Skocz do zawartości

Czy jest złe ładowanie baterii do 100%?


Rekomendowane odpowiedzi

W filmie "Nie pozwól, żeby telefon naładował się w 100%" https://www.youtube.com/watch?v=kitupMR4CMQ gadają że ładownie w smartfonach baterii do 100% może skrócić jej żywotność. Czy to jest prawda? Ja od zawsze ładowałem wszystkie baterie do 100% obojętnie czy to bateria w telefonie czy w laptopie czy w aparacie czy wiertarce? Czy ta zasada żeby nie ładować baterii do 100% dotyczy też baterii do wiertarek? Jak się ładuje baterie to można mieć tylko podgląd stopnia naładowania w smartfonach ale podczas ładowania aparatu albo wiertarki to nie wiadomo kiedy jest 90% albo 95% naładowania. Gdy się używa laptopa w domu jako komputera stacjonarnego to jak jest podłączony do gniazdka to cały czas bateria jest naładowana na 100% i gdyby przy 95& naładowania baterii co trochę odłączać laptop od gniazdka to podobno też bardzo szybko się bateria zażywa gdy co trochę jest ładowana i rozładowywana. Czy jest jakaś aplikacja na Windowsa 10 i Smartfona z Androidem żeby włączał się alarm gdy bateria jest naładowana do 95%? Czy jak się ładuje do pełna rower elektryczny albo samochód elektryczny  to też się ad tego szybciej zużywa bateria? Szybko się psują baterie gdy są na słońcu to gdyby ktoś miał rower elektryczny albo samochód elektryczny to czy gdyby go zaparkował w cieniu pod drzewem i ten cień by się przesuwał to czy musiałby co trochę pilnować i przesuwać pojazd w kierunku przesuwania się cienia?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Tak zapytam tylko czy tak tego pilnujesz aby tak było (ładowanie-rozładowanie)? Tak skraca życie o czym wiadomo od dawna szczególnie nie można doprowadzać do całkowitego rozładowania baterii. Nikt tak naprawdę nie czeka w napięciu aż wybije te 15% i bach do ładowarki a później czeka do 98% aby odłączyć, wiadomo też że baterii nie przeładujesz, jak się naładuje to dalej działa ładowarka a straszenie pożarem itp. to lekka przesada. Tylko chyba u nas się tak tym przejmują bo koszty wymiany baterii mogą być wysokie a tak naprawdę to mało kogo to obchodzi, sprzętu masz używać i to czy podłączysz na godzinę aby się doładował przed pracą czy zapomnisz że się ładuje i będzie ładowany na 100% to tak naprawdę mało istotne. Kupując używkę (telefon) to nie wiesz jak był ładowany i tak naprawdę nie wiesz ile powinien wytrzymać bo każdy używa inaczej więc trzeba to traktować jako ważny acz nie koniecznie przymusowo wcielany w życie przymus. Można iść dalej i przywoływać że szybkie ładowanie skraca życie bo ładowanie dużym prądem to robi i powinno się ładować dłużej i mniejszym bo to też wydłuża żywotność ale do tego trzeba mieć inną ładowarkę i dotyczy przede wszystkim tak zwanych akumulatorków. Ze swojego doświadczenia w tym mogę śmiało napisać że rozładowanie takich do zera potrafi je uszkodzić i nie udaje się odzyskać pełnej sprawności, tak samo ładowanie małym prądem wydłuża choć nie wiem ile ich żywotność bo te które mam żyją dłużej niż poprzednie które ładowałem krócej za pomocą ładowarki bez możliwości regulacji a to czy ładuję do pełna? tak bo tego nie pilnuję. Ważne by nie rozładowywać do zera ale sprzęt raczej na to nie pozwala bo wcześniej się wyłącza i trzeba by je zostawić aby taki stan osiągnąć.

Odnośnik do komentarza

W którymś filmie na kanale JASNA STRONA https://www.youtube.com/@JASNASTRONA/videos gadali żeby raz w miesiącu pozwolić się całkowicie baterii w telefonie wyładować do zera dlatego że elektrony w baterii muszą się co jakiś czas przemieszczać i szkodzi im zawsze bycie w tym samym miejscu dlatego jak się pozwoli telefonowi całkowicie rozładować to elektrony od nowa się w baterii poukładają to czy to prawda? Czy to prawda że jak się naładuje bateria do 100% to każda kolejna minuta i godzina ładowania męczy baterie i skraca jej żywotność?

Czy to prawda że jak jest bateria w smartfonie i jest ładowana to jak dojdzie do 100% naładowania to elektronika odłącza dostęp prądu do baterii? Mam takie baterie że śmietnika niepasujące do żadnego urządzenia ale trzymam je na wszelki wypadek i raz na pół roku je doładowuję bezpośrednio z ładowarki przez druki który przystawiam od ładowarki bezpośrednio do baterii to czy takie ładowanie może na stałe zniszczyć baterie czy lepiej tych dla baterii trzymać je całkowicie wyładowane gdy nie ma możliwości ich naładować poprzez jakieś urządzenie, gdy możliwość ładowania jest tylko bezpośrednio poprzez ładowarkę?

Używam kilkunastoletni telefon i nawet gdy bateria jest naładowana do pełna to gdy jest na dworze temperatura minusowa to po 2 minutach rozmowy przez telefon się wyłącza. Jak można baterie regenerować domowym sposobem. Szukałem w Google i pisało że trzeba w takim przypadku baterię wyładować do absolutnego 0% i owinąć folią i trzymać całą noc z zamrażalniku albo na dworze gdy jest zima ale to nic nie dało.

Odnośnik do komentarza

Sposób postępowania dla różnych baterii jest różny. W tej chwili najbardziej popularne są litowo-jonowe. To im bardzo szkodzi kompletne rozładowanie. Jeżeli dane urządzenie np. telefon - wskazuje 1%, a potem następuje wyłączenie, taka bateria wciąż ma bezpieczne dla jej żywotności baterie. Jedną z najbardziej uniwersalnych i popularnych baterii Li-Ion jest 18650. Polecam stronkę, którą kiedyś czytałem: https://diodek.pl/kompendium-wiedzy-o-akumulatorach-li-ion-18650/ 

Mój przedmówca wspomniał, że baterię należy chronić przed całkowitym rozładowaniem. W 18650 spadek napięcia poniżej 2V raczej wyklucza taką baterię do późniejszej regeneracji. Tak jest ze wszystkimi bateriami litowo-jonowymi, chociaż wartości tego napięcia mogą się różnić. Niektórzy producenci zalecają ładowanie urządzeń do 80%. Nawet w laptopach są popularne plany zasilania, w których laptop podłączony do ładowarki trzyma napięcie baterii tak, by bylo wspomniane 80% (o tym decyduje układ ładowania). Jeżeli urządzenie z baterią ma być nieużywane przez dłuższy okres czasu, to, o ile mnie pamięć nie myli - zalecane jest pozostawienie wcześniej (jeśli to da się przewidzieć) na 50% naładowania. 

Baterie się zużywają i ich naprawa/regeneracja nie jest możliwa. To samo jest z akumulatorami samochodowymi, mimo iż one są kwasowo-ołowiowe, to samo było z akumulatorami nikolowo-kadmowymi. W wyniku zimna wzrasta opór wewnętrzny ogniwa, a reakcje chemiczne zachodzą wolniej. Na stronach producentów akumulatorów samochodowych są tabelki, podam przykład pierwszej lepszej: 

POJEMNOŚĆ AKUMULATORA* TEMPERATURA
100% 20° C
80% 0° C
70% -10° C
60%

-25°

 

Zawsze zachęcam do przeprowadzania własnych doświadczeń i wyciaganie wniosków. natomiast rozładowanie baterii Li-Ion z telefonu do absolutnego zera - uszkodzi ją bezpowrotnie. Jakby się dało w pełni takie ogniwa naprawiać - to by nie trzeba było wymieniać i kupować nowych :). Swojego czasu w telefonach komórkowych całkiem sporo modeli nie miała dojścia do baterii przez tylnią klapkę, było trzeba odklejać wyświetlacz. Pod kątem optymalizacji produkcji to było całkiem niezłe rozwiązanie, ale szybko się z niego wycofano, w tej chwili żaden mi znany model telefonu przy takim nie pozostał. Mimo iż w krajach bogatszych naturalnym jest, że, użytkownik zmienia telefon na nowszy jeszcze zanim doświadczy problemu ze słabą baterią :). 

 

Czasy zmieniły się na tyle, że świadomość o ogniwach, akumulatorach, bateriach jest dużo większe i rzetelnych informacji w internecie jest znacznie więcej niż jeszcze 5 i wzwyż lat temu. Nawet w samochodach elektrycznych, w których są najbardziej zaawansowane ogniwa i stanowią znaczną część ceny samochodu się je wymienia. Najczęstsza gwarancja na nie to osiem lat albo na 160 tys km. Ciężko tutaj mówić o czasie, bo z pewnością istotniejszy jest raczej ilość cykli ładowania. 

W bateriach do laptopów bateria jest zintegrowana z układem jej ładowania, takim sterownikiem, który nią zarządza i to w nim, na sztywno, jest zapisana liczba maksymalnej ilości cykli (nie jest to jedyna opcja, kombinacji jest więcej), tak, że takiej baterii nie da się naładować w laptopie, nawet jeśli jest sprawna. 


Tyle ode mnie, dawno tu nie pisałem :). 

Pozdrawiam. 

 

Odnośnik do komentarza

LG-E610
Wersja systemu Android: 4.1.2
Wersja pasma podstawowego: MSM7225A-1-AA
Wersja jądra: 3.4.0
Numer kompilacji: JZO54K
Wer. oprogramowania: E61020g-260-02
Czy ten telefon LG-E610 da się wprowadzić w stan uśpienia albo czuwania żeby nie pobierał prądu z baterii ale żeby można go było w każdej chwili aktywować? Program Simple System Monitor pokazuje https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dp.sysmonitor.app&hl=en_US użycie procesora na 100& i duże obciążenie transferu pamięci wewnętrznej. Nawet gdy Android jest w stanie bezczynności to się baterie szybko rozładowuje. Sprawdzałem wszystkie aktywne procesy nawet systemowe w programie Simple System Monitor to prawie wszystkie obciążają procesor tyle co nic to nie wiem skąd się bierze 100& zużycia procesora. Żeby uruchomić odtwarzacz Audio Media Monkey https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ventismedia.android.mediamonkey&hl=en to wymaga aktualizacji programu Google Play Service do wersji co najmniej 12.4.51. Na stronie https://www.apkmirror.com ustawiłem suwakiem żeby strona wyszukała najnowszą wersję Google Play Service zgodną z Androidem 4.1 to pokazało wersję Google Play Services 21.33.56 program Google Play Store zaktualizowałem do wersji 25.2.27 i zainstalowałem Google Services Framework 4.0.4-488656 ale wtedy bardzo telefon mulił że nie dało się go w ogóle używać to trzeba było aktualizacje tych usług Google Play Store i Google Play Service odinstalować ale nie da się odinstalować usługi Google Services Framework.

Gdy jest dostępna taka sama aplikacja w identycznym numerem wersji ale w innej odmianie
- arm64-v8a + armeabi-v7a
- armeabi-v7a
- x86
- x86 + x86_64
- arm64-v8a + armeabi-v7a

każda z tych odmian ma jeszcze opcję nodpi, 160dpi, 240dpi, 480dpi

W Google nie znalazłem dokładnie wersji Google Play Services 31.33.56 ale najbardziej zbliżoną do tej wersji to wersja Google Play services 12.5.27 https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-play-services/google-play-services-12-5-27-release czy lepiej jest jednak mieć zainstalowaną najnowszą wersję Google Play Services 21.33.56 zgodną z Androidem 4.1?
Z najnowszymi wersjami zgodnymi z Androidem.

Czy do tego telefonu LG-E610 dałoby się wgrać nowszą wersję androida niż 4.1.2?

Czy są jakieś programy darmowe lub płatne do Androida do zaawansowanych ustawień systemowych?

Czy ten telefon ma wbudowaną latarkę? W Androidzie brakuje ikony latarki ale gdy się doinstaluje jakąś aplikację zewnętrzną to wyskakuje napis że "Nie wykryto diody LED" czy jakoś tak.

W skrócie chciałbym tak zoptymalizować Androida żeby nie mulił bez potrzeby żeby bateria działała jak najdłużej.

Dlaczego jak niektórzy ładują sobie telefony z akumulatora samochodowego albo są w miejscu gdzie nie ma prądu i muszą coś oświetlać żarówkami samochodowymi to włączają silnik nawet gdy nie muszą nigdzie jechać tylko dlatego żeby silnik poprzez prace tworzył prąd dla akumulatora żeby się akumulator nie wyładował to czy takiego wyładowanego akumulatora do zera nie da się potem normalnie naładować? 

Odnośnik do komentarza

Telefon to absolutny zabytek. Rzadko ogólnie komentuję wyroby danej firmy, ale LG jest (było) absolutnym rekordzistą jeśli chodzi o kiepskie telefony. Jeżeli chcesz poszukać do niego systemu, wpisz w google model telefonu + custom rom, czyli 

LG-E610 custom rom 

Typową praktyką dla LG jest wiele nazw dla jednego modelu plus różne nazwy dla danego regionu wraz z innymi częściami, co przekłada się również na inny ROM. Strona mgsm pokazuje inne nazwy: Swift L5, Optimus L5

Będzie problem ze względu na wymarłe linki. Na https://forum.xda-developers.com/ posty datowane na 2013 rok. 

Tutaj fragment strony poświęcony m.in. Twojemu modelowi: https://forum.xda-developers.com/c/lg-optimus-l3-l5-l7.2131/

Odnośnik do komentarza

Czy do tego telefonu LG-E610 lepiej jest wgrać starszą wersję oryginalnego Androida żeby mniej obciążał procesor i dłużej chodził na baterii ryzykując że będzie obsługiwał mniej programów czy spróbować szukać nowszych wersji Androida na przykład 4.4 mulących na tym telefonie i strać się w nich wyłączać niepotrzebne usługi żeby mniej mulił Android czy ściągnąć nieoficjalny system CyanogenModa z forum.xda-developers.com na przykład w wersji Androida 4.4? Czy nieoficjale CyanogenMody też by muliły na tym telefonie i czy aplikacje apk z GooglePlay dałoby się normalnie instalować? Czy TWRP Recovery dałoby się wgrać w ten telefon do oryginalnego Androida czy najpierw musi być wgrany CyanogenMod żeby wgrać TWRP Recovery?

Odnośnik do komentarza

Myślę, że lepiej będzie jak spróbujesz wgrać customa, może być Cyanogen. Musisz zacząć działać i próbować. Zadawanie miliona pytań na forum akurat w tym zakresie niezbyt Ci pomoże. Do każdego custom romu jest instrukcja. Jeżeli jest tam mowa o TWRP - no to odpowiedź jest jasna. Istotne jest abyś przygotował sobie oryginalny rom na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Możesz tutaj później dać link do swojego repozytorium. Sprawdzę co tam masz i pomogę Ci w razie problemów wcielić te instrukcje w życie. 

 

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...