Skocz do zawartości

Fragmentacja plików, a potem ich ręczna defragmentacja. 


Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem Screena z forum, żeby go później zapisać do pliku graficznego i go podzielić na kawałki 

Wzór pliku.PNG

Waży 506 490 B. Policzmy ile to klastrów.  506 490 / 4096 (rozmiar klastra) = 123 z hakiem, dopełniamy więc do 124 klastrów. I faktycznie,  Fragger pokazuje nam dokładnie tak samo, plik jest w jednym fragmencie.

Fragger.PNG

Podzielmy nasz plik na 3 fragmenty. 

5 Frager spis ekstentów.PNG

Wyszukajmy nasz plik w MFT,

3 MFT.PNG

następnie zanalizujmy spis esktentów dataruns.

4 Dataruns.PNG

To samo widzimy w programie. 

Czas na naszą ręczną defragmentację. Wiemy gdzie znajdują się fragmenty naszego pliku i ile liczą sobie klastrów. Naszym celem jest połączenie tych trzech fragmentów w jeden. Spojrzałem na mapę alokacji klastrów na dysku i wybrałem 59898624. 

 

Drugi screen: 

31 
29 
43580   ->  275840

31 
29
fd3c00 -> 275840-181248= 94592

31 
2a 
498c0 - > 301248+94592=395840

 

O liczeniu esktentów dataruns pisałem już dawno w tym temacie: https://www.fixitpc.pl/topic/32832-ontrack-easyrecovery-6x/  dokładniej post 18. 

 

 

I to samo pokazuje Fragger

 

 

Czas na nasza defragmentacje. Tutaj sprawa jest prosta. Sprawdzamy mapę alokacji plików (zajętość poszczególnych klastrów dla plików, to zobaczenia np w DMDE, jeżeli byśmy mieli ręcznie sprawdzać zajętość klastrów to wtedy sprawdzamy to w metadanej o nazwie $Bitmap. Tutaj objaśnienia jak w Bitmap jest to zapisywane: https://whereismydata.wordpress.com/2009/06/01/forensics-what-is-the-bitmap/  

 

 

 

Dla testu dysponujemy niemalże całą pustą partycją. Ja sobie wybrałem klaster 4000. To do niego przeniesiemy zawartość trzech fragmentów.  Pamiętajmy, żeby kopiować zawsze wielokrotność 8 sektorów, bo tyle ma klaster, a system plików operuje tylko na klastrach. Potem musimy zmodyfikować nasz dataruns. Jak ręcznie znaleźć nagłowek MFT dla naszego pliku? Najprościej po nazwie wykorzystując hexeditor. Z tym, że nazwa jest zapisywane w pewien ściśle okreslony sposób: kod ascii dla danego znaku (dla uproszczenia przyjmijmy, że litery lub cyfry) + 00. I tak "Nowy dokument tekstowy.txt wygląda tak: 

6 nazwa w mft.PNG

Tutaj małe poszerzenie informacji: Lokalizujemy sekcję $Data w mft, która zaczyna się sygnaturą 800000, szukamy dwóch bajtów od 20 bajtu (liczonego od początku $Data), tu jest info gdzie znajduje się ekstentów dataruns. Na naszym screenie to 4000 (pamiętajmy o little endian, a więc czytamy od tyłu 00 40), także 40 bajt liczony od początku sekcji $data. Czas na naszą modyfikację. Wiemy, że plik mieści się w 124 klastrach, w hexach to: 7C , a klaster 4000 w hexach to FA0.  

Powstaje nam: 

7 Edycja Dataruns.PNG

 

Resztą - np. tablicą alokacji plików, zajmie się chkdsk.  Pamiętajmy, że w chwili obecnej plik wykorzystuje przestrzeń, która nie jest zaalokowana. Chkdsk to naprawi: 

8 chkdsk.PNG

 

Pomimo dwóch złowieszczych błędów na końcu - wszystko zostało zrekonstruowane i plik jest czytelny. Jest również w jednym kawałku i faktycznie w klastrze nr 4000:

9 po rekonstrukcji.PNG

Plik oczywiście jest czytelny i bez trudu można go otworzyć.

 

Wiemy już nie tylko co to jest defragmentacja, ale też to jak wygląda ona od środka. Mimo iż mamy 2018 rok, bez przerwy, w koło Macieja ludzie nie mają świadomości co ona daje, po co jest, traktując to jako jakiś magiczny rytuał, który ma uzdrowić wolno działający komputer. Wraz z pojawieniem się dysków SSD straciła na znaczeniu, domyślnie jest nawet wyłączona w windows 10 - podobnie jak wiele innych usług - np. indeksowania. Wielu ludz bez wiedzy powtarza jak mantrę, że defragmentacja na dyskach SSD jest bezcelowa i, że to tylko skraca żywotność dysku. To bzdura. Oczywiście jeśli patrzymy na to tylko z punktu widzenia wydajności - to faktycznie, nie ma ona znaczenia, ale ma ogromne znaczenie, gdy spojrzymy z punktu widzenia odzyskiwania danych. Pliki, które są w jednym kawałku - są bardzo proste do odzyskania - o czym też już kiedyś miałem przyjemność pisać w tym poście:  

 

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...