Skocz do zawartości

Długi start systemu, aplikacja działa w tle przy zamykaniu, zdarzały się też BSODY, kiepskie sterowniki (?), resztki po programach


Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Pokaż screen z "Crystal Disk info", ocenimy stan dysku twardego. Jego kiepska kondycja może mieć wpływ na start systemu itp. Co do programów, to sam możesz powyłączać co zbędne. Możemy też zobaczyć, jak to wygląda w "Autoruns" jak chcesz i ewentualnie wyłączyć co zbędne. Co do logów to jest trochę sprzątania w systemie, ale to nie moja tu działka wiec skryptu nie podam.

Odnośnik do komentarza

No i wszystko jasne, mamy winowajcę. Za twoje problemy odpowiada padający, stary HDD, to dlatego komputer Ci działa wolno, długo sio wszystko uruchamia itp. Masz  "Bad Sectory" na dysku. Zalecam zrobić backup ważnych danych z tego dysku jak najszybciej, aby ich nie stracić. Bo dysk ten może paść całkiem w każdej chwili, lub dane ulec uszkodzeniom, i będą potem nie do uratowania. Kupić dysk SSD nowy do komputera. Kup na minimum 254 GB, jak stać cię na pojemniejszy to jak najbardziej.

Logi w zasadzie można sprawdzić, bo jest tam sporo syfu, ale jak będziesz zmieniał dysk, to najlepiej system od nowa postawić w tym przypadku, więc sprawdzanie zbyteczne i czyszczenie starego systemu.

Odnośnik do komentarza

Dzięki, zmienię ten dysk. Generalnie myślałem dysk, chłodzenie, wiatraczki, kurz itp., no i bateria też słaba, generalnie cały komputer do wymiany. Na razie mogę pozwolić sobie jedynie na wymianę dysku :) 

 

Czyszczenie więc odpada, natomiast z ciekawości - jest coś poważniejszego czym mógłbym się martwić? :)

Odnośnik do komentarza

Nie, moim zdaniem nic poważnego. Przeskanuj system tylko antywirusem, dodatkowo użyj tylko AdwCleaner i Malwaresbytes. Usuń wszystko co znajdą. Do reinstalacji systemu to wystarczy. 

https://sites.google.com/site/twierdzaciemnosci/windows/malwarebytes-opis-aplikacji-omowienie-sposobu-uzycia

https://sites.google.com/site/twierdzaciemnosci/windows/adwcleaner-instrukcja-uzywania-programu

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Sorki że tak bez odpowiedzi, kupiłem ten dysk tylko nie potrafiłem złożyć z powrotem (nie chciał się uruchomić, chyba dlatego że zasilacz był odłączony), 

teraz komputer śmiga jak ta lala. 

Np. gierka Wiedźmin 1 wcześniej na najniższych i 1 krok bohaterem trwał 3 minuty na najniższych detalach. 

Obecnie - płynnie na średnich lub nawet wysokich, nie pamiętam.

 

Dzięki, nie zdawałem sobie sprawy że to aż takie przełożenie może być :)

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Witam ponownie. :)

 

Wczoraj pojawił mi się znikąd komunikat o błędach na dysku, system wciąż stoi i działa, przy starcie systemu skanuje dysk i przechodzi do systemu,

natomiast przy próbie uruchomieniu programów typu crystaldisk, programie frst czy choćby wejścia w wiersz poleceń jako administrator są ciągłe komunikaty o błędzie w systemie plików.

I cóż teraz? Pozostaje mi zweryfikować systemu plików Windows 10 z zewnętrznego pendrive z systemem? Nie wiem i proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza

Z tego co wiem miałeś wymienić padający dysk na nowy, nie zrobiłeś tego i jest gorzej. Zgadłem? Na co czekasz? Co chcesz ratować i naprawiać na uszkodzonym dysku twardym? Naprawiać aby zaraz było to samo, lub naprawiać bez skutku. Może wcześniej by dało się jeszcze sklonować system ze starego dysku na nowy, ale teraz nie widzę sensu. Kupić nowy dysk, zainstalować na czysto system. Ewentualnie spróbować sklonować, ale tu nie wiem co z tego wyjdzie. Raz że może się nie udać klonowanie, a i sklonujesz uszkodzony system, przez to że dysk jest uszkodzony a co za tym idzie pliki.

Odnośnik do komentarza

No wlasnie mowa jest o nowym dysku.

Napisalem juz dawno temu ze go wymienilem i ze komputer fajnie smiga, rowniez dokupilem Ramu i bylo ok. Tyle tytulem wyjasnienia, pozwol teraz ze bede kontynuowal poprzedni post.(ktory przeczytaj prosze)

Komputer uruchomiony, tylko uruchomiony, po czasie sam wylacza sie z naprawa dysku, do poprzedniego posta ze nie moge nic uruchomic musze dodac ze rowniez hotspot z telefonu nie dziala, ratunek to tethering USB, a przed chwila 3x robilem hard reset bo uruchomienie systemu stanelo na czarnym ekranie, w koncu uruchomil sie system z informacja o niemoznosci wejscia do profilu uzytkownika.

Odnośnik do komentarza

Pytanie w jakim stanie jest ten nowy dysk,jesli włącza się naprawa, to coś jest nie tak. Co z trybem awaryjnym systemu? Co z punktem przywracania systemu? Brak mozliwości wejścia do profilu...masz na myśli brak mozliwości zalogowania się do profilu swojego w Windows? W jakim stanie jest ten nowy dysk? Sprawdzałeś jego S.M.A.R.T.?

System na mim stawiałeś na czysto czy klonowałeś ze starego dysku?

Co do naprawy systemu... to spróbować można uruchomić tryb awaryjny z siecią i z jego poziomu zrobić może polecenia naprawy systemu DISM czy SFC, ewentualnie Punkt przywracania systemu, czy proba naprawy uruchamiając CMD...

Potem to ewentualnie instalcja ponowna systemu, ale tu pytanie co z tym nowym dyskiem?

https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/uruchamianie-komputera-w-trybie-awaryjnym-w-systemie-windows-92c27cff-db89-8644-1ce4-b3e5e56fe234

Odnośnik do komentarza

No więc po kolei odpowiadając:

1. SMART dysku nie sprawdzałem po rozpoczęciu się usterek (błąd ShellExecuteEx przy chęci zainstalowania Crystal Disk a przy uruchamianiu kilku innych instalek, np FRST - błąd systemu plików). 

Choć wydaje mi się że do momentu usterek było ok bo myślę że widziałem stan dysku patrząc również przy okazji sprawdzania RAM.

2. System (Win 10) instalowałem wydaje mi się że online z konta Microsoft / ew. z pendrive, natomiast wszystko czyste.

3. Punkt przywracania (ustawienia domyślne) mam jeden, i to z datą 28.11 więc niestety myślę że odpada...

4. Tryb awaryjny z funkcją wiersza poleceń działa (z dostępem do sieci nic nie daje bo nie ma dostępu do wiersza poleceń). I teraz tak - 

- sfc /scannow wykryło corrupted files ale bez możliwości ich naprawy offline (mogę załączyć .log, natomiast nie wiem gdzie jest dokładnie, zanotowałem że windir/logs/cbs natomiast nie umiem tego znaleźć

- dism.exe /online /cleanup-image /scanhealth -przebiega pomyślnie

- dism.exe /online /-"-/ restorehealth - brak dostępu do pliku (log mogę dołączyć w razie potrzeby)

5. I na koniec - nie wiem o co chodzi z profilem, taki pop-up mi wyskoczył, normalnie widnieję jako zalogowany i wchodząc przez klik na odnośnik loguje mnie na stronę Microsoftu, natomiast np. konta lokalnego nie mogę zrobić, może też ważne jest to że nie w trybie normalnym Win 10 nie wejdę w wiersz poleceń bo nie jestem adminem (choć tylko mam 1 konto istniejące)

. A, i ciekawostka - wczoraj aktualizacja Edge wywalała z powodu błędów plików systemu a dzisiaj przebiegła pomyślnie więc ja tego kompletnie nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza

1. Stan dysku koniecznie sprawdzić,  nie da się z poziomu Windows to  poza nim, system ratunkowy, Linux itp. Nie rozumiem też co ma sprawdzanie RAM do dysku i jak mogłeś widzieć sprawdzając pamięć dane dysku?

4. Nie kumam jak nie masz dostępu do CMD w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

3. Masz punkt, spoko, spróbować skorzystać, w obecnej sytuacji trzeba się kapać każdej możliwości.

5. Masz jakieś błedy, to robić screeny i pokazywać na forum, będzie łatwiej zdiagnozować problem, także jak coś ci wyskoczy, dokumentuj. Jak masz konto jedno to zobacz z ciekawości czy to jest konto administratora w Panel sterowania w sekcji konta.

Podsumowując, dalsze kroki  w zasadzie nie mają sensu dopóki dysku nie sprawdzisz. Bo jak też jest uszkodzony to nie widzę sensu cokolwiek na nim robić.Dysk sprawny, zabezpieczyć ważne dane i reinstalacja. Ale to ostatecznie już i w sumie nie wiem czy nie najlepiej niż meczyć się z naprawą, może być szybciej.

Tu też mnie zastanawia jak instalowałeś system, bo z opisu nic mi to nie mówi? Pobrałeś obraz systemu, przygotowałeś nośnik instalacyjny? Także bardzo mnie zastanawiają kulisy instalacji z konta Microsoft bo nie rozumiem...?

Odnośnik do komentarza

1. W zasadzie po to tu jestem żeby dowiedzieć się jak sprawdzić stan dysku gdy nie mogę go sprawdzić :) RAM do dysku bezpośrednio nie ma nic, natomiast dostałem 2 kości RAM które okazały się niezgodne z moim laptopem i musiałem wymieniać je na zgodne, a jako że jestem laikiem raczej to sprawdzałem ich odczyt bądź jego brak w programie, w którym mogłem też zerknąć na sytuację z dyskiem :)

4. Ja też nie kumam, nie mam do niego dostępu też w trybie zwykłym natomiast mam w awaryjnym z wierszem poleceń (choć z obsługą sieci nie)

 

Już teraz nie pamiętam jak instalowałem system, mam pendrive z obrazem systemu więc chyba w ten sposób,

natomiast wiem że Win 10 mam legalny i kiedyś jakoś wydaje mi, kiedyś, się że robiłem instalkę Windows, tzn. format niejako, chyba poprzez aktywację systemu w menu ustawień jako że mój Win 10 jest niejako w bazie Microsoftu, no ale z poziomu już zainstalowanego, może głupoty mówię bo to było dawno, w każdym razie teraz instalka była robiona raczej przez pendrive z obrazu systemu jako że i dysk był czysty.

 

5. Tak, to jest konto administratora. Zresztą chyba Windows wymaga tego żeby pierwsze takie było lub żeby w ogóle takowe konto istniało, i cały czas takim jest a właśnie nie działa jak takie.

 

Szukam Twojego linku do instalacji Linuxa na dysk z Windowsem czy coś takiego, kojarzę że wrzucałeś kiedyś ale nie mogę znaleźć, mógłbyś raz jeszcze wrzucić? Spróbuję zainstalować Linuxa na ten dysk i z jego poziomu zrobić skan dysku, ew. zrobić to samo z płyty ratunkowej (tylko i Linuxa i płytę ratunkową musiałbym najpierw stworzyć/zrobić). 

 

A na koniec - dołączam screen z błędem przy próbie instalacji Crystal Disk.

+ ZAŁĄCZNIKI

dsBuffer.bmp.png

CBS.txt dism.txt

Odnośnik do komentarza

1. Więc tak, jeśli nie możesz sprawdzić stanu dysku z poziomu Windows, to trzeba to zrobić za pomocą jakiegoś systemu naprawcze go, Linuxa itp. Z którego zbootujesz komputer i dokonasz analizy. 

Ty mówisz że nie możesz instalować programu do diagnostyki dysku, to sprōbujnpobrac wersję portable i uruchomić. Może tw ten sposób da się podejrzeć parametry dysku twardego. Można też dysk podpiąć po inny komputer i sprawdzić, ewentualnie przez adapter USB, ale ta metoda też nie zawsze działa i da się sprawdzić parametry dysku. Innych sposobów nie znam. Masz jakiś Ubuntu, lub inny Linux na Pendrive, płycie? Czy jakąș płytkę ratunkową? 

5. Nie, system nie wymaga konta administratora jako aktywnego, czy głównego, je w razie czego można aktywować. Czy też w razie czego podawać hasło administratora. Sprawdzałeś jak mówiłem, czy twoje konto ma uprawnienia administratora? 

I nie, żadnej instalacji Linuxa na dysku. Dla przykładu, Ubuntu możesz pobrać jako ISO, zrobić nośnik startowy i uruchomić system nie instalują go, system jest przechowywany w pamięci RAM, czyli tylko zbootujesz komputer z tego nośnika. Oczywiście istnieje możliwość instalacji jak chcesz, ale tu chodzi tylko a diagnostykę dysku, nic więcej, więc nie instalujesz,, no chyba że chcesz sprawdzić co to za system, bawić się nim itp.Potrzebny Co będzie program Rufus i 16 najlepiej GB pamięci na Pendrive. Ubuntu pobierzesz z tąd:

https://ubuntu.com/download

Rufus:

https://rufus.ie/pl/#

Tu masz jeszcze linka do Crystal Disk Info Portable:

https://portable.info.pl/crystaldiskinfo-portable/

Jest to wersja której nie trzeba instalować, uruchamiasz tylko po pobraniu. 

Jeśli chodzi o raporty, to analiza może wieczorem jak będzie czas i będę na komputerze. Nie mniej postaram się to sprawdzić do końca Weekendu i coś może z tego wywnioskuję. A więc tak, owy błąd że screen może wynikać z tego że nie masz uprawnień administratora w Windows, dlatego nie możesz instalować niektórych aplikacji. 

https://windowsbulletin.com/pl/fixing-shellexecuteex-failed-error/

Zrób jeszcze logi z FRST, widziałem ż e pobrałeś, zobaczymy jak ten weendows wygląda i zobaczymy błędy systemowe. 

Tutaj masz jeszcze jak zmienić w Windows konto zwykłe na Admina. 

I jeszcze jedno... Spróbuj jak nie da się edytować konta w Windows obecne utworzyć nowe z uprawnieniami administratora. Możliwe że twoje problemy wynikają w zasadzie z tego. Nie wiem czy spowodowane, awarią w Windows, czynnikiem ludzkim... złośliwym oprogramowaniem...

Odnośnik do komentarza

 

 

 

Co do FRST - zrobiłbym to już teraz tylko że nie ma wersji portable, instalka nie odpala się, wg linku z tego portalu skan komputera ze środowiska zewnętrznego typu pendrive - mógłbym teoretycznie zrobić, tylko że WinRE z wierszem poleceń nie działa u mnie bo... hasło nie działa (na poprzednim dysku który wymieniłem było to samo). Zmiana hasła na inne na stronie Microsoft i wpisanie tego nowego nie działa, pin nie działa więc nie wiem.. Tu jedynie chyba usunięcie wszelkie hasła i likwidacja czego da się by pomogła czy coś.

Niżej - screen że jestem adminem. Zrobiłem drugie konto i zobaczę. 

Co do fixu WindowShell z tej strony którą podałeś - instalka nie działa z błędem tym samym co z innymi programami natomiast..

Działa Crystal Disk w wersji portable, tak się wydaje, zrobię restart i zajmę się tym, zrobię edit za chwilkę.. EDIT: jednak nie działa ten program, portable to tylko chyba z nazwy jest.

 

EDIT: zrobiłem scan z poziomu WinRE używając wiersza poleceń i pendrive. To jest popieprzone troszkę, bo teraz jest tak z kontami na moim laptopie: pierwsze - admin z mailem na gmail i kontem Microsoftowym i nie wiem czego oni ode mnie chcą bo żadne hasło nie działa przy próbie wejścia do wiersza poleceń, drugie konto (teraz zroobione) - też admin [w standardzie], natomiast lokalne konto i bez hasła i bez hasła wchodzę do wiersza poleceń, a swoją drogą to loguje mnie niejako na 2 kontach jednocześnie gdy wchodzi do windows przy starcie, tzn. wchodząc po załadowaniu windows w menu start mam to konto na którym jestem a i drugie widnieje jako zalogowane.

W każdym razie - dodaję LOG z FRST z poziomu wiersza poleceń z pendrive.

 

I na ten moment nic więcej nie robię i czekam na odpowiedź :P :)

 

 

 

 

 

 

konto.png

FRST.txt

Edytowane przez Sotapo
FRST log + edycja mała tekstu
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...