Skocz do zawartości

Instalacja XP przy Viście


Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny raz zwracam się do was po rozwiązanie problemu, mam nadzieje, że i tym razem się uda.

 

Po pierwsze, zakładałem już podobny temat na dobreprogramy, link poniżej:

http://forum.dobreprogramy.pl/instalacja-viscie-t440433.html

 

Proszę przeczytać go i napisać co o tym sądzicie. Co jest błędem i czy da się to jakoś naprawić lub sprawić by system przynajmniej się ładował?

 

Przepraszam, że tak skromnie, ale w temacie wyżej macie wypisane dane. :)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Możesz mi powiedzieć punkty, które mam przeczytać? Czytanie całego zajmie mi masę czasu.

Lub wytłumacz jak przynajmniej przywrócić startowanie Visty.

 

Ps. Pragnę zaznaczyć, że mi nie startuje okno wybierania systemu, windows, nic z dysku twardego, jakby nie bootował (mam nadzieję, że to przeczytałeś w tamtym temacie :))

Odnośnik do komentarza

Chyba możesz użyć środowiska Win RE. A i konsola odzyskiwania Visty chyba też wygląda podobnie...

https://www.fixitpc.pl/topic/54-windows-re-srodowisko-odzyskiwania-systemu/

  • Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia / Startup Repair
    lub
  • Wiersz polecenia / Command Prompt

Musisz odbudować bootloadera Visty co oczywiście wymaże Ci bootloadera XP. Ale spróbuj go (wpis XP) dodać odbudowując startowanie Visty. Nie instalowałem nigdy tego systemu, więc nie wiem co i jak. Czhyba lepiej byłoby, gdyb temat znalazł się w dziale Vista.

Odnośnik do komentarza

Jedyna rzecz jaka się wyświetla po logu BIOSu, to migający znak " _ " w odstępie 3 linijki od góry na czarnym tle.

Chyba, że włożę płytę. Wtedy jak mówiłem jest "Dowolny klawisz spowoduje rozruch z CD..." czy coś w tym stylu.

Jak nic nie będę klikał, to po pięciukropku nic się nie ruszy, nic się nie zmieni. Po prostu ścina na amen.

Odnośnik do komentarza

Wypaliłem Ubuntu i korzystam "przez płytę". Zaraz zainstaluję i może Ubuntu odpali.

WinRE ściągnąć i wypalić, tak? ;)

 

@Edit

Teraz nowa rzecz, bo po zainstalowaniu Ubuntu mam po tym migającym " _ " takie menu: GNU GRUB wersja 1.98+20100804 5ubuntu3 (taki starter od Ubuntu chyba... po prostu wybieranie systemu który ma startować) i były opcje wybrania Ubuntu, ubuntu recovery, memtesty i na samym dole:

'Windows Vista (loader) (on /dev/sde1)'

 

Po wybraniu była wiadomość:

'Nie można uruchomić systemu Windows, ponieważ następujący

plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony:

<katalog główny Windows>\system32\hal.dll

Zainstaluj ponownie kopię tego pliku.'

 

A ten screen pokazuje, że ten plik jest w tym folderze:

http://img820.imageshack.us/img820/2214/zrzutekranuus.png

 

@Edit2

WinRE wypaliłem na płytkę, nie bootuje. Dla pewności wypaliłem jeszcze z laptopa przez Active ISO Burn (albo podobna nazwa) i też nie bootowało.

Odnośnik do komentarza

A skąd pobierałeś Win RE? I co dokładniej znaczy, że nie płyta bootuje? Bo przy pojawieniu się napisu Naciśnij dowolny klawisz, żeby spowodować rozruch z dysku CD... zapewne klawiatura reaguje? Ściągałeś gotowe płyty od NeoSmart (linki były w temacie picasso)?

Spróbuj pobrać u znajomych, ewentualnie z sieci torrent... jeśli możesz to sprawdź sumę kontrolną pobranego pliku. :)

 

Chwila... Ubuntu instalowałeś na dysku z Vistą czy startowałeś z LiveCD? Bo jeśli na tym samym dysku co Vista to odbudowując bootloadera Visty zamarzesz linuksowego bootloadera...

Odnośnik do komentarza

Po 1 należy sprawdzić czy plik ISO co zassałeś był bootowalny

Po 2 jak nagrałeś? Nagraj obraz na płytę?

po 3 jak plyta nie jest bootowalna to wystarczy do obrazu ISO dograć bootsector i wypalić na płytę

Po 4 Jak zainstalowałeś linuxa to po tych operacjach co zrobimy linux nie bedzie sie odpalał ale to chwilowe można to naprawić dwojako 1 dopuki działa linux zrobić kopie mbr linuxowego a pozniej dodać go do bcd windowsa

np

 

Dodanie linuxa ubuntu do wpisu BCD Windowsa

 

Najpierw należy zrobić kopię mbr gruba, w tym celu komputer musi podczas rozruchu startować z gruba czyli mbr przypisane jest do gruba.

Nastepnie uruchamiamy linuxa i uruchamiamy wiersz poleceń czyli terminal i wpisujemy:

sudo dd if=/dev/sda of=/mbr_ubuntu.bin bs=512 count=1

 

Na partycji gdzie jest zainstalowany linux pojawi się plik mbr_ubuntu.bin należy go przenieść na partycję gdzie Windows trzyma pliki rozruchowe domyślnie partycja C.

 

teraz należy usunąć z mbr gruba i zastąpić go windowsowym, w tym celu uruchamiamy komputer z płyty windows vista/seven i dajemy napraw komputer a tam wiersz poleceń i wpisujemy: bootrec /fixmbr

ponownie uruchamiamy komputer i gotowe.

 

Następnie uruchamiamy Windowsa i wiersz poleceń.

Pliki rozruchowe Windows vista/seven znajdują się w folderze Boot w pliku BCD, np. na partycja I czyli ścieżka będzie: I:\Boot\BCD

 

Uruchamiamy wiersz poleceń i wpisujemy:

bcdedit (pokaże nam się zawartość pliku BCD)

 

bcdedit /store I:\Boot\BCD /create /d "Ubuntu" /application bootsector

(zostanie przypisany identyfikator do ubuntu np.: {3329e285-0936-11e0-b3a4-0016d4f63d03} )

 

bcdedit /store I:\Boot\BCD /set {3329e285-0936-11e0-b3a4-0016d4f63d03} path \mbr_ubuntu.bin

 

bcdedit /store I:\Boot\BCD /set {3329e285-0936-11e0-b3a4-0016d4f63d03} device boot

 

bcdedit /store I:\Boot\BCD /displayorder {3329e285-0936-11e0-b3a4-0016d4f63d03} /addlast

 

exit

 

 

 

 

lub można też to zrobić po naprawie plików rozruchowech windowsa i dodać wpis linuxa za pomoca EasyBCD

 

 

Wszystko pięknie ładnie tylko pytanie się pojawi później co z rozruchem partycji recovery. Ale tym będziemy martwić się później.

Odnośnik do komentarza

Ubuntu wypaliłem z laptopa przez Active ISO Burner. Wypaloną płytę wrzuciłem do PC i odpaliłem instalację. Stworzyłem nową partycję (literek nie umiem tu sprawdzić :P) z 30 GB miejsca i na niej zainstalowałem Ubuntu.

Windows Vista Recovery Disc ściągnąłem z neosmart:

http://neosmart.net/blog/2008/windows-vista-recovery-disc-download/

 

Wypaliłem na komputerze przez Ubuntu i nie płyta nie startowała. W sensie nie było "Naciśnij klawisz do rozruchu..." tylko od razu ekran wybierania systemu się pokazywał.

Wypalona na laptopie przez Active ISO Burner tak samo nie reagowała.

 

@Edit

Dobra, odpaliłem płytkę. W BIOSie przestawia mi się Boot na losowy nie wiem czemu... Ustawiłem na CD i git.

Problem w tym, że w jakimś kroku trzeba wpisać klucz z pięciu liter po pięć przerw tzn. xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx . A nie mam pojęcia, gdzie taki znajdę bez płyty Visty i innych takich.

Odnośnik do komentarza

WIELKIE DZIĘKI! ;)

Naprawianie trwało zaledwie kilka sekund.

Po ponownym uruchomieniu dalej był ten wybór systemów przez Ubuntu tzn. te GNU GRUB, ale mimo to mam do wyboru Ubuntu i Windowsa. Za pierwszym razem było Sprawdzanie plików dysku C. Sprawdzanie spójności. Coś takiego. Później restart i działa jak dotychczas.

Nie wiem tylko co robi plik boot.ini w C:\, skoro to plik XP'ka:

http://img534.imageshack.us/img534/4754/beztytuunsfn.png

 

Do tego partycja D mi się usunęła, a właśnie ten dysk to dla mnie prawdziwy skarb... Około 50 GB gier, wszystko przepadło, heh ;)

Da się to jakoś odzyskać? No nie wiem, jakieś 'magiczne' sposoby? Jeżeli nie, to mówi się trudno ;)

 

I kolejna sprawa, jest jakiś program lub coś, czym zmienię rozmiary partycji i utworzę nowe? I ile dać swapu? ;) Bo z tego co pamiętam, to miałem przed instalką XP 4 GB, a teraz ustawiłem 10 GB (nie wiem po co tak dużo, ale wolałem dać więcej niż mniej).

 

Ps. Rozmiar C zmniejszył mi się z 150 GB na 139 GB, a partycja z Ubuntu zniknęła lub jest ukryta... Niedługo zrestartuję i spróbuję wejść na Ubuntu i sprawdzę ją, czy nadal jest.

Odnośnik do komentarza

Magicznym programem do odzyskiwania partycji może okazać się Teskdisk... Partycji linuksowych (normalnie) nie zobaczysz pod windows... Pokaż screen z menedżera zarządzania dyskami.

A w kwestii partycji SWAP to chodzi Ci o linuksową? Jeśli tak to grubo przesadziłeś. Vista ma swoje instrumenty do zmiany partycji, ale jak to działa w praktyce (w sensie bezpieczeństwa danych) - nie wiem. Popróbuj w menedżerze zarządzania dyskami (opcja shrink - nie wiem jak to spolszczono). Możesz też spróbować programem gparted (jest typu liveCD).

Pliki bootujące XP muszą być na partycji aktywnej, stąd pewno znalazły się na C. Nadal nie rozumiem na jakiej partycji instalowałeś XP (Ubuntu pewno wykroiłeś z Visty). I czy czasem nie sformatowałeś sobie partycji D.

 

Ale może najpierw pokaż wspomiany screen...

Odnośnik do komentarza

Rafael22peb, dzięki za te ciekawe informacje, ale wolę się nie bawić w przeróbki itd ;)

Bardziej chciałbym się dowiedzieć jak zoptymalizować Vistę, jakie usługi wyłączyć, co pozamykać itd.

I nie mówię tu o poradniku długim na 10000 znaków, tylko które usługi wyłączyć, czym defragmentować itp.

 

3oo, gdzie dokładnie znajdę ten menadżer? :lol:

Odnośnik do komentarza

Załącznik.

Te 28 GB to chyba partycja Ubuntowa, a te 9 GB z czymś, to swap chyba.

Kiedyś jak miałem Ubuntu 10.04, to instalowałem na D i wtedy było widać wszystko. Pliki Ubuntu itd.

 

Ps. Ten TestDisk jest na:

System operacyjny: MS Windows NT/2000/XP

Źródło: Programosy.pl

 

Będzie działał prawidłowo na Viście?

post-814-0-67370000-1301338904_thumb.png

Odnośnik do komentarza

Typ partycji możesz sprawdzić pod ubuntu poleceniem

sudo fdisk -l

Nie wiem czy jedna z nich to nie czasem "niedorobiona" XP? Jeśli to Linux Swap to będzie to widoczne w opisie.

 

TestDisk, niejako krok po kroku.

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step

Jeśli zamierzaz coś odzyskiwać to dobrze byłoby sprawdzić czy jest co.

 

TestDisk can run under

* Windows (NT4, 2000, XP, 2003, Vista, 2008, Windows 7 (x86 & x64),

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

I najlepiej gdybyś pobrał ze stron projektu.

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download

 

Zanim coś zatwierdzisz... pomyśl.

 

BTW

LiveCD np. Parted Magic ma na pokładzie TestDisk.

http://partedmagic.com/doku.php?id=programs

Odnośnik do komentarza

Rafael22peb, dzięki za te ciekawe informacje, ale wolę się nie bawić w przeróbki itd ;)

Bardziej chciałbym się dowiedzieć jak zoptymalizować Vistę, jakie usługi wyłączyć, co pozamykać itd.

I nie mówię tu o poradniku długim na 10000 znaków, tylko które usługi wyłączyć, czym defragmentować itp.

 

Skoro mój poradnik komputerowy dla każdego jest dla Ciebie za gruby i ciężko Ci luknąć w spis treści oraz wybrać odpowiednią zakładkę do odpowiedniego rozdziału no to sorry

 

Mam kilka pytań

1. Miałeś partycje Recovery na której była instalka systemy?

2. Ta partycja D miała kiedyś rozmiar około 100GB? Jak tak to partycje D usunąłeś na jej miejscu masz partycje z Ubuntu + SWAP + 50GB nieprzydzielonego miejsca

 

Jeśli zgadza się punkt 2 to nie odzyskasz danych ponieważ partycja została nadpisana, a w takich przypadkach ciężko jest coś odzyskać.

 

3oo

Chodzi Ci o Acronis Disc Director

http://peb.pl/3857473-post3.html

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...