Skocz do zawartości

Zdrowy Czysty Windows 10


krypa

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór.

Obecnie system Win_10 mam zainstalowany na SSD 120 GB, jest to upgrade z win 7 czy 8 nie pamiętam.

Powoli brakuje mi na nim miejsca i mógłbym przeznaczyć go do innych celów. Nie chcę przenosić/klonować systemu, aby nie przenosić wszystkich od lat nagromadzonych śmieci. 

Mam mało używany dysk 250 GB  SSD, jest na nim tak tylko jeden katalog z grą.

Chciałbym wykonać z niego dysk systemowy.

Czy na forum, istnieje post omawiający jak wykonać, taki nie skażony niepotrzebnymi dodatkami nowo postawiony system.

Chodzi mi o kolejność i sposób wykonania działań.np:

1. instalacja Windows z płyty ISO

2. najpierw aktualizacja Windows?

3. instalacja sterowników do płyty głównej?

4 instalacja sterowników do grafiki ?

itd itd.

Jak zainstalować system, aby nie było w nim tego, czego nikt, albo mało kto chce?

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jeśli wiesz jak się klonuje a nie jesteś biegły w instalacji nowego systemu to mam taką propozycję:

 

Przywracasz obecnie zainstalowany system do stanu początkowego (tzw. factory reset). Co da efekt taki sam jak świeżo zainstalowany system.

Menu start > ustawienia > aktualizacja i zabezpieczenia > odzyskiwanie > reset ustawienia komputera do stanu początkowego. 

Windows 10 sterowniki powinien pobrać sam, aktualizacje także. Możesz następnie sklonować obecny dysk.

 

Dodatkowo, jako krok pierwszy, dla zwiększenia wolnego miejsca możesz usunąć poprzednią wersję windows (pliki poprzedniej wersji windows 7 lub 8, te sprzed upgradu).

Menu start > Ustawienia > System > Pamięć > Ten komputer > Pliki tymczasowe > Poprzednia wersja systemu Windows > Usuń pliki.

Odnośnik do komentarza

Skoro masz jeden dysk  bo o innym nic nie piszesz to pewnie masz lapka,możesz kupić kieszeń i ten drugi zamiast nagrywarki zamontować (o ile ją masz) i nie  trzymać na systemowym nic oprócz samego systemu i programów.To jest wyjście bez żadnej większej ingerencji z twojej strony jeśli się obawiasz grzebania w systemie.Zrób dokładnie to co kolega wyżej napisał jak upa robiłeś i odzyskasz dużo miejsca...ja na dysku z systemem 120GB  po upie z win 7 i instalacji kupy programów mam 74 GB miejsca ale jak pisałem nic innego na nim nie trzymam.

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, amp napisał:

Skoro masz jeden dysk  bo o innym nic nie piszesz to pewnie masz lapka,możesz kupić kieszeń i ten drugi zamiast nagrywarki zamontować (o ile ją masz) i nie  trzymać na systemowym nic oprócz samego systemu i programów.To jest wyjście bez żadnej większej ingerencji z twojej strony jeśli się obawiasz grzebania w systemie.Zrób dokładnie to co kolega wyżej napisał jak upa robiłeś i odzyskasz dużo miejsca...ja na dysku z systemem 120GB  po upie z win 7 i instalacji kupy programów mam 74 GB miejsca ale jak pisałem nic innego na nim nie trzymam.

Małe nieporozumienie. Komputer stacjonarny w głównej mierze przeznaczony go gier :)))) ale u staruszka. Na chwile obecną dysków trzy( 3 ) w kolejności,

1. SSD 120 GB na nim system

2. SSD 250 GB

3, Dysk 500 GB talerzowy, podzielony na partycje, na nim dane

Obecnie myślę z SSD 250 zrobić systemowy a 120 przeznaczyć na aktualne gry, wymagające większej prędkości dostępu.

Odnośnik do komentarza

Powinien Ci w takim razie spokojnie na system 120 wystarczyć po zabiegach z oczyszczaniem ale jak koniecznie chcesz zmienić to nie ma problemu...kilka komputerów w ciągu pół roku sprawdzałem w kwestii złożenia w ramach pomocy i wszyscy po za jednym wybrali 120+1TB na dane.Jeszcze tylko dopowiem do pierwszego postu...jeśli aktualizowałeś system to masz konto MS (jeśli nie to załóż),odepnij dysk z systemem (aby wyeliminować ewentualne problemy) i na tym nowym dysku zainstaluj system (od razu win 10 w takiej wersji jaką masz,polecam już taki z aktualizacjami np. z winclub)  pomijając wpisywanie klucza a się aktywuje...polecam zrobić pena z systemem bo szybciej pójdzie instalacja...ponieważ piszesz że to stary komputer to pozwól mu pobrać aktualizacje (także sterowników urządzeń którą to opcje później wyłącz) a raczej nie powinno być problemów.Potem tylko bym zaktualizował na najnowsze stery od dźwięku i grafiki i tylko tego pilnował.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...