Skocz do zawartości

Dwa dyski


Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem. Mam w komputerze dwa dyski - Samsung 860 PRO SSD 1TB oraz Samsung 970 Evo Plus 2TB.  Mam te dwa dyski wpięte do komputera. Chciałbym aby podczas uruchomienia Windowsa 10  - była możliwość wyboru który dysk chciałbym uruchomić. Problem polega na tym że Windows 10 widzi obydwa dyski , jak i bios ale po włączeniu komputera Windows 10 pokazuje ciągle tylko i wyłącznie dysk Samsung 860 PRO SSD 1TB  i nie ma możliwości wyboru dysku. Co zrobić (może coś robię źle) aby Windows pokazywał podczas uruchamiania który dysk uruchomić - być może w biosie coś jeszcze trzeba ustawiać (ale nie wiem co). Mój system to Windows 10 64 bit Pro oraz płyta Gigabyte X399 AORUS Gaming 7. Za wszelkie informacje i rady jak to wszystko zrobić dziękuje z góry.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Podajesz zbędne dane (np. modele dysków), a to co najważniejsze, każesz domyślać się. Przypuszczam, że na każdym dysku masz osobną instalację systemu, wykonaną w czasie braku drugiego dysku, tak? W takim razie, aby uruchomić drugi system, w BIOSie wybierasz start z drugiego dysku. Albo dodajesz drugi system do menu startowego pierwszego Windowsa. Służył do tego program, bodajże o nazwie, BCDedit.

Odnośnik do komentarza

Mam dwa dyski. Na jednym jest zainstalowany Windows 10, na drugim dysku nic nie ma. Bios komputera widzi ten drugi dysk ale nie wiem jak zainstalować Windows 10 - piszę o tym drugim dysku. Proszę napisać co trzeba zrobić aby zainstalować Windows 10 na drugim dysku oraz aby można było wybrać podczas uruchamiania komputera z którego uruchomi się Windows. 

Odnośnik do komentarza

Najprościej: Wyłączasz komputer i odpinasz pierwszy dysk. To znaczy ten, na którym aktualnie masz Windows. Wystarczy, że odepniesz tylko kabel sygnałowy, czyli ten, który od dysku idzie do płyty głównej.

 

Następnie włączasz komputer i wchodzisz do BIOSa, aby wykryć aktualną konfigurację, to jest 1 dysk zamiast dwóch. Zapisujesz ustawienia BIOSa i zwyczajnie instalujesz Windows.

 

Następnie znowu wyłączasz komputer, podłączasz z powrotem pierwszy dysk, włączasz, wchodzisz do BIOSa i zapisujesz.

 

Od tej pory masz dwa systemy Windows na dwóch dyskach. Nie da się prościej. Gdy chcesz, aby wystartował drugi system, wchodzisz do BIOSa i wybierasz, w odpowiednim polu, drugi dysk jako startowy.

 

 

Po co chcesz drugi system?

Odnośnik do komentarza

Ta aplikacja jest malutka i darmowa (CHYBA nazywała się BCDedit, jak nie to jakoś podobnie). Ale jeśli nie chcesz jej używać, to jest w Windowsie polecenie od tego. Tak samo dopisuje/usuwa drugi/następny system do menu startowego. Przed chwilą sprawdziłem, to jest właśnie komenda bcdedit. Wpisz bcdedit /? aby wyświetlić pomoc. Ja wolałem użyć aplikacji, bo nie miałem doświadczenia z bcdedit, a wpisując zły parametr, utworzysz niewłaściwe menu. W najgorszym wypadku możesz nawet nie uruchomić żadnego systemu.

 

W Windows XP/S2003 i starszych, edytowało się ręcznie menu za pomocą notatnika. Teraz jest to znacznie bardziej skomplikowane. Dlatego ktoś stworzył ten programik, dla ułatwienia modyfikacji menu.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Krzysztof1974 napisał:

A czy można jak to kiedyś pamiętam że po włączeniu komputera pojawił się komunikat który dysk wybrać i o ile mnie pamięć nie myli miałem około 30 sekund na podjęcie decyzji który dysk wybrać  i po wybraniu, aby się uruchomił dysk i to chyba się w biosie ustawiało.

To nie z BIOSa. To jest właśnie menu startowe Windows. Począwszy od Visty, edytuje się je, używając Bcdedit.

2 godziny temu, Krzysztof1974 napisał:

Chciałbym coś takie jak w linku poniżej tylko nie wiem czy to działa na dwa dyski.

 To jest sprzętowy RAID. Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, iż to nie ma nic wspólnego z obecnym tematem. Czy działa z dwoma dyskami? Oczywiście. Tanie rozwiązania, wbudowane w płyty główne, rzadko kiedy obsługują więcej niż 2 dyski. Natomiast pojemności dysków powinny być jednakowe lub podobne. W przeciwnym razie, o ile dana implementacja nie blokuje użycia dysków o różnych pojemnościach, używa pojemności równej najmniejszego dysku na każdym z pozostałych - większych. Więc, u ciebie, zmarnujesz aż 50% większego SSD. Kłania się lektura RAID.

 

No chyba, że da się ustawić, na nim, overprovisioning na 50%. Wtedy będzie bardzo długo służył - lektura o SSD się kłania.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za odpowiedź Microsofter. Troszkę się pogubiłem. Ale po kolei: czyli rozumiem że nic nie mam co kombinować z RAID. Koleina sprawa: zainstalować drugi dysk ( pierwszy dysk z Windowsem 10 odłączyć od płyty głównej) - po zainstalowaniu drugiego dysku podłączyć z powrotem dysk pierwszy z Windowsem 10. CZY DOBRZE ROZUMIEM. Aby podczas startu komputera, pojawiło się okienko z wyborem dysku to trzeba użyć programu Bcdedit. Czy możesz napisać  jak to zrobić w programie Bcdedit aby wyświetlił się wybór dysku do uruchomienia.

Odnośnik do komentarza
56 minut temu, Krzysztof1974 napisał:

zainstalować drugi dysk ( pierwszy dysk z Windowsem 10 odłączyć od płyty głównej) - po zainstalowaniu drugiego dysku podłączyć z powrotem dysk pierwszy z Windowsem 10. CZY DOBRZE ROZUMIEM

Zainstalować system Windows na drugim dysku. Zainstalować dysk to znaczy przykręcić go śrubkami w obudowie i podłączyć kable - chyba nie o to ci chodzi?

 

W zależności od wersji, Windows odmawia instalacji, gdy znajdzie na dysku inną zainstalowaną kopię. Albo potrafi w niej coś namieszać. Dlatego, na czas instalacji drugiego systemu, odpinasz dysk z pierwszym. Wtedy masz pewność, że nie będzie żadnych problemów z dotychczasowym systemem.

 

Co do programu do edycji menu startowego, jest on tak prosty, że nie ma co wyjaśniać. Dodajesz nowy wpis, podajesz partycję, na której jest dodatkowy system (np. D:) i zapisujesz ustawienia.

 

Chyba, że pytasz o Windowsową komendę bcdedit. Ja jej nie używałem. Zajrzyj sobie do dokumentacji. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...