Skocz do zawartości

Zagadki


Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

mojomr :

 

Zadajesz kolejną zagadkę twoja kolej

Ale się załapałem ;) Dobra, znajomy z pracy, matematyk, rzucił mi kiedyś coś takiego:

 

Powstawiaj odpowiednie działania, tak żeby podane równości były prawdziwe

1 1 1 = 6

2 2 2 = 6

3 3 3 = 6

4 4 4 = 6

5 5 5 = 6

6 6 6 = 6

7 7 7 = 6

8 8 8 = 6

9 9 9 = 6

10 10 10 = 6

 

A propos Lema: pamiętam, jak z napięciem czytałem szybko opowiadanie, aby dowiedzieć się wreszcie co to takiego "sepulka" :D Ha! To może byłaby zagadka "wszechczasów": podaj definicję sepulki :P

Odnośnik do komentarza

Wszystko się zgadza :thumbsup:

Chwilę potrwało - musiałem zweryfikować te tajemnicze (dla mnie :blink: ) logarytmy...:D

Ale mam teraz problem: Dawid28 - odpowiedziałeś na 9 pytań z 10-ciu, 3oo - dokończyłeś zagadkę w poz. 10. Nie wiem kto ma zadać teraz swoją? Może połączcie siły i wspólnie coś wymyślcie?;)

Nie sądzę, że miało to kluczowe znaczenie? Grunt to zabawa...

Odnośnik do komentarza

Ale mam teraz problem: Dawid28 - odpowiedziałeś na 9 pytań z 10-ciu, 3oo - dokończyłeś zagadkę w poz. 10. Nie wiem kto ma zadać teraz swoją?

Ja bym ułomków nie liczył, tym bardziej, że Dawid28 dorzucił Ci jedno gratis. Więc to On powinien skodzić zagadkę! :)

 

Tymczasem...

Niejaki pan N. z synem postanowili udać się do hydraulika, aby umówić się na wizytę w sprawie zepsutego kranu. Co prawda wyjeżdżali lada moment na urlop, ale chcieli sobie zapewnić wizytę zacnego specjalisty w pierwszych dniach po powrocie. Hydraulik, znamienity fachowiec acz wielki dowcipniś, po wyłuszczeniu mu prośby zamyślił się i powiedział:

- Sprawa nie jest prosta. Jeśli panowie wracacie w poniedziałek, to wtedy nie będę mógł już raczej przyjść, bo pociąg może się spóźnić... We wtorek mam pogrzeb wujka... W środę są imieniny mojej żony... W czwartek zawsze mam dodatkowy dyżur w warsztacie... W piątek zawsze muszę złożyć wizytę u dyrekcji, mam więc niewiele czasu... W sobotę dzień pracy jest krótki, a i ja sam wyjeżdżam na dłuższy urlop, więc chyba odłożymy to do mojego powrotu.

Usłyszawszy to, pan N. zasmucił się wielce. Jego syn natomiast uśmiechnął się i powiedział:

- A więc oczekujemy pana we wtorek!

Hydraulik mrugnął okiem i odparł:

- Tak, we wtorek!

Dlaczego młody N. był taki pewny tego wtorku?

Odnośnik do komentarza

Hmm. Ja bym tą zagadkę rozwiązał w bardzo prosty sposób. Pierwsze co bym zrobił to pociął lont na 4 równe kawałki i podpalił jeden. Jeżeli cięcie nie byłoby możliwe zrobiłbym kwadrat, spalenie się jednego boku oznaczałoby że minął kwadrans. No ale w zagadce trzeba wykorzystać 2 lonty.

Zapalamy pierwszy z obu stron a w tym samym czasie drugi z jednej strony. Gdy pierwszy się skończy na drugim pozostanie pół godziny spalania, i w tym momencie zapalam drugą końcówkę lontu co przyśpieszy spalanie lontu dwukrotnie. Od momentu zapalenia drugiej końcówki lontu do jego skończenia mija kwadrans.

Odnośnik do komentarza

powiem że jeden lont należy podpalić z obu stron. < taka mała podpowiedz

Ajtamzaraz należy... Wystarczy połączyć dwa końce i podpalić w dowolnym miejscu. :D Poza tym dragolice wspomniał o takim rozwiązaniu jaki sugerujesz. I nawet ma to sens w kontekście nierównomierności spalania. Bo po co byłoby coś ciąć lub składać by potem odmierzać czas spalania jednego lontu drugim, skoro wiadomo byłoby jaka długość ulegnie spaleniu w zadanym czasie przy założeniu równomierności spalania?

Odnośnik do komentarza

Zobaczcie

Zapalamy jeden lont na obu końcach i drugi lont z jednej strony. << tutaj minęło 30 minut tak no tak.

Kiedy pierwszy lont się wypali (30 minut ).

Zapalamy drugą końcówkę drugiego lontu.

Od tego momentu do chwili, gdy drugi lont przestanie się palić minie dokładnie kwadrans!

Dragolice:

 

Nie widziałem pierwszej twojej odpowiedzi ale jak ją przeczytałem to teraz ty zadajesz zagadkę tak też się da.

Odnośnik do komentarza

  • Baca ma 17 owiec. Wszystkie, oprócz 9-ciu, zdechły. Ile zostało?
  • Idziesz spać o 8.00, wstajesz o 9.00 ile godzin spałeś?
  • Czy istnieje w Maroku dzień 22 lipca?
  • Wyobraź sobie, ze jesteś pilotem samolotu. W Warszawie wsiadło 17 owiec, w Krakowie wysiadło 13, a w Poznaniu doszło 9. Ile lat ma pilot?
  • Czy mężczyzna w Indiach może mieć za żonę siostrę swojej zony wdowy?
  • Jesteś rolnikiem. W którym miesiącu będziesz kosił siano?
  • Lekarz zapisał pacjentowi 3 tabletki od zaraz co pól godziny. Ile czasu potrzeba na zużycie tych tabletek?
  • U dwóch rąk jest 10 palców. Ile palców jest u 10 rąk?
  • Mężczyzna z zapałkami wszedł do pokoju, gdzie wisiały 3 lampy: gazowa, karbidowa i naftowa. Co zapalił najpierw?
  • Czy samotny nocny stróż może dostać rentę, jeśli umrze w dzień?
  • Parys miał trzy jabłka w koszu, które rozdał 3 boginiom w taki sposób, ze jedno jabłko zostało w koszu. Jak to zrobił?
  • Po stole chodziło 10 much. Zabiłeś 3. Ile zostało?
  • Przez las idzie mały i duży człowiek. Mały człowiek jest synem dużego, a duży nie jest ojcem małego. Jak to jest?
  • Ile złotówek jest w parze?
  • Kot ma 60 cm długości. Ile wazy kilogram kota?
  • Czego nie da się zamoczyć?
  • Jak zerwać gałązkę, aby nie spłoszyć siedzącego na niej ptaka?
  • Zanim odkryto wodospad Salto de Angel, który wodospad na świecie był najwyższy?
  • Lecisz nad oceanem... wyrzucasz przez okno 5-kilogramowy kamień i pięć kilo pierza... Co najpierw spadnie na ziemie?

Wiesław531

 

odpowiedz na twoją zagadkę

Jest to wywołane tym, że okres obiegu Księżyca na orbicie wokółziemskiej jest równy okresowi jego obrotu wokół osi. Księżyc ma synchronizację tych okresów dokładnie 1 : 1, co w wyniku powoduje, że zawsze jest do Ziemi zwrócony tą samą stroną.

Księżyc w swoim ruchu wokół Ziemi jest regulowany - na przemian hamowany albo przyspieszany

Obserwując z Ziemi Księżyc zauważyć można jego ruchy libracyjne

Pod tym linkiem można zobaczyć nawet te ruchy:

klik

 

16,655 km/h na równiku z taką prędkością się kręci.

Odnośnik do komentarza

Spróbuję się, chociaż część mnie "przerasta"

Baca ma 17 owiec. Wszystkie, oprócz 9-ciu, zdechły. Ile zostało? Wydaje mi się, że 9. Ale coś to podchwytliwie brzmi...

Idziesz spać o 8.00, wstajesz o 9.00 ile godzin spałeś? To samo j.w. Wyszło mi, że 13 godzin, ale za proste by to było?

Czy istnieje w Maroku dzień 22 lipca? Tak. Nie widzę powodu aby nie istniał

Wyobraź sobie, ze jesteś pilotem samolotu. W Warszawie wsiadło 17 owiec, w Krakowie wysiadło 13, a w Poznaniu doszło 9. Ile lat ma pilot? Skoro to ja sobie wyobrażam pilot ma tyle lat co ja = 48.

Czy mężczyzna w Indiach może mieć za żonę siostrę swojej zony wdowy? Jeśli ożenił się z wdową (po pierwszym mężu) a później drugi raz z siostrą... (BTW: o ile zakładamy poligamię)

Jesteś rolnikiem. W którym miesiącu będziesz kosił siano? Siana się nie kosi

Lekarz zapisał pacjentowi 3 tabletki od zaraz co pól godziny. Ile czasu potrzeba na zużycie tych tabletek? 1 godz.

U dwóch rąk jest 10 palców. Ile palców jest u 10 rąk? 50

Mężczyzna z zapałkami wszedł do pokoju, gdzie wisiały 3 lampy: gazowa, karbidowa i naftowa. Co zapalił najpierw? Zapałkę

Czy samotny nocny stróż może dostać rentę, jeśli umrze w dzień? Nie może, przecież nie żyje.

Po stole chodziło 10 much. Zabiłeś 3. Ile zostało? Trzy. Reszta uciekła

Ile złotówek jest w parze? Dwie???

Kot ma 60 cm długości. Ile wazy kilogram kota? Kilogram

Czego nie da się zamoczyć? Wody

Zanim odkryto wodospad Salto de Angel, który wodospad na świecie był najwyższy? Wujek Gógiel podpowiada, że Tugela w RPA. Swoją drogą: miałem okazję obejrzeć "w naturze" Angel Falls - imponujący

Lecisz nad oceanem... wyrzucasz przez okno 5-kilogramowy kamień i pięć kilo pierza... Co najpierw spadnie na ziemie? Tak samo, 5 kilo to 5 kilo.

Odnośnik do komentarza

Idziesz spać o 8.00, wstajesz o 9.00 ile godzin spałeś? To samo j.w. Wyszło mi, że 13 godzin, ale za proste by to było? ===>1

 

Czy mężczyzna w Indiach może mieć za żonę siostrę swojej zony wdowy? Jeśli ożenił się z wdową (po pierwszym mężu) a później drugi raz z siostrą... (BTW: o ile zakładamy poligamię) ===>2

 

Zanim odkryto wodospad Salto de Angel, który wodospad na świecie był najwyższy? Wujek Gógiel podpowiada, że Tugela w RPA. Swoją drogą: miałem okazję obejrzeć "w naturze" Angel Falls - imponujący ===>3

 

Lecisz nad oceanem... wyrzucasz przez okno 5-kilogramowy kamień i pięć kilo pierza... Co najpierw spadnie na ziemie? Tak samo, 5 kilo to 5 kilo. ===>4

 

ad1) Równie dobrze możesz spać godzinę(mnie się zdarzało), albo 25(tyle też mi się zdarzało) :)

 

ad2) Pokrętna odpowiedź na pokrętne pytanie. Ja bym powiedział, że delikwent nie żyje. Aczkolwiek obie odpowiedzi wydają się trafne. Zależy jak interpretować pytanie.

 

ad3) Zanim odkryto Salto de Angel najwyższym wodospadem był... Salto de Angel

 

ad4) Lęcąc nad oceanem spadnie do wody, nie na ziemię :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...