Skocz do zawartości

Aktualizacja forum (archiwalny)


picasso

Rekomendowane odpowiedzi

Forum zostało pomyślnie zaktualizowane do wersji 4.5.4.2.

 

 

Co nowego:



Nowy styl

 

Przeglądarka IE11 nie jest już wspierana i forum z jej poziomu nie działa poprawnie. Powodem jest zastosowanie zmiennych CSS w stylach, czego IE11 jako bardzo stara przeglądarka od lat nieaktualizowana o nowe funkcje po prostu nie obsługuje. Problem będzie też dotyczył innych starych przeglądarek bez obsługi zmiennych CSS.

 

Wszystkie style, czyli domyślny dostarczany z instalacją oraz nasz Chameleon, zostały przekodowane od zera. Dokładne detale na blogu Invision: Improvements for theme designers, Introducing our updated default theme. Przypominam, że styl Invision pozostawiony tu tylko jako materiał testowo-porównawczy i nie są wykonywane na nim żadne poprawki.

 

Nowe funkcje charakterystyczne dla Chameleona na pasku nawigacyjnym:

 

themesettings.png

 

Ustawienia stylu

W składzie kilka udogodnień wizualnych. @Bonifacy raportował wcześniej, że denerwuje go ten przyklejony nagłówek i jako skutek mojego zgłoszenia autor stylu wprowadził to jako jedną z opcji. Naprawdę świetny support, od ponad 10 lat!

Zakres widocznych opcji jest zależny od uprawnień użytkownika oraz urządzenia użytego do przeglądania strony. Na Desktopie Goście nie widzą opcji "Płynna szerokość". Na tabletach i smartfonach pokaże się dodatkowa opcja umożliwiająca wyłączenie nowego spodniego menu nawigacyjnego.

 

Przełącznik stylu

Szybkie przełączanie między stylem jasnym a ciemnym bez potrzeby przewijania na sam spód strony z menu stylów. Poprzedni ciemny styl został wymieniony na Chameleon Dark. Nadal trwają prace nad jego dostosowaniem.

 

Menu nawigacyjne na urządzeniach mobilnych

Na tabletach i smartfonach pokaże się spodnie przyklejone menu nawigacyjne, które można wyłączyć przy udziale w/w opcji w ustawieniach stylu. W związku z łatwym dostępem do opcji rejestracji i logowania widżet rejestracyjny dla Gości okupujący sporą część ekranu został wyłączony dla urządzeń mobilnych.

 

mobilenav.png

 

 

Widok listy tematów

 

Nowy tryb wyświetlania listy tematów

Obok przycisku dodawania tematu pojawił się przełącznik podobny do tego na stronie głównej, umożliwiający przełączenie listy tematów z klasycznej zawierającej tylko tytuły na listę tematów z podglądem pierwszego posta. Opcja nie jest dostępna dla Gości.

 

switchforumview.png

 

Natomiast opcja "Oznacz forum jako przeczytane" została przeniesiona na belkę nawigacji poniżej przycisków. Jej kliknięcie powoduje zanik opcji do czasu przeładowania strony.

 

Zachowanie otwieranych linków

Przejście do pierwszej nieprzeczytanej odpowiedzi było już w ofercie m.in. poprzez klik na ikonkę obok tytułu tematu:

 

firstunread.png

 

Ikonka łatwa do przeoczenia, toteż została dodana ogólna konfiguracja otwierania linków w Ustawienia konta > Zachowanie widoku zawartości:

 

linksbehaviour.png

 

 

Widok tematu

 

Nowe etykiety

Na awatarach są odznaki symbolizujące typ użytkownika, tzn. należność do zespołu moderacyjnego oraz świeżo zarejestrowanego.

 

badge_mod.png

 

Na belce postów innych niż pierwszy jest etykieta oznajmiająca autorstwo, pomocne przy wielostronicowych tematach.

 

authorbadge.png

 

Menu posta

Nowe menu skupiające funkcje Edytuj (przeniesione ze spodu posta), raportowania oraz linki współdzielenia (przeniesione ze spodu tematu). Moderatorzy widzą tam też dodatkowe opcje. Przelokowanie przycisku edycji posta uważam za niekorzystną zmianę.

 

postmenu.png

 

Przy okazji, ostatecznie zlikwidowałam #numer posta. Funkcja usunięta już przy poprzedniej aktualizacji, m.in. ze względu na niespójność numerów przy obecności ukrytych postów, ale wspomagałam się niedomyślnym pluginem. Plugin nie został zaktualizowany, a choć znalazłam sposób na przywrócenie funkcji, postanowiłam porzucić modyfikację. Linkowanie bezpośrednie do danego posta nie stanowi bowiem problemu. Wystarczy skorzystać z opcji "Udostępnij" w opisywanym powyżej menu lub na modłę serwisów społecznościowych z prawokliku na datę posta skopiować link.

 

Pole informacyjne

Nowe pole pojawiające się między postami w przypadku gdy nastąpiła aktualizacja moderatorska (zmiana tytułu, zamknięcie tematu) lub jeśli pomiędzy postami jest zasadnicza różnica czasowa.

 

postbar.png

 

Ograniczenie długich Cytatów

W celu ograniczenia przewijania długie cytaty są częściowo zwinięte:

 

Cytat

Początek długiego cytatu...



Środek...




Koniec

 

 

 

Logowanie

 

Logowanie anonimowe

Nie jest to już ustawienie sesyjne definiowane przy logowaniu. Opcja została przeniesiona z dialogu logowania do Ustawień konta > Bezpieczeństwo konta, gdzie to po wprowadzeniu hasła można przełączać status. Benefitem jest, że ustawienie jest jednorazowe i niezależne od tego z jakiego urządzenia użytkownik się zaloguje. Poprzednio opcja na dialogu logowania musiała być za każdym razem wybierana.

 

anonim1.png

 

Dodatkowo, w poprzedniej aktualizacji zostały usunięte gwiazdki sygnalizujące anonimowych na liście online i użytkownik zalogowany anonimowo nie miał pewności czy się ukrywa. Obecnie użytkownik zalogowany jako anonimowy będzie siebie widział z ikonką przekreślonego "oka" na liście użytkowników online oraz w nagłówku swojego profilu.

 

anonim2.png

 

 

Hasła kont tworzonych ręcznie przez Administratora

Dotychczas jeśli konto użytkownika było tworzone w sposób niestandardowy z poziomu panelu administratora, użytkownik otrzymywał e-mail z losowo wygenerowanym hasłem widocznym w postaci czystego tekstu. Obecnie w ramach bezpieczeństwa e-mail nie zawiera takich danych zamiennie pokazując przycisk umożliwiający użytkownikowi nałożenie własnego hasła przy pierwszych odwiedzinach na forum.

 

Dodatkowo, Administrator otrzymał opcję wymuszania w określonych odstępach czasu resetu wszystkich haseł. W takim przypadku użytkownicy otrzymają e-mail przypominający o wymogu ustawienia nowego hasła. Na razie nie planuję podejmowania takich akcji.

 

 

Edytor

 

CKEditor zaktualizowany do wersji 4.15 (Changelog CKEditor).

 

Formatowanie BBCode zostało ostatecznie usunięte i nie ma już możliwości wklejania czy wpisywania ręcznie tagów formatujących. Wprowadzenie poniższych kombinacji nie będzie działać, tekst pokaże się w postaci rozformatowanej:
[b]Pogrubiony[/b]
[i]Kursywa[/i]
[u]Podkreślony[/u]
[s]Przekreślony[/s]
[color=#X]W kolorze X[/color]
[img]Link do obrazka[/img]
[img=Link do obrazka]
[url=Link do strony]Tytuł[/url].
[quote]Cytat[/quote]
[code]Kod[/code]
[spoiler]Ukryty[/spoiler]

etc.

 

Linki do obrazów pochodzących z niezabezpieczonych adresów http nie są już osadzane. Rozwiązuje to wcześniej omawiany problem z komunikatami o "Mieszanej zawartości". Podczas wklejania takich obrazów pojawi się komunikat na spodzie edytora, a obrazek będzie wyłącznie w formie tradycyjnego klikalnego adresu.

 

ckeditor_http.png

 

Natomiast do zestawu linków automatycznie osadzanych z podglądem wszedł TikTok.

 

 

Powiadomienia

 

Strona konfiguracji powiadomień

Strona konfiguracji została uproszczona. W widoku głównym figuruje informacja jakie powiadomienia zostały aktywowane, a dopiero po rozwinięciu jest szczegółowa konfiguracja.

Strona ustawień zawiera na spodzie także wsparcie dla nowej aplikacji mobilnej oraz linki do usunięcia wszystkich powiadomień e-mail.

 

"Ucięte" powiadomienia na e-mail
Dotychczas powiadomienia zawierały całą zawartość posta,. To wprowadzało w błąd mniej doświadczonych użytkowników próbujących "odpowiadać" poprzez e-mail a nie w temacie zasadniczym na forum. Ponadto, nie ma co ukrywać ten system obniżał też zaangażowanie, użytkownik uzyskawszy wszystkie informacje na e-mail nie raczył się już zalogować na forum.

Obecnie zawartość w e-mail jest zredukowana do fragmentu odpowiedzi z przyciskiem "Przejdź do tego posta" w celu kontynuacji.

 

 

Aplikacja mobilna

 

Zapowiadana wcześniej. Nasze forum zostało zarejestrowane w katalogu Invision i oczekuje na weryfikację. Dokładniejsze szczegóły na temat obsługi pojawią się w linkowanym wątku.

 

 

Skrócone formaty

 

W ramach modnej "redukcji wizualnej" zostały skrócone formaty numeryczne i daty. Czyli np. na stronie głównej liczba odpowiedzi to przybliżone 87,9tys. zamiast 87 861, a w datach enigmatyczne cze zamiast czerwca lub 1 r / 2 l zamiast rok temu2 lata temu.

 

 

Do moderatorów

 

Wiadomości wieszane w tematach mogą zostać oznaczone jako niepubliczne, tzn. pokażą się w temacie tylko Moderatorom/Administratorom, co może być pomocne np. do sygnalizacji że występuje jakiś problem wymagający uwagi lub dalszego omówienia w kuluarach.

 

Administrator pozyskał też możliwość oznaczania indywidualnego tematu jako wymagającego moderacji nowych postów. Dotychczas w możliwościach było po prostu zamknięcie tematu lub przełączenie całego forum na tryb ręcznego zatwierdzania postów.

 

 

Nowe funkcje umyślnie zdeaktywowane

 

Logowanie za pomocą konta Apple - Alternatywne metody logowania są tu wyłączone. Ponadto, wymagane posiadanie płatnego konta developerskiego Apple, by móc to włączyć.

Oznaczanie tematu jako "Rozwiązany" - Funkcja wymaga wskazania konkretnego posta jako "rozwiązania". Od lat wszelkie metody podobnego oznaczania (w IPB 3.x występowało to jako "Najlepsza odpowiedź", w IPB 4.x jest też "Rekomendowana odpowiedź") były tu wyłączone. Do wglądu stara dyskusja, jeśli ktoś zainteresowany.

Przycisk Pixabay w edytorze - Nic nie stoi na przeszkodzie, by użytkownik otworzył serwis z obrazkami na własną rękę.

Widżet "Podsumowanie tematu" - Zdeaktywowany ze względów estetycznych (jako pasek boczny generuje bardzo długie ciemne pole po prawej stronie, a pod pierwszym postem nie jest i tak zauważalny gdy post jest baaaardzo długi).

 

 

Naprawione bugi

 

  • Sygnalizowany przy poprzedniej aktualizacji problem z widocznością opcji Sygnatury w dialogu Ignorowania pomimo globalnie wyłączonych Sygnatur.
  • Zgłaszany w tym temacie problem z podmianą określonych ciągów przez Emoji pomimo poprawnych ustawień.
  • Problem zgłoszony przez @dragolice na PW: Renderowanie bloków załączników zostało poprawione i ogonki czcionek w tytułach nie są już "obcinane" na spodzie.
  • Z Moderatorni: W związku z usunięciem formatowania BBCode zniknął problem z wymazywaniem określonych fraz umieszczonych w kwadratowych nawiasach i błędnie interpretowanych jako "BBCode".

 

 

Uwagi i bugi

 

Bardzo proszę o zgłaszanie usterek czy niedogodności. Roboty było od groma (przenosiny na nowy serwer, nowa aktualizacja, modyfikacje stylów) i mogłam coś przeoczyć.

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Cześć, bardzo dużo fajnych zmian. Zmiana stylu u góry jednym kliknięciem to strzał w 10.

 

Zauważyłem, że przy kliknięciu w ostatni post w danym dziale na stronie głównej pojawia się nad nim siwy baner, który jest domyślnie na samej górze. Kliknięcie wstecz nie powoduje jego zniknięcia w połowie strony głównej.

Dopiero ruch scrollem powoduje przywrócenie normalnego wyglądu.

Gdy się kliknie ostatni post w danym dziale to czasami nie przenosi do ostatniego postu, lecz pierwszego. Pewnie ma to związek z bugiem w firefox z linkami do konkretnych postów.

 

2021-01-24_031134.png

 

uuuuu.png

 

hhhh.png

 

Cache wyczyściłem na takich ustawieniach:


2021-01-24_032923.png

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, dragolice napisał:

Zauważyłem, że przy kliknięciu w ostatni post w danym dziale na stronie głównej pojawia się nad nim siwy baner, który jest domyślnie na samej górze. Kliknięcie wstecz nie powoduje jego zniknięcia w połowie strony głównej.

Dopiero ruch scrollem powoduje przywrócenie normalnego wyglądu.

 

Tak, ten problem występował już w poprzedniej wersji forum, ale wydaje mi się że był mniej widoczny. Defekt wynika z tego, że nagłówek ma odrębne definicje kolorów dla postaci normalnej i przyklejonej i niestety przy otwieraniu linków ładuje się na chwilę nie ten styl co należy dopóki nie zostanie wykonany ruch przewinięcia. Zgłaszałam to już w maju 2019 autorowi stylu i pozwolę sobie zacytować jego odpowiedź:

 

Yeah, I have a feeling that happens because the effect is triggered by scrolling, not on page load. 

I’ll try and look into this for a future update, however since this issue presumably only happens with the modified header (with the changing background color), I’m not 100% sure when that solution will be available..

 

Przypomnę się autorowi ponownie. Obecnie jedyne rozwiązanie to skorzystanie z nowego panelu Ustawienia stylu i wyłączenie opcji "Przyklejony nagłówek".

 

Odnośnik do komentarza
44 minuty temu, dragolice napisał:

Gdy się kliknie ostatni post w danym dziale to czasami nie przenosi do ostatniego postu, lecz pierwszego. Pewnie ma to związek z bugiem w firefox z linkami do konkretnych postów.

 

Czy zmieniłeś konfigurację w:

 

6 godzin temu, picasso napisał:

(...) ogólna konfiguracja otwierania linków w Ustawienia konta > Zachowanie widoku zawartości:

 

linksbehaviour.png

 

 

Odnośnik do komentarza

Jakoś tak teraz zakuło w oczy :) Wcześniej tego nie widziałem.
 

Jedna rzecz mnie zaciekawiła - zmieniłem styl wyświetlania strony głównej na taką jedną wielką listę z tematami i nie mam możliwości powrotu do poprzednich ustawień. Jak gdzieś jednak jest opcja to już pora na sen. :)

 

Po zmianie ustawienia na ostatni post wszystko działa jak należy, dzięki.

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, Microsofter napisał:

Nie mogę zalogować się, do tego forum jest nieczytelne. Listy tematów rozjeżdżają się, tapeta wszystko zasłania. Proszę o wprowadzenie poprawek.

 

Forum działa poprawnie. Opisywany problem sugeruje jedno z tych:

 

1. Stare cache strony z pomieszanymi elementami poprzedniej wersji strony i obecnej. Spróbuj przeładować cache "na twardo" poprzez CTRL+F5.

2. Używasz starej przeglądarki nie obsługującej zmiennych CSS. W temacie tutaj napisałam, że m.in. IE11 nie jest obsługiwany. Forum z jego poziomu jest nieużywalne i nie wygląda poprawnie:

 

ie11.png

 

Odnośnik do komentarza

Niestety, wsparcie dla przeglądarki IE11 (oraz wszystkich starszych wersji) zostało w końcu porzucone, bo utrzymywanie kompatybilności z tą przeglądarką dotychczas całkowicie blokowało przekodowanie stylów i ulepszanie obsługi CSS. Microsoft porzucił przeglądarkę, więc Invision w końcu też powiedziało "basta". IE11 nie obsługuje zmiennych CSS, więc nie jest możliwe dorobienie tu "wstecznej kompatybilności".

Odnośnik do komentarza

Nie rozumiem, co jest tak skomplikowanego w forum, że koniecznie musi korzystać z funkcji niezgodnych z IE. Działają mi wszystkie serwisy bankowe, YouTube (długo ładuje się, ale może to archaiczny CPU), GMail wersja full, Onet, WP i inne portale.

18 minut temu, picasso napisał:

Microsoft porzucił przeglądarkę

Widziałem, że Win10 wciąż zawiera tą przeglądarkę. Umówmy się, że starsze wersje IE są obecnie przestarzałe. Natomiast uważam, że wycięcie zgodności z ostatnim wydaniem, to niewłaściwe posunięcie.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Microsofter napisał:

Nie rozumiem, co jest tak skomplikowanego w forum, że koniecznie musi korzystać z funkcji niezgodnych z IE.

 

vs.

 

W dniu 23.01.2021 o 21:47, picasso napisał:

Dokładne detale na blogu Invision: Improvements for theme designers

 

I jeden z powodów:
 

Cytat

 

CSS variables & calc()

In 4.5, thanks to IE11 support ending, we're finally making use of CSS variables and calc() to make CSS more maintainable and easier to customize. A lot of repeating or often-customized styles - such as form field styles, message colors, card styles, border radii etc. - are now created as CSS variables, allowing theme designers to easily change styling in one place. Instead of magic numbers, we either stick to our spacing scale, or use calc() to avoid hardcoded numbers.

 


Jest oczywistym, że strony z jakimś prostym układem, bądź układem nie przewidującym ingerencji w wygląd, bądź strony które jeszcze nie zmodernizowały CSS nie wykazują defektu.

 

 

Godzinę temu, Microsofter napisał:

Natomiast uważam, że wycięcie zgodności z ostatnim wydaniem, to niewłaściwe posunięcie.

 

Wsparcie dla IE11 jako "ostatniej wersji" było utrzymywane przez wiele lat. Już od kilku wersji forum na IE11 wykazywało różnice w stylu i braki obsługi określonych definicji CSS, a ich poprawianie było coraz bardziej ograniczane jako po prostu nieefektywne. No nie da się dorobić czegoś czego przeglądarka nie oferuje. Po kilku latach szamotania się z przeglądarką, która w ogóle się nie rozwija, w końcu padła decyzja, że nie ma sensu kontynuować.

 

 

Odnośnik do komentarza

Szkoda, Picasso, że nic nie dasz rady zrobić. Nie będę mógł korzystać z forum, ponieważ Internet Explorer to moja jedyna przeglądarka. Kiedyś testowałem alternatywy, ale każdej coś dolegało. Oprócz pełnej integracji z systemem, IE jest intuicyjny i po prostu poręczny. Używam go już ponad dwie dekady, aktualna wersja to dla mnie 9-te wydanie, na którym surfuję po cyfrowej otchłani. To fascynujące móc być świadkiem, jak przez ten czas, ewoluował Internet (a wraz z nim IE). Dziś, przeważająca większość witryn, dobrze działa na IE 11. I oby trwało to jak najdłużej.

 

Droga Picasso, pamiętam, jak pomagałaś wszystkim na s.e.. Dziękuję, że poświęcasz nam tyle czasu. Że założyłaś to forum i wciąż je rozwijasz. To właśnie za tobą przywiało mnie tu. Ale widocznie nadszedł już czas ruszyć w drogę ...

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza

@dragolice

 

W dniu 24.01.2021 o 03:42, picasso napisał:

Przypomnę się autorowi ponownie. Obecnie jedyne rozwiązanie to skorzystanie z nowego panelu Ustawienia stylu i wyłączenie opcji "Przyklejony nagłówek".

 

Zgłosiłam problem ponownie. Facet obiecał że się temu przyjrzy, chociaż nie wyklucza że ewentualne rozwiązanie i tak może być niepełne.

 

 

@Microsofter

 

12 godzin temu, Microsofter napisał:

Używam go już ponad dwie dekady, aktualna wersja to dla mnie 9-te wydanie, na którym surfuję po cyfrowej otchłani. (...) Dziś, przeważająca większość witryn, dobrze działa na IE 11. I oby trwało to jak najdłużej.

 

Skoro jesteś na IE9 (Vista?), to spodziewaj się też innych problemów ze stronami. IE9 nie obsługuje połączeń TLS 1.2 i TLS 1.3. Przestarzałe i mało bezpieczne protokoły TLS 1.0 i 1.1 są obecnie deaktywowane w głównych przeglądarkach i na serwerach. Jeśli odwiedzane przez Ciebie strony https zaktualizują obsługę, nie będziesz mógł się nawet połączyć ze stronami.

 

Co do tego, że "większość witryn" działa dobrze na IE11 to fałszywe wrażenie, być może dlatego że poruszasz się w określonym obszarze stron. Obecnie webmasterzy testują strony głównie na Chrome i ewentualnie Firefox, a nawet się zdarza że i Firefoxa mają w nosie. Masa stron stosuje nie obsługiwane przez IE11 specyfikacje. Dokładne porównanie specyfikacji do wglądu na stronce Can I use.... Nawet Microsoft usuwa obsługę Internet Explorer z własnych serwisów i  automatycznie przekierowuje określone strony z IE do Edge. Obecnie strony własne Microsoftu serwują taki oto komunikat:

 

ie11redirect.png

 

 

@jessica

 

Ogólnie nie powinno być problemów na wszystkich pochodnych Chromium i Mozilla, pod warunkiem że nie jest używana jakaś bardzo stara wersja.

 

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Przed każdą aktualizacją bardzo długo ją analizuję wliczając w to testową instalację. Przykładowo ta aktualizacja czekała kilka miesięcy i została sprzęgnięta z przenosinami na nowy serwer.

 

Użytkownicy widzą interfejs zewnętrzny i rzucające się w oczy funkcje, ale nie podszewkę. Forum to nie jest prosta stronka internetowa, to skomplikowana bestia z multum komponentów (w tym komponentów podmiotów trzecich) i zakres zmian jest potężny w rozmaitych partiach. Utrzymywanie starej wersji bez uzasadnień innych niż zmiany czysto wizualne to duże ryzyko. M.in. łaty bezpieczeństwa nie są dostępne dla starszych wersji i kto to wie co jeszcze może się czaić w nieaktualizowanym kodzie. Odbiera mi to też prawo do oficjalnego supportu, który opłacam co pół roku. W przypadku awarii (odpukać) i tak dostanę polecenie aktualizacji do najnowszej wersji, by mogli mi "pomóc".

 

Poprawianie w nieskończoność "tego i owego" jest częściowo niemożliwe na starszych wersjach i sprowadzałoby się tylko do wizualnej otoczki, a i to mogłoby się zacząć mocno rozjeżdżać, bo przeglądarki są również stale rozwijane. Skoro łaty bezpieczeństwa, naprawione bugi i usprawnienia są w nowszej wersji, nie ma sensu sobie utrudniać i "sztukować" nie mogąc nawet przewidzieć czy te działania są w pełni bezpieczne. Dodatkowo, im dłużej kumulują się oczekujące aktualizacje, tym drastyczniejsze działania mogą być wymagane. Przypomnę co się działo, gdy robiliśmy przeskok z 3.x na 4.x.

 

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...