Skocz do zawartości

Lenovo E520 - Przywracanie do stanu fabrycznego


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, krótko opiszę swój problem:

  1. Dostałem laptop od brata, dziewczyny z zainstalowanym linuksem i windows 10 (podczas startu musiałem wybierać, co ma się uruchomić)
  2. Linuksa nie umiem, a win10 włączał się 5 minut
  3. Chciałem wyczyścić dysk i wgrać czysty win7, ale podczas kroku, w którym wybieram partycję, na której ma być system, zobaczyłem, że istnieje partycja Lenovo_Recovery oraz SYSTEM_DRV i Windows_OS - pomyślałem, że jest może opcja instalacji systemu z użyciem tych partycji - ale nie wiem jak.
  4. Niestety podczas startu systemu wciskanie F11 oraz innych przycisków nie daje żadnego efektu - w postaci startu Narzędzia odzyskiwania systemu.

Do tej pory:

  1. Ustaliłem, że styl tablicy partycji na dysku to GPT
  2. Wykonałem kopię zawartości partycji Lenovo_Recovery z użyciem zestawu narzędzi zawartych w pakiecie PartedMagic

Proszę o pomoc w dalszym postępowaniu, chciałbym przywrócić stan fabryczny laptopa. Obecnie nie ma dla mnie znaczenia, jaki po całym procesie przywracania będzie podział dysku oraz jaki styl tablicy partycji będzie.Na dysku nie mam żadnych ważnych plików.

Załączam zdjęcia z: gparted, smat dysku, oraz zawartość tego co jest na partycji recovery. 

gparted.jpg lenovo_recovery_1.jpg lenovo_recovery_2.jpg lenovo_recovery_3.jpg lenovo_recovery_4.jpg smart.jpg
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Teoretycznie mam plyte z windowsem w wersji 32 i 64 bit, ale podczas proby instalacji wyskakuje komunikat, w stylu: na wybranej partycji nie można zainstalować systemu - "zobacz szczegóły". Po kliku w szczegóły jest informacja, że styl partycji to GPT, niezgodny z systemem.

 

Zastanawiam się zatem, jak udało się zmienić bratu dziewczyny styl partycji na GPT bez usuwania partycji recovery?

Chciałbym tak przygotować lapka dziewczynie, aby w razie kłopotów mogła sama sobie poradzić z przywróceniem go do ustawień fabrycznych (system + sterowniki).

Odnośnik do komentarza

To zainstaluj sam windows 10. W nim jest wbudowane przywracanie do ustawień fabrycznych (windowsa) do wyboru, czysty windows jak po instalacji lub z zachowaniem plików i programów użytkownika. Oprócz tego można stworzyć obraz dysku drugim wbudowanym narzędziem (jak już zainstalujesz sterowniki i programy) i zapisać go na osobnej partycji, usb czy na DVD jako kolejne zabezpieczenie. Zainstaluj tę samą wersję co masz teraz windows 7 a klucz będzie pasował. Czyli jeśli masz windows 7 Home to zainstaluj windows 10 Home

Odnośnik do komentarza
23 godziny temu, javman napisał:

Chciałbym tak przygotować lapka dziewczynie, aby w razie kłopotów mogła sama sobie poradzić z przywróceniem go do ustawień fabrycznych (system + sterowniki).

Trzeba było od razu tak mówić.

 

Olej recovery producenta i inne bzdety. Wywalasz wszystko z dysku. Wszystkie partycje. Instalujesz Windows 7. Na płytę CD-R nagrywasz wszystkie wymagane sterowniki. Pokazujesz dziewczynie, jak stawiasz system i instalujesz sterowniki. Dajesz jej te 2 płyty (Win 7 i stery) na ,,w razie W". Załatwione!

 

Sprawdziłem ten sposób na własnej skórze. Czasami najprostsze metody są najlepsze.

Odnośnik do komentarza

Ok, zrobisz jak uważasz. Ja w tym sensu nie widzę. Myślałem, że to ma być jakiś eksponat, albo na sprzedaż ,,w stanie fabrycznym".

 

Przywrócenie fabrycznych dupereli zajmuje ci już 3 dni, a zwyczajne postawienie systemu to 3 godziny. Jak często musisz brać od niej lapka i to robić, raz na 2-3 lata? Zabawa z Recovery to strata czasu i miejsca na dysku.

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza

Jeszcze podpowiem, że przy okazji instalacji systemu jest najlepszy czas, aby wymienić dysk na SSD. Dziewczyna będzie niesamowicie zadowolona z przyśpieszenia działania laptopa.

 

Co do wyboru systemu to warto jednak windows 10. Powrót do ustawień fabrycznych w kilku kliknięciach a i warto iść z duchem czasu. Windows 7 jest w końcu z 2009 roku

Odnośnik do komentarza

Ogólnie zgadzam się z wami, planuję też zakup dysku SSD (czekam, aż ceny spadną do poziomu sprzed pandemii), ten lapek ma nawet dedykowany slot na taki dysk. Ja rozumiem, że nowszy system = lepszy itd. ale lapek używany jest do oglądania filmów i przeglądania zdjęć, odziedziczyliśmy go i realizuje dobrze niewymagające zadania, a jak wspominałem windows 10 ma kłopoty z dźwiękiem na tym modelu, różne sterowniki próbowałem i zawsze system startuje z wyciszonym głosem, mała pierdoła, ale na windows 7 nie było tego problemu. Ja już chyba od tygodnia szukam rozwiązania tego problemu, ale dla mnie to raczej nowe doświadczenie i zdobywanie podstawowej wiedzy, którą myślałem, że mam - okazuje się, że nic nie wiedziałem. Gdzieś przeczytałem, że "format c:" to porażka, a nie sukces. Dlatego chcę spróbować zrobić to jak należy.

 

Obecnie status jest taki:

  1. Zrobiłem kopię partycji Lenovo_Recovery oraz SYSTEM_DRV z użyciem narzędzia PartImage (znajdującym się na dystrybucji live usb linuxa - zwanej PartedMagic)
  2. W programie DMDE usunąłem wszystkie partycje, a następnie wstawiłem tylko 3 (SYSTEM_DRV, Lenovo_Recovery, System_OS) jako partycje podstawowe w stylu MBR - miało to na celu zmienić styl tablicy partycji z GPT na MBR - (DMDE znajduje się w dystrybucji live usb linuxa - zwanej lubuntu)
  3. W narzędziu GParted (też znajduje się w dystrybucji lubuntu) zmieniłem etykietę partycji Windows_OS na Windows7_OS - tak fabrycznie lenovo nazywa partycję systemową

Wszystkie te działania miały służyć temu, aby zbootować partycję recovery z użyciem Super Grub2 Disk (znajdującym się w dystrybucji PartedMagic).

Niestety nie uruchamia się.

Tak to wygląda w Super Grub2 Disk

 

2521130400_1589272082.jpg

 

Po starcie z partycji HDB Partition 3 - wyskakuje komunikat, aby włożyć płytę odzyskiwania, której nie mam :/

 

3299925900_1589268840.jpg
Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, javman napisał:

Ja rozumiem, że nowszy system = lepszy itd. ale lapek używany jest do oglądania filmów i przeglądania zdjęć, odziedziczyliśmy go i realizuje dobrze niewymagające zadania, a jak wspominałem windows 10 ma kłopoty z dźwiękiem na tym modelu, różne sterowniki próbowałem i zawsze system startuje z wyciszonym głosem, mała pierdoła, ale na windows 7 nie było tego problemu.

Chyba nigdzie przysłowie ,,Nowsze nie zawsze znaczy lepsze" nie sprawdza się tak dobrze, jak w oprogramowaniu komputerowym. A już szczególnie w systemie Windows.

 

Sam mam starego lapka wyłącznie do filmów i GPS. Do dzisiaj siedzi na nim XP. Dzięki temu wchodzi mi więcej filmów.

 

Kolega namawia na Win 10. Tymczasem pamiętaj, że masz jeszcze 8.0 i 8.1. Jak któregoś dnia znudzi ci się 7, wcale nie musisz od razu pchać się w 10.

Odnośnik do komentarza

Hej, udało mi się odzyskać system. W skrócie:

  • zmieniłem najpierw styl partycji z GPT na MBR (bez usuwania zawartości partycji)
  • Wypakowałem obrazy z partycji Lenovo_Recovery używając wiersza poleceń odpalonego z live USB z Windows10:

diskpart 

DISKPART> sel disk 0 
DISKPART> list part 
DISKPART> sel part 1 
DISKPART> format fs=ntfs quick label=SYSTEM_DRV 
DISKPART> active 
DISKPART> assign letter=S 
DISKPART> sel part 2 
DISKPART> format fs=ntfs quick label=Windows7_OS 
DISKPART> assign letter=W 
DISKPART> exit 
dism /Apply-Image /ImageFile:\\?\GlobalRoot\Device\Harddisk0\Partition3\FactoryRecovery\sdrivebackup.wim /Index:1 /ApplyDir:S:\ 
dism /Apply-Image /ImageFile:\\?\GlobalRoot\Device\Harddisk0\Partition3\FactoryRecovery\cdrivebackup.wim /Index:1 /ApplyDir:W:\ 

  • a potem jeszcze podreperowałem bootloader wpisując:

bootrec.exe /FixMbr 
bootrec.exe /FixBoot 
bootrec.exe /RebuildBcd 

 

Teraz mam działający system jak po wyjęciu z pudełka, nawet F11 działa.

 

Temat do zamknięcia.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...