Skocz do zawartości

Nie rozpoznano urządzenia USB, Nieznane urządzenie USB (resetowanie portu nie powiodło się)


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 🙂

 

Walczę z tym i walczę i pomysły się skończyły. Na Windows 11 po uruchomieniu systemu wyskakuje okienko, że "Nie rozpoznano urządzenia USB". Natomiast w menadżerze urządzeń w sekcji "Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej" mam pozycję z żółtym wykrzyknikiem której nie mogę naprawić - "Nieznane urządzenie USB (resetowanie portu nie powiodło się)"

 

Stan urządzenia:

"System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (Kod 43)

A USB port reset request failed."

 

Lokalizacja

Port_#0017.Hub_#0001

 

Ścieżka wystąpienia urządzenia:

USB\VID_0000&PID_0001\5&301BF99A&0&17
 

Identyfikatory sprzętu:

USB\RESET_FAILURE
 

Identyfikator GUID klasy

{36fc9e60-c465-11cf-8056-444553540000}

 

Sekcja Inf

BADDEVICE.Dev.NT
 

Jeśli jakieś inne właściwości są potrzebne dajcie znać.

 

Na ten moment co próbowałem:

- odłączanie wszystkiego co podłączone do USB. Problem wówczas (po odpięciu kabla i naciśnięciu w opcję "Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu") ani razu nie zniknął.

- są sterowniki chipsetu Intel Chipset Driver 10.1.18508.8239 ze strony producenta płyty MSI B360 GAMING PLUS

- aktualizacja pozostałych sterowników (WiFi i BT) przez Intel Driver & Support Assistant (https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/support/detect.html)

- wyłączenie szybkiego uruchamiania systemu

 

Jedyne czego jeszcze nie odpinałem to wewnętrzny port do panelu USB na przodzie obudowy, ale tam nic nie jest podpięte. 

 

Zrzut ekranu 2022-04-28 103632.jpg Zrzut ekranu 2022-04-28 103714.jpg
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Cześć,
 

1 godzinę temu, Intelektualista napisał:

Lokalizacja

Port_#0017.Hub_#0001

 

Wygląda na panel przedni obudowy, oznaczany właśnie jako hub i potrzebujący swój sterownik, nawet jak nic nie jest pod niego podpięte.

Zacznij od podstaw: odinstaluj urządzenie z wykrzyknikiem i restart systemu. Daj windowsowi czas na znalezienie i zainstalowanie sterownika samemu . 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Krzesimierz napisał:

Cześć,
 

 

Wygląda na panel przedni obudowy, oznaczany właśnie jako hub i potrzebujący swój sterownik, nawet jak nic nie jest pod niego podpięte.

Zacznij od podstaw: odinstaluj urządzenie z wykrzyknikiem i restart systemu. Daj windowsowi czas na znalezienie i zainstalowanie sterownika samemu . 

Niestety nie pomogło. Niemniej Twoje wskazanie że to HUB dało mi do myślenia czy to może nie śledź USB???

 

https://www.delock.de/produkt/82963/merkmale.html?setLanguage=pl

 

Ale czy coś takiego mogłoby mieć swoje sterowniki? To raczej zwykły przedłużacz z rozgałęzieniem... W sensie jeśli uważasz że warto to sprawdzić daj znać - po prostu dokopanie się do złącza śledzia nie byłoby łatwe (przez chłodzenie CPU i kartę graficzną). Prawdopodobnie musiałbym te bebechy zdejmować żeby wyjąć tą wtyczkę.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Krzesimierz napisał:

Które porty w panelu działają, a które nie działają. Często czytnik kart psuje się jako pierwszy i może tylko on być uszkodzony.

 

Ten delock z linka to tylko wyprowadzenie portu/przedłużka, do tego nie potrzeba sterownika. 

- wszystkie porty USB w panelu przednim (jak i w całym komputerze) normalnie działają

- nie mam czytnika

 

🧐

Odnośnik do komentarza

Jeśli po deinstalacji i restarcie systemu jest sytuacja taka sama, to wiemy, że problem jest w obecnej konfiguracji sprzętowej. Odpadają inne podłączane urządzenia usb.

 

Skoro wszystko działa, to problemem jest właściwie wyskakujące okienko.

 

Co się stanie, jak wyłączysz, i załączysz główny koncentrator usb z pierwszego screena.

Spróbuj wyłączyć sterownik Intel usb3.1... z pierwszego screena i uruchomić ponownie system.

 

Spróbuj tego https://www.thewindowsclub.com/usb-selective-suspend-enable-disable

Odnośnik do komentarza
10 minut temu, Krzesimierz napisał:

Jeśli po deinstalacji i restarcie systemu jest sytuacja taka sama, to wiem, że problem jest w obecnej konfiguracji sprzętowej. Odpadają inne podłączane urządzenia usb.

 

Skoro wszystko działa, to problemem jest właściwie wyskakujące okienko.

 

Co się stanie, jak wyłączysz, i załączysz główny koncentrator usb z pierwszego screena.

Spróbuj wyłączyć sterownik Intel usb3.1... z pierwszego screena i uruchomić ponownie system.

 

Spróbuj tego https://www.thewindowsclub.com/usb-selective-suspend-enable-disable

 

Dwóch pierwszych pozycji (Główny koncentrator oraz Intel USB) nie da się wyłączyć (opcja jest wyszarzona) czy mam je odinstalować?

 

Natomiast wyłączenie USB Selective Suspend nic nie dało.

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Krzesimierz napisał:

Wyszarzenie może świadczyć o problemie z systemem. Napisz kiedy zaczęły się problemy, czy korelują z jakimś zdarzeniem. Kiedy instalowany był system. Czy to jest upgrade z windowsa 10.

 

Ja z tym komputerem mam problemy od nowości. Raz mniejsze, raz większe. Nie jestem komputerowym noobem, więc fakt że te problemy mnie przerastają jest dla mnie całkiem zaskakujący 🤨Jedna z historii opisana na tym forum.

 

No ale ok, być może np. pakiet Comodo robił jakieś psikusy, skupię się na tym co teraz. To jest czysta instalacja Windows 11 (pobrany obraz na USB - oficjalnymi kanałami), bez zabezpieczeń innych niż Zabezpieczenia Windows (ponad standard włączyłem tylko Ochronę przed oprogramowaniem wymuszającym okup - to chyba po prostu ochrona katalogów przed ingerencją, a docelowo szyfrowaniem). Problemy z USB które tu opisuje zaczęły się najdalej 72 godziny temu. Jeszcze 4 dni temu miałem Windows 10. Na 10 też były jakieś problemy z USB - ale nie było na pewno okienek z komunikatem o błędzie. Jednakże tam z kolei podejrzewałem że spalił mi się HUB (USB 3 z zasilaczem) marki Unitek. Nie wiem czy dosłownie się spalił, ale tak jakby zaczął pracować tylko w trybie USB 2. Z tym HUBem to być może porostu jakoś się ze starości zużył - nie wiem. Natomiast 2 stare pendrivey na nim wyzionęły ducha więc wolę go już nie testować.

 

Obecne problemy nie korelują z żadnym zdarzeniem - po prostu włączam komputer i jest ten komunikat. Niemniej bardzo długo walczyłem po instalacji Win 11 ze sterownikami skanera wielokrotnie odpinając go i przepinając w inne porty. Ale nie wiem czy to odniosłoby takie konsekwencje. Swoją drogą nie uświadamiałem sobie że brak możliwości wyłączenia czegoś w menadżerze może być jakimkolwiek symptomem...

Mam ogólnie 3 teorie. Być może bez sensu, ale chętnie usłyszałbym o nich opinie:

1. Obecny BIOS - 7B22v2D2 (Beta version) 2021-11-17 to beta... Jednocześnie jako jedyny oferował "Windows 11 Supported" (https://www.msi.com/Motherboard/B360-Gaming-PLUS/support)

2. Sterownik Intel Chipset Driver 10.1.18508.8239 2020-12-11. Jest dość stary. Jednocześnie zgadywałbym że pierwsze komunikaty o problemach z USB pojawiły się po jego instalacji. Trudno jednakże to jednoznacznie ocenić bo był to pierwszy program zainstalowany po aktualizacjach systemu.

3. Jakiś nietypowy problem z RAM. Spotkałem się już z takimi historiami że pamięci dawały bardzo nietypowe objawy.

 

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie problemem :)

 

szaro.jpg
Odnośnik do komentarza

@Krzesimierz Mam coś jeszcze do dodania. Systemowe okienko z pierwszego posta ("Nie rozpoznano urządzenia USB") pojawia się wtedy, gdy kliknę w okienko powiadomienia z Eksploratora o którym jeszcze nie wspomniałem (załącznik poniżej). Dlaczego to dziwne - bo z poziomu Menadżera wyłączyłem urządzenie z wykrzyknikiem ("Nieznane urządzenie USB") - żeby nie było tych komunikatów a okienko powiadomienia oraz to systemowe i tak się pojawiają... 

Zrzut ekranu 2022-04-29 093301.jpg Zrzut ekranu 2022-04-29 092709.jpg
Odnośnik do komentarza

Jeśli problem pojawił się jakiś czas po instalacji windowsa to szukałbym przyczyny w aktualizacji windows lub w sterownikach, skoro czasowo z nimi kojarzysz problem.

 

Odinstaluj wszystkie na raz sterowniki usb i restart systemu. Kolejno albo próba automatycznej instalacji przez windows albo zaraz po starcie systemu instalacja własnych z pliku. Podobnie możesz spróbować ze sterownikami chipsetu.

Jeśli przyczyną jest aktualizacja windows, to spróbuj odinstalować ostatnie aktualizacje lub lepiej zrób przywracanie systemu do daty kiedy wszystko działało.

 

Edit: Gdyby przyczyną problemu był bios czy RAM to pojawiłby się od razu po instalacji windowsa, na moją logikę.

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, Krzesimierz napisał:

Jeśli problem pojawił się jakiś czas po instalacji windowsa to szukałbym przyczyny w aktualizacji windows lub w sterownikach, skoro czasowo z nimi kojarzysz problem.

 

Odinstaluj wszystkie na raz sterowniki usb i restart systemu. Kolejno albo próba automatycznej instalacji przez windows albo zaraz po starcie systemu instalacja własnych z pliku. Podobnie możesz spróbować ze sterownikami chipsetu.

Jeśli przyczyną jest aktualizacja windows, to spróbuj odinstalować ostatnie aktualizacje lub lepiej zrób przywracanie systemu do daty kiedy wszystko działało.

 

Edit: Gdyby przyczyną problemu był bios czy RAM to pojawiłby się od razu po instalacji windowsa, na moją logikę.

 

Dobra wiem już wszystko. Instalacja jedenastki była poprzedzona wieloelementową modernizacją części i stad wiele rzeczy mi umknęło. A więc... Wymiana sterowników nie pomogła i żeby jakoś to rozwikłać zrobiłem ponowną instalację i selektywnie wszystko podłączałem. 

 

Winowajcą okazał się SILVERCREST Hub USB SUHL 4 A1 www.lidl.pl/p/silvercrest-hub-usb-suhl-4-a1/p100305215

 

Co za g.... . Po podłączeniu HUBA do portu w menadżerze powstaje "Rodzajowy koncentrator USB" (USB\VID_05E3&PID_0610&REV_0402) oraz - po dłuższej chwili - to "Nieznane urządzenie USB" (Port_#0017.Hub_#0001). Nie rozumiem tak do końca jak to działa, ale jakoś to jest ze sobą połączone. W sensie oba te urządzenia. Dlatego właśnie wyłączenie w menadżerze "Nieznanego urządzenia USB" nie rozwiązuje problemu z okienkiem błędu. 


Ciekawostka 1. Taki sam proces (tworzenie kilku urządzeń w Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej) zaobserwowałem podłączając HUB w monitorze (pojawiają się 3 pozycje) - ale tam wszystko bezbłędnie działa.
Ciekawostka 2. Odłączenie Huba z LIDL nie powoduje zniknięcia z menadżera pozycji z wykrzyknikiem "Nieznane urządzenie USB" (Port_#0017.Hub_#0001) - znika tylko "Rodzajowy koncentrator USB" (USB\VID_05E3&PID_0610&REV_0402). Nieznane urządzenie znika z menadżera dopiero po restarcie systemu gdy HUB nie jest podłączony.

Ciekawostka 3. Na czystym systemie trzech podstawowych pozycji w Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej także wyłączyć się nie da. Może to jakieś zabezpieczenie w 11?

 

Podsumowując znamy winowajcę. Dzięki za pomoc - od początku wskazywałeś HUB ;)

Czy szukać dla tego HUBA jakiś sterowników czy po prostu go wyrzucić?

nie da się wylaczyc.jpg

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...