Skocz do zawartości

Oryginalny pendrive instalacyjny Win10 - problem z bootowaniem


Soosa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

cząstka sknery skusiła mnie do zakupu Windowsa 10 z drugiej ręki - ponoć tylko rozpakowany i tyle. Z kodem problemu póki co nie mam, system przyjął kod licencyjny i aktywował się online bez problemu. Problem mam natomiast z pendrive od Microsoft - komputer nie chce z niego bootować. Sprawdziłem na dwóch różnych komputerach, próba uruchomienia w trybie BIOS kończy się wyświetleniem komunikatu "Bootmgr is corrupted. ...", próba uruchomienia z poziomu UEFI do startu w trybie UEFI też nie przynosi efektu.

Jako że docelowo pendrive (i komp wyposażony w zakupiony system) nie będzie mój, chciałbym by pendrive był funkcjonalny - by dało się z niego instalować system. Jednocześnie chcę by był maksymalnie identyczny z oryginałem - nie chcę w efekcie stworzyć z niego pendrive instalacyjnego z wykorzystaniem dostępnych narzędzi Microsoft do tworzenia instalacyjnego pena.

Jest szansa by przywrócić temu pendrive pierwotną funkcjonalność?

 

Pozdr.

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Ściągasz system ze strony MS i robisz pena...możesz użyć nawet rufusa ale tu musisz wybrać jak system będzie stawiany tzn. w trybie UEFI czy nie bo to trzeba wybrać przy jego tworzeniu...dobrym pomysłem jest też pobranie iso np. z winclub z wszystkimi aktualizacjami i wersjami systemu.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Update sytuacji. Poddałem się, postanowiłem skorzystać z Media Creation Tool w celu stworzenia nowego świeżego pendrive z Windowsem - okazało się że pendrive jest zabezpieczony przed zapisem. Nie pomogły próby formatu, chkdsk, diskpart - czyli symptomy awarii pendrive'a.

Za pomocą ChipGenius można było zobaczyć:

Description: [#:]USB Mass Storage Device(KDI-MSFT Windows 10)
Device Type: Mass Storage Device

Protocal Version: USB 2.10 <- Hint: This device can run faster when plugged to a USB3.0 port
Current Speed: High Speed
Max Current: 300mA

USB Device ID: VID = 0951 PID = 16AA
Serial Number: #####################

Device Vendor: KDI-MSFT
Device Name: Windows 10
Device Revision: 0110

Manufacturer: KDI-MSFT
Product Model: Windows 10
Product Revision: PMAP

Controller Vendor: Phison
Controller Part-Number: PS2251-07(PS2307) - F/W 08.01.50 [2017-01-17]
Flash ID code: AD3A1803 - Hynix [TLC]

Z tego zestawienia kluczowe są w sumie dwie informacje: Chipset Phison 2251-07, rodzaj kości: Hynix (TLC), ID układu AD3A1803 (AD 3A 18 03).

Problem nie do ruszenia MPALL'em, czy UPToll'em - programy wywalały od razu pamięć na czerwono albo wskazywały błąd w trakcie procesu, zgodnie z informacją z forum usbdev.ru, ta konkretna para chip+memo nie jest obsługiwana przez te programy. Jedyną (przynajmniej odnalezioną przeze mnie) szansą jest skorzystanie z programu Phison Format & Restore w jednej konkretnej wersji 3.23 (i żadnej innej). W procesie można bezpowrotnie też zniszczyć pamięć.

Procedura przebiega mniej więcej w następujący sposób:

1. trzeba pobrać„Phison Format & Restore” http://www.usbdev.ru/files/phison/phisonrestore/ (w wersji 3.23)

2. włożyć pendrive do portu, uruchomić aplikację, kliknąć „Przywróć” i jeszcze raz „Przywróć”, potwierdzić „Tak” i poczekać na błąd z informacją o niepowodzeniu operacji. Apkę można po tym już zamknąć...

3. w tym miejscu mogą wystąpić 4 efekty:

a) system natychmiast bez dodatkowych działań wykryje niesformatowany pendrive - można go sformatować

b) system nic nie zrobi - pendrive trzeba wyjąć i włożyć ponownie do gniazda, system wykryje niesformatowany pendrive - można go sformatować

c) system więcej nie wykryje pendrive'a pomimo prób wyjęcia i włożenia go (kosz...)

d) nic się nie zmieni.
Najczęściej występuje efekt w formie lit. a) oraz b). Po całej tej operacji informacja w ChipGenius zmienia się na następującą:

Description: [#:]Urządzenie pamięci masowej USB(13FE USB DISK 50X)
Device Type:        Mass Storage Device

Protocal Version: USB 2.10 <- Hint: This device can run faster when plugged to a USB3.0 port
Current Speed: High Speed
Max Current: 498mA

USB Device ID: VID = 13FE PID = 5100
Serial Number: 100000008299____________

Device Vendor: 13FE
Device Name: USB DISK 50X
Device Revision: 0110

Manufacturer: 13FE
Product Model: USB DISK 50X
Product Revision: PMAP

Controller Vendor: Phison
Controller Part-Number: PS2251-07(PS2307) - F/W 08.01.50 [2017-01-17]
Flash ID code: AD3A18030050 - Hynix [TLC]

Jak widzicie, część danych zmieniła się.

Pendrive działa, w komentarzach na internecie pojawiają się informacje że w przypadku operacji zakończonej sukcesem obserwuje się spadek prędkości zapis/odczyt, osobiście tego jeszcze nie zweryfikowałem.

 

Widziałem że było tutaj paru specjalistów od MPALL'a, gorąca prośba o zweryfikowanie/doprecyzowanie/sprostowanie powyższego, pisałem to zgodnie z własnym zrozumieniem procesu na bazie własnego doświadczenia.

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...