Skocz do zawartości

Problem z zasilaczem/płytą główną


Madzialena

Rekomendowane odpowiedzi

Zasilacz: vero l3 500W

Płyta: Gigabyte h310m s2p 2.0 

CPU:i3 9100f

Grafika: gtx 1650 zotac gaming d6 oc

Ram: Corsair vengeance LPX 2x4Gb 2400MHz CL14 

Tak w skrócie: Komputer był przeze mnie składany dla kogoś, więc wiem skąd są części ale nie wiem co z nim było robione.

Miesiąc temu owa maszyna zaczęła się restartować i mieć problemy z uruchomieniem. Dysk i napęd startował, płyta bez żadnych oznak życia, więc diagnoza jest prosta? Otóż nie, płyta ożyła po podłączeniu ponownie wszystkich kabli od zasilania. Tydzień później skończyła u lokalnego serwisanta który, orzekł, że płyta jest jednak uszkodzona. Producent wymienił na nową (nie mam nigdzie napisane co było uszkodzone, a to był ułatwiło mi teraz życie).

2 tygodnie po wymianie cyrk zaczyna się na nowo, ale tym razem miałam wsparcie i narzędzia. Płyta bez oznak życia, dysk i napęd dostają prąd. Podpinam swój zasilacz (vero m1 600w) i całość wstaje po drugim restarcie. Po ponownym podłączeniu tej L3 system również wstał. Ale znaleźliśmy coś innego: zwarcie, w dość interesującej konstrukcji:
kabel z wtyczką -> kostka -> kabel z listwą zasilającą do której był podpięty monitor, komputer i wcześnie wentylator. Podpięliśmy kompa prosto pod gniazdko, bo trochę strach, że to walnie. Działał w tym stanie tydzień.

W ten piątek się znowu powtórka, więc komputer skończył u mnie.
Detal: podobno monitor też się wyłączał, ale o tym fakcie po informowano mnie dopiero wczoraj. Może to wskazywać, że ta listwa była początkiem tego.
Zastanawiam się, na ile dane odnośnie napięcia z hwmonitor są wiarygodne.  Bo tak to odpaliłabym occt na godzinę i może coś by wyszło.

Łatwo jest zdiagnozować problem jak coś zdechnie na amen, ale tu co najwyżej zdycha na chwilę.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Po zabawie z miernikiem (ustawiony na DCV 20, sprawdzana linia 12V przez molexa), occt(tryb power) i aida64(stress test) mam trochę dodatkowych wyników:
vero M1 600W(mój prywatny)

wg. OCCT:11.736

OCCT z miernikiem:12.13

wg. aida64 fpu+cpu:12.024

wg. aida64 fpu+cpu+gpu:11.808

aida64 fpu+cpu z miernikiem:12.21

aida64 fpu+cpu+gpu z miernikiem:12.11

vero L3 500W (ten z tego zestawu)

wg. OCCT:od 11.160 do 11.376 

OCCT z miernikiem:12.31

wg. aida64 fpu+cpu:11.88/11.952, ale po odznaczeniu gpu z testu było 11.664, tak jakby miał problem z przywróceniem wartości sprzed dodania gpu

wg. aida64 fpu+cpu+gpu:11.232/11.304

aida64 fpu+cpu z miernikiem:12.18

aida64 fpu+cpu+gpu z miernikiem:12.3

 

Mam mam lekkie przeczucie, że ten zasilacz nie jest do końca sprawny.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...