Skocz do zawartości

Bardzo wolne działanie dysku Windows 7


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od jakiegoś czasu "komputer pracuje dziwnie wolno". Wszystkie operacje wykonywane są bardzo powolnie. Szukałem wirusów, skanowałem, przeglądałem i dzisiaj sprawdziłem działanie dysku.

Prędkość dysku jest średnio 1,2 MB/s (tak jeden przecinek dwa mega).
Dysk nie wskazuje, że jest uszkodzony. Programy diagnostyczne wykasują, że działa prawidłowo.

Wykonałem takie testy, które przedstawiam na zrzucie:

- system po uruchomieniu HD Tune (średnia prędkość 1,2 MB/s)

- sprawdzenie dysku HD Tune (bez błędów)

- usunąłem w menadżerze urządzeń sterownik dysku opcją "odinstaluj" i zrestartowałem komputer, żeby system Windows 7 sam znalazł sterownik. Tak też się stało.

- sprawdziłem szybkość dysku HD Tune {trzeci od lewej z podpisem Po Przeinstalowaniu Sterownika Dysku) średnia prędkość 24,2 MB/s

- wyłączyłem wifi i Avire i sprawdziłem prędkość HD Tune Wynik wzrósł do 41,1 MB/s

 

Moje pytania są takie zanim kupię dysk....

1. czy ktoś miał taką lub podobną awarię?

 

2. czy tak wolne działanie dysku to czas na nowy dysk i to jest sprawa sprzętowa czy programowa?

 

3. jak sprawdzić dysk poza systemem taki HD Tune np. z płyty lub jakiegoś narzędzia (może z trybu awaryjnego)

 

4. może macie pomysły gdzie szukać i jaka jest przyczyna?

 

Pozdrawiam Azatoth

 

hd-tune-real-speed.png

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Najczęściej w takich przypadkach jest to uszkodzenie dysku lub ew. zapełnienie bliskie 100%. Przy obecnych cenach dysków SSD decydowałbym się na nowy zakup.

 

Test szybkości dysku najlepiej wykonać kiedy system uruchomiony jest z innego nośnika, np pendriva z systemem livecd medicat. 

 

Wykonaj jeszcze screen S.M.A.R.T., w HD Tune zakładka health

Czy dysk wydaje jakieś dźwięki, których wcześniej nie wydawał?

Odnośnik do komentarza

Dziękuje. Też myślę, że kończy się życie tego dysku.

 

Zakładka S.M.A.R.T. jest pusta.

Za to przesyłam zrzut z innego programu. (stan dobry...5187 razy był uruchomiony, 18 106 godzin pracy.)

 

Czy te wartości są duże?

Pytam, ponieważ miałem już kiedyś taki problem z systemem windows XP, który bardzo spowolnił i przyczyną był problme ze sterownikiem dysku tego z windowsa. Usunąłem sterownik...po restarcie system znalazł nowe urządzenie i ponownie zainstalował sterownik. To rozwiązało problem.

 

Co do dźwięków to jest odwrotnie...dysk jest cichy, nawet bardziej cichy niż zwykle. (może padają łożsyka i kręci się wolniej). Dziwnie jest jednak to, że programy pokazują prawidłowe, działanie, nie ma bad sectorów itd..po prostu jest "powolniak" ale pracuje....

 

 

 

stan-dobry.png
Odnośnik do komentarza

Wymieniłem Dysk. Klonowanie dysku 1000 GB na dysku podpiętym do USB 2.0 zajęło 18 godzin i 40 minut... Program, który dał rade to wykonać i jest darmowy i bez rejestracji Macrium Reflect (może komuś się przyda) powoli ale skopiował wszystko. Dane wczytują się szybciej i dane są bezpieczniejsze. Dziękuję. Wątek można zamknąć.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...