Skocz do zawartości

BIOS nie zawsze wykrywa HDD i inne nośniki


hashin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zanim przejdę do problemu przedstawię specyfikację laptopa:

Model: Samsung NP350U2A-A02PL

CPU: Intel Core i5-2467M 1.6 Ghz

GPU: Intel HD Graphics 3000

RAM: 4 GB DDR3 PC3-10700 (667 MHz) Samsung

BIOS: 07PY 

HDD: brak

 

Laptop użytkowany przeze mnie od 6 lat, bez większych problemów z systemem Windows 7 Home Premium 64 bit. Kilka dni temu podczas przeglądania internetu laptop przywiesił się i był praktycznie nie do użytku. Wyglądało jakby był problem z dyskiem twardym. Zresetowałem komputer i wyskoczyło info, że brak dysku. Wszedłem do BIOS i dysku rzeczywiście nie wykrywało, jednak po wyjściu przez "Save changes and exit" odpalił się system normalnie. Szybko wykonałem backup i przeskanowałem go MHDD. Wyszło trochę "Current pending sectors" oraz "Uncorrectable Sector Count" więc oddałem go na gwarancję. Myśląc, że sprawa dotyczy dysku twardego, chciałem uruchomić komputer z pendrive na którym mam miniXP z kilkoma starymi programami diagnostycznymi. Jednak komputer go nie wykrył. Spróbowałem z innym i to samo. Zrobiłem nowy pendrive bootowalny i nic. Okazuje się, że jeśli z BIOS wyjdę przez "Save changes" to wykrywa nośnik, a jak przez "Discard" lub po prostu ESC, to nic nie wykrywa. Dodam, że ustawienia są domyślne, takie przy których wcześniej działało. Sprawdziłem baterię i ma napięcie 2.92V, więc wydaje się ok. W czym może być problem?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Wrócił z gwarancji z dyskiem, który już nie zawierał tych atrybutów, które wymieniłeś? 

 

Hiren's to archaiczny twór, przydatny pod kątem określonej specyfiki - np. programów dyskowych, które lepiej pracują z win XP niż z nowszymi. Jeżeli masz ustawione security boot + uefi bądź samo uefi to nie dziwota, że Ci nie wystartuje. 

Pokaż smart dysku najpierw za pomocą programu GSmartControl. 

 

Ah, widzę, że on nie obsługuje nawet uefi. Jest różnica między nie bootowaniem się z pendrive'a systemu, a sytuacją, w której pendrive w ogóle nie jest wykrywany. Przywróć bios do ustawieniem fabrycznych i zobacz czy sytuacja ulegnie zmianie. 

Odnośnik do komentarza

Dysk jeszcze nie wrócił z gwarancji.

Pendrive, który wcześniej wykrywało na tym komputerze, teraz ma problem. 

Zastanawia mnie to, dlaczego jeśli nic nie zmieniam w BIOS, ale wychodzę z niego opcją "save changes" to wykrywa nośnik, natomiast jak nie dam tej opcji to go nie widzi. 

Próbowałem kilku różnych pendrive.

Po przywróceniu BIOS do ustawień fabrycznych sytuacja się nie zmienia.

Odnośnik do komentarza

Kilka lat temu wgrywałem BIOSa jak tylko się pojawił nowszy. Od tamtej pory nic nowszego się nie pojawiło, chyba zakończyli wsparcie. Jutro spróbuję wgrać go jeszcze raz.

Gwarancji na laptopa nie mam od 4 lat, jedynie na HDD, bo kupiłem go w styczniu tego roku. 

 

edit:

Mam problem z wgraniem BIOSa, ponieważ ostatnio robiłem to z poziomu Windowsa, dedykowanym programem ze strony Samsunga. Wtedy ten program znalazł mi nowszą wersję BIOSa i zainstalował, a teraz jak sam szukam, to nie mogę znaleźć. 

Edytowane przez hashin
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...