Skocz do zawartości

Migracja systemu na SSD


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zakupiłem niedawno dysk SSD Samsung EVO 860 500 GB, na którym zainstalowałem Windows 8.1. Na moim starym Seagate 1 TB także mam zainstalowany Windows 8.1, przy czym po zainstalowaniu systemu na SSD pojawił się pewien problem. O ile Windows z SSD się ładuje, to Windows z HDD już się nie ładuje, po włączeniu komputera pojawia się prawie natychmiast komunikat "Bootorder not found" na ułamek sekundy, a następnie komputer się restartuje, komunikat znowu mignie, i tak w kółko. Podczas tego błędnego koła nie mogłem także uruchomić BIOSu klawiszem F12. Przy dwóch dyskach, jeżeli SSD jest podłączony do zwyczajowego wejścia SATA, a HDD do wejścia od napędu optycznego (przez adapter), to system ładuje się z SSD. Jeżeli podłączone są na odwrót, to znowu pojawia się komunikat, ale jestem w stanie uruchomić BIOS i wybrać, z którego dysku ma zastartować komputer, ale uruchamia się jedynie Windows z SSD. Czy istnieje jakiś sposób, żeby przenieść Windows ze starego dysku na nowy? Mój laptop to Lenovo IdeaPad Z580.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zależy mi np. na ustawieniach firefoxa, żeby wyglądał jak to najbardziej możliwe jak przed Aurorą, czy też Classic Explorer Bar, dzięki któremu nie mam paskudnych kafelków, a także kilka innych rzeczy, które ustawiałem dawno temu i już nie pamiętam jak to się robiło, a jedyne co z nich pamiętam to to, że zajmowało to dużo czasu. Oczywiście, że lepiej by było nowy system na SSD sobie konfigurować, ale mi się nie chce, dlatego chcę przenieść system z HDD na SSD i nie zamierzam zmieniać tej decyzji. Póki co za pomocą EasyBCD udało mi się dostać do windowsa na HDD, ale tylko gdy obydwa dyski są podłączone, bez SSD wciąż pojawia się ten komunikat. Nawet mam na pendrive zrobioną bootowalną Fedorę, ale nie mam już pomysłów, jak by można przenieść windows.

Odnośnik do komentarza

Zawsze bezpieczniej jest zainstalować system od nowa tak jak zrobiłeś. Po migracji nie ma pewności czy wszystko będzie działać poprawnie. Do tego system podczas instalacji trochę inaczej się konfiguruje na HDD a inaczej na SSD, a migracja przeniesie stare ustawienia HDD z poprzedniego systemu.

Przenieść ustawienia programów można szybciej niż migrować system i naprawiać ewentualne błędy. Do Firefoxa służy program mozbackup albo po prostu skopiowanie folderu %appdata%\Mozilla\Firefox\Profiles

Natomiast classic explorer bar http://www.classicshell.net/forum/viewtopic.php?t=179&p=761

 

Do migracji można użyć programów Partition Guru lub Macrium Reflect, najlepiej załączane z systemu z pendriva np. z Windows 10 PE Sergei Strelec. W Macrium Reflect można nawet większe dyski migrować do nowych mniejszych. Po migracji nowy dysk włożyć w miejsce starego. Możliwe, że po migracji trzeba będzie naprawić rozruch windowsa więc warto przygotować sobie dysk lub pendrive z windows recovery. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...