Skocz do zawartości

Temperatura procesora


Pilarious

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio zainteresowałem się temperaturą procesora i waha się ona między 65 a 74 stopni C (czasem na chwilę skoczy więcej, ale zawsze poniżej 80).

 

Mój procesor to Pentium 4 3.4GHz Prescott.

 

Powinienem się martwić? Wymienić chłodzenie (fabryczne Intela) lub nałożyć na nowo pastę?

 

Screeny z Everesta:

 

Procesor:

http://img69.imageshack.us/img69/425/ever1.png

 

Temperatury i napięcie:

http://img15.imageshack.us/img15/8392/ever2.png

http://img94.imageshack.us/img94/435/ever3.png

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jeżeli to nie tajemnica, to co konkretnie?

 

Komp się wieszał, po oględzinach i sprawdzaniu wszystkiego po kolei okazało się, że we wtyczce do zasilania procesora było zwarcie i wtyczka się spaliła ( i częściowo stopiła). Wymieniona została, ale nie sądzę by to miało wpływ na temperaturę. Tak, ruszałem radiator/wiatrak, ale dociskałem, wydaje mi się, że jest dobrze dociśnięty.

Odnośnik do komentarza

Więc pastę wymieniłeś? Tu na forum jest poradnik co do nakładania pasty wraz z filmikiem jak tego dokonać. Staraj się odpowiadać na wszystkie postawione pytania, inaczej temat rozrasta się ponad miarę.

Wymieniona została, ale nie sądzę by to miało wpływ na temperaturę.
Jakaś przyczyna musiała być, a zapewne marnej jakości zasilacza, ten z kolei przy podawaniu niewłaściwego napięcia jak najbardzij może byc sprawcą wysokich temperatur.
Odnośnik do komentarza

Tagan to taka konstrukcja pretendująca do zasilaczy z wyższej półki, akurat ten co masz to staruszek jak diabli i już nie najmocniejszy, nie zdziwiłbym się wcale jakby miał już dość współpracy. Swojego czasu zdarzały się tej firmie prawdziwe babole tak samo jak rodzynki. Możesz zaglądnąć do niego w jakim stanie jest w środku, zwróć uwagę na kondensatory.

Odnośnik do komentarza

Fabryczne chłodzenia nie są najlepszej jakości, taki standard . Lepiej kupić oddzielne chłodzenie. Sam miałem problem z temperaturą procka. Miałem Intel Celeron 2.0 GHz . Temperatura sięgała 75 stopni i komputer się sam wyłączał, aby nie uszkodzić go. Pewnie Ci się wiatraczek wyeksploatował jak mi. Wymieniłem na miedziany Pentagramu i temperatura z 75 spadła do około 45. Możliwa jest opcja,że pasta termo przewodząca Ci się wykończyła i trzeba nałożyć nową innych wyjść nie ma. Nawet komputer nie czyszczony od dawna czy sprężonym powietrzem czy innymi rzeczami nie ma prawo kurz aż tak wpłynąć na tak wysoką temperaturę.

Odnośnik do komentarza

Witam. Ostatnio zainteresowałem się temperaturą procesora i waha się ona między 65 a 74 stopni C (czasem na chwilę skoczy więcej, ale zawsze poniżej 80)................

 

Tutaj można by sprecyzować czy temp. w idle czy w stresie( to duża różnica). Jeśli to stres większego spadku nie uzyskasz na standardowym chłodzeniu(Zadaniem pasty jest poprawa przewodzenia ciepła lub pogorszenie jeśli się źle pastę nałoży),ze względy na wytrzymałość termiczną.Tutaj wtedy trzeba zainteresować się chłodzeniem typu " Wielki Klocek". Jeżeli temperatury sa w spoczynku, mamy tutaj problem z chłodzeniem, źle założone chłodzenie ,defekt lub problemy z pastą.

Odnośnik do komentarza
Planuję też zdjąć te plastikowe zatrzaski z radiatora i przyczepić go na śrubach (będę miał pewność, że jest dociśnięty)
A jak niby chcesz to zrobić? Masz backplate do tego radiatora?

 

Panie LIkwidatoR-

Nawet komputer nie czyszczony od dawna czy sprężonym powietrzem czy innymi rzeczami nie ma prawo kurz aż tak wpłynąć na tak wysoką temperaturę.
pan to chyba się lepiej czuje w dziale software, więc lepiej jak Pan tam pozostanie.
Odnośnik do komentarza

Panie Marku W

 

Myślisz,że przez zakurzenie podzespołów możliwy jest wzrost temperatury procka o prawie 30 stopni?? Nie ma bata. Ja nie czyściłem kiedyś kompa 2 lata kurzu było na potęgę po zdjęciu obudowy a tylko kilka stopni temperatura była wyższa od stanu gdy procesor był wyczyszczony . Wszystko sprawdzałem w programie everest i w Biosie. Siadło mu chłodzenie lub zużyła się pasta. :)

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy zakurzenie podzespołów może BEZPOŚREDNIO przyczynić się do tak drastycznego wzrostu temperatury procesora...ale na pewno może się przyczynić POŚREDNIO...ponieważ zalegający kurz ma negatywny wpływ na wszystkie podzespoły...

 

Raz w miesiącu : sprężone powietrze i delikatnie odkurzaczem ze specjalną końcówką ;)

Odnośnik do komentarza

Myślisz,że przez zakurzenie podzespołów możliwy jest wzrost temperatury procka o prawie 30 stopni?? Nie ma bata.

http://picasaweb.google.pl/lh/photo/4JmABA6GHTuxqjjws1kNZg?feat=directlink

http://picasaweb.google.pl/lh/photo/k7-ZB6wTbzPdQuaScXDa0Q?feat=directlink

Zapchany radiator: 50-80 stopni

czysty: 30-60 stopni

Pod radiatorem P4 630.

 

"Zepsuta" karta graficzna:

http://picasaweb.google.pl/lh/photo/XtZBQVq6W4g8KFSsrFUqMw?feat=directlink

( grać sie nie dało, artefakty i po paru minutach "zwis")

Odnośnik do komentarza

AS 5 musi się wygrzać, tak więc parę dni minie zanim nabierze swoich właściwości.

Arctic Silver 5 bardzo gęsta pasta o zawartości srebra ponad 90% swojego czasu bardzo reklamowana przez różne fora i inne benchmarki. Z własnego doświadczenia wiem, że nie sposób ją cienko rozprowadzić na powierzchni z uwagi na jej bardzo dużą gęstość. Nawet po wygrzaniu tworzy zbyt grubą warstwę pomiędzy radiatorem a procesorem. Po wymienieniu jej na zwykłą pastę silikonową odczułem spadek temperatury o 20st C.

 

Ponadto dodatkowy spadek temperatury można uzyskać poprzez do wentylowanie obudowy. W starej obudowie wyciąłem otwory pod 2 wentylatory 12cm i zastosowałem bardzo ciche z firmy (defakto) Arctic Cooler kolejne 10st C w dół.

 

No i oczywiście czystość przede wszystkim :) aby tak jak na powyższych zdjęciach nie wyhodować FILCU na radiatorze.

Odnośnik do komentarza

Arctic Silver 5 bardzo gęsta pasta o zawartości srebra ponad 90% swojego czasu bardzo reklamowana przez różne fora i inne benchmarki. Z własnego doświadczenia wiem, że nie sposób ją cienko rozprowadzić na powierzchni z uwagi na jej bardzo dużą gęstość. Nawet po wygrzaniu tworzy zbyt grubą warstwę pomiędzy radiatorem a procesorem. Po wymienieniu jej na zwykłą pastę silikonową odczułem spadek temperatury o 20st C.

 

jesteś co najmniej męczący:

1. AS5 bardzo reklamowana i do dzisiaj jedna z częściej polecanych, a nie jak piszesz "swojego czasu".

2. da się ja ładnie rozprowadzić, tylko trzeba wiedzieć jak, ty jak widzę nie wiesz.

3. co to znaczy za gruba albo za cienka warstwa? Jaka powinna być, podaj wymiar?

4. po wygrzaniu tworzy zbyt grubą warstwę? Co to za bzdura? Znaczy, że grubość przyrasta w miarę wygrzewania? :lol:

5. spadek temperatury o 20stC !!!!!! pasta silikonowa vs AS5? Kurcze jak długo już serwisuje kompy (a robię to naprawdę długo) to jeszcze czegoś podobnego nie słyszałem 20stC to jest nie lada wyczyn. :lol:

 

Sebastian - jest zamiar stworzenia tutaj profesjonalnego forum pod każdym względem, powyższe cytaty moim zdaniem nie mieszczą się w tej strategii.

 

Edytowane przez marekW
Odnośnik do komentarza

Arctic Silver 5 bardzo gęsta pasta o zawartości srebra ponad 90% swojego czasu bardzo reklamowana przez różne fora i inne benchmarki. Z własnego doświadczenia wiem, że nie sposób ją cienko rozprowadzić na powierzchni z uwagi na jej bardzo dużą gęstość. Nawet po wygrzaniu tworzy zbyt grubą warstwę pomiędzy radiatorem a procesorem. Po wymienieniu jej na zwykłą pastę silikonową odczułem spadek temperatury o 20st C.

 

Ponadto dodatkowy spadek temperatury można uzyskać poprzez do wentylowanie obudowy. W starej obudowie wyciąłem otwory pod 2 wentylatory 12cm i zastosowałem bardzo ciche z firmy (defakto) Arctic Cooler kolejne 10st C w dół.

 

No i oczywiście czystość przede wszystkim :) aby tak jak na powyższych zdjęciach nie wyhodować FILCU na radiatorze.

 

 

nie no padłem na miejscu, silikon vs AS5 ??

 

nie obrażając cię, naucz się nakładać pastę, używam jej od ok 3 lat non stop, i jest do dziś jedną z lepszych propozycji

 

tak a'propos jak nakładałeś pastę, na "docisk"?? bez rozprowadzenia??

 

@autor Prescoty lubią grzać :D jak koledzy wyżej zaproponowali, wymiana pasty, czyszczenie radiatora, lub dokupienie nowego chłodzenia za ok 50 zł np CM Hyper TX, porządek w kablach polepszy obieg powietrza

Odnośnik do komentarza

jesteś co najmniej męczący:

1. AS5 bardzo reklamowana i do dzisiaj jedna z częściej polecanych, a nie jak piszesz "swojego czasu".

2. da się ja ładnie rozprowadzić, tylko trzeba wiedzieć jak, ty jak widzę nie wiesz.

3. co to znaczy za gruba albo za cienka warstwa? Jaka powinna być, podaj wymiar?

4. po wygrzaniu tworzy zbyt grubą warstwę? Co to za bzdura? Znaczy, że grubość przyrasta w miarę wygrzewania? :lol:

5. spadek temperatury o 20stC !!!!!! pasta silikonowa vs AS5? Kurcze jak długo już serwisuje kompy (a robię to naprawdę długo) to jeszcze czegoś podobnego nie słyszałem 20stC to jest nie lada wyczyn. :lol:

 

Sebastian - jest zamiar stworzenia tutaj profesjonalnego forum pod każdym względem, powyższe cytaty moim zdaniem nie mieszczą się w tej strategii.

 

Miałem Ci marekW nie odpisywać ale czytając większość Twoich postów w których za wiele nie wnosisz odpisze i na ten.

Widzę, że raczej nie miałeś odczynienia z ta pastą albo nie miałeś innego porównania. Pasta AS5 rozprowadza się bardzo ciężko jej konsystencja przypomina smołę w szarym kolorze. Więc nie pisz , że bardzo łatwo się nakłada. Za cienka oznacza , że w przypadku np pasty ZALMAN ZM-STG1 rozprowadzanie i grubość warstwy jest nieporównywalna. Pasta AS5 podobno nie zasycha - po demontażu (około roku użytkowania) z trudem udało mi się ja zdrapać żyletka z radiatora. Po wygrzaniu tworzy zbyt gruba warstwę - czytaj ze zrozumieniem zbyt wiec w porównaniu do innych past - mimo rozprowadzenia jej na procesorze i dociśnięciu radiatorem nie rozprowadza się poprzez docisk i pozostaje na poziomie grubości rozsmarowania.

Nie sądzę , że jesteś serwisantem jak już wcześniej wspomniałem twój styl wypowiedzi - nie tylko do mojej osoby ale i na innych postach świadczy o niezbyt wielkiej wiedzy i dojrzałości społecznej.

o czym świadczy chociażby ta wypowiedź "Sebastian - jest zamiar stworzenia tutaj profesjonalnego forum pod każdym względem, powyższe cytaty moim zdaniem nie mieszczą się w tej strategii.

"

 

nie no padłem na miejscu, silikon vs AS5 ??

 

nie obrażając cię, naucz się nakładać pastę, używam jej od ok 3 lat non stop, i jest do dziś jedną z lepszych propozycji

 

tak a'propos jak nakładałeś pastę, na "docisk"?? bez rozprowadzenia??

 

@autor Prescoty lubią grzać :D jak koledzy wyżej zaproponowali, wymiana pasty, czyszczenie radiatora, lub dokupienie nowego chłodzenia za ok 50 zł np CM Hyper TX, porządek w kablach polepszy obieg powietrza

rozprowadzałem ją za pomocą tzw " palca gumowego" po procesorze. na początek mała kropelka ale i tak to jest bardzo gęsta substancja która ciężko rozprowadzić. Próbowałem stara karta telefoniczną ale mi sie " zwijała " pasta i najlepszym sposobem było za pomocą palca w osłonie gumowego palca rękawiczki. Niestety ta pasta mi nie podchodzi. Natomiast może trochę droższa ZALMAN ZM-STG1 to w porównaniu niebo a Ziemia

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...