Skocz do zawartości

Scalenie dwóch partcji (ew. format jednej z nich) [Linux Mint]


michalprog

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

 

Mam Linux Mint. Podczas instalacji utworzyłem sobie dwie partycje linuxowe (bo mam jeszcze Win10). Jednak jedna z nich nie została automatycznie sformatowana i nie jest widoczna z poziomu przeglądarki plików. fdisk -l pokazuje to:

 

Urządzenie     Rozruch  Początek     Koniec   Sektory Rozmiar Id Typ
/dev/nvme0n1p1 *            2048    1026047   1024000    500M  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/nvme0n1p2           1026048  474843073 473817026    226G  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/nvme0n1p3         999131136 1000210431   1079296    527M 27 Ukryta HPFS Win
/dev/nvme0n1p4         474843134  999131135 524288002    250G  5 Rozszerzona
/dev/nvme0n1p5         474843136  514754559  39911424     19G 83 Linux
/dev/nvme0n1p6         514756608  522569727   7813120    3,7G 82 Linux swap / So
/dev/nvme0n1p7         522571776  999131135 476559360  227,2G 83 Linux

Partycja p7 jest niewidoczna. Chciałbym sformatować ją tak, by była widoczna, a potem, albo zamiast, scalić ją z partycją p5, jako że mam tam tylko 2 GB wolnego miejsca i w każdej chwili może mi się ono skończyć. Czy da się to zrobić bez zaorania (reinstalacji wszystkich systemów i stworzenia partycji od początku) wszystkiego? Czy można scalić te partycje bez reinstalacji?

 

Jeżeli tak, to jak?

 

Dzięki

M.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Dzień dobry, jeszcze raz!

 

Sytuacja nieco się skomplikowała. Okazuje się, że ta partycja jest widoczna, ale jest zamontowana w lokalizacji

\home

Czy mogę jakoś przenieść dane i zamontować ją jako osobny dysk? Ew. połączyć z partycją główną linuxową? Teraz sobie przypominam, że tworzyłem tą partycję podczas instalacji linuxa i musiałem ją gdzieś zamontować. Nie wiedziałem gdzie, więc wybrałem z listy taką właśnie lokalizację. W takim wypadku chyba muszę sformatować całego linuxa i stworzyć nową partycję od nowa na linuxa, tak? (oczywiście zabezpieczę dane)

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, michalprog napisał:

Czy mogę jakoś przenieść dane i zamontować ją jako osobny dysk?

Co to znaczy osobny dysk? O oddzielnej literze? Nie ma czegoś takiego w Unixie. Jest tylko 1 ,,dysk", nie posiada on żadnej litery, a pozostałe ,,dyski" montuje się w wybranych katalogach. W każdej chwili możesz odmontować home i podmontować gdzie indziej, to znaczy w innym katalogu.

 

W Windows możesz mieć tak samo, a możesz mieć każdy wolumin osobno, z własną literą. Domyślnie stosowane jest to drugie rozwiązanie, natomiast w Unixie nie ma takiej opcji wcale.

 

Zrozum, nic nie zdziałasz, dopóki masz partycję Swap.

Odnośnik do komentarza

Dzięki

 

Dezaktywowałem Swapa, będę niedługo zwalniać jego partycję. Jednak w partycji \home jest zarówno katalog domowy mojego użytkownika, jak i katalog timeshift. Czytałem, że to jak takie centrum odzyskiwania w Windowsie. Tylko teraz pytanie: czy mam zachowywać tego timeshift'a, jeżeli odmontuję partycję z tymi katalogami i połączę ją z partycją główną? Chodzi o to, że timeshift może wskazywać częściowo na strarą partycję. Wybaczcie jeżeli pytanie jest trywialne, ale nie znam się na tym.

 

Dzięki

Michał

 

PS. Jeżeli dobrze rozumiem, realokację partycji muszę zrobić z LiveUSB albo z innego systemu, tak?

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, michalprog napisał:

Jednak w partycji \home jest zarówno katalog domowy mojego użytkownika, jak i katalog timeshift. Czytałem, że to jak takie centrum odzyskiwania w Windowsie. Tylko teraz pytanie: czy mam zachowywać tego timeshift'a, jeżeli odmontuję partycję z tymi katalogami i połączę ją z partycją główną? Chodzi o to, że timeshift może wskazywać częściowo na strarą partycję.

To już pytanie na forum Minta. I w ogóle to nie wiem, dlaczego porywasz się na Minta - nowoczesny i skomplikowany system, skoro brakuje ci podstaw Unixa.

9 godzin temu, michalprog napisał:

PS. Jeżeli dobrze rozumiem, realokację partycji muszę zrobić z LiveUSB albo z innego systemu, tak?

wcześniej można spróbować w trybie awaryjnym (Single user mode)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...