Skocz do zawartości

Program do kopii partycji systemowej na inny wolumin


DragonFire

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Gdzieś tu był taki temat, że gość się pytał, czym zrobić kopię systemowej XPeka, ale nie mogę go znaleźć.

 

Za jakiś czas dostanę kurierem nowy dysk. I nie chciałbym się znów bawić w instalke systemu i konfigurację.

Czy ktoś zna jakiś program do zrobienia kopii całej partycji systemowej wraz z bootloaderem, mogący tą kopię potem wrzucić na inny dysk?

 

Potrzebuję zrobić dwie kopie, dwóch systemów/partycji.

 

Na co zwracać uwagę przy robieniu takiej kopii?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

wystarczy użyć bootowalnej Gparted Live CD

na nowym twardzielu stworzyć partycję o takiej samej wielkości (lub większej)

następnie przejdź w programie na stary dysk wybierz i zaznacz z ppm poprzez <copy> partycję którą masz zamiar kopiować

i po przejsciu na nowy nośnik wklejasz z ppm <paste> kopiowaną partycję na utworzoną partycję

Gparted do kopiowania używa w tle <ntfs clone>

uwaga przed tymi operacjami sprawdź stary dysk na wypadek <bad sektorów> np w HDTune oraz obowiązkowo wykonaj defragmentację

kopiowanej partycji

Odnośnik do komentarza

jeśli chodzi o metodę <copy> and <paste> to w gparted tworzysz partycję MS-DOS na nowym nośniku nie mniejszą niż ta którą masz do niej wkleić ze starego nośnika/dysku

może ona być większa byleby nie była mniejsza

do tego celu użyłbym dystro Parted Magic Live CD do której bdb tutek stworzył kolega @Traxter

http://traxter-online.tk/opis-dystrybucji-parted-magic-livecd-t-388.html

polecam ponieważ na <pokładzie> znajduje się sporo innych przydatnych narzędzi prócz w/w gparted

z pulpitu uruchamiasz ikoną <Partition editor>

info

Tworzenie partycji MS-DOS na nowym twardzielu w gparted :

http://dariuszpod.republika.pl/linux/partycjonowanie_linux.html

Wielkość partycji systemowej dla XP-ka to wg mnie 20/25 GB można oczywiście wybrać dowolny rozmiar ale

jeśli będziesz wykonywał kopię partycji systemowej to pamiętaj że kompresja high to zazwyczaj połowa

zajętego miejsca na takiej partycji. Osobiście przeznaczam dla systemowej w xp 20 GB by móc tworzone mirrory

partycji systemowych wrzucać na płyty DVD9 :D

i uwaga końcowa jeśli stary dysk to IDE/ATA a nowy SATA to po wykonaniu klonowania będą problemy z poprawnym załadowaniem systemu

Odnośnik do komentarza

Lepiej jest robić klonowanie na LiveCD - przy wyłączonym systemie klonowanym?

 

@Karolek

Ja bym wolał coś freeware.

 

@Fix00ser

XP jest na Sata i cała partycja to 43 GB, a XP z progsami zajmuje 10 GB. Nic mu się nie stanie jak utworzę 20 GB?

 

Dawniej za czasów XP, w boot.ini tworzyły się wpisy, że dany system jest na [x] partycji i następny jest na [y]. I teraz, jak go sklonuje na inne partycje to xp nie będzie miał problemu ze wstaniem?

Mam tak, że na pierwszej jest XP, a na 4 Vista, to nie będzie przeszkadzało, jeśli sklonuje XP na pierwszą i Vistę na drugą? [Rozumiem, że Vista też ma gdzieś takie wpisy; z której partycji ma się uruchamiać].

Odnośnik do komentarza

Lepiej jest robić klonowanie na LiveCD - przy wyłączonym systemie klonowanym?

 

@Karolek

Ja bym wolał coś freeware.

 

@Fix00ser

XP jest na Sata i cała partycja to 43 GB, a XP z progsami zajmuje 10 GB. Nic mu się nie stanie jak utworzę 20 GB?

 

Dawniej za czasów XP, w boot.ini tworzyły się wpisy, że dany system jest na [x] partycji i następny jest na [y]. I teraz, jak go sklonuje na inne partycje to xp nie będzie miał problemu ze wstaniem?

Mam tak, że na pierwszej jest XP, a na 4 Vista, to nie będzie przeszkadzało, jeśli sklonuje XP na pierwszą i Vistę na drugą? [Rozumiem, że Vista też ma gdzieś takie wpisy; z której partycji ma się uruchamiać].

 

lepiej na live CD bo nic nie instalujesz i nie smiecisz kompa :P

za free to Paragon Backup & Recovery Free Edition b. dobry program

jak masz xp i viste to vista przejela rozruch i w jej plikach rozruchowych tez znajduje sie rozruch do XP. W Vista/Seven to plik BCD edytowany z wiersza polecen.

 

W przypadku mieszania partycji itp to raczej na 90% trzeba by bylo pliki rozruchowe napisac od nowa.

Tzn odpalasz kompa z plyty windows vista/seven dajesz napraw kompa

nastepnie napraw problemow podczas rozruchu kompa

11816d1299584890-screeny-do-poradnika-nigdy-nie-kasowac-bootmgr11.jpg

 

nastepnie wiersz polecen i edycja BCD a dokladnie dodanie XP

bcdedit /create {ntldr} /d "Windows XP"

bcdedit /set {ntldr} path \ntldr

bcdedit /set {ntldr} device boot

bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

 

nie wiem czy boot.ini nie trzeba by bylo edytowac. Nie wiem bo XP nie mam juz od ponad 4 lat :P

Odnośnik do komentarza

Przy zmianach konfiguracji partycji systemowych nie unikniesz problemów jeśli nie poddasz edycji BCD,

jeśli sklonujesz stary układ na nowy dysk nie powinno być żadnych problemów, jedynie soft typu firewall może wymagać dodatkowego

restartu systemu przynajmniej Kacper i Comodo wymagały zawsze <drobnej kosmetyki>, problemy mogą wystąpić w systemie XP jeśli

Twój nowy twardzieljest z nowych modeli Caviara

http://www.hotfix.pl/wd-caviar-green-niesystemowy-zamiana-na-systemowy-a354.htm

nie testowałem także jak zachowują się klony wykonane na twardzielach które posiadają sektory 4k

np Samsung F4G 204UI 2T który jest dyskiem z sektorami 4k z emulacją sektorów 512B bez przełącznika

oraz WD Green WDxxEARS o pojemnościach od 1TB do 2TB także z emulacją ale z przełacznikiem

 

Jeśli na starym twardzielu xp funkcjonował na 40 GB to nowa musi być także o takiej pojemności dopiero po sklonowaniu możesz pomniejszyć do wybranej wielkości

Odnośnik do komentarza

Fix00ser to ten drugi link powinien być podany:

 

W przypadku XP, była taka możliwość zainstalowania "konsoli odzyskiwania" na dysk, czy w przypadku Visty też jest?

 

O ile WinRE nie jest już zainstalowane przez producenta, można stworzyć własną wersję. To wymaga posłużenia się DVD Vista + WAIK:

 

https://www.fixitpc.pl/topic/47-windows-re-srodowisko-odzyskiwania-systemu/

http://blogs.msdn.com/b/winre/archive/2007/01/12/how-to-install-winre-on-the-hard-disk.aspx

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Witajcie ponownie. Dzisiaj dostałem tego SSD.

 

Podzieliłem go na partycje. Jakoś nie dało się zrobić partycji podstawowej, czy rozszerzonej, tylko "wolumin prosty", ale bynajmniej nie konwertowałem dysku na dynamiczny.

Myślałem, że to mi wszystko zepsuje, ale:

Zrobiłem klonowanie z programu EASEUS Todo Backup.

Obyło się bez dodatkowych kombinacji, a program świetnie się spisał i właśnie teraz piszę ze sklonowanej Visty.

Wszystko działa w jak najlepszym porządku.

 

Dziękuję @Traxter za dobry program ;).

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...