Skocz do zawartości

Nie wykrywa dysku Fujitsu z innego laptopa


Kant

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Bratowej padła płyta główna, a że zależało jej na danych z dysków, to go wyjąłem i podłączyłem do swojego laptopa. Windows 7 zainstalował sterowniki, ale na tym zakończył jakiekolwiek rozpoznawanie. W moim komputerze nic się nie wyświetla, ale jak włączę menedżer dysków, to wyświetla mi monit:

dysks.jpg

 

Nie wiem co wybrać. Dane z dysku są zdecydowanie ważne, więc bardzo mi zależy na ich odzyskaniu.

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Podobne problemy rozwiązywałem także na laptopie ale używałem do kopiowania danych bootowalne Live CD

 

Ściągnąłem ubuntu 10.10, wystartowałem live cd i linuks widzi ten dysk ale tylko w "narzędziu do obsługi dysków". Tak jak na screenie widać:

dyskw.jpg

 

Nie wiem czy w końcu na Win 7 zaznaczyć styl MBR dla tego dysku. Nie nadpiszę wtedy mojego MBR i nie będzie chciał startować z tego dysku?

 

@Fix00ser a Ty używałeś specjalnego programu pod linuksa czy od razu dysk był "widoczny"?

Odnośnik do komentarza

Zazwyczaj korzystam z

Parted Magic

RIP

System RescueCD

w tym konkretnym przypadku z tego co pamiętam to montowałem w System Rescue CD wklepując ręcznie wg wzorca

mkdir /mnt/windows
mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /mnt/windows

przypisaną literę napędu do tego twardziela wylistuje fdisk

fdisk -l
sfdisk -l
ls -al /dev/hdX  lub ;dev/sdX
mount

X -przypisana litera montowanego nośnika danych

ale spróbuj to automatycznie wyklikać z Parted Magic wg bdb tutka kolegi @Traxtera

http://traxter-online.tk/opis-dystrybucji-parted-magic-livecd-t-388.html

po zamontowaniu użyj Midnight Commandera lub przepal bezpośrednio dane na płyty w simple Burn

reszta nieopisanych narzędzi <konsolowych> na PM (skrótu proszę nie mylić z leciwym już Partition Magic )

http://partedmagic.com/doku.php?id=programs

z Ubuntu Live CD powinno zadziałać

sudo mount -t ntfs-3g /dev/sdaX /media/sdaX -o force

pozdro

Odnośnik do komentarza

z Ubuntu Live CD powinno zadziałać

sudo mount -t ntfs-3g /dev/sdaX /media/sdaX -o force

pozdro

 

Czyli jak rozumiem nie muszę korzystać z Rescue CD i Parted Magic, bo samo Ubuntu mi wystarczy? Teraz jestem u koleżanki, która ma Ubuntu zainstalowane. niestety, zdaje mi się, że po użyciu fdisk -l i sfdisk -l pokazuje mi tylko to, co widzę w Komputer.

Dysk /dev/sda: 1000.2 GB, bajtów: 1000204886016
głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 121601
Jednostka = cylindrów, czyli 16065 * 512 = 8225280 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512
Identyfikator dysku: 0xb7597798

Urządzenie Rozruch   Początek      Koniec   Bloków   ID  System
/dev/sda1               1         125      999424   82  Linux swap / Solaris
Partycja 1 nie kończy się na granicy cylindra.
/dev/sda2             125       21884   174781441    5  Rozszerzona
/dev/sda3   *       21885       41475   157364707+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda4           41476      121601   643612095    7  HPFS/NTFS
/dev/sda5             125       21884   174781440   83  Linux

 

jak rozumiem w Twoim poleceniach tam gdzie pisałeś sdaX czy sdX to miałem wpisać sdb? W narzędzi do obsługi dysków, gdy zaznaczam ten dysk przy "Urządzenie" widnieje /dev/sdb, więc tak to sobie wydedukowałem, ale sam nie wiem czy dobrze. Jestem zdecydowanie nowy jeśli chodzi o linuksa.

 

Po wpisaniu

mount -t ntfs-3g /dev/sdb /media/sdb -o force

wyskakuje

Failed to read bootsector (size=0)
Failed to mount '/dev/sdb': Zły argument
The device '/dev/sdb' doesn't seem to have a valid NTFS.
Maybe the wrong device is used? Or the whole disk instead of a
partition (e.g. /dev/sda, not /dev/sda1)? Or the other way around?

 

Sam nie wiem czy to ja robię wszystko źle, czy to jednak nie sama płyta główna padła, ale wraz z dyskiem.

Jeszcze sprawdzę zasilacz od Adaptera, bo świeci się tylko dioda przy Power i USB ale już nie przy SATA.

Odnośnik do komentarza

Komunikaty typu

Failed to read bootsector (size=0)
The device '/dev/sdb' doesn't seem to have a valid NTFS

mogą wskazywać na to że

sdb nie zawiera partycji z systemem plików NTFS, można przypuszczać że powodem jest uszkodzenie (failed to read bootsector)

lub mniej prawdopodobna wersja że kolega podał złą literę napędu, obawiam się że czekają kolegę <schody> ponieważ standardowe polecenia

nie mogą wykryć tego twardziela, dlatego też proszę

jeszcze np z Parted Magic użyć TestDisk celem dodatkowej <diagnostyki> tego dysku.

http://www.bezpieczenstwosystemow.pl/index.php?topic=2948.0

Istnieje jeszcze mała szansa (jeśli nie padła elektronika) że TestDisk odczyta i zapisze ponownie układ tabeli partycji,

w wyszukiwaniu może także pomóc

gpart

scrounge-ntfs

jeśli padła jednak <nawet tylko częsciowo> elektronika dysku nie będę w stania koledze pomóc, zawsze można jeszcze skorzystać z

http://dmde.pl/forum/viewforum.php?f=14&sid=958a89c25f9d0b4c573cfc469b003138

zbieżny temat był poruszany już

https://www.fixitpc.pl/topic/3465-wymiana-elektroniki-w-dysku-lub-wgranie-innego-firmware/

Odnośnik do komentarza

Uch... chyba nic nie da się zrobić z tym dyskiem. TestDisk, go nawet nie wykrywa. Rozumiem, że w takiej sytuacji mogę darować podłączanie go pod taśmę do stacjonarnego, bo to i tak nic nie da...? Nawet ostatnio Ubuntu przestał go widzieć, co jest trochę dziwne, bo tak naglę, ale jeszcze spróbuję...

gpart, scrounge-ntfs, inne programy na innych linuksach live cd, nic nie wykrywa tego dysku. sucks.

Odnośnik do komentarza

Możesz go spróbować przejechać MHDD jeżeli dysk zrobiłby się znowu widoczny. Możliwe że ten komputer z którego pochodzi dysk padł przez zasilacz który również źle wpłynął na kondycję dysku. Myślę że można go podpiąć go stacjonarki, a nuż go zobaczy jeżeli przez zewnętrzny kontroler nie idzie (co prawda tu będzie taka przejściówka potrzebna)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...