Skocz do zawartości

AMD Catalyst - Czy można odinstalować stare wersje sterowników?


Oniryczny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem szczęśliwym użytkownikiem płyty głównej opartej na chipsetach AMD Series

AMD wydaje aktualizacje i je instaluję

ale stare wersje pozostają

np mając aktualnie 11.6 (11.7 dziś się ukazało) mam 6 wersji sterownika AHCI w systemie (5 AMD SATA + MS AHCI 1.0)

nie wiem jak to jest z innymi komponentami (VGA/NB/SB) ale myślę że dość podobnie - stare wersje pozostają

 

Czy jest możliwość i czy jest sens (a jeśli tak to jak) dłubać w tym i wywalać stare sterowniki?

 

 

Temat może i dziwny ale mnie to zastanawia i wiem że tu są inteligentni ludzie którzy nie raz mi już pomogli :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Więc odinstaluj wszystkie, które do tej pory zainstalowałeś - nowe sterowniki Ci się nie nadinstalowały, a jedynie dodały własne wejścia w Panelu Sterowania. Po ponownym uruchomieniu przeczyść system programem Driver Sweeper, jeszcze raz reboot i zainstaluj wszystko co najnowsze, zaczynając od sterowników do płyty głównej (chipsetu). Jeśli korzystasz z Windows 7, przygotuj sterowniki wcześniej i odłącz się od sieci. (Windows Update może sam je sobie uzupełnić, ale tam sterowniki potrafią leżeć rok bez żadnych aktualizacji)

Odnośnik do komentarza

no sterowniki się nałożyły i najnowsze dla każdego elementu z poziomu Menadżera urządzeń bo sprawdzałem.

 

Driver sweeper? a można mu ufać?

kiedyś miałem jakiś program do zarządzania sterownikami i mi podmienił sterownik procesora i miałem kłopoty

bo przy obciążeniu czy zagnieżdżonym stronicowaniu były BSODy :(

Odnośnik do komentarza

no sterowniki się nałożyły i najnowsze dla każdego elementu z poziomu Menadżera urządzeń bo sprawdzałem.

Jednak nie byłbym tego taki pewien - być może główny plik sterownika został podmieniony, jednak fizyczna podmiana bibliotek jest często niemożliwa bez deinstalacji poprzedniej - stąd często wymagany ponowny rozruch, głównie w wypadku sterowników graficznych.

Driver Sweeper jest bezpieczny, jeśli wiesz co usuwasz.

 

i mi podmienił sterownik procesora

Pierwszy raz słyszę o sterownikach do procesora ;)

Odnośnik do komentarza

no wstawił mi plik cpu.sys który ładował się za każdym uruchomieniem systemu i powodował BSODy gdy np używałem Virtualboxa który korzystał z zagnieżdżonego stronicowania

 

podczas aktualizacji sterowników NB/SB i AHCI zawsze wymaga restartu

a gdy aktualizuje VGA to ekran się wyłącza i włącza po chwili (na HD5670 bo gdy używałem integrę HD4200 to wymagał też restart)

 

DS pokazuje mi takie coś... 2011-07-28_142354_png_300x300_q85.jpg

ale... ja nie mam urządzeń NEC, nV, Marvell, JMicron, Fresco ani tym bardziej Intel :mellow:

Odnośnik do komentarza

To tylko sterowniki, które ma przeanalizować - po poprzedniej deinstalacji wszystkich sterowników z Panelu Sterowania i restarcie, zaznaczasz AMD Display, ASUS - Sound oraz Realtek - Sound (sugeruję się Twoim podpisem), klikasz "Analyze" i usuwasz co pozostało, potem jeszcze rundka CCleanerem (zarówno pliki jak i rejestr) i masz system gotowy do czystej instalacji nowych sterowników.

Gdyby coś było po wszystkim nie tak - wrzuć log z OTL do analizy.

Odnośnik do komentarza

Nikt nie gwarantuje Ci, że system będzie działał poprawnie po ręcznym usunięciu wpisów...

Przykładowo, moja sytuacja sprzed kilku dni: https://www.fixitpc.pl/topic/4842-spowolnione-dzialanie-systemu/ - teoretycznie wszystko powinno działać prawidłowo, w praktyce okazało się, że przywracanie nie do końca spełniło swą funkcję.

Dlatego przed instalacją nowych sterowników, całkowicie powinno usuwać się stare...

Odnośnik do komentarza

Driver Sweeper powinien być użyty w trybie awaryjnym. Wcześniej powinno się odinstalować sterowniki używając firmowych narzędzi lub poprzez 'Dodaj/usuń programy' bądź MU (właściwości sterownika > zakładka Sterownik > Odinstaluj). Natomiast z opcji automatycznej aktualizacji to bym nie korzystał. Bywa, że nawet strony Intela, AMD czy Nvidii potrafią się mylić.

BTW

XP, i pewno nowsze systemy też, oferuje przywracanie sterownika (Roll Back Driver). Ale to jest chyba troszeczkę inny mechanizm przechowywania kopii. Czasem, o ile system wstanie po aktualizacji sterownika lub można go uruchomić w trybie awaryjnym, bywa to przydatne.

Odnośnik do komentarza

to mam rozumieć że system nie wstaje po aktualizacji sterownika? :confused:

Masz rozumieć, że może ale nie musi (się tak stać). Nikt Ci 100% gwarancji nie da...

 

no sens taki, że jak mimo zainstalowania najnowszych to jednak się nie nałożyły najnowsze to wciąż jadę na starych zardzewiałych sterach... :P

IMHO nowsza wersja pakietu sterownika nie zawsze oznacza, że wszystkie jego elementy uległy zmianie.

 

no sens taki, że jak mimo zainstalowania najnowszych to jednak się nie nałożyły najnowsze to wciąż jadę na starych zardzewiałych sterach... :P

Tzn.? A jeśli chodzi o AHCI SMBus to... (wyciągnięte z instalki sterownika, 11.7):

DriverVer=03/17/2009, 3.1.1540.127

?

Poza tym w jakim trybie masz ustawiony dysk (oraz napęd cd/dvd) w BIOS-ie? Jeżeli IDE to niepotrzebnie przejmujesz się sterownikiem RAID/AHCI.

Edytowane przez 3oo
Odnośnik do komentarza

Masz rozumieć, że może ale nie musi (się tak stać). Nikt Ci 100% gwarancji nie da...

To jaki sens aktualizowanie AMD Catalyst ??

I po co więc wyskakuje komunikat informujący o nowej wersji aby zaktualizować skoro sterowniki się nie nakładają? :huh:

 

DVD mam IDE a dyski AHCI bo inaczej nie mógłbym podpinać na eSATA w czasie rzeczywistym bez zawiechy systemu...

Odnośnik do komentarza

:ph34r: Oniryczny;

flaki mam w Podpisie

Nie cwaniakuj - myślałem, że się chwalisz.

To jaki sens aktualizowanie AMD Catalyst

:) Właśnie - dwa linki:

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...