Skocz do zawartości

Komputer resetuje się po uruchomieniu


Derik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z komputerem od jakiegoś czasu. Specyfikacja to I7 2600k płyta z68 D3 b3 ram DDR 3 2133 zasilacz Corsair rm550x. Jakiś czas temu modernizowanej komputer nowe dyski SSD, ram został wymieniony z 1333mhz na 2133mhz. Po modernizacji wszystko działało dobrze. Raz na 5-6 włączeń komputer się resetowal ale uruchamiał. Teraz po włączeniu przycisku zasilania ciągle się resetuje. Czasami uruchomi się klawiatura i myszka i ekran z dualbios. Co może być przyczyną padnięta płyta czy może zasilacz który był zmieniany ale stal dwa lata w szafie nieużywany ?

 

Dodam że podobny bardzo problem miał ktoś z tego forum.

https://forum.dobreprogramy.pl/t/boot-loop/614290/18

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Witaj, czy restartom towarzyszą jakieś dźwięki ze strony sprzętu, mignięcia diodek na płycie albo coś na ekranie? Czy przed modernizacją też się restartował?

 

Zacznij od odłączenia wszystkich urządzeń USB, z nimi czasami jest problem. Czy bez nich też się restartuje. Kolejno reset biosu. Odłącz kabel od zasilania od zasilacza, Wyjmij baterię z płyty na kilka minut.

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Krzesimierz napisał:

Witaj, czy restartom towarzyszą jakieś dźwięki ze strony sprzętu, mignięcia diodek na płycie albo coś na ekranie? Czy przed modernizacją też się restartował?

 

Zacznij od odłączenia wszystkich urządzeń USB, z nimi czasami jest problem. Czy bez nich też się restartuje. Kolejno reset biosu. Odłącz kabel od zasilania od zasilacza, Wyjmij baterię z płyty na kilka minut.

Bardzo proszę mi pomóc. Pierwsze co zrobiłem wymieniłem baterie CMOS bez rezultatu. Druga opcja było wciśnięcie przycisku power i reset. Uruchomił się ekran Bios i napis "main bios corrupted". Rozpoczęło sie ponownie flashowanie bios po czym załadował się bios wybrałem domyślne ustawienia i później system się zaladowal. Po wyłączeniu komputera i ponownym uruchomieniu niestety dalej jest tam sam objaw. Komputer wpada w bot-loop i trzeba znow zrobić opcję jak wyżej żeby dostać się do systemu lub bios. Czy to uszkodzona pamięć bios czy może coś innego?. Płyta ma dual bios ale nie wiem czy zadziała. System zainstalowany to Windows 11. Zainstalowałem gdy było można ponownie Windows 10 na którym działał i też to samo. Nie towarzyszysza żadne dźwięki. Ram podmieniony ma inny i wyjęta karta graficzna bez rezultatu... Procesor był podkręcany do 4,2 GHz więc delikatnie przeszedł testy stabilności. Objaw i tak był wcześniej ale nie wyłączał się. Może pamięć ram która wymieniałem uwalila coś. Oczywiście nic ręcznie nie ustawiałem tylko profile xmp.

Odnośnik do komentarza

To co napisałeś, innymi słowy:

 

Problemem jest nietrzymanie ustawień bios, za każdym załączeniem komputera pokazuje się informacja, że bios został przywrócony do ustawień domyślnych (bios reset). Po zaakceptowaniu, system windows się uruchamia. 

 

Była próba flashowania bios

Była próba aktywacji zapasowego bios (ponieważ to płyta dual bios)

Była wymieniana bateria

 

Czy dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedz. Nie do końca tak jest. Komputer uruchamia się wraz z systemem i wejściem do biosu gdy nacisne przycisk power i reset wtedy pojawia sie main bios corrupted, komputer się resetuje i system się normalnie ładuje. Gdy go wyłączę i uruchomię ponownie restartuje się w kolko zaraz po włączeniu. Wcześniej był objaw że resetowal się po włączeniu za 5-6 razem. Zasilacz raczej odpada dyski też sprawne. Wpadłem jeszcze na pomysł żeby ściągnąć najnowszy bios do tej płyty i zrobić reflash bios z pendrive co o tym myślisz może by pomogło może coś z oprogramowaniem biosu się stalo albo że ostatni dostępny to beta bios ?

Odnośnik do komentarza
24 minuty temu, Derik napisał:

Komputer uruchamia się wraz z systemem i wejściem do biosu gdy nacisne przycisk power i reset wtedy pojawia sie main bios corrupted, komputer się resetuje i system się normalnie ładuje. Gdy go wyłączę i uruchomię ponownie restartuje się w kolko zaraz po włączeniu

 

Tego nie zrozumiałem. Możesz jaśniej. 

 

Dla wyjaśnienia:

 

re-start: uruchomienie ponowne komputera.

re-set: wyzerowanie ustawień, przywrócenie do ustawień domyślnych. Można zrobić reset bios. Nie można zrobić resetu komputera.

 

Z tego co dedukuję są problemy z biosem i trzymaniem ustawień bios po wyłączeniu komputera. W tym przypadku można flashować bios, wymieniać baterię i wgrać inny bios (inną wersję biosu od obecnego). Może być najnowszy. Może też być beta. 

Bios jest na płycie głównej. Więc jeśli chodzi o część komputera, która jest jest przyczyną problemów z biosem to właśnie płyta.

 

Odnośnik do komentarza

Chyba odetchnąłem z ulgą. Udało mi się zrobić reflash bios z pendrive po wymianie baterii i zresetowac bios przyciskiem power z reset i chyba jest już wszystko w porządku. Kilka razy wyłączyłem komputer i ani razu się nie zrestartowal. Spróbuję ustawić teraz profil xmp do tych pamięci i zobaczę czy z tym będzie działać. Zastanawia co mogło być przyczyną wysypania się tego biosu...??

Odnośnik do komentarza

To trochę stara płyta , z resztą też mam 2600k i z68 ext 4 gen 3 i jak bateria nie była zmieniana to bios nie trzymał ustawień. Na swoim przykładzie mogę napisać że u mnie komputer się restartował i jakieś sterownik dobierał i po tym się skapnąłem że coś z biosem nie tak bo akurat datę i godzinę trzymał ale jak zmierzyłem baterię to się okazało że to jej wina. Oczywiście po jej wymianie bios zresetowany więc trzeba ustawić na nowo.

Odnośnik do komentarza
W dniu 21.10.2021 o 09:47, amp napisał:

To trochę stara płyta , z resztą też mam 2600k i z68 ext 4 gen 3 i jak bateria nie była zmieniana to bios nie trzymał ustawień. Na swoim przykładzie mogę napisać że u mnie komputer się restartował i jakieś sterownik dobierał i po tym się skapnąłem że coś z biosem nie tak bo akurat datę i godzinę trzymał ale jak zmierzyłem baterię to się okazało że to jej wina. Oczywiście po jej wymianie bios zresetowany więc trzeba ustawić na nowo.

U mnie komputer dość długo stal przed ta modernizacji, nie był uruchamiany przez miesiąc chyba. Później właśnie zobaczyłem po uruchomieniu po tak długim czasie że godzina i data w bios się przestawily. Później tak jak wyżej restartował się co 5-6 raz a potem to już co chwilę po włączeniu. Wymieniłem baterie zrobiłem reflash bios narazie się uruchamia zobacze co będzie potem..

Odnośnik do komentarza
W dniu 23.10.2021 o 09:48, amp napisał:

Potem będzie działał i działał aż nie zachoruje znowu ?

Niestety po ustawieniu profilu Xmp na tych pamięciach (są dwa profile sprawdzałem obydwa) z 4x4 GB 1600mhz na 4x4Gb 2133mhz komputer się restartuje co jakiś czas przy uruchamianiu, ale system wstaje :( Na 1600mhz domyślnych działa super- nic się nie restartuje. Pamięci są nowe więc raczej sprawne, testowałem je memtest86. Nie wiesz może jak ustawić te pamięci ręcznie na tej płycie żeby to jakoś hulało?... Będę wdzięczny za pomoc 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjawsx-ddr3-8-gb-2133mhz-cl9-f3-17000cl9d-8gbxm-478206/

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Niestety ale nigdy ręcznie nie ustawiałem pamięci, wręcz mogę powiedzieć że włączenie profilu kiedyś mi pomogło na właśnie taką bolączkę. Skoro nie działa a pamięci są sprawne więc może problem jest z ich kompatybilnością z płytą...ale widzę że są w zalecanych. Oczywiście przyjmuję że są włożone w odpowiednie sloty a memtest działał parę godzin i kości dodatkowo też były sprawdzane pojedynczo. Po tych kłopotach z biosem może teraz w systemie coś wadzi, sprawdzałeś dziennik zdarzeń po tym resecie, temperatury są ok? może czas na testy grafiki i procka.

Odnośnik do komentarza
43 minuty temu, amp napisał:

Niestety ale nigdy ręcznie nie ustawiałem pamięci, wręcz mogę powiedzieć że włączenie profilu kiedyś mi pomogło na właśnie taką bolączkę. Skoro nie działa a pamięci są sprawne więc może problem jest z ich kompatybilnością z płytą...ale widzę że są w zalecanych. Oczywiście przyjmuję że są włożone w odpowiednie sloty a memtest działał parę godzin i kości dodatkowo też były sprawdzane pojedynczo. Po tych kłopotach z biosem może teraz w systemie coś wadzi, sprawdzałeś dziennik zdarzeń po tym resecie, temperatury są ok? może czas na testy grafiki i procka.

Pamięci są nowe więc i też napewno sprawne. System stawiałem od nowa. Mem test chodził jakieś dobre 3 godz. Grafika jak i procesor są raczej w porządku na 1600mhz działa wszystko stabilnie. Sprubuje z dwoma kościami ram i uruchomię xmp może kontroler nie wyrabia przy 4 zapełnionych slotach. A jak nie spróbuję ręcznie cos po ustawiać. Swoją drogą chyba czas na kupno u mnie nowej podstawki to i problemy z komputerem się skończą :)

Odnośnik do komentarza

Udało mi się rozwiązać wszystkie problemy ? Wywaliłem ten cholerny Beta Bios który nie czytał poprawnie profilów Xmp, nawet po delikatnym podkręceniu procesora powodował restarty. Wgrałem ostatni stabilny Bios f11 pamięci ustawiłem na Xmp starszy bios odczytuje profile poprawnie. Za pierwszym razem pamięci nie chciały ruszyć więc zmieniłem parametr tRFC w bios na max 255 i wszystko hula brak restartów, teraz tylko przetestuje pamięci... Procesor podkręcony delikatnie na 4,2Ghz choć napewno da radę więcej też bez problemu nie ma restartów. Jedyna wada starszego biosu komputer dłużej się uruchamia o kilka sekund ale to nie jest problem. Dziwne że Gigabyte wydawał kiedyś tak nie dopracowane biosy pisane na kolanie... Może komuś pomoże ten wątek dziękuje wszystkim tutaj za udzieloną pomoc może dziadzius pociągnie jeszcze trochę...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...