Skocz do zawartości

dysk twardy


Oshi

Rekomendowane odpowiedzi

wyjąłem ze starego zepsutego pc dobry dysk hdd 1tb podzielony na 3 partycje na jednej jest zainstalowany oryginalny xp chce go usunac i sformatowac caly w celu podlaczenia do nowego pc z systemem win 10 ktory jest na ssd w momencie kiedy ten stary hdd jest podpięty komuter nie uruchamia sie pytanie w jaki spsob sformatowac ten stary dysk przy uzyciu nowego pc?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jaką masz płytę główną? Domyślnie w większości przypadków (przynajmniej wg moich obserwacji) na nowych płytach jest tryb UEFI, a opcja CSM czy legacy boot jest wyłączona. W takim układzie ten dysk z systemem MBR powinien być pomijany, czyli i tak komputer by startował z dysku SSD. Nawet gdy Legacy boot (CSM) jest włączona, to domyslnie wyższy priorytet ma UEFI, chyba, że się ręcznie ustawi co innego. 

 

Bywa natomiast, że bios (czy uefi) próbuje skomunikować się z dyskiem, a ten np. w skutek uszkodzeń - się zawiesza lub potrzebuje dużo czasu na odczytanie danych, co może wydluzac czas tak drastycznie, że uzytkownik mysli, że się zawiesił i już się nie uruchomi. 

 

Co się zaś tyczy stricte odpowiedzi na pytanie - możesz ten stary dysk po prostu wyzerować, pamiętaj tylko, że jest to proces, którego nie można cofnąć, wszystko co było na dysku zostanie bezpowrotnie utracone, nadpisane. Zerowania można dokonać w wielu programach, ja najczęściej używam Victorii - tutaj link do oryginalnej strony, rosyjskojęzycznej, pobieranie jest na samym dole: http://hdd.by/victoria/ 

Z tym, że potrzebujesz jakiegoś środowiska zewnętrznego np. z pendrive'a - WinPE Sergei Strelec, ktory wgrasz na pena za pomocą Rufusa. 

 

Powiem szczerze, że dla mnie najistotniejsza kwestia jest dlaczego, gdy masz podłączone dwa dyski to system Ci nie wstaje. Potrzebuje znać Twoją płytę główną, ustawienia i wersję biosu. 

Odnośnik do komentarza

gigabyte ga abs350 gaming bios to f6 a ustawien  nie znam dodam że kiedy popiolem ten dysk przy uruchomionym systemie to bylo go widac w menedzerze urzadzen natomiast w zarzadzaniu dyskami nie chcial sie zaladowac oraz w moj komputer byo widac 3 partycje tego dysku dwie dostepne trzecia domyslam sie z systemem równierz sie ladowala

Odnośnik do komentarza

nie ładowały sie informacjie nie można było sprawdzić plikow na tej partycji programy tego typu  nie uruchamialy sie kiedy dysk byl podpiety instalowalem crystaldiscinfo aomei patrition asistant ,trwa ładowanie informacji o konfiguracji dyskow w zarzadzaniu dyskami ale już nie podpinam przy uruchomionym pc bo może sie uszkodzić

Odnośnik do komentarza

Pokaż mi to, proszę, na screenie.

Jeśli to pierwsza faza, zaraz po uruchomieniu programu - to dysk jest zawieszony. W takim wypadku odłącz od niego kabel zasilający i podłącz jeszcze raz. Procedurę możesz ponowić kilka razy. Jeżeli to nie pomoże - to wtedy zostaje komunikacja z dyskiem przez PIO, ale tutaj dużo zależy od sprzętu - lub przez terminal: jeżeli to dysk Seagate'a.

Odnośnik do komentarza

Miałeś mi pokazać, w którym miejscu GsmartControl zawisł, a nie zdjęcie z mojego komputera. 

 

Ten dysk wcale nie jest dobry, a uszkodzony. Uczepiłeś się starej partycji, ta partycja nawet nie ma pokazywanego systemu pliku ani pojemności, co już wskazuje na problemy. 

W programie Victoria, do ktorego Ci dałem link też możesz spróbować wyświetlić smart. Zacznij robić to, o co proszę. 

Odnośnik do komentarza

A pokaż mi jeszcze tak na wszelki wypadek SMART drugiego dysku. 

 

I przełącz się na zakładkę TESTS - i uruchom skan na tym dysku, który podłączasz, zmień tylko wykres na ten na czarnym tle, który odzwierciedla prędkości odczytu (a nie czasów dostępu, który jest jako domyślny). Pamiętaj, że dysk wybrany jako aktywny jest ten, który otrzymał passport. 

 

I czy nie możesz obcinać tych screenów albo w narzędziu do wycinania albo w paincie, żeby mi pokazywać tylko okno programu, a nie cały pulpit? 

Odnośnik do komentarza

Kurde, pisałem z pamięci, żebyś zmienił wykres, nie miałem jak sprawdzić, dopiero teraz widzę, że musisz kliknąc na grid. Weź ponów ten test, ale oczywiście nie do końca, bo szkoda czasu, widzę, że to trwało 2 godziny i 10 minut. Puść go, powiedzmy, na 10 minut - tylko pamiętaj, żeby ten Grid odznaczyć - tzn, żeby nie było ptaszka przy tym. Dziwne, bo dysk wydaje się w dobrej formie. 

Zrób od razu dla drugiego dysku, też tak na 10 minut powiedzmy. 

 

Sprawdzałem też firmware do dysku, wygląda na to, że jest nowsza wersja. Możesz też zaaktualizować sterowniki do chipsetu i sata oraz bios.  Pisza, zeby przed aktualizacja biosu - zainstalowac najpierw te od chipsetu. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...