Skocz do zawartości

Zmiana domyślnej lokalizacji folderu "Moje Dokumenty"


Rekomendowane odpowiedzi

Zmiana domyślnej lokalizacji folderu "Moje Dokumenty"

Dotyczy systemów: Windows 7, Vista, XP, W2k

 

 

Poniższa porada ma na celu:

 

1. Podstawowe zabezpieczenie ważnych danych (unikatowych i takich, które nie są możliwe do odtworzenia z płyt instalacyjnych).

2. Bezstresową zmianę domyślnej - systemowej lokalizacji katalogu Moje Dokumenty.

3. Zachowanie własnych plików w bezpiecznym miejscu w przypadku konieczności reinstalacji systemu a szczególnie z opcją formatowania partycji (dysku).

 

Są dwa scenariusze wykonania tych zmian:

 

1. Tuż po instalacji systemu

2. W trakcie użytkowania systemu

 

Proszę zwrócić uwagę, że na poniższych obrazkach mamy sytuację już po dokonanych modyfikacjach w systemie.

 

Scenariusz 1

 

Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch fizycznych dysków z podziałem takim, że na pierwszym dysku jest system a na drugim prywatne pliki.

Oczywiście nie znaczy to, że pierwszy dysk musi być całkowicie przeznaczony tylko dla systemu.

Może również posiadać swoje partycje przeznaczone wg upodobań.

Posiadacze Laptopów są w trudniejszej sytuacji z powodów oczywistych oraz większej awaryjności dysków. I tutaj minimum to podział dysku na dwie partycje.

 

Oczywiście dyskusyjny jest temat związany z infekcjami chociaż zmiana domyślnej lokalizacji plików osobistych inna niż domyślne MOJE DOKUMENTY też utrudnia w pewnym stopniu zainfekowanie takiego zmienionego katalogu.

 

Do takich zmian aby wykonać je bezstresowo proponuję użyć w zależności od systemu darmowych programów MS lub okrojonych wersji Free innych firm.

 

Programy - w zależności od systemu:

 

1. W2k - MS - TweakUi.exe - Free np stąd

2. XP - MS - TweakUiPowertoySetupXP.exe - Free (aktualnie również TweakUI.exe) - stąd

- lub Folder Redirector dla XP: http://windowsxp.mvp...rredirector.htm

3. Vista - http://www.totalidea.com/ - TweakVi.exe - wersja free ma ograniczenia dodatkowych funkcjonalności.

4. W7 - http://www.totalidea.com/ - Tweak-7.exe - wersja free ma ograniczenia dodatkowych funkcjonalności.

 

Pobieramy i instalujemy właściwy program.

Poz. 1 dostępna z panelu sterowania.

Poz. 2,3 i 4 do uruchomienia jako oddzielny program.

 

Podstawa działania:

- na innej partycji (dysku) zakładamy nowy katalog o dowolnej nazwie, która będzie nam identyfikować domyślne MOJE DOKUMENTY.

- taki katalog musi być utworzony przed użyciem powyższych programów.

- może to być Dane, Pliki, Pliczki lub cokolwiek innego. Ten katalog będzie katalogiem Moje Dokumenty dla Systemu i jego zawartość będzie podstawą tworzenia podkatalogów dla nowoinstalowanych programów, które domyślnie tworzą katalogi wewnątrz Moich Dokumentów.

- zakładając, że taki katalog ma nazwę DANE proszę utworzyć wewnątrz tego katalogu podkatalogi np: Dokumenty, Arkusze, Prezentacje dla wskazania jako domyślnych lokalizacji dla pakietu MS Office (w opcjach programów).

- podkatalogi: Moja Muzyka, Moje Obrazy, Moje Wideo pojawią się w nowej lokalizacji automatycznie po dokonanych zmianach przy użyciu powyższych programów.

- niektóre programy (np. pakiet NERO) w trakcie instalacji automatycznie utworzą własne podkatalogi wewnątrz katalogu DANE.

 

Poniżej przykład zawartości mojego katalogu:

 

Zbiory.JPG

 

Uruchamiamy odpowiedni program i wybieramy zakładkę lub opcję:

 

1. System W7 oraz Vista - na obrazku Tweak-7 wersja licencjonowana (dla Vista jest bardzo podobnie).

 

Tweak7-1.JPG

 

Poniżej po wykonanych zmianach a sposób wykonania dalej.

 

Tweak7-2.JPG

 

Jak zmienić:

 

Tweak7-3.JPG

 

Na powyższym obrazku zmiany zostały wykonane wcześniej i stąd w okienku obok brak katalogu D:\Zbiory - jest D:\Moje dokumenty.

Można tu dokonać dowolnych zmian ale NIE ZALECAM modyfikacji w istotnych dla systemu katalogach.

Do przemyślenia jest zmiana lokalizacji domyślnego katalogu PULPIT (Desktop) jeśli ktoś jest przyzwyczajony do trzymania tam plików.

 

Należy pamiętać, że powyższe zmiany dotyczą głównie konta użytkownika - czyli inne konto - procedura ponowna i może wskazywać te same katalogi.

 

Po wykonaniu modyfikacji lokalizacji katalogów zamykamy program i obowiązkowo restartujemy system.

Od tej chwili systemowy katalog Moje Dokumenty jest odseparowany od dysku (partycji) systemowej.

 

2. Dla systemu XP wygląda to tak:

 

TweakUI.jpg

 

Po wykonaniu wszystkich zmian wciskamy OK + restart.

 

W systemie W2k wygląda to bardzo podobnie.

 

Scenariusz 2

 

Dla wszystkich wersji systemu.

 

WAŻNE:

Dla osób, które już mają pliki w domyślnym Systemowym katalogu - Moje Dokumenty (na swoim koncie):

1. Przed wykonaniem zmian w programie należy wcześniej utworzyć na innej partycji (dysku) katalog np. XXXX.

2. Skopiować tam lub przenieść całą zawartość katalogu Moje Dokumenty.

3. Wykonać zmiany w programie (zmiany lokalizacji katalogów) + restart.

4. Odpowiednio przenieść typy plików do właściwych katalogów w nowej lokalizacji - do tej operacji zdecydowanie polecam użycie zewnętrznego menedżera plików np. Total Commander http://www.ghisler.com/.

5. Po przeniesieniu plików i sprawdzeniu zawartości - usuwamy katalog XXXX. TC umożliwia porównanie zawartości katalogów.

 

Po wykonaniu powyższych działań mamy komfortową sytuację w przypadku konieczności reinstalacji systemu.

Możemy usunąć partycję systemową, sformatować partycję (dysk) a prywatne pliki nadal istnieją na innej partycji (dysku).

Po reinstalacji systemu konieczne jest wykonanie Scenariusza raczej 2-go.

 

Dodatkowo przy posiadaniu odrębnej partycji (dysku) proponuję utworzenie na nim katalogu Temp i dokonanie stosownych zmian w zmiennych środowiskowych.

Daje to komfort łatwiejszego kontrolowania katalogu tymczasowego i jego zawartości (masa programów zostawia tam dużo śmieci). Szczególnie dla Tempa Usera.

 

Wszelkie działania proponowane w powyższej poradzie są dokonywane na własne ryzyko.

Ale poprawne wykonanie nigdy nie sprawiło mi najmniejszych problemów - robię to od bardzo dawna i działa.

 

Proszę pamietać, że kopie wyjątkowo cennych plików powinny być przechowywane na kilku nośnikach (zewnętrzny dysk, płyta itp).

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
  • 2 miesiące temu...

A ja robię tak: przenoszę cały folder użytkownika na inną partycję. Początkowo robiłem tak na win-xp, teraz w win7. Pracuję już tak od kilku lat i nie zauważyłem żadnych problemów z działaniem systemu.

A wygląda to tak:

 

1) Musimy się zalogować jako inny użytkownik z uprawnieniami administratora (najlepiej w trybie awaryjnym)

2) Kopiujemy nasz folder użytkownika (w przypadku win-xp D:\Documents and Settings\Krzychu, w przypadku win7 i vista C:\Users\Krzychu) do nowej lokalizacji na innej partycji, np. D:\Users\Krzychu

3) Po skopiowaniu całości (muszą być skopiowane wszystkie pliki! w tym ukryte i systemowe) uruchamiamy rejestr

4) Wchodzimy w klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList odnajdujemy nazwę naszego konta i w parametrze ProfileImagePath zmieniamy ścieżkę na nową (czyli w naszym przypadku D:\Users\Krzychu)

5) Uruchamiamy ponownie komputer i po robocie.

 

Od tego momentu wszystkie nasze foldery typu Moje dokumenty, Pulpit, Dane aplikacji będą zlokalizowane na partycji D:

 

W przypadku reinstalacji systemu nie musimy się już bawić w kopiowanie danych z partycji systemowej. Po reinstalacji wchodzimy ponownie w rejestr, edytujemy go w tym samym miejscu co powyżej, uruchamiamy ponownie komputer i mamy przywrócone wszystkie nasze ustawienia i pliki. W szczególności podoba mi się to, że wszystkie ustawienia programów mam zachowane. Jeżeli jeszcze do tego przeniesiemy folder Program Files również na inną partycję, to po reinstalacji systemu zdecydowana większość programów (np. firefox, thunderbird) działają bez jakiejkolwiek instalacji i od razu z wszystkimi naszymi starymi ustawieniami.,

 

Polecam :-)

Odnośnik do komentarza

Bardzo mnie cieszą alternatywne rozwiązania w tym temacie.

Założyłem go aby zwrócić uwagę na istotny i ważny element systemu Windows i niestety lekceważony przez użytkowników.

Metoda zmiany ustawień należy do użytkownika ale warto to zrobić.

 

BTW

Zacytowane w #1 poście programy dają cały szereg innych dodatkowych możliwości zmian w systemie.

Odnośnik do komentarza

Przy takich zmianach warto mieć na uwadze zastrzeżenie Microsoftu dotyczące systemu Vista i nowszych.

Po przeniesieniu katalogów systemowych (nie tylko dokumenty ale np katalog program files) niektóre aktualizacje a zwłaszcza service pack mogą się nie zainstalować lub zainstalować nieprawidłowo.

Osobiście nie weryfikowałem powyższego ale zastrzeżenie to pada w oficjalnej dokumentacji deploingu w/w systemów.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Przy takich zmianach warto mieć na uwadze zastrzeżenie Microsoftu dotyczące systemu Vista i nowszych.

Po przeniesieniu katalogów systemowych (nie tylko dokumenty ale np katalog program files) niektóre aktualizacje a zwłaszcza service pack mogą się nie zainstalować lub zainstalować nieprawidłowo.

Osobiście nie weryfikowałem powyższego ale zastrzeżenie to pada w oficjalnej dokumentacji deploingu w/w systemów.

To zależy jak przenosisz....kiedy przenosisz foldery Program Files czy innych musisz uwzględnić wszystkie wpisy w rejestrze tj. poprawić ścieżki do przeniesionych obiektów,jeśli zrobisz to niedokładnie rzeczywiście możesz mieć kłopoty z WU a nawet gorzej...

Odnośnik do komentarza

Myślę, że raczej chodzi o dość dosłowne traktowanie ścieżek przez najnowsze produkty MS które jest związane z użyciem podczas instalacji gotowego obrazu systemu, dodatkowo w grę wchodzą linki typu junk obecne w systemie które odwołują się do tych lokacji i choć takie zmienne jak %userprofile% są dla nas oczywiste to jednak dokumentacja opk (czy waik) sugeruje kłopoty przy deklaracji ścieżek innej niż domyślna nawet przy samej instalacji (nienadzorowanej).

 

http://support.microsoft.com/kb/929831

 

Ale jak napisałem nie weryfikowałem tego osobiście choć przy okazji pojawienia się SP1 dla siódemki na pewno postawię wirtualnie system z opcją "FolderLocations" w pliku odpowiedzi, zobaczymy co się stanie (albo nie :)).

 

pzdr

 

 

ps:

A tak w ogóle to czy właśnie podjunkowanie takiego katalogu zamiast jego przenoszenia nie jest wygodniejsze i bezpieczniejsze zwłaszcza na systemie który już jakiś czas pracuje i wiele programów może posiadać wpisy odwołujące się bezpośrednio do domyślnych (czy też po prostu wcześniej istniejących) lokalizacji.

 

pzdr2

Odnośnik do komentarza

Artykuł bardziej dotyczy operacji przy przenoszeniu folderu przy sleepstreamingu a nie na na już postawionym systemie - o problemach z przenoszeniem folderów stricte systemowych podczas sleepstreamingu to słyszałem

 

Ja się zajmuję własnie przenoszeniem folderów stricte systemowych na zainstalowanym systemie.Wiele razy przenosiłem foldery Users ProgramData i Program Files łącznie z odtworzeniem junkcji +przywracanie uprawnień.Na starych śmieciach napisałem nawet post kilka lat temu jak to robić na Viscie/Win 7 laugh.gif .Przenoszenie skrupulatne (sprawdzenie wszystkich wpisów,uprawnień) zajmuje mi kilka godzin ale uwierz mi nie warto być leniem przy tej operacji. Mogę cię zapewnić że żaden system którego poddałem tej operacji nie miał żadnych problemów (łącznie z WU).Przyznaję że przenoszenie folderów stricte systemowych na Viście/Win 7 (nie mam na myśli od profili użytkownika) jest o wiele trudniejsze niż w XP,np przy przenoszeniu folderu C:\Users trzeba aż dwukrotnie sprawdzać rejestr i dwa razy restartować by system zaakceptował wszystkie ścieżki i nie dokonał nawrotów do starej lokacji - być może tu tkwi problem przy przenoszeniu folderów podczas sleepstreamingu tongue.gif .Mając teraz sporo doświadczenie w tej materii gdy będę miał wiecej czasu stworzę tu poprawiony i lepszy artykuł tu.Można to zrobić trochę prościej niż tam to opisałem...

 

A tak w ogóle to czy właśnie podjunkowanie takiego katalogu zamiast jego przenoszenia nie jest wygodniejsze i bezpieczniejsze zwłaszcza na systemie który już jakiś czas pracuje i wiele programów może posiadać wpisy odwołujące się bezpośrednio do domyślnych (czy też po prostu wcześniej istniejących) lokalizacji.

Junkcje w systemie Vista/WWindows 7 istnieją głównie dla kompatbilności ze starszymi programami - niektóre starsze instalki nie sprawdzają wszystkich zmiennych środowiskowych i instalują się "na pamieć" -jeśli danego folderu nie znajdą go tworzą samodzielnie.jeśli jest junkcja to folder nie jest tworzony,są jedynie kopiowane do niej pliki i odpowiednio przekierowane gdzie trzeba.

 

 

Osobiście jestem zwolennikiem przenoszeniem takich folderów przez rejestr z jednoczesnym odtworzeniem junkcji - nie należę więc ani do stronnictwa rejestru wink.gif ani do junkcji.

 

Co do używania samej junkcji to nie ufam tej metodzie,zdarzały się kłopoty ze zniszczeniem junkcji podczas instalacji niektórych softów...

 

Oczywiście skoro ufasz samej junkcji biggrin.gif to może się skusisz na przenoszenie WinSxS (!) http://tech.xlab.si/2009/07/move-winsxs-folder/ (gdzieś nawet widziałem dokładniejszy opis tej metody -może znajdę)

jest to jedyna chyba metoda na ten folder -kiedyś próbowałem to robić przez rejestr ale układ był niestabilny...

Odnośnik do komentarza

Apropo WinSxS jak któryś z polskich MVP był raczył zauważyć folder ma tendencję do rozrastania się daleko ponad wyobrażenie samego MS który to np. dla Win7 64bit zaleca 20GB miejsca podczas gdy choćby mój roczny system posiada katalog WinSxS o objętości 22GB. Jego linkowanie jednak wg mniema charakter czysto oszczędnościowy bądź ratunkowy (jeśli ustawiliśmy zbyt małą partycję systemową) i z punktu zabezpieczenia systemu (backupu) ma mniejsze znaczenie, ja natomiast podlinkował bym w takiej sytuacji repozytorium sterowników "driverstore" który też potrafi się nieźle rozrosnąć a po odtworzeniu systemu dostęp do niego może zaoszczędzić trochę ściągania.

Osobiście używam junków od dość dawna, kiedyś miałem nawet postawione XP i 2003 korzystające ze wspólnych katalogów i było to dość wygodne, w tej chwili np. mam podlinkowane katalogi w moim folderze dystrybucyjnym do instalacji systemów co daje mi dużo swobody w customizacji instalacji. Nie zrozum tego jako polemiki bo w pełni zgadzam się z twoimi obserwacjami ale wydaje mi się, że zniszczone junkcje można dość łatwo odtworzyć a raczej nie wpływa to na zawartość podlinkowanych katalogów, poza tym zniszczone junkcje oznaczają, że powinniśmy poszukać też innych błędów w strukturze partycji i odbudowa linków może być naszym najmniejszym zmartwieniem. Oczywiście przy linkach należy zachować maksimum logiki bo problem może powstać kiedy zapomnimy co jest linkiem a co samym katalogiem, na szczęście nowe systemy wyróżniają junki w strukturze partycji.

 

I jeszcze takie prowokujące pytanie, jak myślisz ilu z naszych przedmówców z tego tematu po przeniesieniu folderu przebudowuje rejestr i odtwarza linki.

A wszyscy którzy chcą się w to pobawić niech pamiętają, że w rejestrze można spotkać linki odwołujące się do ścieżek w formacie 8.3.

 

ps

kiedyś zabawiłem się w zmianę litery przypisanej do partycji systemowej postawionej Visty i tu zabawa rejestrem była dopiero koszmarem.

pzdr

Odnośnik do komentarza

Osobiście używam junków od dość dawna, kiedyś miałem nawet postawione XP i 2003 korzystające ze wspólnych katalogów i było to dość wygodne, w tej chwili np. mam podlinkowane katalogi w moim folderze dystrybucyjnym do instalacji systemów co daje mi dużo swobody w customizacji instalacji. Nie zrozum tego jako polemiki bo w pełni zgadzam się z twoimi obserwacjami ale wydaje mi się, że zniszczone junkcje można dość łatwo odtworzyć a raczej nie wpływa to na zawartość podlinkowanych katalogów, poza tym zniszczone junkcje oznaczają, że powinniśmy poszukać też innych błędów w strukturze partycji i odbudowa linków może być naszym najmniejszym zmartwieniem. Oczywiście przy linkach należy zachować maksimum logiki bo problem może powstać kiedy zapomnimy co jest linkiem a co samym katalogiem, na szczęście nowe systemy wyróżniają junki w strukturze partycji.

Ja należę do tych co jak już coś stawiają to tak aby aby już nigdy tego czegoś nie trzeba było poprawiać czy naprawiać....no oczywiście zawsze można drążyć że jeżeli partycja się uszkodzi i to i normalne fizyczne foldery ,pliki też się uszkadzają i tak dalej

 

A wszyscy którzy chcą się w to pobawić niech pamiętają, że w rejestrze można spotkać linki odwołujące się do ścieżek w formacie 8.3.

Co do mnie to mogę cię zapewnić że uwzględniałem te ścieżki też wink.gif

 

I jeszcze takie prowokujące pytanie, jak myślisz ilu z naszych przedmówców z tego tematu po przeniesieniu folderu przebudowuje rejestr i odtwarza linki.

Myślę że najpierw należy postawić pytanie ilu z przedmówców zdecydowało się (lub zdecyduje w przyszłości) przenieść którykolwiek z folderów stricte systemowych -obojętnie jaką metodą (wiemy że @DesMitch to robi przynajmiej względem ProgramFiles) - uzytkowników XP niewielki procent ,użytkowników Visty/Win 7 jeszcze mniej. Zdecydowana większość tego typu ludzi zadowala się tylko przenosinami folderów z profilu uzytkownika - co do reszty która się zdecyduje/zdecydowała wybierze to co uzna za stosowne w zalezności od własnego doświadczenia i po zapoznaniu się z opisem ,argumentami ze stron i własnego subiektywnego spojrzenia na to zagadnienie.Co do statystyk to nikt takich badań chyba nie prowadzi.Odsetek ludzi przebudujących rejestr i odtwarzaniu linków jest bardzo,bardzo mały ale też weź pod uwagę że ci którzy to robią to na ogół znają się bardzo dobrze na systemie i robią to prawie wyłącznie na swój własny użytek,co najwyżej udzielą komuś wskazówki na jakimś forum jeśli ktoś się tego stanowczo domaga.

Nie będę próbować wróżyć z fusów czy ktoś jeszcze z przedmówców zechce pod wpływem jakiekolwiek lektury przenieść folder systemowy jakąkolwiek metodą,więc tym bardziej nie będę próbować zgadywać jaki kto sposób wybierze...

Odnośnik do komentarza
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...