Skocz do zawartości

Zamiana systemów


optyma

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.
Problem, z jakim się zwracam o pomoc, wymaga opisu przed, co było później i po.
Stan sprzed awarii:
Trzy fizyczne dyski, dysk 1 SSD 120GB z systemem Windows 7 64, dysk 2 SATA 1TB z sześcioma partycjami w tym jedna z Linuksem,
dysk 3 SSD 250GB z systemem Windows 10 64.
Moje operacje przed awarią:
Ponieważ dysk z systemem W-7 zaczął się powoli zatykać (zostało ok. 7% miejsca ale bez żadnych objawów) zamieniłem miejscami
system W-7 z systemem W-10. Oczywiście "z głową", tzn. ponieważ robię kompletny comiesięczny backup na zewnętrzny dysk każdej
partycji za pomocą programu Paragon Backup & Recovery v. 14 Free, na partycję (dysk) z systemem W-7 "wrzuciłem" (odtworzyłem z
backupu) partycję z W-10. Następnie na partycję (dysk) z systemem W-10 "wrzuciłem" (odtworzyłem z backupu) partycję z W-7. Powstała
drobna "niezborność" ze startem, ale za pomocą programu EasyBCD v.2.3 uzdrowiłem to. Ale, o ile dobrze pamiętam, trzeba było się
jeszcze posłużyć płytą instalacyjną z systemem W-7 i uruchomić opcję Napraw. Wtedy start odbywał się już prawidłowo, ale inaczej, o
czym niżej.  Dodatkowo, ponieważ miałem teraz na dysku 250 GB sporo miejsca (system W-7), za pomocą Diskpart utworzyłem
dodatkową partycję i przeniosłem nań jedną z parycji z dysku 1TB. W efekcie na dysku 250 GB mam teraz partycję systemową W-7 ok.
160GB i partycję z danymi ok. 74GB a system W-10 ma cały osobny dysk 120 GB.
Efekty po moich operacjach:
Pierwszym efektem była zmiana menu rozruchowego z języka polskiego na angielski. W menu tym są teraz dwie opcje: W-7 i W-10.
Linuks już wcześniej gdzieś wcięło, ale to zostawiam na potem. Tę zmianę języka można byłoby znieść, choć wolałbym polski, bo i
czcionka była jakaś ładniejsza.
Drugim efektem, i to jest głównym powodem tego wypracowania, jest wyłączanie i reset po ok. 2-3 minutach od startu. Ze dwa razy
dostrzegłem w tym momencie tzw. blue screen z jakimiś napisami, oczywiście na ułamek sekundy. Powtarza się oczywiście menu
rozruchowe a potem standardowe menu wyboru opcji też po angielsku, w tym jak zwykle Uruchom normalnie. Po Normalnym
uruchomieniu komputer pracuje już prawidłowo (raz tylko cała procedura z resetem się powtórzyła). Co mnie najbardziej dziwi, nie jestem
żadnym fachowcem, więc mam prawo się dziwić, że reset komputera nie występuje za każdym razem. Czasem jest kilka włączeń po kolei
bez resetu, a czasem za każdym razem. Nie mogę tu uchwycić żadnej regularności. Oczywiście już po uspokojeniu powtarza się
komunikat, że komputer się wyłączył nieprawidłowo, że system szuka rozwiązania i w razie jego znalezienia, pojawi się odpowiedni
komunikat. Oczywiście nigdy to nie nastąpiło. Dodam, że przed moimi operacjami, które opisałem powyżej, od początku swego życia (6
lat) komputer nie sprawiał żadnych najmniejszych problemów, nawet nie przypominam sobie ani jednej "zwiechy" czy resetu jaki
opisałem. 
Czego opisane objawy mogą być skutkiem, jak to zdiagnozować i naprawić i jak się do tego zabrać ?
Aha, może to coś pomoże, jest to komputer stacjonarny, bez żadnego "podkręcania" a jego najważniejsze składniki to: płyta główna MSI
Z87-G43, procesor QuadCore Intel Core i5-4430 3000 MHz, pamięć DIMM1,3: Kingston HyperX KHX1600C9D3/4GX x 2, dyski KINGSTON
SV300S37A120G ATA Device, Samsung SSD 850 EVO 250GB ATA Device, ST1000DM003-1CH162 ATA Device, zasilacz Be Quiet 480 W,
temperatury od 27° do 30° jedynie dioda  PCH ma 40°C.

Będę wdzięczny za każdą pomoc i sugestie.
Jacek Drożdżeński
 

Addition.txt FRST.txt Shortcut.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
17 godzin temu, optyma napisał:

Tu nie chodzi o szybkość, tylko o to, żeby zrozumieć na ile to możliwe, co się dzieje i jak temu zaradzić.

Może system szuka czegoś na starej partycji?

Masz dużo aplikacji, rozumiem. To może warto spróbować przywrócić to tak, jak było oryginalnie, a potem przenieść niektóre foldery na większy dysk? Ewentualnie zainstalować na nim aplikację, zajmującą najwięcej.

 

Zrozumieć, co się stało ... W najprostszych słowach, 20 lat temu skończył się czas, kiedy łatwo można było skopiować Windows na inną partycję. Jeśli Paragon deklaruje, że ich soft przenosi współczesne wersje i mają działać, to powinieneś im zadać to pytanie.

Edytowane przez Microsofter
Odnośnik do komentarza

A co on może szukać, jak wszystko ma "w sobie".
Moim zdaniem, nie ma czegoś takiego jak "stara partycja", ponieważ odtworzenie systemu z backupu jest "skopiowaniem" pierwotnej partycji z dokładnością do 1 bitu. Chyba, że kolega ma na myśli to, że być może backup zawiera w sobie nie tylko soft ale też informacje o fizycznym dysku, na którym partycja jest zainstalowana, tego nie wiem, bo się na tyle nie znam, ale uważam że nawet, jeżeli tak jest, to nie powinno mieć znaczenia. Gdyby backup trzeba było odtwarzać wyłącznie na tym samym fizycznym dysku, to byłoby bardzo nieładnie. A co, jeżeli dysk pada i chcemy backup włożyć do dysku nowego ? 
Przywrócenie sytuacji, jak było oryginalnie, to dopiero byłoby namieszanie i to przenoszenie folderów z dysku systemowego ?? No w końcu po co się robi regularne backupy, żeby potem liczyć na "może" lub "może warto" i kombinować z niepewnymi operacjami.
 

Odnośnik do komentarza
Spoiler

 

25 minut temu, optyma napisał:

Gdyby backup trzeba było odtwarzać wyłącznie na tym samym fizycznym dysku, to byłoby bardzo nieładnie. A co, jeżeli dysk pada i chcemy backup włożyć do dysku nowego ?

Słuszna uwaga. Tylko że wtedy oryginalnego dysku już nie ma. Odepnij wszystkie oprócz systemowego i przekonasz się, czy to dobry trop.

 

O ile sięgam pamięcią, to 2000 nie chciał mi działać skopiowany na drugi dysk. Tak jakby szukał czegoś po identyfikatorze, a nie tylko po literze C. Od tamtej pory dałem sobie spokój z kopiowaniem zainstalowanego systemu.

Odnośnik do komentarza

Odpiąłem dwa dyski, został tylko 250 GB z 7-ką i dodatkową partycją z danymi. Po włączeniu od razu widać, że jest inaczej. Menu startowe po polsku, jak przed awarią i po kilkukrotnym wyłączeniu i ponownym uruchomieniu nic, żadnych resetów. Dodałem dysk 1 TB i dalej w porządku. Zatem trop jest chyba bardzo dobry. Ponieważ na dysku 120 GB z 10-ką mam dosłownie parę aplikacji, poczekam na natchnienie, potem diskpart -> clean i instalacja z płyty, tak jak przed awarią. Jeżeli pójdzie to dobrze, to kolega będzie może miał drobną zasługę w podpowiedzeniu tropu.   

Odnośnik do komentarza

A oto treść komunikatu, jaki udało mi się zapisać: 

"A problem has been detected and windows has been shut down to prevent... to your computer.
PFN_LIST_CORRUPT
If this is the first time you've seen this stop error screen, restart your computer. If this screen appears
again, follow these steps:
Check to make sure any new hardware or software is properly installed.
If this is a new installation, ask your hardware or software manufacturer for any windows updates you
might need.
If problems continue, disable or remove any newly installed hardware or software. Disable BIOS memory
options such as caching or shadowing.
If you need to use Safe Mode to remove or disable components, restart yout computer, press F8 to select
Advansed Startup options, and then select Safe Mode.
Technical information:
*** STOP: 0x0000004E (0x0000000000000099, 0x000000000001FFFE, 0x0000000000000001,
0xFFFFFFFFFFFFFFFF)
Collecting data for crash dump ...
Initializing disk for crash dump ...
Beginning dump of physical memory.
Dumping physical memory to disk 100"

Nie do końca rozumiem dwie rzeczy: co ma do tego wyłączanie caching or shadowing i jak to praktycznie zrobić i co potem, oraz co to za dysk 100 ?

Resetowanie następuje mniej więcej co piąte włączenie komputera, po tym jak "odzyskuje sprawność" pracuje bez zastrzeżeń dowolnie długo.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Powiedz no mi, czy dobrze czytam twoje posty?? Masz problem z działaniem 7, a ty od nowa zainstalowałeś 10? Co chciałeś tym uzyskać? Myślałem, że zrozumiałeś co tu się dzieje. 7 widzi swój stary dysk i szuka tam czegoś, to 7 miałeś zainstalować od nowa.

 

Wiem, że nie takiej porady spodziewałeś się. Ale spójrz na datę założenia tematu. Męczysz się z tym już prawie miesiąc. Dawno już byś zainstalował od nowa system i wszystkie aplikacje. To jest jedyny RACJONALNY sposób na rozwiązanie problemu. Na pewno da się to zrobić tak jak chcesz, ale możesz na to stracić kolejny miesiąc, nikt nie bawi się w takie kombinacje.

 

Bluescreen ostatni raz widziałem w czasach Servera 2003, albo nawet XP, ale z opisu by wynikało, że faktycznie problemem jest niedawna zmiana sprzętu, czyli twój dysk. To tylko potwierdza dotychczasowe ustalenia.

 

Z innej strony. Problemem jest dysk o pojemności 120 GB. Czy te 120 GB to dla ciebie sprawa życia lub śmierci? Takie dyski walają mi się w szufladzie z trzeciorzędnymi backupami. Gdybym nagrywał w HD, filmiki z wczasów więcej by zajęły. Jeśli koniecznie nie chcesz reinstalować 7, po prostu czasowo odłącz ten dysk, do końca korzystania z tego systemu.

Odnośnik do komentarza

Niestety, nie zrozumiałeś moich postów. "Masz problem z działaniem 7, a ty od nowa zainstalowałeś 10? Co chciałeś tym uzyskać?". Przecież to jasne, 7-kę mam na dysku 250 GB, a 10-kę zainstalowałem  na 120 GB. Chcę, i tak miałem poprzednio, dwa systemy na dwóch różnych dyskach, poprzednio 7-ka była na 120 GB ale wyczerpywało się już miejsce, a 10-ka była na 250 GB i miejsca miała nadmiar.
"Problemem jest dysk o pojemności 120 GB. Czy te 120 GB to dla ciebie sprawa życia lub śmierci? Takie dyski walają mi się w szufladzie z trzeciorzędnymi backupami. Gdybym nagrywał w HD, filmiki z wczasów więcej by zajęły. Jeśli koniecznie nie chcesz reinstalować 7, po prostu czasowo odłącz ten dysk, do końca korzystania z tego systemu." Jak już pisałem powyżej na dysku 120 GB jest teraz 10-ka, więc nie rozumiem sugestii, korzystam i będę korzystać dokąd się da, mimo ostrzeżeń Microsoftu, z 7-ki. Co mam jeszcze wyjaśniać.
Miesiąc temu to ja założyłem post, a problem, ale nie żadna męka, trwa znacznie dłużej.

Odnośnik do komentarza
8 minut temu, optyma napisał:

Jak już pisałem powyżej na dysku 120 GB jest teraz 10-ka, więc nie rozumiem sugestii, korzystam i będę korzystać dokąd się da, mimo ostrzeżeń Microsoftu, z 7-ki.


 

W dniu 9 października 2019 o 16:36, optyma napisał:

Po włączeniu od razu widać, że jest inaczej. Menu startowe po polsku, jak przed awarią i po kilkukrotnym wyłączeniu i ponownym uruchomieniu nic, żadnych resetów. Dodałem dysk 1 TB i dalej w porządku.

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...