Skocz do zawartości

Grabber Silvercrest - software


Pareol

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

niedawno podłączyłem grabber SilverCrest zakupiony swego czasu w popularnym sklepie. O dziwo sterownik z Win 8 ruszył na Windows 10. Udało się podłączyć z magnetowidem - sprzętowo wszystko działa. Pozostaje kwestia oprogramowania. Otóż dołączonego nie używam, bo jeszcze na Windows 7 były z nim problemy. Postanowiłem użyć program VirtualDub - niestety po kilkukrotnym użyciu zniknęło okienko podglądu w trybie capture. Czyli niby działa, ale nie widzę, co się zgrywa. Jako drugiego użyłem VirtualDub2 - tutaj co prawda jest okienko podglądu, ale przy identycznych ustawieniach z jedynki - niczego nie nagrywa, nawet przy teście. Przypomniałem sobie, że z którejś gazety mam pełną wersję programu AVS Video Remaker - działa, ale są w nim tylko 2 tryby nagrywania, a podgląd jest opóźniony o jakieś 10 sekund, co utrudnia precyzyjne ustawienie. Kolejnym programem, którego użyłem jest darmowy OBS, ale tutaj nie nagrywa dźwięku... Czy polecacie jeszcze jakiś darmowy program? Dlaczego ten VirtualDub (1 i 2) nie działa poprawnie? Na jedynce mi zależało, bo jest w nim fajna opcja deintrerlace, która w przypadku starych nagrań z VHS poprawia nagranie. W tej dwójce jest dziwne, że nie działa nagrywanie, choć wszystko jest dobrze ustawione.

Edytowane przez Pareol
korekta literówki
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

VirtualDub - to jest jednocześnie standard, majstersztyk i legenda. Walcz o działanie tego programu, zdecydowanie warto. W zasadzie wszystkie inne są zbędne.

 

Swojego czasu przechwyciłem nim setki nagrań, może ponad 1000. To jest tak malutki programik, że tu nie ma co nie działać. Jeśli jest jakikolwiek problem, to obstawiałbym winę sterownika karty video. Spróbuj powrócić do Windows 8.x, jeśli nie ma sterownika dedykowanego do W10.

 

Nie wiem, co to jest VirtualDub2. Zacząłem korzystać z VDuba w Windows 95, skończyłem w erze W2000. Później przerzuciłem się już na TV cyfrową.

 

Wersja systemu, a raczej sterownik przechwytywania, ma kluczowe znaczenie dla tego procesu. Ten sam VDub przechwytywał mi zupełnie inaczej pod Windows 2000, niż pod 95, 98 i M.E.. Warto postawić dedykowany system do nagrań (w twoim przypadku pewnie W8, chociaż przetestowałbym wszystkie), aby uzyskać optymalną jakość i przebieg procesu.

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tak, ja też pracowałem na VirtualDub już dosyć dawno, w czasach XP. Niestety, wtedy komputery były słabsze, a dyski mniej pojemne. Mogę powiedzieć, że dopiero teraz mam potencjał na zgrywanie z VHS, a kaset dość sporo i magnetowid w dobrym stanie.

 

Co do problemów to dodam, że przez 2 dni podgląd był i działał prawidłowo, potem nagle zniknął. Sprawdzę opcję ze sterownikami nVidii, ale cała reszta działa poprawnie. Na tych 2 innych programach ściąganie działa, więc to raczej wyklucza sterownik, chyba że one mają jakiś własny.

 

Do starszego systemu na tym komputerze nie mogę wrócić, bo kupiłem go razem z Win10. W dodatku jako graczowi zależy mi na DX12.

Ten VirtualDub2 to kontynuacja projektu (ostatnia wersja jest z marca 2020), bo oryginał nie jest już rozwijany od 2012 roku. Szkoda, że nie działa, bo ma dodanych od razu sporo dodatkowych opcji i też jest free (GNU PL).

 

Mam jeszcze stary komputer z Windows 7, ale on ma już prawie 11-lat, procek to Phenom975. Zobaczę czy podoła zadaniu, choć nie ukrywam, że wolałbym to robić na "nowym" bo potem od razu korekta i kompresja, która tutaj na pewno będzie sporo szybsza.

 

Jestem otwarty na dalsze sugestie (głównie jak naprawić VDub), pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli na pewno nie masz włączonej opcji ukrywania podglądu przy przechwytywaniu - a jest to bardzo przydatna opcja, wręcz niezbędna dla starszych komputerów (wszystkie nagrania robiłem bez podglądu) - przychodzą mi do głowy dwie sugestie:

Godzinę temu, Pareol napisał:

Do starszego systemu na tym komputerze nie mogę wrócić, bo kupiłem go razem z Win10.

To, że oryginalnie był Windows 10, nie znaczy, że nie można zainstalować starszego. Może tak być, ale nie musi. Poszukaj sterowników chipsetu, karty graficznej i dźwiękowej dla starszych Windowsów. Tylko brak sterów chipsetu wyklucza instalację starszego OS (ale to też wypadałoby sprawdzić). W razie potrzeby, za grosze można kupić starszą grafikę/dźwiękówkę. Właśnie tak buduje się dedykowane systemy.

 

2. Na kompie z Pentium 4 1,4 GHz, byłem w stanie przechwytywać sygnał z karty TV w rozdzielczości 768×576, przy 25 kl./s bez utraty klatek. Po zmianie procka, na jednordzeniowy (bez HT) P4 2,8 GHz, mogłem przechwytywać analogowy 768×576×25 oraz cyfrowy (z karty DVB) 720×576×25 kl./s jednocześnie, nie tracąc ani jednej klatki z żadnego. I to wciąż mając tylko 128 MB RAMu. Więc, o ile ten 11 letni Phenom, nie jest wydajnościowo w epoce Pentium 3, z powodzeniem podoła zadaniu. A dalszą obróbkę zrobisz sobie na nowszym kompie.

 

Piszę ,,z powodzeniem", gdyż przy VHS, śmiało można zmniejszyć rozdzielczość, praktycznie nie tracąc jakości. Przeważnie stosowałem natywne 384×288, choć wiadomo, dzisiaj takie rozdzielczości budzą politowanie.

 

ps. Jest ktoś chętny na moją Prolink PixelView?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...