Skocz do zawartości

Znikające rozszerzenia plików w Windowsie 11


Szturwal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Coś się pochrzaniło z rozszerzeniami plików w Windowsie 11 (chociaż zapewne ta sama historia będzie w Windowsie 10). Windows przestał widzieć rozszerzenia niektórych plików (brak ich na liście w ustawieniach „wybierz wartości domyślne według typu pliku” i brak jest opcji we właściwościach pliku „otwierany za pomocą”. Coś zapewne skasowałem jakimś klinerem, ale procesu myślowego i historii z tym związanej (trak jak w naszym rządzie) nie da się przywołać. Na tę chwilę nie ma plików wideo, np. mp4, mkv.. Dziwne jest też to, że przed wykonaniem czynności „resetuj wszystkie domyślne aplikacje” działał .jpg, a potem znikł i już opcji wyboru brak.

Mam Win 11 Pro 21H2, zaktualizowany z Windowsa 10

Jak ten problem naprawić i przywrócić brakujące rozszerzenia?

apl. domyślne.jpg bez wyboru.jpg wybór.jpg
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Uaktualnienie

To raczej nie ja usunąłem w tajemniczych okolicznościach rozszerzenia, a windows sam je gubi. Zainstalowałem od nowa system i po krótkim czasie, podczas ustawiania systemu zrobiło się to samo. Przywróciłem poprzedni system acronisem i pojawił się jpeg, ale nie było mkv, mp4 (jest np. flv i webm). Próbowałem jakoś naprawiać system (sfc, dism) ale niczego nie znalazł i nie naprawił. Przywróciłem jeszcze raz system i o dziwo wszystko się pojawiło i działało (przez godzinę) i znikło jak poprzednio bez powodu (rozszerzenia wideo), jpg pozostał.

Czy to się dzieje tylko u mnie? Jakoś da się z tym żyć, ale komfort marny.

Dwa dodatkowe pytania

Czy jest już skuteczny sposób na przywrócenie menu start z windowsa 10, bo sposób z rejestrem poniżej nie działa

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced Start_ShowClassicMode -1

Druga sprawa, jak skutecznie wyłączyć „Pokaż ostatnio otwierane elementy na ekranie startowym, listach szybkiego dostępu i w eksploratorze plików”. Za każdym odpaleniem kompa, to się samo włącza. Jakiś bezsens.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Znaleziona przyczyna

Postanowiłem przyjrzeć się uważniej, kiedy te rzeczy się wydarzają i zainstalowałem Win 11 na innym kompie i potem na maszynie wirtualnej. Wszędzie stało się to samo. Teraz wiem, że wina jest po stronie „IrfanView”.  Przy instalacji Irfanview pyta, czy skojarzyć rozszerzenia z programem (opcjonalnie). Jest uwaga, że na Win10 trzeba użyć ustawień systemu, a przy (XP, Vista, Win7 i Win8) można skojarzyć. Machinalnie zaznaczałem tę opcję jak w poprzednich systemach i to był błąd. Stąd cały problem. Bawiłem się na maszynie wirtualnej i zapisałem pliki rejestru przed instalacją irfanview i po. Zamieszczam plik porównawczy z programu RegShot. Jestem zwykłym użytkownikiem i wpisy w rejestrze to dla mnie magia, ale pobieżnie przejrzałem i nie ma w tym pliku porównawczym śladu po rozszerzeniach mkv i mp4. O ile jestem w stanie zrozumieć, że irfan mógł popsuć (usunąć) rozszerzenie jpg, to nijak nie mogę pojąć, dlaczego znikają rozszerzenia plików filmowych: mkv i mp4. Być może coś jeszcze znika, ale głębiej nie wnikałem. Odinstalowanie i ponowne zainstalowanie irfanview nic nie daje. Próbowałem przywrócić plik rejestru na VMware, ale wyskakuje błąd i się nie da. Gdyby ktoś zechciał przyjrzeć się temu bliżej i wyjaśnić, dlaczego po skojarzeniu rozszerzeń plików obrazu z irfanview, znikają rozszerzenia filmowe, to będę wdzięczny

IrfanView_setup.gif

927330423_res-x64.txt

Odnośnik do komentarza

Problem rozwiązany

 

Gdzieś we wszechświecie gość miał podobny problem i jego rozwiązanie zadziałało również u mnie. Trzeba wejść w "Aplikacje i funkcje" i otworzyć opcje zaawansowane w aplikacji "Zdjęcia Microsoftu", a potem w sekcji resetowanie kliknąć w "napraw" i "resetuj". Pomogło i rozszerzenia wróciły. 

Temat zamknięty

Odnośnik do komentarza

Poprzedni wpis nie był do końca precyzyjny. Przed zresetowaniem "Zdjęć", zainstalowałem z powrotem aplikację Microsoftu "Filmy i Tv", którą na dzień dobry po instalacji systemu odinstalowałem. Sprawdziłem jeszcze raz na maszynie wirtualnej i odkryłem zasadę. Żeby przywrócić rozszerzenia plików graficznych, trzeba zresetować "Zdjęcia"; żeby przywrócić rozszerzenia filmowe, trzeba zresetować "Filmy i Tv".

Wygląda na to, że jeśli brakuje jakiś rozszerzeń, to trzeba zresetować odpowiednią domyślną aplikację Microsoftu. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...