Skocz do zawartości

Format Joliet przy tworzeniu ISO Windows XP


Gelip

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zrobiłem wielosystemową DVD na podstawie artykułu Mój link. W artykule tym do znudzenia powtarzane jest aby używać dużych liter w nazwach plików. Płytkę stworzyłem bez problemu ale chodzi mi o coś innego.

Sprawdziłem właściwości oryginalnego obrazu ISO WinXP Pro SP2 PL RTL pobranego z MSDNu, w UltraISO nie ma zaznaczonej opcji Joliet i opcje zaawansowane są niedostępne (zaznaczona opcja Standardowy 64). Po zamontowaniu tego obrazu w systemie za pomocą Alcohol 52% wszystkie pliki są dużymi literami.

Opcje bez Joliet

Sprawdziłem też ISO WinXP Pro SP2 PL VLK pobrany gdzieś z netu gdzie wszystkie pliki są małymi literami. Po otwarciu tego obrazu w UltraISO opcja Joliet jest zaznaczona. Najlepiej obrazuje to program ISOBuster. W oryginalnym ISO nie ma Joliet a w integrowanym SP2 ręcznie jest: Mój link

 

Mając na uwadze problemy z małymi literami chciałbym zmienić nazwy plików na duże. Teraz pytanie: czy mogę zrobić to w ten sposób iż otworzę taki plik ISO w UltraISO, odznaczę we właściwościach Joliet i zapiszę pod nową nazwą. Wtedy wszystkie pliki są dużymi literami ale nie jestem pewien czy jakieś nazwy nie zostały ucięte przez co system mógłby się niepoprawnie instalować.

 

Czy integrując service packa można nagrać płytę bez opcji Joliet skoro w oryginalnym obrazie ISO z MSDNu jest bez Joliet? Chodzi mi zwłaszcza o WinXP Pro SP2.

 

P.S. W oryginalnym ISO z MSDNu niby format ISO9660 a pliki CYCLAD-Z.IN_ i CYCLOM-Y.IN_ są poprawne. Podobno format ISO9660 nie obsługuje znaku minus (-). Po wyłączeniu Joliet w UltraISO w pliku ISO (VLK) pliki te nie zmieniły nazwy, system instaluje się poprawnie, po instalacji pliki cyclom-y i cyclad-z są w C:\WINDOWS\Inf więc chyba można takim sposobem zmienić nazwy na duże litery??

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Chłopie!

 

Jak masz problem, to zawsze Wiki świetnie tłumaczy, Proszę http://pl.wikipedia.org/wiki/Joliet

 

Wielkość liter nie ma znaczenia.

 

Mnie się wydaje, że Joilet jest potrzebne do tego, aby dodatkowa zawartość w postaci poradników w html-u, które bywa, że mają nazwy nieco dłuższe, niż pliki instalatora, nie miała krzaczków w nazwach i aby się przez to właściwie otwierała.

 

Za Joilet jest jeszcze Romeo, który pozwala na zapis plików o nazwach do 128 znaków.

 

Jak zauważyłeś, Joilet niczego nie zmienia, ale gdybyś na płytce miał jakieś pliki z polskimi znakami, to bez Joilet widziałbyś krzaczki.

Odnośnik do komentarza

Kolego odnośnie tych nazw CYCLAD-Z.IN_ i CYCLOM-Y.IN_ itd to te pliki są "spakowane ", żeby działały poprawnie jest potrzebna tzw krótka komenda "expand" po krórej wpisujesz ścieżkę w której znajduje się plik i w której ma się znajdować.

Po dodaniu expand z pliku CYCLAD-Z.IN_ zrobi się plik CYCLAD-Z.INI

Ogólnie na tym to polega.

Co do tych plików z Joliet to matka wikipedia tłumaczy w polskim mniej ale w angielskim jest trochę więcej na ten temat.

Odnośnik do komentarza

Skoro wielkość liter nie ma znaczenia to po co w artykule o tworzeniu wielosystemowej DVD są potrzebne duże litery? Dlaczego w oryginalnych nośnikach WinXP np. z MSDN nie ma opcji Joliet a w artykułach w internecie odnośnie integracji Service Pack'ów i tworzenia bootowalnych płyt w programach do nagrywania np. Nero należy wybrać ISO9660 + Joliet? Wiadomo ISO9660+Joliet nie zaszkodzi ale chodzi o to czy wystarczyłoby same ISO9660?

Dobra, chyba sam znalazłem w końcu odpowiedź tutaj i tutaj

 

Wygląda na to iż to produkty Roxio mają problemy z nagrywaniem bootowalnych płyt przygotowanych do instalacji nienadzorowanej (unattended discs)

 

Nero supports dual File Table support, allowing Long File Names and characters like dollar signs. Roxio products do not. We now recommend using Joliet when writing disc when using Roxio products due to the inability to create unattended discs with the ISO9660.
Burning an ISO-9660 disc with lower-case filenames isn't recommended, because some systems aren't able to access the files even though they appear in directory listings.

Czyli ogólnie nie zalecane jest stosowanie małych liter przy nagrywaniu ISO9660 ponieważ niektóre systemy nie są w stanie uzyskać dostępu do plików mimo iż są widoczne w katalogu.

 

Jeszcze tutaj sam Microsoft pisze, że produkty Roxio nie nadają się do tworzenia bootowalnych CD

lub Autorski pakiet do dysków CD umożliwia tworzenie rzeczywistego pliku obrazu ISO. Przykładem może być pakiet Adaptec EZ-CD Pro. Pakiety, takie jak Corel CD Creator (teraz Adaptec CD Creator) NIE pozwalają na tworzenie rzeczywistych obrazów ISO, więc nie nadają się do tworzenia rozruchowych dysków CD.
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...