Skocz do zawartości

uszkodzony dysk twardy po aktualizacji sterowników (?)


Rekomendowane odpowiedzi

Hejka!

 Mam problem z dyskiem twardym.
Dwa tygodnie temu probówałam zaktualizować masowo sterowniki do laptopa, w efekcie czego nie udało mi się już podnieść systemu - przy ekranie logo firmy, za każdym razem pojawiał się dopisek "trwa próba naprawienia komputera". Uruchamianie nic nie dawało, próba wejścia do systemu przez tryb awaryjny - również.

Udało mi się przywrócić system z poziomu klawiszy f4 i wejściu w opcje zaawansowane. Myślałam, że to rozwiąże problem. Częściowo tak się stało - laptop przestał próbować naprawiać komputer, ale nie wchodził do systemu (zamiast okna z godziną i możliwością logowania - czarny ekran, bez kursora).
System się kompletnie nie ładował. Po odczekaniu ok. 40  minut udało się podnieść system - kilka minut później się zawiesił i wyrzucił BSOD. I tak kilka razy. 
Odpuściłam ze względu na porę i do tematu usiadłam w dniu następnym. Gdy system się podniósł po ok 20 min., sprawdziłam logi w podglądzie zdarzeń - pojawiły się zapisy w dzienniku o problemach z dyskiem. 
Zaraz odpaliłam HDtune i sprawdziłam SMART. System wykrył 3 błędne sektory ( zrut ekranu z dnia 29.11.2020),a  S.M.A.R.T wykazuje, że dysk ma się w porządku, ale ma 112 sektorów niestabilnych załączone zrzuty ekranu). 
Dodatkowo chciałam coś zdziałać przez wiersz polecenia i komendę chkdsk, ale system nie wykrywa błędów ani problemów z urządzeniem. 
Oczywiście mam możliwość zerowania dysku i remapowania, ale czy jest sposób który pozwoliłby ominąć te błędne sektory lub je naprawić bez zerowania dysku?

Dodatkowo dorzucam zrzuty ekranu z dziennika z zapisami o problemach i błędach.

Da się coś zrobić?

Poniżej dane o laptopie:

 

Data   2014/03/12 19:08:47

[Informacje o wersji PC]
 Nazwa modelu   SATELLITE L850-1N9 
 Numer katalogowyPSKG8E-050008PL 
 Numer seryjny  YC274025R 
 Wersja systemu operacyjnegoMicrosoft Windows 8.1   6.3.9600 
 Wersja systemu BIOS6.70 
 Procesor       Intel(R) Core(TM) i3-2370M CPU @ 2.40GHz 
 Pamięć fizyczna4096MB RAM 
 Pojemność dysku twardego 628,544,761,856 [Bajt]   585.378 [GB] 
 Ilość wolnego miejsca na dysku twardym 527,354,060,800 [Bajt]   491.137 [GB] 
 Obraz          AMD Radeon HD 7600M Series   wersja=13.251.0.0 
 Rozdzielczość ekranu1366 x 768 Piksele 
 Jakość koloru  True Color (32 Bit) 
 Dźwięk         AMD High Definition Audio Device   wersja=8.0.0.8807 
                Realtek High Definition Audio   wersja=6.0.1.6794 
 Sieć           Qualcomm Atheros AR9485WB-EG Wireless Network Adapter   wersja=10.0.0.270   Adres MAC =20:16:D8:29:F6:50 
                Kontroler Realtek PCIe GBE Family Controller   wersja=8.1.510.2013   Adres MAC =70:54:D2:37:F8:7C 
 Modem          Brak 
 Urządzenie IDE TOSHIBA MK6475GSX 
                TSSTcorp CDDVDW SN-208AB   Wersja oprogramowania wbudowanego=TO04 
 

 

 

dysk 29.11.2020.JPG 1.JPG 2.JPG 3.JPG Przechwytywanie.JPG

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

 

16 godzin temu, Unimatrix01 napisał:

czy jest sposób który pozwoliłby ominąć te błędne sektory lub je naprawić

Jest. Parę lat temu też sypnął mi się dysk w lapku. System nie wstał, bo rozległe badsectory były na samym początku. Założyłem od nowa partycję przez Fdisk. Samoczynnie zorientował się, co jest grane i zostawił dużo wolnego miejsca na początku. Po prostu założył mniejszą partycję. Dysk hulał jak nowy.

 

Często jest tak, że wokół uszkodzeń, są badsectory miękkie. One dadzą odczytać się po iluś próbach. Dysk długo mieli, kiedy musi dostać się do nich. Kiedy miałem kilka takich badów, rozrzuconych po dysku, ręcznie oznaczyłem jako uszkodzone całe ich okolice. Od tamtej pory, z dyskiem nie było problemów ani żadnych spowolnień.

 

U ciebie proponowałbym założyć 2 partycje. Tak, aby pierwsza kończyła się przed badami, a druga zaczynała po nich.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...