Skocz do zawartości

Komputer się nie włącza


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Mam problem z komputerem stacjonarnym. Specyfikacja:

Procesor: AMD Ryzen 5 1600

Karta graficzna: Gigabyte Geforce GTX 1060 G1 6GB

Płyta główna: Asus Prime B350-Plus

RAM: 2x HyperX Fury CL15 2400 MHz 8 gb

 

Próbowałem zamontować dysk M.2 ale podczas montażu wpadła mi do środka śrubka. Próbowałem ją wyjąć magnesem (nie wiem czy magnes mógł coś uszkodzić). Po znalezieniu śrubki i przykręceniu jej do płyty już nie mogłem uruchomić komputera. Komputer po włączeniu wydaje 1 długie piknięcie i 3 krótkie i jest czarny ekran. Wyjąłem dysk M.2 i dalej jest to samo. Proszę o poradę. 

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Problemy z RAMem to sygnalizacja 1 długi 2 krótkie. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przetestować RAM, próbuj uruchomić z jedną kością, także zmieniać sloty.

 

Za sygnalizację błędów odpowiada bios więc spróbuj zrobić reset bios. Jest możliwe, że podczas włożenia nowego dysku lub latającej śrubki coś się z nim podziało i przywrócenie do ustawień domyślnych pomoże. Jeśli nie wiesz jak to zrobić to napisz.

Odnośnik do komentarza

Tak. Reset bios przez wyciągnięcie baterii z płyty głównej, najlepiej przy odłączonym zasilaczu z prądu i po przytrzymaniu przycisku power 5 sekund dla zejścia nagromadzonych ładunków.

 

Bios sygnalizuje problem z kartą graficzną wiec mimo, że to mało prawdopodobne, aby coś się z nią podziało przy montażu dysku, ale idziemy według wskazań pikania biosu.

Wyjmij kartę i zobacz czy do gniazda karty nie wpadły paprochy, które by mogły robić zwarcie. Kolejno trzeba będzie sprawdzić czy karta jest sprawna - spróbować włożyć inną kartę graficzną, kolejno zasilacz czy zasila kartę, a kolejno sprawdzić płytę główną - może to być np. uszkodzenie gniazda GPU.

Ewentualnie jak masz dostęp do procesora ze zintegrowana grafiką, pasującego do twojej płyty, to możesz sprawdzić jakie są efekty na zintegrowanym GPU.

Odnośnik do komentarza

Sprawdziłem kartę graficzną na innym komputerze i jest dobra. Płyta główna ma zintegrowaną kartę grafiki i na niej też nie chce odpalić, te same objawy. Ale próbowałem odpalić po wyjęciu ramu i nie było żadnych piknięć. Do Biosu nie da się wejść. Wyczytałem też gdzieś, że w przypadku mojego biosu 1 dlugie pikniecie i 3 krótkie oznacza błąd ramu. 

Odnośnik do komentarza

Obecnie grafikę integruje się w procesorach, a twój model nie posiada. Na płycie jest jedynie wyście dla monitora.

 

Co do dźwięków kodów błędu biosu sugeruję się tymi od płyt Asusa https://www.asus.com/support/FAQ/1029959/ Do twojej konkretnej płyty w manualach online nie ma wiadomości nt. kodów błędów. Może masz książeczkę z manualem do płyty i tam będzie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić RAM na innym komputerze albo RAM z innego komputera na twoim.

Odnośnik do komentarza

Prawdopodobnie jest to jednak wina płyty głównej, ostatnio przeglądałem i znalazłem kilka płyt, które pasują do moich podzespołów. Którą najlepiej wziąć? Link:

https://www.x-kom.pl/lista/cf4djzq8h

EDIT: Zdecydowałem się na zakup tej MSI B450 GAMING. Czy ta pasta będzie dobra do procesora (potrzebna będzie nowa)? 

https://www.x-kom.pl/p/582398-pasta-termoprzewodzaca-qoltec-1g-szara-2-5-w-m-k.html

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...