Skocz do zawartości

Szybka nauka plików wsadowych bat


Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie jestem po krotkim kursie obslugi wiersza polecen - 10 podstawowych komend + cwiczenia majace wprowadzic do praktyki. Teraz przechodzimy do nauki i stosowania plikow wsadowych. Znalazlem mnostwo stron w Googlach, ale mam tylko tydzien czasu zeby jako nieinformatyk chociaz w pewnej mierze opanowac te umiejetnosc. Potrzebuje Waszej wskazowki, sugestii do materialow uczacych tego tematu i przedstawiajacych go w sposob przystepny dla nieinformatyka. Z czego Waszyn zdaniem bez zbednych trudnosci bede mogl sie nauczyc tworzenia plikow bat.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Kiedyś próbowałem napisać coś na wzór podręcznika stosowania poleceń CMD, projekt właściwie leży odłogiem, cały czas mam nadzieję na skończenie tego, ale planowanego terminu nie podam. Jak będę miał czas i chęci. :)

 

http://ciekawa-informatyka.pl/artykuly/cmd/msdos.html

http://ciekawa-informatyka.pl/artykuly/cmd/cmd.html

 

Z "normalnych" źródeł polecam to:

 

http://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc778084%28WS.10%29.aspx

 

Generalnie plik wsadowy to normalne polecenia poprzedzone @echo off i zapisane w pliku tekstowym.

Odnośnik do komentarza

Kiedyś próbowałem napisać coś na wzór podręcznika stosowania poleceń CMD, projekt właściwie leży odłogiem, cały czas mam nadzieję na skończenie tego, ale planowanego terminu nie podam. Jak będę miał czas i chęci. :)

 

http://ciekawa-informatyka.pl/artykuly/cmd/msdos.html

http://ciekawa-informatyka.pl/artykuly/cmd/cmd.html

 

Z "normalnych" źródeł polecam to:

 

http://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc778084%28WS.10%29.aspx

 

Generalnie plik wsadowy to normalne polecenia poprzedzone @echo off i zapisane w pliku tekstowym.

 

Wszystko pieknie tylko strony ktore podales sa "czytelne" dla ludzi ktorzy juz mieli z tym do czynienia, i uzyte slownictwo nie jest obce, natomiast ktos kto ma pierwszy kontakt nawet w takich sformulowaniach czuje sie niepewnie a nawet niezrozumiale. Sorki jesli marudze, ale potrzebne jest cos jeszcze bardziej dostepnego, prostszego,

Jakies abecadlo, elementarz, ilustracje, porownania, odniesienia, just for beginners.

Odnośnik do komentarza

Trudno mi odpowiedzieć, plik wsadowy to po prostu zwykłe polecenia CMD, tyle, że zapisane jedno po drugim.

Właściwie to ja uczyłem się tego wykorzystując sam Wiersz poleceń i komendę help oraz polecenie /? - wyświetlają pomoc.

 

Jeśli zaś chodzi o materiały z sieci:

http://tomaszordysinski.pl/pliki/Sop_01_lab_windows.pdf

http://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc737438%28WS.10%29.aspx

 

Nawiasem mówiąc, dzięki za krytyczne odniesienie się do tych linków, w miarę będę poprawiał te teksty, dlatego też bardzo proszę o dalsze zgłaszanie wszelkich uwag.

 

Tak właściwie to zastanawiam się, co tam jest niezrozumiałe, może razem coś strawnego napiszemy. Nie mam daru do przekazywania wiedzy w sposób jasny i uporządkowany. :)

Odnośnik do komentarza

Aktualnie jestem po krotkim kursie obslugi wiersza polecen - 10 podstawowych komend + cwiczenia majace wprowadzic do praktyki. Teraz przechodzimy do nauki i stosowania plikow wsadowych. Znalazlem mnostwo stron w Googlach, ale mam tylko tydzien czasu zeby jako nieinformatyk chociaz w pewnej mierze opanowac te umiejetnosc. Potrzebuje Waszej wskazowki, sugestii do materialow uczacych tego tematu i przedstawiajacych go w sposob przystepny dla nieinformatyka. Z czego Waszyn zdaniem bez zbednych trudnosci bede mogl sie nauczyc tworzenia plikow bat.

 

Może z innej beczki. Będzie cięzko Ci pomóc jeśli nie będziesz sam znał kierunku tego co masz wiedzieć. Jeśli masz za zadanie poznać pliki wsadowe to czy zostało określone czy to mają być podstawy, ogóle zastosowanie, korzyści. Ten Kto dał CI zadanie musiał przedstawić zarys to czego masz się nauczyć i przedstawić. Ciężko jest się starać o materiały "Łopatologiczne" bo i w tym występują pętle jak, spełnienie warunku , np. jeśli "coś" istnieje to ma zostać wykonane i skrypt według określonego kodu wykonuje dalsze zadanie, pętle się nie zmieniły są takie same, jak i w PowerShellu. Więc może inaczej:

 

Przedstaw te 10 poleceń, których się nauczyłeś.

Odnośnik do komentarza

IMHO w necie jest sporo stron, które mają "przeklejoną" pomoc wbudowaną w system (Start > Pomoc i wsparcie) - niestety musisz raczej znać nazwę interesującego Cię polecenia... A strona, którą zapodał DawidS28 wydaje mi się dość przystępna jak na początek. Chociaż do niektórych może lepiej trafiają przykłady w formie screenów. :)

 

Najczęściej korzystam z poniższej stronki. Musisz zwrócić uwagę na fakt, że część poleceń wymaga zainstalowanego pakietu Resource Kit dla danej wersji windows.

http://ss64.com/

Kilka, wydaje mi się dość fajnych, przykładów skryptów znajdziesz poniżej.

http://www.promanski.info/?page_id=153

Odnośnik do komentarza

Może CI się jeszcze przydać w kryzysie spis wszystkich poleceń wraz z pełnymi opisami, gdy nie będziesz miał dostępu do sieci: ALLHELP. To skrypt .bat lub możesz skorzystać z skryptu .vbs, który tworzy dokument html z całą pomocą, plik zostaje zapisany w bieżącej ścieżce czyli, jak wywołujesz w cmd skrypt np. C:\allhelp.bat to dokument też Ci się utworzy w tej lokalizacji.

 

post-24-0-84603900-1301558517_thumb.png

 

post-24-0-06599700-1301558527_thumb.png

 

Jeszcze polecam tą stronę: DosTips -> Klik

Odnośnik do komentarza

Jezeli chodzi o to co nauczylismy sie w zakresie wiersza polecen dotychczas to byla nauka "od zera" tj;

1-otwieranie wiersza polecen

2-rozumienie "interfejsu tekstowego" jako innej postaci "interfejsu graficznego"

3-napedy

4-folder i jego zmiana - cd

5-komendy: cd: cd..

6-kopiowanie

7-galaz: tree

8-zmiana nazwy

9-usowanie

10-zmiana lokalizacji - przeniesienie: folderu , pliku do innej lokalizacji

Przepraszam, ze pisze tak nieporzadnie, ale jak mowie to bylo zaledwie 3 godziny nauki a teraz pisze z pamieci. Dlatego potrzebuje jakiegos zestawu cwiczen zeby po intensywnym treningu moc do Was napisac juz zgodnie z zasadami sztuki.

Wsrod moich kolegow widze ten sam problem; bardzo "ascetyczny" wyklad i podrecznik i wynikajace z tego klopoty. Sam zastanawialem sie gdybym ja mial kogos kto nigdy nie mial kontaktu z informatyka, programowaniem - uczyc wiersza polecenia, wszystkich jego komend, a nastepnie budowy plikow .bat - to mysle ze szukalbym prostych zrozumialych dla wszystkich porownan, i jak najprostszego jezyka gdzie zamiast fachowej terminologii beda proste slowa i prosta logika. Komenda - cwiczenia - przykady i tak na okraglo az do bolu!!!. Jestem pewien ze to blyskawicznie pomoze. Nie chcialem zabierac Waszego czasu i probowalem znalezc samodzielnie w Sieci odpowiednie materialy - wszedzie niestety jezyk jest "przyswajalny" dla ludzi z podstawami i jakas wiedza.

Mysle, ze optymalne bylyby cwiczenia, na kazda komende, zagadnienie - zestaw zrozumialych cwiczen. Tego nie ma a jestem pewien, ze bardzo wielu ludziom by pomoglo.W mojej grupie jest 18 osob i wszyscy wbijaja bez zrozumienia "na pamiec" a ja chce nie tylko werbalnie zapamietac ale zrozumiec choc czesc mechanizmu.

Jezeli chodzi o "cele i zakres" nauki to postaram sie tego dokladnie dowiedziec jutro czyli w piatek

Tym niemniej jestem Wam ogromnie wdzieczny za: pomoc, zyczliwosc, rady jakich mi udzielacie. Tak sobie myslalem, ze z Picasso pojda najlepsi. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Pieronem Was edukują :lol:

 

Co do polecenia CD, które ma za zadanie przechodzić do katalogu to może ułatwić sobie życie i zastosować

autouzupełnianie wiersza poleceń. Mozna to zrobić z poziomu rejestru, aby było to automatyczne lecz jest przy

uruchamianiu wiersza polecenia parametr /f. Bo wpisywanie całych ścieżek jest monotonne i kłopotliwe. Przykład:

cmd /f

Działa to na takiej zasadzie że uzupełnia nazwy folderów Ctrl + D, a następnie nazwy plików w bieżącej

lokalizacji za pomocą skrótu klawiaturowego Przykład:

jakaś lokalizacja> cd Ctrl + D. Do dalszego listowania przytrzymujesz CTRl i naciskasz f, zresztą na początku filmiku

jest przykład.

Ctrl + f - uzupełnianie nazw plików

Kolejnie:

 

 

cd pu(Ctrl + D) wejście na pulpit.

Następnie wywołanie skryptu przyklad.bat

p(Ctrl + D) jeśli są tam inne pliki czy foldery zaczynające się na p to dalej używasz Ctrl + D wciśnięte ctrl, używasz f

Może też być - pliki:

pr(Ctrl + f)

przy(Ctrl + f)

 

Aby uaktywnić automatyczne uzupełnianie w bieżącej sesji

Aby uaktywnić automatyczne uzupełnianie w bieżącej sesji wiersza polecenia, wpisz polecenie cmd /f. Następnie naciśnij klawisze CTRL+D, aby uzupełnić nazwę folderu lub klawisze CTRL+F, aby uzupełnić nazwę pliku.

Źródło: JAK: Używanie automatycznego uzupełniania w wierszu polecenia systemu Windows XP

 

post-24-0-14439200-1301652073_thumb.gif

 

 

.BAT

@echo off
echo.
Type C:\WIndows\Windowsupdate.log | FINDstr /I "unable"  | wtee "%userprofile%\Pulpit\log.txt"  
echo.
echox -c 14 "Log wygenerowany dnia: %date% %time%. Zapisany na pulpicie."

 

@echo off ustawiasz na początku, skrypt się wykona, ale polecenia skryptu nie będą widoczne na ekranie, nie zostaną wyświetlone.

echo. wstawia pustą linię, może być przydatne w tedy, gdy chcesz by wyjście na ekranie było czytelniejsze

echo - samo może być także traktowane, jako komentarz:

 

echo napisałem to w dniu %DATE%

 

Zadanie tego powiedzmy "skryptu" jest takie że ma odszukać (przefiltrować) konkretny tekst w pliku tekstowym i wypisać jego ciąg w oknie wiersza polecenia z komentarzem i datą wraz z zapisaniem loga w konkretnej lokalizacji. Może to służyć do przefiltrowania np. jakiegoś potężnego loga systemowego w celu znalezienia tylko błędów, a ręcznie mogło to by być nudne.

 

TYPE wyświetla zawartość pliku tekstowego.

FINDSTR wyszukuje ciągu w plikach, parametr /I - określa wyszukiwanie bez uwzględnienia wielkości liter. Możesz także wyszukiwać kilku ciągów:

 

FINDSTR /I "unable 2010-12-14"

 

WTEE (WInTee)

Konsolowe: inne spoza kategori

Przydate jeśli chcemy stworzyć kopię działania w konsoli i oglądać wynik na ekranie.

 

"%userprofile%\Pulpit\log.txt"

Przydatne, aby nie wypisywać pełniej ścieżki do zapisania loga. Są to tak zwane Special Folders -> Klik oraz Fixitpc - Foldery specjalne - modyfikacje domyślnych lokalizacji (materiał archiwalny)

 

 

ECHOX - zamiennik polecenia echo, bardzo krótko napiszę że szybko można nim "pokolorować". Kolory zaczynają się od 0.

Zeby to wszystko działało bez problemów to WTEE, ECHOX wklejasz do lokalizacji C:\Windows\System32 (bo to ścieżka którą monituje system - zmienne środowiskowe)

lub trzymasz narzędzia w tej samej lokalizacji co skrypt .bat. Klik

 

Powiedz na zaliczeniu że kolega Ci pomagał, daj ten przykład i niech Ci dadzą spokój :lol: Tydzień to mało <_<

 

EDIT:

Lista kolorów ECHOX

echox -l

Edytowane przez KolegaDudysa
Odnośnik do komentarza

Bardzo, bardzo dziekuje to dla mnie naprawde wiele znaczy, od weekendu bede mial wiecej czasu i biore sie za cwiczenia. No wlasnie tego mi najbardziej brakuje, jakiegos zestawu 200 - 300 cwiczen do samodzielnego wykonania, wraz z zalaczonymi prawidlowymi wykonaniami. Moze gdzies na Waszych HDD lub repozytoriach, archiwach linkow macie zbior cwiczen na: wiersz polecenia, i budowe plikow .bat ?!

Cwiczenia, cwiczenia, cwiczenia - a moze ktos je napisze pt "bibloteka samouka - wiersz polecenia, pliki wsadowe - praktyczne cwiczenia" Mysle nawet, ze gdybyscie zapoczatkowali proponowana "biblioteke samouka" to frekfencja murowana, Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam i czekam na duuuzy zestaw cwiczen.

Odnośnik do komentarza

 

 


Moze gdzies na Waszych HDD lub repozytoriach, archiwach linkow macie zbior cwiczen na: wiersz polecenia, i budowe plikow .bat ?!


Z tym u mnie ciężko, ale może ktoś inny posiada.

 

a moze ktos je napisze pt "bibloteka samouka - wiersz polecenia, pliki wsadowe - praktyczne cwiczenia" Mysle nawet, ze gdybyscie zapoczatkowali proponowana "biblioteke samouka" to frekfencja murowana, Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam i czekam na duuuzy zestaw cwiczen.


DawidS28 podał Ci linki do stron opisowych, a sam je stworzył i jak sam się przyznaje to wiele chciałby zmienić, poprawić, a tworzenie tego zajeło Mu kawał czasu, kiedyś właśnie te tematy były "przyklejone" przez Dawida tongue.gif. Sam bym musiał kilka tematów odświeżyć bo z kilkoma jestem do tyłu laugh.gif W sumie ciekawy tytuł Biblioteka samouka, ale uwierz mi że to nie jest takie proste, nie każdy dysponuje tak obszernym wolnym czasem, aby tworzyć temat od podstaw, tutaj to byłby cały projekt, musiałby zostać przemyślany spis treści i od tej podstawy tworzony temat z ćwiczeniami by to było od A do Z i byłby przystępny dla każdego.

Masz jeszcze przykład. Powiedzmy "skrypt", który ma za zadanie zmienić tytuł okna cmd + data, zmienić tło okna cmd wraz z tekstem zgłoszenia:

@echo off

Set title=Dzis jest: %date%
Set color=A1
Set prompt=fixitpc.pl 
title %title%
color %color%
prompt %prompt%

polecenie prompt - określa nowy tekst zgłoszenia, składa się ze zwykłego tekstu oraz kodu. Zobacz pomoc polecenia, aby uzyskać ich przykłady: help prompt

polecenie color - zmienia kolor, 1 oznacza tło, 2 pierwszy plan: help color

polecenie title - zmienia tekst tytułu okna cmd: help title

polecenie set - wszystko tutaj się kręci wokół zmiennych środowiskowych, ale i też może służyć jako zmienna, a zmienna to jest jakby "argument", który coś zawiera (nie umiem tak na szybko wyjasnić), a który sam definiujesz co w zmiennej ma się znajdować: help set

post-24-0-39944000-1301681737_thumb.png

W PowerShellu:
$zmienna = Get-Process | fl *
enter
$zmienna
enter


Masz jeszcze taki soft: Visual Command Line (Create Bat Files) -> klik, wersja portable. Darmowy, podobno ma upraszczać pisanie skryptów .bat. Wymaga zainstalowanego: Net Framework 3.5. W programie polecenia są podzielone na kategorie, są opisy do czego służy polecenie, ale niestety po angielsku. Po wywołaniu polecenia powinna zostać wywołana lista parametrów tegoż polecenia z możliwością dodania parametru do kodu, mi coś nie zawsze
wywoływało tą listę parametrów laugh.gif Jest też AutoComplete window czyli autouzupełnianie okna tylko nic mi nie uzupełniało, znaczy nazw poleceń, gdy ręcznie wpisywałem i dawałem TAB zakończenia (klawisz TAB) dry.gif Jest także lista narzędzi z SysInternals, ResKit, raz mi się program zawiesił, ale używałem wersji portable i zbyt krótko ją testowałem.

post-24-0-56019400-1301682594_thumb.png
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...