Skocz do zawartości

Komputer się sam wyłącza


Igle

Rekomendowane odpowiedzi

Helou, niestety od kilku dni komputer się samoczynnie wyłącza, po restarcie zatrzymuje się na poziomie ekranu z nazwą płyty głównej, który jest wykrzaczony (nie całkowicie czarne tło z logiem tylko jakieś takie "matriksowe" białe przerywane pionowe paski). I info na dole "Press del to enter setup. Press tab to display bios post message". Żaden z tych klawiszy nie działa. Po restarcie na ekranie info "Warning: System Boot Fail. Your system maybe overclock fail or post interrupted. Please enter setup to load default and reboot again".

Ktoś ma pomysła, co nawala? Można to jakoś sprawdzić bez wymieniania części (których w sumie nie mam poza innym dyskiem, może jakaś pamięć się znajdzie).

 

Pozdrawiam

 

Edit: Teraz w ogóle po restarcie nie ma ekranu z możliwością włączenia systemu, tylko wykrzaczony ekran z nazwą płyty.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie ma podanej temperatury karty graficznej czyli GPU. Te temperatury, które są wyglądają dobrze.

"Matriksowe paski" występują cały czas, także w systemie, tak?

 

Jak możesz, odłącz kabel od prądu, przytrzymaj przycisk power 5 sekund, otwórz boczną klapę obudowy i zobacz czy nie ma napuchniętych kondensatorów, czy na walcowatych kondensatorach górna strona zamiast płaskiej nie jest wypukła/zaokrąglona

 

 

kondensatory.jpg
Odnośnik do komentarza

Dzięki, sprawdzę, znów mi się przy pierwszym włączeniu wyłączył. Nie, białe paski pojawiają się, jak się wyłącza i po restarcie zatrzymuje na ekranie z nazwą płyty głównej, białe (przerywane) cienkie paski co kilka milimetrów, nie ma ich w systemie.

Nie ma temperatury karty graficznej, bo jak pisałam, nie mam osobnej grafiki.

 

PS. Kondensatory jak dla mnie wyglądają ok.

Odnośnik do komentarza

"A czy nie jest tak, że po samoistnym restarcie zawsze zatrzymuje na ekranie z nazwą płyty głównej i nie przejdzie dalej (+paski)."

 

Tak właśnie jest.

 

"Natomiast jeśli komputer "odpocznie" wyłączony i tylko po takiej przerwie dochodzi do systemu (nie ma pasków ani na początku ani na końcu)? "
 

Jak już pisałam, nawet jak "odpoczywa" całą noc, to się nie chce włączyć, i w ten właśnie sposób zaczął szwankować.

Odnośnik do komentarza

Czytam uważnie twoje posty i nie pisałaś wcześniej co się dzieje na zimnym starcie, dlatego pytam. Tak jak nie pisałaś wcześniej, że masz zintegrowaną grafikę, a jedynie tak przypuszczasz.

 

Objawy przypominają typowe objawy awarii płyty głównej, szczególnie że nie ma tu osobnej karty graficznej.

 

Co można zrobić dalej to spróbować czy z włożoną kartą graficzną dzieje się to samo. Możliwe, że szwankuje jedynie układ zintegrowany grafiki.

Można też spróbować zresetować BIOS, odłącz kabel od prądu, przytrzymaj przycisk power 5 sekund, wyciągnąć baterię z płyty głównej  na minutę, bateria znajduje się pomiędzy gniazdami pamięci a czarnym, prostokątnym radiatorem. Później włożyć baterię z powrotem.

Można też monitorować temperatury, szczególnie chipsetu, ale też procesora zaraz przed samoistnym restartem. I jeśli okaże się, że chipset się przegrzewa, można założyć na niego wentylator. Choć ten przypadek raczej nie zajdzie, skoro nawet na zimnym starcie komputer potrafi się restartować.

Odnośnik do komentarza
  • 6 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...