Skocz do zawartości

Win10 zawiesza się na kilkadziesiąt sekund


dziabong

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakiś czas temu poskładałem komputer z używanych podzespołów. Co prawda to mój pierwszy składak, ale na postawionym początkowo Ubuntu nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów. Potem dokupiłem większe dyski i postawiłem Win10. I dopiero na Windowsie (postawionym na nowym SSD) pojawiło się sporadyczne zawieszanie systemu na ok. kilkadziesiąt sekund. Zdarza się średnio raz na kilka uruchomień. Czasem częściej, czasem rzadziej. Trudno mi określić jakieś specyficzne okoliczności. Zdarzało się zaraz po uruchomieniu ale też i później.

Jak już się zawiesi to nie można zrobić absolutnie nic i trzeba po prostu czekać.

Inny niepokojący (nie wiem czy powiązany) objaw to że czasem komputer nie chce się włączyć - trzeba wtedy odpiąć na kilka sekund wtyczkę zasilania i startuje normalnie.

Poprzedni właściciel komponentów ostrzegał, że nie daje gwarancji że to wszystko działa. Dlatego szukam wskazówek: Czy to problem z Windowsem (na co wskazywałaby normalna praca pod Ubuntu), coś nie tak z komponentami (ewentualnie ich podpięciem), czy może po prostu kupiłem trefny dysk.

 

CrystalDiskInfo.jpg MenadzerUrzadzen.jpg SystemSummary.jpg ZarzadzanieDyskami.jpg
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Witaj.

 

Napisz jeszcze w jaki sposób instalowałeś sterowniki.

Czy Windows sam dobrał sterowniki?
Czy instalowałeś sterowniki pobrane ze stron producenta?
Czy używałeś Driver Booster (itp) ?

 

Sprawdzałeś, czy tak samo zachowuje się komputer przy podłączonym tylko dysku SSD z systemem?

 

Jaką masz przeglądarkę? Przy pewnym ustawieniu Firefox bywało, że Windows się zacinał.

 

Ewentualnie zrób skany FRST i wstaw logi do wglądu, wtedy @jessica sprawdziłaby, czy coś nie "wkradło się" do systemu

 

Można by podejrzewać, że gdy na Linuksie nic się nie dzieje, to może coś być właśnie ze sterownikami Windows

Mógłbyś również zrobić aktualizację BIOS, ale aktualna (pierwsza) wersja obsługuje Twój procesor

 

 

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

Odnośnik do komentarza

Napiszę tak,to może być nawet zwykły kabelek sata jak jest problem przy uruchomieniu.Sprawdź dyski pojedynczo to zn. zostaw systemowy i sprawdź objawy,podłączaj kolejne.Drugie to może nie być dysk,zwiechy u mnie się pojawiały przez stery grafiki.Teraz jeśli się je aktualizuje przez wu czy inne wymyślne aplikacje często pozostają śmieci które mogą powodować takie kwiatki,więc DDU i instalacja z opcją na czysto.Oczywiscie sprawdzenie pamięci memtestem.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedzi!

To po kolei:
 

@iJuliusz


Sterowniki - Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że nic z nimi nie robiłem i są te, które wgrał Windows.


Sam SSD - Niestety okazuje się, że Boot Manager został na innym dysku i będę się najpierw musiał uporać z przeniesieniem go - teraz na samym SSD nie bootuje.

Przeglądarka - faktycznie Firefox. Czytałem tutaj, ale tam są widoczne błędy w  podglądzie zdarzeń. U mnie w okolicach zawiech widać tylko jakiś błąd Skype'a, ale wygląda, że sypie nim regularnie, więc to pewnie bez związku:
obraz.png.d888f552c7c2e9b07791ecf1507d3b42.png

 

FRST - wstawiam. @jessica jakbyś znalazła chwilę będę wdzięczny.

 

Z zabawą z biosem czekam aż się z SSD uporam

@amp Dyski j.w. , a za sterowniki się wezmę jak już dyski wykluczę. Memtest'a zakładam, że pobrać stąd: http://www.memtest.org/#downiso

Addition.txt FRST.txt Shortcut.txt

Odnośnik do komentarza

Co go logów: nie masz infekcji.

 

Kosmetyka:

Uruchom FRST. Na klawiaturze naciśnij jednocześnie CTRL+Y.
Otworzy się Notatnik - wklej do niego:

Spoiler

HKLM-x32\...\Run: [] => [X]
GroupPolicy\User: Ograniczenia ? <==== UWAGA
Policies: C:\Users\dziab\NTUSER.pol: Ograniczenia <==== UWAGA
C:\ProgramData\DisplaySessionContainer*.log_backup1
Powershell: wevtutil el | Foreach-Object {wevtutil cl "$_"}
EmptyTemp:

Na klawiaturze naciśnij jednocześnie CTRL + S.
W FRST kliknij na Fix (NAPRAW).

 

jessi

Odnośnik do komentarza

Zapytałem o sterowniki, gdyż DriverBooster (itp) mógłby zainstalować niepoprawne sterowniki.

Proponuję zrobić pełny Windows Update do wersji 20H2. Sprawdź również aktualizacje opcjonalne

 

Co do Firefox, sprawdź

Zaznacz w opcjach Prywatność i Bezpieczeństwo-> Blokowanie dostępu do przeglądarki usługom ułatwień dostępu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...