Skocz do zawartości

Problem z zewnętrznym dyskiem HDD - błędy z plikami


Shadow07x

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanko odnośnie dziwnej sytuacji z dyskiem HDD. Posiadam przenośnego twardziela Seagate Expansion Portable (1TB). Miałem na nim grubo ponad 400GB danych i w pewnym momencie zaczęły pojawiać się komunikaty z systemu, że warto by przeskanować dysk pod kątem błędów itd. Zauważyłem też, że nie wszystkie pliki chcą się zgrać z dysku, a potem to już nawet nie chciały się wszystkie foldery otwierać (to samo miałem na karcie pamięci wpiętej do drugiego lapka). Zgrałem więc co się da i sformatowałem dysk. I tutaj pojawia się moje pytanie, skąd się takie błędy biorą? Zrobiłem skan HD Tune'm pod kątem błędów i dysk był czyściuteńki, a mimo tego uwalało mi pliki. Czy po takim formacie i rzekomym zniknięciu błędów, zgrane na nowo pliki będą bezpieczne?
 

Od razu mówię, jest to dysk HDD, z którym obchodzę się bardzo delikatnie, żeby nie doszło do uszkodzeń mechanicznych. Dysk nie jest też jakoś bardzo często eksploatowany, bo używam go tylko do przechowywania plików, które zgrywam na niego w większych ilościach, ale mimo wszystko rzadko.

Dziwnym objawem przy korzystaniu z niego jest też to, że podczas wybrania opcji bezpiecznego usunięcia dysku z systemu, ten nie chce tego zrobić, wyrzucając błąd, co jeszcze jakiś czas temu nie miało w ogóle miejsca - korzystam z Windows'a 7 Home Premium (x64) - i dzieje się tak na dwóch laptopach.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Powodem takich błędów najczęściej jest nagłe odłączenie dysku.

3 godziny temu, Shadow07x napisał:

Dziwnym objawem przy korzystaniu z niego jest też to, że podczas wybrania opcji bezpiecznego usunięcia dysku z systemu, ten nie chce tego zrobić, wyrzucając błąd, co jeszcze jakiś czas temu nie miało w ogóle miejsca

Sam sobie odpowiedziałeś. Musisz wyłączyć program, króry ,,trzyma" dysk, po czym użyć bezpieczniego odłączania i dopiero wtedy fizycznie odłączyć dysk. Jeśli nie jest to możliwe, zaknij Windows przed wyjęciem wtyczki. Inaczej znowu załatwisz zawartość dysku.

Odnośnik do komentarza

Hej Shadow07x

 

1. HD Tune (czy jeszcze lepszy MHDD) testuje dysk fizyczny - jeśli testy nie wykazują błędów tylko się cieszyć. Błędy systemu plików nie mają wpływu na te testy.

2. Do sprawdzania systemu plików służy narzędzie systemowe Check Disk (Chkdsk.exe) dostępne w postaci "klikanej", bądź z wiersza poleceń. Poradnik Microsoftu

jest w formie obrazkowej, po polsku chyba go nie ma.

3.

W dniu 17.11.2020 o 20:07, Microsofter napisał:

Powodem takich błędów najczęściej jest nagłe odłączenie dysku.

Sam sobie odpowiedziałeś. Musisz wyłączyć program, króry ,,trzyma" dysk, po czym użyć bezpieczniego odłączania i dopiero wtedy fizycznie odłączyć dysk. Jeśli nie jest to możliwe, zaknij Windows przed wyjęciem wtyczki. Inaczej znowu załatwisz zawartość dysku.

Przy błędach  w systemie plików bezpieczne odłączanie czasem wymaga kilku podejść i duuuuuuużo cierpliwości.

 

Pozdrawiam

AML

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...