Skocz do zawartości

Ktora karta graficzna?


beyondZork

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

nie wiem czy zajmujecie się takimi rzeczami na tym forum, ale jeśli:

 

Składam zestaw za 2000:

 


  •  
  • proc - AMD Phenom II X4 955 Black Edit 3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C3
  • płyta - MSI 870-C45
  • ram - GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9
  • graf - Radeon HD6870 czy gf gtx460 czy radeon hd5850
  • dysk - Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3
  • zasilacz - XFX Core 550W
  • obudowa - Tacens Prior Limited

 

Mógłby ktoś wydać opinię? Ma sens taki układ? Coś warto zmienić?

 

Najważniejsze - która karta graficzna? Z różnych rankingów wynika, że hd5850 > hd 6870 > gtx460 1gb (cena tych trzech jest zbliżona). Z drugiej strony, są opinie, że geforce ma przewagę nad radeonem w grach, z różnych powodów (m.in. cuda, physx, sterowniki). W kontekście tego zestawu, który wybór będzie lepszy? Czy tez może jeszcze jakaś inna? Jeśli jednak któraś z tych trzech, to której firmy? Ten geforce jest w wydaniu palit, zotac, msi i kilka innych, radeon podobnie.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zaczynając od końca - obudowa jest typu "piekarnik" - nie ma przodu z siateczką i mieści tylko 1 wentylator 92 mm. Jako przykład dużo lepszej obudowy może posłużyć ten Cooler Master, ma on miejsce na wentylatory 120 mm i siateczkę z przodu (niższe temperatury).

Teraz najważniejszy komponent komputera - zasilacz. Ten który wybrałeś wyprodukował Seasonic. Jest bardzo w porządku. Myślę że można sie tego trzymać.

RAM - w komputroniku moduły pracujące z prędkością 1600 Mhz są jakieś 10 zł droższe od modułów 1333 (90 zł zamiast 80 zł Myślę że szybsza pamięć za tak małe pieniądze się przyda (np przy podkręcaniu)

Co do wybory Intel vs AMD również wybrałbym AMD i Phenoma ale wziąłbym wersję dwurdzeniową. Jedna sprawa to taka że może się udać odblokować rdzenie a druga (ważniejsza) to taka że przy płytach głównych w interesującym nas przedziale cenowym jest problem z ciepłem. Np wybrany przez Ciebie C45 ma maksymalny TDP na poziomie 140W. 4 rdzeniowy Phenom odrazu ma 125 W więc podkręcić bezpiecznie się go na takiej płycie raczej nie da (słowo klucz bezpiecznie - czyli na dłużej a nie na 3h testów). Natomiast 2 rdzeniowy Phenom ma TDP 80W. Nawet jak go podkręcimy tylko do 4 Ghz to w grach będzie się lepiej sprawować niż 3.2 Ghz 4 rdzeniowy Phenom.

Co do karty graficznej - te 3 które wskazałeś wg wydajności uszeregowane są tak (od najwolniejszej)

GTX 460 SE, GTX 460 768, GTX 460 1024, R 5850, R6870. Myślę że trzeba wybrać resztę komponentów i wziąć najszybszą na jaką Cię stać. W zasadzie wszystkie wystarczą do grania w Full HD.

Dysk jest spoko, ewentualnie zastanów się czy nie dopłacić do WD Black - troszkę wolniejsze ale o 2 lata dłuższa gwarancja.

Odnośnik do komentarza

Co do płyt głównych do Phenoma X4 - wg mnie najtańsza nadająca się to ten Asus (dobry układ zasilania i chłodzenie na nim). Oczywiście zastanów się też nad tym że zestaw Phenom X2 + C45 + Radeon 6870 będzie lepszy w grach od Phenom X4 + Evo + GTX 460.Chyba że możesz przekroczyć budżet 2000 zł to wtedy oczywiście lepiej wziąć 4 rdzenie. Co do kart z 6870 myślę że można się zainteresować modelem Asusa (raczej dobre chłodzenie) HIS też robi dobre chłodzenia. Co do GTX 460 lepiej nie brać Palitów.

Odnośnik do komentarza

Dzięki, pewnie wybiorę ten x2, chociaż jest sporo opinii w sieci, ze x4 to standard i nie ma sensu w x2 inwestować. Byłaby jeszcze jedna opcja do rozważenia gdyby istniała gwarancja odblokowania 2 rdzeni w tym phenom x2, ale pewnie takich gwarancji nigdy nie ma?

 

Da się złożyć taki zestaw: phenom x4 (czy jakiś athlon x4 byłby odpowiednikiem?), więc np na tej EVO, radeon 6870, ram 1600 (wtedy zasilacz silniejszy niż ten xfx 550?) za 2000? Jeśli nie, za ile najtaniej? Czy może przesadzam z tym x2_to_przeszłość_i_zmarnowane_pieniądze?

Odnośnik do komentarza

phenom x4 (czy jakiś athlon x4 byłby odpowiednikiem?)

Ja to widzę tak, że Athlon x4 jest raczej konkurencją dla dwurdzeniówek Core-i3, Core-i5 (może z wyjątkiem Sandy Bridge :)) - zależy od zastosowań, i nie zawsze jest od nich wydajniejszy. Zresztą proponuję na poniższej stronce wklepać w szukajkę phenom x4 i przejrzeć testy, porównania (znajdziesz też athlony).

http://pclab.pl/kat3.html

Edytowane przez 3oo
Odnośnik do komentarza

Najpierw linki do propozycji zestawów :

zestaw z Phenomem X2 http://www.arest.pl/konfiguracja-504343 (zasilacz to tak naprawdę Fortron - niższy prestiż od Seasonic ale wystarczy)

zestaw z Phenomem X4 ale słabszą kartą graficzną http://www.arest.pl/konfiguracja-504349

Najlepiej byłoby gdybyś miał jeszcze 200 zł to wtedy http://www.arest.pl/konfiguracja-504350 (i procek fajny i grafika mocna)

Nie wliczałem do zestawów napędu optycznego. Radeon 6870 jest 15% szybszy od 6850.

Co do ilości potrzebnych rdzeni oczywiście zgodzę się że lepiej mieć więcej niż mniej przy tej samej prędkości. Za bardzo nie znalazłem testu Phenom x2 4.2 Ghz versus Phenom X4 3.2 Ghz. Wiem że jest trochę gier optymalizowanych pod 3 i więcej rdzeni (szczególnie przeróbki z konsol bo np XBox ma 3 rdzenie) Myślę że w twojej sytuacji nalepiej by było dozbierać te 200zł żeby mieć sytuację wygrana-wygrana. Co do testu który dał marekW - tam była użyta karta GeForce w systemie Windows 7. Na NVision jest bardzo ciekawy artykuł o takiej sytuacji. Mówiąc skrótowo wychodzi na to żę karty NVidi potrafią mieć 100% wyższe wyniki jeżeli mają 2 rdzenie więcej - karty AMD tak nie mają. Jest to związane z niedoskonałymi sterownikami i przez to jeżeli jest porównanie procków gdzie używa się karty NVidi wydaje się że procesor musi być 4 rdzeniowy. Wystarczy wziąć kartę AMD i nagle ta prawidłowość znika. Jest to dość ciekawe.

Odnośnik do komentarza

MatiK - test (do którego dość często zaglądam) nie ma pokazywać wyższości nVidii nad Ati czy też odwrotnie tylko wydajność procesora tam są testy, w których karta to może być S3Trio w połączeniu VooDoo a wynik i tak będzie ten sam. Co do arta na NVision nie chce mi się czytać całości ale ameryki to oni nie odkryli, zawsze "od zarania dziejów" w testach gier porównanie krat graficznych to tylko "lekcja poglądowa" dla kupującego, ażeby wybrał kartę z większą ilością plusów niźli minusów, czyli prostym językiem: są tytuły, w których zawsze lepsi byli zieloni i są takie gdzie lepsi są czerwoni.

Coś do zestawu - chyba jednak lepiej dla uniknięcia ewentualnych niekompatybilności lepiej będzie policzyć ramy fabrycznie sparowane i niekoniecznie 1600MHz. Płyta MSI C45 do kręcenia raczej nie bardzo.

Odnośnik do komentarza

Procesor który wybrałem to Black Edition więc osiągane HTT nie ma znaczenia - w zasadzie jedyna obawa to o układ zasilający na C45 ale on "wytrzyma" 2 rdzeniowego Phenoma. Jeżeli 4 rdzeniowy to wtedy można wziąć tego ASUS-a (na nim jest 10 faz a nie 5 i radiatory) tak jak dałem w propozycji.

A tamten test przez użytą kartę NVidi jest mało wiarygodny - gdyby była tam karta ATI zyski z kolejnych rdzeni by się bardzo zmniejszyły (o tym jest artykuł na NVision)

Odnośnik do komentarza

MatiK - jeszcze raz bo widzę, że tekst przeczytałeś bez zrozumienia, więc karta graficzna w testach, o którym piszesz "mało wiarygodny" (pomijam testy w grach) jest ostatnim czynnikiem który decyduje o wynikach i rankingu danego procka, napiszę ci wprost tak żebyś zrozumiał: gdyby istniało coś, cokolwiek co nie nazywa się kartą grafiki i potrafi wyświetlić obraz to wyniki w tych testach i tak były by takie jakie są. Teraz jaśniej? Więc nie czepiaj się nVidi ponieważ gdyby użyli ati było by to samo.

gdyby była tam karta ATI zyski z kolejnych rdzeni by się bardzo zmniejszyły (o tym jest artykuł na NVision)
wiem o czym jest art w NVision (widzę że masz nowego guru przedtem to był anand czy co tam) czytaj między wierszami, karty w grach są jakie są, raz jest to lepsza nVidia to znów Ati, no i ostatnia rzecz, dla mnie jeśli coś jest tu mało wiarygodne to redaktor "focus", ten od zawsze był nawiedzony ma punkcie ATI, to jest typ fanboya ATI, ale ty jeszcze pamiętać tego nie możesz, od dawna prowadził "wojny" forumowe (nie tylko NVision) przekonując wszystkich do "czerwonych" zaś nVidia to czyste "zuo", bywał redaktorem już na kilku forach, z większości "wylatywał" za swój subiektywizm.
Odnośnik do komentarza

Taa guru. Nie mogę pamiętać to była tak dawno ehh. :)

Tok mojego rozumowania jest taki:

kiedy patrzymy na porównanie i5 i i7 z kartą NVidi widzimy że na i5 jest 20 klatek a na i7 40 - dochodzimy do wniosku że ilość rdzeni jest niezwykle ważna

kiedy patrzymy na porównanie i5 i i7 z kartą AMD widzimy że na i5 jest 35 klatek a na i7 40 - dochodzimy do wniosku że rdzenie nie mają znaczenia

Czy dobrze mówie czy jest tu jakiś błąd logiczny? Czy to nie wypacza testu? Nagle góra nie jest zajęta przez same i7 i Core2Duo Quad nie wyprzedza i5. Myślę że karta użyta do testów ma znaczenie jeżeli istnieje taka prawidłowość. Oczywiście jak gość podał fałszywe wyniki testów to nie ma o czym mówić. Nie ma tu chyba wiele między wierszami.

Odnośnik do komentarza
Oczywiście jak gość podał fałszywe wyniki testów to nie ma o czym mówić.
Nie sądzę żeby "zaciemniał" wyniki testów w tym konkretnym teście, więcej w tym teście rozważań pseudo filozoficznych niż jest to potrzebne, to takie "wykazywanie się na siłę" bo suma summarum w podsumowaniu wychodzi na to iż nie jest tu winien sprzęt tylko drivery (te zawsze się poprawiają i za miesiąc dwa okaże się, że ten art można włożyć między bajki) Dla końcowego użytkownika i tak liczą się tylko podane wielkości w formie słupków (a tymi można już manipulować nie twierdzę, że w tym teście też) im dłuższy/wyższy tym lepiej a efekt jest taki, że kupuje się zazwyczaj to na co "nas" stać i taka jest owa filozofia.
ten od zawsze był nawiedzony ma punkcie ATI, to jest typ fanboya ATI
tu wkradł się mały błąd, właściwie jak sobie przypominam to był fanboyem różnych produktów, w zależności od paru czynników :lol:.
Odnośnik do komentarza

To tak na koniec ostatni link do złożonego zestawu http://www.arest.pl/konfiguracja-504430 ze sparowanymi fabrycznie pamięciamia i kartą HIS-a. Gdyby się nie udało dozbierać tych 200 zł to wtedy można wziąć taki zestaw - http://www.arest.pl/konfiguracja-504431 z płytą główną i kartą ASUS-a. Tak jak pisałem wcześniej świetnie byłoby móc zainwestować te 200 zł więcej.

Odnośnik do komentarza

@marekW: dzięki za opinie, nie zawsze bezpośrednio związane z tematem zakupu, ale interesujące. Czemu odradzasz RAM 1600MHz?

 

@MatiK: także dzięki za rady, pewnie dozbieram na ten droższy

 

@all: dzięki za zainteresowanie i wkład

 

 

Ostatnie pytanie: w którym sklepie to zamówić? Ktoś poleci ten proponowany arest.pl, w oparciu o własne doświadczenia? Ceny mają wyjątkowo, żeby nie napisać podejrzanie, niskie - w wielu innych sklepach ten zestaw wypada o 200zł drożej. Czytałem opinie, że najlepiej w hurtowniach.

Odnośnik do komentarza
Czytałem opinie, że najlepiej w hurtowniach.
a masz dostęp do hurtowni, w sensie możliwość zakupu prosto z hurtowni? Chyba raczej nie, jeśli nie posiadasz firmy/sklepu.
Czemu odradzasz RAM 1600MHz?
nie odradzam tylko doradzam zakup pamięci już sparowanych fabrycznie, a 1600MHz nie mieszczą się w twoim założonym budżecie. Różnicy i tak nie odczujesz.
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...