Skocz do zawartości

NTP i SNPT


doom27

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie zaobserwowanej sytuacji. Mam go cyfrowy polsat przez przeglądarkę i  jest opóźnienie o  godzinę (Przykładowo wiza na miłość  o 14 w tv jest w przeglądarce o  14  ale czas na pasku przewijania i w spisie "co w programie" pod oknem odtwarzania podaje  godzinie 13 ).Router  Huawei niezależnie od  wybranego serwera  czasu pokazuje czas z godzina opóźnienia przy wybranej strefie czasowej GMT +1 czyli prawidłowej(  recznie nie idzie zmienić  serwera innego niż te które sa przez GUI)Na telefonie pokazuje mi GMT 2 jako środkowoeuropejski ( niezaleznie czy ręcznie wybiorę czy automatycznie) .Jedynie czas systemowy od Microsoftu jest poprawny.Serwery czasu powariowały czy to cos innego ? Mialem wrażenie ze strefa czasowa +1  to prawidłowa i czas powinien być prawidłowy.Na telefonie oczywiście  przy +2 pokazuje prawidłowa godzinę bo  podgląd reczny pokazuje czas europejski.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jeśli masz godzinę różnicy, to zapewne wyłączył ci się czas letni. Letni dodaje godzinę, dlatego jak dasz GMT+2 masz prawidłowo.

 

Nie znam urządzeń, o których piszesz, ale w zeszłym roku miałem podobny problem z nawigacją. Gdy wyjechałem poza mapę (kontynent), wywaliło mi, że nie jest w stanie określić strefy czasowej na podstawie pozycji. Ustawiłem co trzeba ręcznie, lecz ciągle była godzina różnicy, nawet gdy wróciłem już do domu. Dopiero potem zorientowałem się, że winien był odznaczony czas letni.

Odnośnik do komentarza

Tak coś podejrzewałem ze   w czasie  letnim przestawia się na GMT+2 ale nie wiedzialem.teraz juz wiem :).Tyle tylko ze na routerze mam +1 i godzinę do tylu.Na  telefonie ok  jest zmiana czasu i jest +2  ale czemu na routerze z serwerów czasu pokazuje  czas późniejszy o godzine .( jest normalnie amsterdam,berlin  etc) serwer ntp.nasa.gov jako podstawowy ale to niezależnie od serwera który jest do wyboru(nie ma możliwości w tym trybie dodania innego niż sa na liście a każdy pokazuje to samo).Możliwe ze to wina oprogramowania routera ze nie przestawia SNTP na +2 jako europy w czasie letnim ?

NTP.png
Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, doom27 napisał:

ale czemu na routerze z serwerów czasu pokazuje  czas późniejszy o godzine

Serwer NTP wysyła tylko i wyłącznie sygnał czasu GMT. Nic więcej. Aby urządzenie, które odbiera ten sygnał (komputer, router) mogło ustawić właściwy czas lokalny, musisz poinformować je - czyli wybrać w opcjach - w jakiej strefie czasowej znajduje się. Samo urządzenie nie wie, jaką strefę wybrać. To ty musisz ustawić te opcje.

 

Dodatkowo, jeśli obowiązuje czas letni, czyli + 1 godz. ekstra, musisz poinformować o tym urządzenie. Albo poprzez zaznaczenie tej opcji, albo, jeśli jej brak, wybranie następnej strefy czasowej - dla Polski +2 zamiast +1.

Tylko nawigacja wie to automatycznie, bo ustala pozycję z GPS i porównuje z mapą kontynentu.

Odnośnik do komentarza

Czyli wychodzi ze  na routerze  nie ma opcji do zaznaczenia  jeśli chodzi o zmianę  czasu na letni /zimowy.Pod +2 sa strefy  czasowe  inne  niż  europy.Wiec  mogę wybrać żeby się zgadzała godzina i czas  i nie patrzeć ze to czas ze strefy +2 (latem).Dzięki za wyjaśnienia.Jak  dla mnie jeśli mam  wybrany czas prawidłowy +1 to zmiana  z zimowego  na letni i odwrotnie powinno być  z automatu a tu się okazuje  ze  jednak trzeba to zaznaczać. Moze z  dostępem przesz  terminal by to było możliwe ale jeśli w gui  nie ma   to niestety chyba tak musi być.Bardziej mnie interesowały względy bezpieczeństwa  gdy czas byłby błędny.Stad  to zainteresowanie tematem.

Odnośnik do komentarza

  

1 godzinę temu, doom27 napisał:

Pod +2 sa strefy  czasowe  inne  niż  europy.

Niemożliwe. Cała Europa wschodnia to +2 (w lecie +3), od Helsinek przez Kijów po Ateny.

1 godzinę temu, doom27 napisał:

Wiec  mogę wybrać żeby się zgadzała godzina i czas  i nie patrzeć ze to czas ze strefy +2 (latem)

Dokładnie.

1 godzinę temu, doom27 napisał:

.Jak  dla mnie jeśli mam  wybrany czas prawidłowy +1 to zmiana  z zimowego  na letni i odwrotnie powinno być  z automatu a tu się okazuje  ze  jednak trzeba to zaznaczać.

,,Automat" to funkcja, działająca w systemie/urządzeniu. Z serwera NPT nie może być nadany żaden sygnał do automatycznej zmiany, bo dany kraj może nie korzystać z czasu letniego (np. Rosja niedawno wycofała się z tego) lub może nastąpić zmiana dnia przechodzenia na letni/zimowy. Miało to miejsce w Polsce i Windows 95 - pierwszy Windows, który przestawiał ,,z automatu" - robił to w złym momencie.

 

Prawidłowo ustawiony zegar jest szczególnie ważny w Uniksie. (Tam zegar systemowy zawsze jest zgodny z GMT.) Dlatego np. przy instalacji Xeniksa czy SCO Uniksa, musiałeś wprowadzić szczegółowe dane odnośnie czasu letniego (dzień i godzinę przejścia, wartość przesunięcia, dzień i godzinę powrotu na zimowy). Dopiero gdy wprowadzisz takie dane, masz 100% pewny ,,automat".

1 godzinę temu, doom27 napisał:

Bardziej mnie interesowały względy bezpieczeństwa  gdy czas byłby błędny.

O ile nie korzystasz z jakichś funkcji, filtrów, załączających się automatycznie o określonych godzinach, router wcale nie musi znać aktualnego czasu. Jedynie zdarzenia w logach będą widniały pod niewłaściwą godziną. Głównie po to ustawia się czas w routerach. To nie ma nic do bezpieczeństwa.

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Co do kwestii czasu w przeglądarce po zalogowaniu do Polsat go czy innej tv i opóźnieniu czasu o  godzinę to dziwne ale okazało się ze przestawienie obecnej  strefy czasowej   +1(Amsterdam,Berlin etc) na jakakolwiek inna i powrót spowodowało prawidłowe przywrócenie czasu.Dziwne ze żadne wyłączanie, włączanie, przełączanie automatyczne etc nie działało. Nawet po resecie usługi Windows time nic się nie zmieniało choć czas  systemu i strefa  cały czas była prawidłowa.Jakby jakiś wpis w rejestrze i ustawienie nie zadziałało a po przestawieniu się przywrócił lub przestawił wartość.

Odnośnik do komentarza

No to znalazłeś buga. Sam widzisz, jak producent routera przyłożył się do zagadnienia czasu. Europa kończy ci się na GMT+1, podczas gdy, 2 lata temu, wjechałem nawet w strefę GMT+5, wciąż będąc w Europie.

 

Możliwe, że nikt przed tobą nie wyłapał tego błędu. Mało kto tak przejmuje się czasem ustawionym w routerze. Wystarczy wziąć godzinę poprawki w czasie czytania logów.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...