i dający dostęp do wszystkich zintegrowanych programów. Po uruchomieniu tego spod Windows powłoka Windows Explorer "znika" zostając zastąpiona powłoką płyty, ale bez paniki - z prawokliku na ten nowy Desktop otrzymamy dostęp do TeutonLive Menu oraz możliwość wyłączeniania całości i opuszczenia systemu (Exit > Quit TeutonLive).

TeutonPE versus Vista / Windows 7: Względem kreatora i modułów instalacyjnych jest podobna zasada jak przy Bart = jest to możliwe (opcja Uruchom jako Administrator), choć oczywiście materiał do obróbki to tylko stare silniki.

 

Podstawowa instrukcja budowania płyty:

 

teutonpe1.gif teutonpe2.gif

 

Punktem wyjściowym dla całości jest posiadanie płyt instalacyjnych Windows XP/2003 (lub przekopiowanej ich zawartości na dysk twardy) oraz kreatora Bart's PE Builder. Należy także pobrać wtyczki TeutonPE. Główną wtyczką odpowiadającą za stworzenie środowiska jest TeutonPE, która zawiera: powłokę i menu BB4Win, system ReactOS, aplikacje Wine, biblioteki. Ta wtyczka występuje jako instalator, w którym można wybrać komponenty oraz skiny, punktując jako katalog docelowy instalacji folder w którym siedzi Bart's PE Builder. Dodatkowo należy sobie wybrać jakie programy mają zawierać się w płycie, czyli z grupy TeutonPE Plugins ściągnąć wtyczki odpowiadające danym aplikacjom. Wszystkie pobrane wtyczki aplikacji to także instalatory i należy im pokazać gdzie jest katalog buildera. Są instalowane w folderze Plugin w rozpakowanym Bart's PE Builder. Po skompletowaniu wszystkiego można już uruchomić kreator Bart's PE Builder i za jego pomocą przeprowadzić tradycyjny proces budowania płyty (patrz na opis oryginału).

 

Wynikowa płyta po uruchomieniu:

 

teutonpe3.gif

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza


WinBuilder 082

Pobieranie WinBuilder
Pobieranie projektów
Forum WinBuilder na reboot.pro

Platforma: Windows XP/2003 i nowsze - Buduje płytki: XP/2003 i nowszych systemów
Licencja: freeware



WinBuilder - Program do budowania różnych samostartujących płytek LiveCD na podstawie predefiniowanego systemu skryptów. Bazuje na projektach, które zawierają instrukcje wykonujące konkretny rodzaj płyty różniący się np. wyglądem, zestawem funkcji, powłoką czy załączonymi programami. Przykładowo można wykonać: płytkę minimalistyczną działającą tylko z linią komend, płytę zbliżoną do "normalnego" Windows a zawierającą kompletny zestaw aplikacji (przeglądarka internetowa, program do odzysku danych czy partycjonowania etc...), wersję bootującą z USB i inne. Projekt można modyfikować, a nawet pisać własne skrypty, o ile ktoś umie. To nie jest wymagane, by stworzyć taki nośnik, program przy wykorzystaniu gotowego projektu jest w pełni automatyczny. Każdy z projektów może mieć swoje specyficzne wymagania oraz dedykowaną wersję WinBuilder dostarczaną przez autora projektu.

 

W skład gotowych projektów, które można załadować, wchodzą:

  • Projekty oparte o Windows Vista i nowsze: Te projekty są linkowane w osobnym temacie dedykowanym płytom nowych systemów.
  • Projekty oparte o Windows XP i 2003: Gena (współpracuje z WinBuilder 077RC2 dostarczany na podanej stronie), LiveXP 2012 (działa z WinBuilder 082), LiveXP, PicoXP, UXP. Archiwalne (nieaktywne) projekty: nativeEx, NaughtyPE.
  • Projekty kombinowane: multiPE (zawiera modyfikowaną nieoficjalną wersję WinBuilder 083)

WinBuilder potrafi interpretować wtyczki BartPE, a można z tego skorzystać poprzez wbudowane narzędzie konwertujące INF Barta na format skryptu WinBuilder (dostęp z poziomu Tools > Convert).

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...