Skocz do zawartości

Mysz przestała nagle działać (Win7)


mojomr

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem dokładnie jak pokazałeś, mam w końcu identyczne rysunki w swoich plikach. Efekt - jak na zdjęciu powyżej.

Ale uff, ulżyło mi = znaczy robię dobrze tyle, że nie działa. Dlaczego? Bo nie.

Żeby nie było. Próbowałem także przez cmd. Za pierwszym podejściem system wywalił się na komendzie list disk = polecenie "list" nie jest rozpoznane, nie jest wewnętrznym poleceniem...itd. Za drugim razem (po restarcie) system wykrzaczył się już na poleceniu diskpart = polecenie "diskpart" nie jest poleceniem... itd. Użyłem także Universal USB Installer - jedyny efekt to całkiem czarny ekran.

W tzw.: międzyczasie okazało się, że samoistnie BIOS przestawił się na bootowanie "normalne" czyli HDD >> napęd optyczny >> USB. Osobiście przestawiałem kolejność i wiem co zrobiłem. Dlaczego się przestawiło? Bo tak.

I tak miałem w planach zakup nowego laptopa. Żeby jeszcze było wiadomo gdzie szukać przyczyny, w którą stronę iść lub gdzie szukać problemu a tu, widzę, tak naprawdę nie wiadomo co się dzieje i o co w ogóle chodzi.

Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc, przepraszam za upierdliwość (okazało się, że robiłem dobrze tylko nie chciało działać z przyczyn nieznanych).

Jeśli ktoś ma jakiś pomysł to ja chętnie, ale sam mam już dość.

A aktualizację do "10" rozważę na pewno.

Dziękuję raz jeszcze.

 

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Próbowałeś Rufusem? https://rufus.ie/ 

Wiadomo, każda sroczka swój ogonek chwali, ludzie są przyzwyczajeni do roznych programów. Rufus natomiast pozwala zrobić bootujący pendrive w trybie MBR Bios i UEFI i GPT (UEFI). To spore uproszczenie, gdy sam nie wiesz jak Ci system startuje. Ty masz na pewno MBR i klasyczny bios. Rufusa uzywam od dawna tylko dlatego, ze nie bylo z nim nigdy problemow.  

 

image.png

Odnośnik do komentarza

Ale moim zdaniem nie ma sensu tego Strelca dalej męczyć i uskuteczniać.

Bo: skoro w tych gniazdach działają pendrajwy a nie działają dwie przewodowe myszy, to?

Na mój gust skaszaniony programowo mocno Windows 7 i na nic nie zda się zaklinanie deszczu.

Chcesz myszy na  USB ---> instalujesz na nowo Windows 7 i dalej bujasz się z trupem, albo uaktualniasz do Windows 10 ---> jak powyżej Ci wskazałem.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Bonifacy napisał:
Cytat

Nie wnikam już co Ty tam tworzysz.

Nic specjalnego. Tylko to co podpowiadasz :-)

Cytat

Nie ma co się zastanawiać. Korzystaj póki można. Translator w garść i...

Akurat jestem z pokolenia, które dzięki nauce w szkole a później licznym handlowym wyjazdom do Wielkiego Brata, kiedyś po rosyjsku płynnie (za "dobrych czasów" Rosjanie w rozmowie nie rozpoznawali we mnie Polaka, nawet po akcencie) :-)

 

 

Odnośnik do komentarza

@Bonifacy

Z tym skaszanionym systemem to chyba nie do końca. Jak wyłączałem laptopa to wszystko śmigało. Gdy włączyłem, mysz już się zabiła ale cała reszta dalej śmiga (no, powiedzmy, prawie cała reszta bo nagle okazało się, że nagrywarka nie działa. Ale też nie wiadomo czy to problem systemowy czy aplikacja do nagrywania padła - nie wiem jak sprawdzić).

Intuicyjnie myślę, że problem może być błahy, tylko trzeba wpaść na pomysł co to może być ? (jakaś aktualizacja spowodowała konflikt sprzętowy? Wywalił się jakiś pliczek? Jakaś jedna, mała DLL)? Inaczej nic by nie działało a przecież drukarka (na USB) chodzi, porty - działają, telefon - no problem, ba, nawet hub USB śmiga. Tylko mysz nie chce. Tylko i wyłącznie mysz. Wychodzi, że każda. Ja za cienki Bolek jestem, nawet nie wiem gdzie i czego szukać, i sprawdzać.

 

 

Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, mojomr napisał:

@Groszexxx

spróbuję, dzięki. Dam znać.

No i , proszę. Rufus zadziałał ?

Odpaliłem system z USB. Nie za bardzo wiem co dalej i jak sprawdzać, na wszelki wypadek strzeliłem fotkę "ichniego" MU. Zaznaczę, że wbrew temu co napisane mysz cały czas siedziała poprawnie bezpośrednio w gnieździe usb (bez pośrednictwa huba czy innego przedłużacza), ekran drgał ciągle (coś jak w moim Win7 - jakby co 5-6 sekund mysz instalowała się z niepowodzeniem, i tak ciągle i ciągle).

Hmm... coś dalej? Coś mam robić, sprawdzać?

Mysz_WinPE.jpg
Odnośnik do komentarza

Więc to nie jest problem z systemem. Spróbuj wykonać aktualizację biosu, jezeli to nie pomoże - to radzę poszukać pomocy na forum elvikom.pl, tam jest ekipa, która na tego typu usterkach zna się lepiej, bo to coś sprzętowego. Można by jeszcze tak dla potwierdzenia - spróbować jakiegoś linuxa... dziwna sprawa. Sprawdzałeś wszystkie porty usb? 

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Groszexxx napisał:

 Sprawdzałeś wszystkie porty usb? 

Wszystkie dwa? :-) Owszem. Jak też każde wejście w hubie, razem sześć wejść usb. Na żadnym mysz nie działa. Cała reszta (drukarka, telefon, pendrivy), chodzi bez jakichkolwiek problemów.

Spróbuję zaktualizować BIOS ale jestem na 99% przekonany, że to na nic i kłopot leży gdzie indziej. Oczywiście nie wiem gdzie?

Podpowiedz tylko, proszę, gdzie szukać dokładnej wersji mojego BIOSU (znaczy gdzie znaleźć dokładne oznaczenia). Żebym nie narobił sobie jeszcze większej krzywdy.

Odnośnik do komentarza

Toshiba mnie solidnie przeczołgała w poszukiwaniu biosu, dla mnie tragedia, z 15 minut na to potrzebowałem, momentami czułem się jak idiota, ale w końcu się udało: 

image.png

Tutaj link bezpośredni: http://support1.toshiba-tro.de/tedd-files2/0/bios-20120903153222.zip

 

Możesz jeszcze spróbować zainstalować sterowniki do chipsetu (sprawdzałem, są) oraz do USB. Nie zaszkodzi sprobowac. 

Odnośnik do komentarza

@Groszexxx,

serdecznie Ci dziękuję?

Powiem szczerze: uważam, że etiologia zdarzenia wskazuje, że problem to raczej nie jest sprawa nieaktualnego BIOS-u. Do tego, jeśli dobrze widzę, ta aktualizacja i tak ma już 7 lat? Boję się "grzebać" w BIOS-ie bo jak coś pójdzie nie tak to już kaplica (z pewnością dla mnie).

Sterowniki do USB? Jak najbardziej, sam myślałem aby może, po prostu, zainstalować na nowo. I co z tego, że MU zgłasza jako aktualne? Warto może je odświeżyć.

I zgłoszę się na tamto forum, które sugerowałeś, zobaczymy jakie będą pomysły.

Odnośnik do komentarza

Spróbowałem na Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat. Bez zmian. Znaczy: mysz jakby nieco sprawniej działała ale to z pewnością nie było działanie sprawnego urządzenia. Po prostu może (?) mniej się zacinała i zamrażała. Niestety, Linux dla mnie to terra incognita nie potrafiłem dojść do odpowiednika MU i sprawdzić co z myszą.

Dobra, zerknę na tamto forum, choć, przyznaję, nadziei wielkich nie mam.

 

Odnośnik do komentarza

Nadziei na co? Na diagnozę? Ja uważam, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem ktoś to wyjaśni. Parę stówek i da się to pewnie nawet naprawić :). 

Ja bym stawiał na coś z częstotliwością odświeżania / próbkowania, która wynosi dużo więcej niż w przypadku innych urządzeń. Dowiedliśmy, pomimo Twojego fatalnego postępowania, co dla mnie osobiście jest całkiem sporym sukcesem, że jest to uszkodzenie sprzętowe. 

Spróbujmy jeszcze obniżyć częstotliwość, nie wiem na ile będzie komfort użytkowania takiej myszy, niemniej zobaczymy czy zniknie sama usterka. Do poczytania: 

https://github.com/LordOfMice/hidusbf 

Na niej jest też strona w języku rosyjskim jak działa mysz polecam sobie przetlumaczyc przez google translator i zapoznan się z nią. Koniecznie daj znać jak efekty. 

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Groszexxx napisał:

Owszem na diagnozę. Jak rozumiem, sytuacja jest nietypowa i dziwna (jak sam zauważyłeś).

Cytat

Dowiedliśmy, pomimo Twojego fatalnego postępowania,

Słowo wyjaśnienia: ostatecznie okazało się, że u mnie nie występowały te elementy, o których mówiłeś (jak się pojawiły zrobiłem logowanie od ręki), aplikacje wskazywane nie działały/działały źle (tworzenie USB), dopiero "Twój" Rufus poradził sobie (a ja z nim), reszta poszła bez większych zakłóceń (Ubuntu) więc nie do końca podzielam zdanie o fatalności mojego postępowania. Ale, dobra, przyznaję, że pogubiłem się nieco :-)

Cytat

co dla mnie osobiście jest całkiem sporym sukcesem

cieszę się, że mogłem sprawić Ci satysfakcję, hmm, pedagogiczną ?,

Cytat

jest to uszkodzenie sprzętowe. 

I mamy teraz taką sytuację, że podłączyłem dawną mysz optyczną, bezprzewodową. Śmiga aż miło  :-)

Ale znalazłem też starego Logitecha. "Instalacja zakończyła się niepowodzeniem". Znaczy: problem dotyczy wyłącznie myszy na kablu.

Co do reszty... hmm... ja doceniam Twoje sugestie ale ściąganie i instalowanie dodatkowych softów budzi moją niechęć. Jeśli jest to problem z częstotliwością, sprawdźmy czy jest właściwa i ew. poprawmy/naprawmy. Rozumiesz o co mi chodzi? Gdyby nagle mój samochód przestał pobierać paliwo, nie bawiłbym się w dospawywanie dodatkowego zbiornika paliwa pod podłogą i próby obejścia ,tylko postarał się zdiagnozować problem i naprawić go.

Ale... rozważę ten sposób.

I tak jestem bardzo wdzięczy za pochylenie się i... cierpliwość ?

 

Odnośnik do komentarza

Temat kosztował mnie całkiem sporo wysiłku, zwłaszcza jeśli chodzi czytanie tych wszystkich mądrości. Od samego początku byłeś w błędzie i dalej konsekwentnie wypisujesz tu swoje teorie i przemyślenia, które - oglądnie mówiąc: nie są najwyższych lotów. Po prostu postępuj wg zaleceń i tyle. Czy to aż takie trudne? Jeśli nie chcesz - to kup nowego laptopa albo używaj myszy bezprzewodowej / touchpada. 

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Groszexxx napisał:
Cytat

Temat kosztował mnie całkiem sporo wysiłku,

Doceniam. Napisałem powyżej.

Cytat

Od samego początku byłeś w błędzie i dalej konsekwentnie wypisujesz tu swoje teorie i przemyślenia, które - oglądnie mówiąc: nie są najwyższych lotów. 

Ty też, jak Cię boli ząb słuchasz bezwzględnie lekarza "Zrób pan tomografię komputerową bo ja nie wiem o co chodzi"? A lekarzem nie jesteś... wyrażam własne zdanie, wolno mi.

Cytat

Po prostu postępuj wg zaleceń i tyle. Czy to aż takie trudne?

Jak na razie żadne z Twoich zaleceń nic nie pomogło a słucham się cierpliwie. Próbujesz namówić mnie na jakieś programy overclockingowe, 7-letnie aktualizacje BIOS-u, sterowniki do chipsetu... a to tylko niedziałająca mysz.  Sam nie wiesz w czym problem i gdzie szukać rozwiązania, strzelasz po omacku. I nie wściekaj się - bywa.

Cytat

Jeśli nie chcesz - to kup nowego laptopa albo używaj myszy bezprzewodowej / touchpada. 

Zamknijmy temat, proszę. I tak nie dasz rady mi pomóc, nie rozwlekajmy tego.

I powtarzam: doceniam, że poświęciłeś czas, doceniam cierpliwość (cóż, mam własne zdanie, artykułuję je i niestraszne mi czyjeś fochy) i dziękuję za dotychczasowe pomysły.

I wyluzuj, święta idą?

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...