Skocz do zawartości

Bateria BIOS nie trzyma ustawień na zasilaniu z akumulatora - netbook ASUS Eee 1215N


budyn76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Następny problem w tym netbooku:

 

bateria BIOS (CR2032), wymieniona już któraś z kolei, nie trzyma ustawień na ładowaniu z baterii głównej,

Jeśli jest podłączone zasilanie z sieci - jest O.K., tylko odłączę kabel - po uruchomieniu mam komunikat (zła data itp.)

 

Bateria niedawno nowa, ma teraz 1,9 V, czyli "zjadło" ok. 1,4 V.  

 

Podłączona normalnie, czerwony do +, baterię wsadziłem w rurkę termokurczliwą, przewody raczej dociśnięte.

 

I przy okazji: czy tą dużą "blachę" oddzielającą płytę od klawiatury trzeba zakładać za każdym razem kiedy włączam netbook'a aby tylko sprawdzić czy wszystko działa (nie wiem czy jest coś uziemione, nie chcę ryzykować) ? Chodzi o konieczność lub nie, przykręcania i wykręcania kilkunastu śrubek.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Tak ogólnie. Rozładowania baterii CMOS wiążą się z brakiem uziemiania płyty głównej. Może to być zarówno wina śrubki montażowej płyty głównej czy każdego elementu stykającego się z płytą główną, a bardziej prawdopodobne przebicie przez uszkodzony kondensator czy diodę na płycie głównej. W takim przypadku wchodzi w grę przelutowanie uszkodzonego elementu lub wymiana płyty. Diagnostyka takiego przypadku to najczęściej szukanie multimetrem po płycie, gdzie jest przebicie. Najlepiej do tego mieć też schemat płyty głównej.

 

Na pewno będzie to czasochłonne, ale można sprawdzić wszystkie śrubki, elementy metalowe, przewody/wtyk baterii. Co do serwisowania to koszt nie będzie współmierny do efektu.

 

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...